Piranha Merakı

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 16 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı kurtek

Piranhacı

Piranhacı

İletiTarih: 14.06.2005 09:27   İleti başlığı: Piranha Merakı   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Merhaba Arkadaşlar,
22 senedir birçok balık türü besledim. Son olarak Pacu besliyorum (kısa sürede 14 cm oldular) :shock: . İnanılmaz derecede piranha tutkusu sarınca artık etçillere geçme zamanı diyerek 60litrelik akvaryumdan 250 litreye terfi ettim.Yazılarınızdaki tavsiye ve tecrübelerinizden yararlanarak yeni akvaryumumu kurdum. Bu arada 6-8 cm lik singapur P.Nattereri 8 adet arıyorum.Birkaç yerde 5 cm leri 8,5-10 YTL den buldum. Sizce fiyatlar nasıl? Vatanı konusunda emin değilim singapur deseler de.
Yakında sizlere ilk resimleri yollamak ümidiyle :D
EKİN
Resim
Ekin Kurt
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı яєѕυℓ çαℓışкαη

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.06.2005 09:56   İleti başlığı:    

Meraba Ekin öncelikle profilden imza bölümüne isim ve soyisim eklemen gerekiyor.
Fiyatlar iyi balıkların durumu iyi ise kaçırma derim.Ama singapur olmadığı kesin bence büyük bir ihtimalle havuz üretimidir fiyatına bakarsak.Şimdi resimleri gönder bakalım yorum yaparız hadi hayırlı olsun.
Not:Balık başına 50 tl düşünürsek 8 balık için ilerde değiştirmeyi düşünmüyorsan 400tl tank gerekli.Buda demek oluyorki sana en fazla 6 tane almanı öneririm. :wink:
Resim
S. Manueli (40 cm)
Üretim Başarısı

Çevrimdışı kurtek

Piranhacı

Piranhacı

İletiTarih: 14.06.2005 10:20   İleti başlığı:    

Merhaba Resul,
Profilde düzeltmeyi yaptım.Cevabın için ayrıca teşekkürler. Ben 1-2 tanesi ölebilir düşüncesi ile 8 tane düşünmüştüm. Sonradan da balık ilavesi yapmamak için. Fotograf çekmeye de çalışıcam.
Resim
Ekin Kurt

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.06.2005 10:41   İleti başlığı:    

Güzel düşünmüşsün aslında o zaman dediğin gibi yap 8 tane al.Aslında ne kadar çok olursa okadar iyi bence nattereriler sürü balığı olduğundan kalabalık olmaları daha uygundur.Ama ona görede akvaryum ister tabi. :wink:
Resim
S. Manueli (40 cm)
Üretim Başarısı

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.06.2005 12:15   İleti başlığı:    

Ekin hos geldin :wink: Simdiden kolay gelsin.
Resul arkadasimizin dedigi gibi netteri sürü baligi oldugu icin en az 6 balik düsün,ama ben senin yerinde olsam 10 balikli bi sürü alirdim.Onlarin bide sürü pisikolojisinin oturdugunu düsünemiyorum.Ondan sonra zevklerden zevk beyen :wink:
.......................Uğur Erdil.....................
Resim

Çevrimdışı kurtek

Piranhacı

Piranhacı

İletiTarih: 14.06.2005 12:45   İleti başlığı:    

Dost canlısı mesajlarınız için çok teşekkürler.Dip temizliği yaparken yada akvaryum içi değişikliklerde Pacularda ve astranotlarda hiç sorun çekmedim. Ama piranhalarda ele saldırma oluyormu? Siz neler yapıyorsunuz? Birde 250 litrelik bu akvaryumda eheim 2213plus dış filtre kullanmaya başladım. Diğer akvaryumumda ise biyolojik filtre ile ufak atman iç filtre var. Yazılarda iç filtre koymakda gerekli denmiş ama bir arkadaşımız; elektrik kablolarını dişlemelerinden dolayı balıkların çarpılıp öldüğünüde yazmıştı. :? Sizin tavsiyeniz nedir? Ve Piranhalar için ne kadar sürede dip temizliği ve genel akvaryum temizliği yapmalıyım.
Resim
Ekin Kurt

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.06.2005 13:02   İleti başlığı:    

Evet güzel bir soru aslında dip çekerken metal boruya takılı hortumları kullana bilirsin.İşin açıkcası ele saldıran piranhalar yetiştirmen zor olacak ama inşallah saldırırlar derim.Dip çekmek çok önemlidir ben şahsen 2 günde bir 100/20 dip çeker yerine taze su ilave ederim.Taze su piranhalar için çok önemlidir.Genel temizlik derken kompile akvaryum suyunu boşalmakdan bahsediyorsan suyun oturmuşsa değerler sabitse hiç bozmanı tavsiye etmem.Sadece gerekdiğinde yaparsın.Zaten sürekli dip çekersen yerine taze su ilave edersen suyu değiştirmiş olursun.Filitrede bence uygun iç filitrede kullanman daha iyi olacak bu konu hakkında geniş yazılar meycut okursun.İç filitrenin koblolarını kolay kolay ısırmazlar 1000 de bir ihtimal veriyorum kendi açımdan.Hadi kolay gelsin. :wink:
Resim
S. Manueli (40 cm)
Üretim Başarısı

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 14.06.2005 13:05   İleti başlığı:    

Ekin hoşgeldin..

Piranha akvaryum temizliği için önceden hazırladığım yazıya bir göz at istersen;

viewtopic.php?t=3

İç filitre boruları ve diğer boruları kemirme sorunu çok zor bir ihtimal. Balıkları 10-15 gün aç bırakıp birbirlerni yedikten sonra tek kalan balığa yiyecek birşey kalmaz ise işte bu sorun olur. Ve ya tek balık besleyip aç bırakırsan.. Ayrıca akvaryumda ki hiçbirşey dipte olmayacak. Isıtıcı ve iç filitre yüzeye çok yakın olacak. Böylelikle ortada kemircek boru oranı çok az kalıyor..
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.06.2005 13:09   İleti başlığı:    

Slm ekin;

Akvaryuma el sokulmasi tavsiye edilmemesi gereken etkenler icindedir.Ama mecbur kalinan haller oluyor tabii :wink: Öncelikle dip cekmede baliklarini korkutarak dip cektigin yerin aksine yönlendir ve isini gör,baliklari cok korkutmamaya ozen goster yoksa baliklarin akvaryumdan disari sicrayabilir.Kumu karistirarak cektigin %25-30 dip suyundan sonra camlarin yosunlarini silmeyi unutma,bu kismi su degisikligi ve cam temizlemeyi her hafta uygula. :wink:Akvaryum genel temizligi senede bir defa komple temizlik uygulanir tabiki bu süre akvaryumunun iyi filtrasyonunu olmasina baglidir.Eger dis filtre kullanilmiyosa 4 veya 5 ay gibi bi surede genel temizleme yapilmalidir.Fakat bu olay baliklar acisinda %100 su degisikligine maruz kaldigi icin icin zararli olabilir.Zaten dis filtren var bunlari soylemeye gerek yok ama olsun yinede bilgi bilgidir :wink: Dis filtrede eheim hakkinda bilgim yok ama bilgisi olan arkadaslar yardimci olur.1c filtre kullanimi ile ilgili olarakta kullanilmasi gerekli olan bisey diye bilirim,cunki bunu sende yasayacaksinki baliklarin diskilari agir kaldigi icin dibe cökme yapiyo iste ic filtrede burada devreye giriyo...Arkadsin baliklarinin kabloyu issirmasida,baliklari ac birakmasindan ve elektirik akimini farketmelerinden kaynakalaniyo,Köpek baliklari hakkinda bilgin var ise bunun ile bagdaslanabilinir cünki köpek baliklarida ac kaldiklarinda su alti kablolarina saldirdiklari gozlenmektedir.Neyse,bunu önlemek icin ic filtreyi tamamen su icine batirmassin olur biter. :wink:
Resim

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.06.2005 13:20   İleti başlığı:    

Biraz gec kalmisim galiba yazida :lol:
Resim

Çevrimdışı kurtek

Piranhacı

Piranhacı

İletiTarih: 14.06.2005 13:29   İleti başlığı:    

Merhaba Mete,
''Bitkiler için satılan bitki cubuklarını kullanmak gerekir'' cümlesini anlayamadım bu dibi karıştırmak için mi? Bu arada bendeki plastik dip çekiciler kısa olduğu için elimi sokmak zorunda kalacağım.
Metal boruyu nasıl hazırlatabilirim. Aynı şekli vererek alüminyumdan falanmı yaptırtmam lazım. Daha önceki PET şişeden yapılabilecek temizlik boru fikirlerini de sitede okumuştum.
Resim
Ekin Kurt

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 14.06.2005 13:33   İleti başlığı:    

Bitkileri dikmek ve çıkan kökleri tekrar yerleştirmek yerine bitki çubukları var, onlar ile elini sokmadan yapabilirsin. Metal tarzı uzun bir çubuk bulamazsan, hortumu dip çubuğuna lastikle ve pipetide hortumun unuca tak. Böylelikle sorun olmaz..
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı kurtek

Piranhacı

Piranhacı

İletiTarih: 14.06.2005 14:01   İleti başlığı:    

OK.teşekkürler
Resim
Ekin Kurt

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.06.2005 14:04   İleti başlığı:    

Bir duyum aldım singapurdan artık piranha ithalatı olmayacakmış çünkü, havuzlara sıçrayıp katliam yapıyorlarmış onun için tamamen kaldırmışlar :twisted:
MURAT YÜCE /
Olmaz olmaz deme olmaz olur..

Çevrimdışı kurtek

Piranhacı

Piranhacı

İletiTarih: 16.06.2005 14:28   İleti başlığı:    

Umarın doğru değildir bu hafta balıklarım geliyor :(
Resim
Ekin Kurt