Su Kimyası ve Değerleri

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 22 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 09.06.2005 15:56   İleti başlığı: Su Kimyası ve Değerleri   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

"Arkadaşlar süs balıkları ve su bitkileri geldikleri yerlere su şartları isterler.Günümüzde tüm süs balıklarının çoğunun yetiştirilmelerine rağmen hala örneğin tropik yağmur ormanlarındaki gibi yumuşak ve kirlenmemiş su veya Doğu Afrika göllerinde oldugu gibi hafif alkalili su gerektirirler.Dolayılısı ile akvaryumlarımızdakı kısır döngünün nasıl oluştuğunu ve nasıl işlediğinin kuşkusuzki en önemli yapı taşları gH,kH,pH,NH4/NH3,NO2,NO3,Fe,O2,CO2,CU,PO4,Cl' dir.Bunların açılomlar aşşağidaki gibidir.

A- gH-(Toplam sertlik): Suyun toplam sertligi kalsiyum ve magnezyum tuzlarının birikimi ile tespit edilir.Toplam sertlik balığın,mikroorganizmalarının ve bitkilrin büyümesini etkiler .Akvaryumlarda beslenen süs balıklarının çoğu için uygun değerler 6 ile 16 dgh arasında değişir tek balığın kendini iyi hissettigi gH-degeri süs balıgınızın toplu bir akvaryuma konduğunda pek fazla değişmemelidir.Çoğu süs balıklarının menşe memleketlerinde toprak minarellerinden yoksundur.Dünyanın birçok yerinde ise tam tersidir.Yağmur topraktan kalsiyum ve magnezyumu çözer ve suyu bu şekilde sertleştirir.
- Çok yüksek toplam sertlik: Sera super peat ile filtreleyin veya Güney Amerika gibi yumuşak tropik su menşeli balıklar için doğal turba özleri ,izleme elemanları ve humin asitlerine sahip sera morena ekleyin böylece balıgın doğasına uygun sekilde yumuşak su olur.
- Çok düşük toplam sertlik: Sera gH plus ile yükseltin ;daha sert su ile kısmı su degişikliği.

B- kH-(Karbonat Sertligi): Karbonat su sertliği karbonik asitli kalsiyum ve magnesyum bileşiklerinden olusur.Yeterli karbonat sertliği pH değerini sabitler.Karbonat sertliği akvaryumda biyolojik ayrışım işleri ve bitkilerin karbondioksit tüketiminin neden olduğu değişimlere karşı tampon görevi görür.Karbonat sertliği tehlikeli pH düşüşlerini(asit düşmesini) önler.Güçlü pH degişiklikleri balıga zarar verir.İstikrarlı pH değerlerini sağlayan tavsiye edilen karbonat sertlikleri: 5 ile 10 dkH arasıdır.
- Çok yüksek karbonat sertliği: Sera pH-minus ile veya yumuşak su ile kısmi su değişiklikleri ile düşürün veya sera super peat ile filtreleyin.
- Düşük karbonat sertliği: KH-plus ile yükseltin.

C- pH-değeri: pH-değeri suyun asitli,notr veya alkalinli olup olmadığını gösterir.Tür ve orjinlerine bağlı olarak balık ve bitkiler asitli,notr veya alkalinli su gerektirirler.pH düştükçe su asitliği artar,ve pH yükseldikçe daha alkalinli olur.pH değeri logaritmik bir değerdir.Bu şunu ifade eder:pH-değeri 7 olan su pH-değeri 8 olan suya göre 10 kat daha asitlidir ,pH değeri 6 olan su 100 kat daha asitlidir.Bu nedenle kesin ph değeri akvaryum biyotopu için esastır.
- Yüksek pH değeri için: Sera pH-minus,super peat ile filtreleme ve kısmı su değişikliği.
- Çok düşük pH değeri için: Sera-pH plus,daha alkalili su değişikliği,fakat amonyum kirliliğinin tespit edilmesi kaydi ile....

D- NH4/NH3-(Amonyum Amonyak): Her evde olduğu gibi örneğin yiyecek artıklarından,düşen yapraklardan veya balık atıklarından kirleticiler veya bahce havuzunda ortaya çıkar.Sera nitrivec ile akvaryumda bulunan yararlı bakteriler önce amonyum ,sonra nitrit ve son olarak nitrata dönen nitrojen içeren bu atıkları işler.İyi dengelenmiş bitki topluluğu çalışan anerobik akışı nitratı filtreye atar.Yüksek amonyum düzeyleri zarar görmüş veya daha gelişmemiş bakteri aktivesini gösterir,örn.su değişimi veya yeni kurma.Eğer pH değeri 7'nin üzerinde ise ,daha yüksek miktarda amonyum amonyaka dönüşür ve bu balık için zehirlidir.Hatta 00,2 mg/l'den yüksek amonyak düzeyi bile uzun vadede solungaçların zarar görmesine neden olur.0,5 mg/l veya yukarı seviyelerinde süs baliği için akut boğulma tehlikesi vardir.
E- Çok yüksek Amonyum/Amonyak düzeyleri: Kısmı su değişimi,acil durum,önemli olarak:Balık telore edile biliyorsa pH değerini düşürün,sera nitrivec ile sabitleyin,filtreyi kontrol edin,balık sayısını azaltın,tasaruflu besleyin,daha fazla bitki ekleyin...

F- NO2-(Nitrit): Çözülme işleminden sonra ortaya çıkan nitrit konsantrasyon çok yoğun ise güçlü bir kan zehridir.Tespit edilebilen nitrit düzeyleri su kirliliğidir.Akvaryum ve bahce havuzlarındaki balıklar 3,3 mg/l ve yukarısında akut tehlikeyle karşı karşıyadır.
- Ntrit düzeyi (NO2)0i3-0,0mg/l (nitrit nitrojen[NO2-N]düzeyleri 0,1- [color=red]0,3mg/l'ye eşittir): Akvaryumunuza sera nitrivec ekleyin.Filtrelerin uygun çalişip çalışmadığını,çok fazla yiyecek verilip verilmedigini veya balıgın kayıp olup (ölmüş) olmadiğini kontrol edin.
- 0,9mg/l'den itibaren NO2(0,3 mg/l NO2-N düzeyine eşittir): Aşiri su kirliliği,kısmi su değişikliği yapın,nitrivec ile ayarlayın.Su kirliliğinin nedenini araştırın ve elimine edin.
- 3,3 mg/l'den itibaren NO2(1,0mg/l NO2-N düzeyine eşittir): Hemen suyun %30'unu değiştirin ve yukarıdaki işlemi yapın.12-24 saat sonra %30 su değişimini tekrarlayın.

G- NO3-(Nitrat): Nitrat ikinci çözülme aşamasıdır.Nitrojen içeren maddelerin çözülmesi sırasında oluşur ve musluk suyu ile de akvaryum suyuna karışabilir.Nitrat düzey 50 mg/l'nin üzerinde ise balıklar ve bitkiler canlı olmayacaktır ve yosun hızla büyüyecektir.Düzeyin 20 mg/l'aşmaması gerekir.
- 20 mg/l üzerinde nitrit düzeyi: Sera Bia Denitor'u veya sera sporax'lı bir yavas akıs filtresine takın.Her 100 litre su icin 1 litre sporax veya toplam her 3 metre balik boyu icin kullanildiginda biyofilitrede ciddi nitrat cozulmesi gerçekleşmiş olacaktır.Bunun için filtreye sera nitrivec ile aktifleştirin.Hızlı büyüyen bitkiler ekleyin .Düşük nitratlı sulara sıkça kısmı su değişiklikleri yapın.Balık ve yiyecek miktarını düşürün.

H- Fe-(Demir): Demir tüm süs balıkları için önemli besindir.Düsük demir bitkileri olumsuz etkiler ,fakat çok yüksek demir balıklar ve bitkiler için zararllıdır .Her tür demir bitkiler tarafindan alınmaz.Bu nedele musluk suyundaki demir zararlı olabilir.Sararan yapraklar az demirin belirtisidir.
- Yetersiz Demir: Akvaryumda sera florena (sıvı gübre) ve florenette A (tablet gübre) kullanarak gübreleyin.Aktif maddeler florenette A ve T den yavaşça bırakıldıklarından ve kökler tarafından hemen alındıklarından gübre tabletleri demir test kitleri ile izlenemez.
- Çok fazla demir: Kısmi su değişikliği.

I- O2-(Oksijen): Oksijen balık ve akvaryum canlıları için esastır .Bitkilerde geceleyin bir miktar oksijen isterler.Oksijen düzeyi,su ısısı,su çalkantısı,türler,balık ve bitki adeti ve yiyecek miktarına bağlıdır.Oksijen azlığı ciddi solunum yetmezliğine ve ekstrem durumlarda balık ve bitklilerin boğulmasına neden olur.

J- CO2-(Karbondioksit): Karbondioksit besinler için önemli bir besindir.10 ile 40 mg/l arasındakı bir co2 düzeyinin yeterli olduğu görülmüştür.Akvaryum balıklarıda kendilerini bu şartlar altında iyi hissederler.Karbondioksit testi günlük olarak test edilmesi gerekmektedir.
- Yetersiz CO2: Sera fertillizaton system(CO2gübreleme sistemi ) ile karbondioksit ilave edin.
- Çok fazla CO2: CO2 ilavesini azaltın,seramic CO2 control system ile CO2 düzeyi ve pH değerini otomatik olarak düzenlenebilir.

K- Cu-(Bakır): Bakır,balıklar ve ve omurgasızlar ve mikro organizmalar için çok önemlidir.Bakır akvaryuma veya havuz suyuna musluk suyu ile bakır içeren su arıtma faliyetleri sonucu girebilir.Fazla dozu önlemek için bakır düzeyinin dikkatle izlenmesi gerekir.0,3 mg/l üzerindeki seviyeler salyangozlar ve diğer omurgasızlar ,1,0 mg/l üzerindeki seviyeler tatlı ve tuzlu su akvaryumlarındaki tüm canlılar için öldürücüdür.
- Cok Fazla Bakır: Bakırsız su ile büyük kısmi su değişiklikleri,çift doz sera aquatan ile ayarlaıyın...

L- PO4-(Fosfat): Akvaryumlardaki yüksek fosfat düzeyine (sıklıkla 10 mg/l'ye kadar)cok fazla balık,zengin fosfatlı besinler ve fosfat içeren bitki gübreleri sebep olur.Yüksek nitrat düzeyi artan yosun büyümesine neden olur.
- Çok yüksek fosfat düzeyleri: Haftada suyun %10-30'unu değiştirin,akvaryumunuza hızlı büyüyen bitkiler ekleyin,sera phosvec eklleyin ,balık adetini azaltın.

M- Cl-(Klor) Klor musluk suyunda genellikle vardır ve yeni kurmalarda veya su değişimlerinde akvaryuma karısır.Klor 0,002 mg/l üzerindeki konsantrasyonlarda balıktaki mukoza zarlarında yanmalara neden olur.Ayrıca yararlı bakterilerin sayısını azalttığı için fitredeki kirletici çözülmesini etkiler.
- Çok fazla klor: Sera aquatan ekleyin(klorun etkilerini notralize eder),bio döngu acısından nitrivec(yararlı bakterıler)ekleyin.

Bu bilgiler SERA REHBER'den alıntıdır.
.......................Uğur Erdil.....................
Resim
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı CaN_BaKıR

TPF Üyesi

TPF Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.06.2005 00:51   İleti başlığı:    

Eline sağlık ;)

Yararlı bilgiler doğrusu...
Resim

Çevrimdışı Mantis

Piranhacı

Piranhacı

İletiTarih: 23.06.2005 09:20   İleti başlığı:    

Adaş eline sağlık,harika bilgiler.
Resim
Uğur Taşdemir
İstanbul

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.06.2005 13:12   İleti başlığı:    

Eyvallah ne demek :wink: .Yanlız başlık değişmıs :roll: Aslında olması gereken başlık bu fakat ben arkadaşların dikkatini bütün değerlere çekmek için böyle bir başlık açmıstım.Neyse zaten araştırmak isteyen bulur veya bulamaz ise yönlendiririz :wink: .
Resim

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 23.06.2005 13:27   İleti başlığı:    

Başlığı sabit hale getireceğim için ben değiştirdim..
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.06.2005 13:29   İleti başlığı:    

Ok. :wink:
Resim

Çevrimdışı evildead5502

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 17.04.2007 17:41   İleti başlığı:    

PH veya KH nin 2-3 puan yüksek veya düşük olması ne gibi problemler getirir acaba ?

Balıklar görünüşte sağlıklı gibiler varsayalım ... :?:

Teşekkürler
Tolga Yılmaz/Yaş:32/Balıkesir

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 18.04.2007 11:40   İleti başlığı:    

Kh'ın sabit olmamasından dolayı ph'ın 4.5'e kadar düşürdü balıklar bembeyaz ve göbekleri yerde olarak gezdiklerine şahit oldum.
Birşey yememeleri,herşeye korkaklık göstermeleri de cabası....
Resim

..:EpHiMeThEuS:..

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 18.04.2007 14:49   İleti başlığı:    

Uğur çok haklı. CO2 sistemini kurmadan önce pHı, su değişimlerinde distile su (pH 5, kH:0) ve damacana (pH 6, kH:2) kullanarak yapıyordum. Ama pH gece ve gündüz inanılmaz değişimler gösteriyordu. Tankta aynı gün peşpeşe 5 ölçüm yaptım ve sonucun 2dKh olduğunu dehşetle gördüm. Khı, bir haftada kademeli olarak 6 ya çıkardım. Ph salınımları sona erdi.

Zaten CO2 değeri= 3xdKhx10 üzeri (7-pH) formülüne göre de etkin CO2 konsantrasyonları ve sabit ph için, sağlam bir Kh değeri gereklidir ki, bu değer asla 6 dKhı geçmemeli ve sabit olmalıdır.
Sayfa başı

Çevrimdışı nameless

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.04.2007 00:06   İleti başlığı:    

Kh'ı arttırırken nasıl bir yöntem izledin Caner? Ph'ı ve Gh'ı sabit tutup sadece Kh'ı arttırabilecek ve sabitleyecek bir yöntemin var mı? Benim tankın da Kh'ı istediğim seviyede değil.
Barış UZMAY

P. Piraya (1)

Resim

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 13.10.2010 16:11   İleti başlığı: Re: Su Kimyası ve Değerleri   

Ben kh'ı normal değerlere çıkarmak için kimya laburatuarından aldığım sodyum bir karbonat ile müdahale ediyorum.
Silme çay kaşığı 100 litreye tekabul ediyor,yavaş yavaş suya karıştırarak ekliyorum.
Kh ve ph 2 değer kazansada kh'ı normal parametresine kavuşturmazsam 3-5 gün sonra tekrar aynı oluyor.Nerden baksanız 1 hafta işe yarıyor.
Değişkenlik göstermemesi için kontrollü bir şekilde kh normal değere ulaşana dek karışımı akvaryuma eklemeniz gerekiyor...

Akvaryum ürünlerinden bir ara sera'nın ph plus ını denemiştim ma bir işe yaramamıştı.Sodyum bi karbonattan memnunum hem ucuz hem etkili..
Yanlız aklıma,kimyasal olması endişesi takılmadan yapamıyorum...

Kh deneyimleri veya bilgileri olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim...
Resim

Çevrimdışı xxbeylerbeyixx

Yasaklı Üye

İletiTarih: 13.10.2010 17:09   İleti başlığı: Re: Su Kimyası ve Değerleri   

Kh aslında ilgilenilmesi gereken bir konu ama malesef kh ile uğraşmadım düzenli günlük ph kontrolü yapıyorum ph da yükselme pek olmuyo kontrolümde hafif oynama varsa co2 yi bağlıyorum.istediğim kıvama getirip bi sonraki güne bakıyorum bu böyle devam ediyo.
il:Ankara
ad:yener alkay
Nattereri:Sınırsız
Rhombeus :1
Cariba:6
piraya:1
Branditi:1
jasmin_sevgisi@windowslive.com

Çevrimdışı bufalo32

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 17.10.2010 17:54   İleti başlığı: Re:   

TORK yazdı:
Eyvallah ne demek :wink: .Yanlız başlık değişmıs :roll: Aslında olması gereken başlık bu fakat ben arkadaşların dikkatini bütün değerlere çekmek için böyle bir başlık açmıstım.Neyse zaten araştırmak isteyen bulur veya bulamaz ise yönlendiririz :wink: .

hocam iyi günler yeni üye oldum bende foruma benim etçil bir piranha alma niyetim var yaşadığım yer eğirdir biliyosunuz gölüyle ünlü bir yer ve tatlı su gölü elimde 4 çift dişili erkekli etçil piranhalar mevcut bunları göle bıraksam gölün doğal hayatını bozarmı insana zarar verirmi plajlarda var. şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı xxbeylerbeyixx

Yasaklı Üye

İletiTarih: 18.10.2010 10:38   İleti başlığı: Re: Re:   

bufalo32 yazdı:
TORK yazdı:

hocam iyi günler yeni üye oldum bende foruma benim etçil bir piranha alma niyetim var yaşadığım yer eğirdir biliyosunuz gölüyle ünlü bir yer ve tatlı su gölü elimde 4 çift dişili erkekli etçil piranhalar mevcut bunları göle bıraksam gölün doğal hayatını bozarmı insana zarar verirmi plajlarda var. şimdiden teşekkürler

Sakın böyle bişey yapma.İllaki yaşamayıp ölecek ama bunları bir oltada gören olursa bilinçsiz olan toplumumuz birazdaha piranhalardan uzaklaşacak.
il:Ankara
ad:yener alkay
Nattereri:Sınırsız
Rhombeus :1
Cariba:6
piraya:1
Branditi:1
jasmin_sevgisi@windowslive.com

Çevrimdışı wahsi_irkek

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 18.10.2010 12:05   İleti başlığı: Re: Su Kimyası ve Değerleri   

Eline saglik bunlar cok yararli bilgiler.
Resim

KaDiR SeVgİ
21 Kayseri
6+4=10-1=9-1=8-1=7 ad.nat.
130*50*60

Güzeli Güzel Yapan Edeptir, Edep İse Güzeli Sevmeye Sebeptir..!
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 22 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz