İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 1. sayfa [ 38 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı dirgenali

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 26.03.2018 18:23   İleti başlığı: İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Arkadaşlar yzun suredir piranha besleyicisi olarak ilk defa yavru almak icin deneme yaptim.Çok şükuŕ yumurtalar geldi,akvaryumun içi şu an sürekli çiftleşme danslari ile devam ediyor.Bakalim yavruda cikacakmi.Tam olarak yumurtalari alayim mi almayayimmi karar veremedim.Tecrubeli arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.Videolari yuklemeye calisacagim...Detayli bilgilendirme yapacagim..Şimdilik bakalim yavruya ulasacakmiyiz..
Ozan Barış Bolat 38 ANKARA
SERRASALMUS ELONGATUS
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı dirgenali

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 26.03.2018 18:25   İleti başlığı: Re: Ïlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Telefon hafizasindaki videolari nasil yukluyoruz bilgi verirseniz sevinirim.
SERRASALMUS ELONGATUS

Çevrimdışı orkuninceel

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.03.2018 19:26   İleti başlığı: Re: Ïlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Gözün aydın abi bence az bi kısım bırak gerisini çek yumurtaların
Orkun İnceel
29
Kocaeli
S.Spilopleura PAŞA

S.Rhombeus

Çevrimdışı dirgenali

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 26.03.2018 19:45   İleti başlığı: Re: Ïlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Tesekkurlerr.....şu an akvaryumda 11 baligin 11 i de kurlasiyor...digerleride döktu dökecek......fakat yumurtalari yelleyen erkek digerleri ile didismekten yumurtalara pek sahio cikamiyor.....bu erkegin yumurtalarini cekecegim , kucuk bir akvaryuma alip oksijen verip metilen ekleyecegim.Bakalim ne olacak.Uretici arkadaslardan her turlu destege acigim.
SERRASALMUS ELONGATUS

Çevrimdışı Mehmet KARATAŞ

Moderator

Moderator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.03.2018 20:15   İleti başlığı: Re: Ïlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Hayırlı olsun :onay:
Telefonun YouTube uygulamasından yükleme yapıp daha sonra foruma atabilirsiniz.

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.03.2018 21:20   İleti başlığı: Re: Ïlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Gözünüz aydın. Resim veya video eklerseniz daha güzel olacaktır. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 27.03.2018 10:37   İleti başlığı: Re: Ïlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Tekrar tebrikler. Birkaç hususu dile getirmek isterim.
1 - Üretim düşünen arkadaşlar ilk etapta kumuna dikkat etmeli. Silis gibi çok ince bir kum seçmemeli. Yumurtaların üzerindeki mukus tabakası bütün kumun üzerlerine yapışmasına ve daha sonra yumurtanın bozulmasına sebep oluyor.
2 - Üretim düşünen arkadaşlar ( bulabilirlerse ) önceden yumurta dökmüş balıklarla çalışmalı. Daha önceden yumurta döken balıkların tekrar yumurta dökmesi hiç dökmeyenlere göre daha kolay olmaktadır. Piranhalar yumurta dökme olgunluğuna 1,5 - 2 yaş aralığında ulaşmaktadır. Önceden döken bulunamazsa da bu şartlara uyan balık alınmalıdır.
3 - Balıkları çiftleştirme ortamına hazırlamadan önce çok çok iyi beslemeli ve geniş menü seçeneği sunulmalıdır.
4 - Artık balıkların beslenme yönünden hazır oldukları hissedildiğinde çok iyi bir dip çekimi yapılmalıdır ki balıklar yumurtladığında yumurtaları çekerken akvaryumdaki diğer pisliklerde yumurtalarla beraber gelmesin. Yoksa yine onlarda yumurtalara yapışarak mantarlaşmalarına sebep olmaktadırlar.
5 - Balıklarımız hazırsa suyun derecesi 29-31 arasına çıkartılmalıdır. Ve dış filteye litresine göre torf eklenmelidir. Her bir litreye 1 gram. ( 500 litrelik bir tanka 500 gram gibi. )
6 - Balıklarımız hareketlenmeye başlayacaklardır. Suya katılan torf suyun PH ını düşürüp suyun sertliğini alacaktır.
7 - Erkek balıklar ( diğerlerine göre daha küçük olup karnı şiş olmayanlar olarak düşünülebilir. ) bir zaman sonra kuma dik bir şekilde durarak üfleyeceklerdir. Bu forma gelen balıklar için çiftleşmek neredeyse kaçınılmaz bir hal almıştır. Bazen kalabalık sürüde de olabilir bazen de 2 li gruplar halinde düşünülebilir.
8 - Erkekler kuma üflediklerinde kendilerine yer tutarlar ve uygun dişiyi beklerler.
9 - Dişi de gelip birbirlerine sürtünmeler başlarsa da artık gözünüz aydın muhtemelen ertesi güne yumurtalarınız olacak demektir. ;)
10 - Bütün bu hazırlıklardan önce daha küçük bir tank hazırlamanızı öneririm ki yavruları daha sonra oraya aktarabilirsiniz.
11 - Ben yumurtaları gördükten sonra 3 gün bekliyor ve o şekilde balığın altından alıyorum. Çünkü kuyrukları yeni yeni çıkmış oluyor ve eğer mantarlaşanlar varsa da zaten ortadan kaybolmuş oluyorlar.
12 - Yavruları hazırladığımız akvaryuma aldıktan yaklaşık 3 gün sonra da balıklara artemia vermeye başlayabiliriz. Bu zaman zarfında balıklar doğuştan gelen keselerinden beslenmeye devam edeceklerdir.

Üretim düşünen arkadaşlar yukarıdaki yazdıklarımı uygularlarsa ve en öenmlisi " SABIR " la çalışırlarsa kesinlikle sonuç alırlar arkadaşlar. Bizim yaptığımızda bundan ibarettir. Önceden bazı arkadaşlar vardı derlerdi ki püf noktasını anlatmıyorsunuz. :mrgreen: Benim bildiklerimin tamamı bu. Diğer taraftan da forumumuzun en altında bulunan Nattereri Üretim Başarısı bölümünden diğer arkadaşların nasıl bir yol izlediğini de okuyarak oralardan da faydalanabilirsiniz.

Bol ve bereketli bir üretim olması dileğiyle. :onay:
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı dirgenali

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 30.03.2018 23:53   İleti başlığı: Re: İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Yeni gelişmelerden haberdar edeyim .Şuan ilk yumurtalari gorurgormez almiştim.Şuan yavrular küçuk akvaryumda gezinmeye başladilar,az bir artemia verdim.Sanirim.yavas yavas beslenmeye baslayacaklar.Bu kismida atlatirsak sanirim artik gercek anlamda yavrularim oldu demektir.Bu arada ana tank surekli ciftlesme eyilimleri surekli devam ediyor.İşin asli artik yumurta istemiyorum o yuzden isiyi dusurup,baliklari durdurmak istiyorum,şu an icin ugrasacak pek zamanim yok.Bu arada videolari buraya gondermek oldukca guc.Facebokta rahat oldugu icin oncelikle oraya yukleyecegim....Iyi aksmlar dilerim
SERRASALMUS ELONGATUS

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.04.2018 20:50   İleti başlığı: Re: İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Görsel alamadık halen yavrular büyümüştür. Facebooktan görenler siteye yükleme yapsınlar da bakalım.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 04.04.2018 08:59   İleti başlığı: Re: İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Görsel alamadık halen yavrular büyümüştür. Facebooktan görenler siteye yükleme yapsınlar da bakalım.

:mrgreen:
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı dirgenali

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 05.04.2018 09:10   İleti başlığı: Re: İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Arkadaşlar en kısa süre içerisinde yükleme yacağım,fakat forumda süreç youtube üzerinden oldugu için zaman aliyor.Yeni yumurtalar geliyor yeni akvaryumlar kurmakla geciyor.Sanırım ev de eşimle problem yasayacahiz yakinda.....
SERRASALMUS ELONGATUS

Çevrimdışı dirgenali

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 06.04.2018 09:45   İleti başlığı: Re: İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Kurlaşma

Video bağlantısı
SERRASALMUS ELONGATUS

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 06.04.2018 09:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Video Link Düzenlenmesi Yapıldı.

Çevrimdışı dirgenali

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 06.04.2018 09:46   İleti başlığı: Re: İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Erkek yumurtalari yelliyor

Video bağlantısı
SERRASALMUS ELONGATUS

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 06.04.2018 09:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.

Çevrimdışı dirgenali

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 06.04.2018 09:47   İleti başlığı: Re: İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Yavrular..

Video bağlantısı
SERRASALMUS ELONGATUS

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 06.04.2018 09:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

Çevrimdışı dirgenali

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 06.04.2018 09:48   İleti başlığı: Re: İlk Deneme ve Yumurtalar Geldi   

Badireler atlatan yavrular artemia yemeye devam...

Video bağlantısı
SERRASALMUS ELONGATUS

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 06.04.2018 09:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 1. sayfa [ 38 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz