Biyolojik Filtrasyon

Yetkili: Moderatör


Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi


Kullanıcı avatarı


Kayıt: 16.05.2005 14:48

İleti: 11854

Yaş: 40

Konum: İstanbul

İletiTarih: 09.03.2007 03:27   İleti başlığı: Biyolojik Filtrasyon   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Filtresyon İçin Kullanılan Ekipmanlar

Tabi ki her zaman büyük bir tank güçlü bir filtre balıkları sağlıklı yaşaması için bir etken değil.Onlara doğalarındaki birebir ortamı veremesek bile en azından yakın bir ortam vererek sağlıklı büyümelerini sağlayabilriz.Tabi bunlar için bazı şeyleri uygulamak ve bilmek gerekiyor.

A- Elyaf ve Türevleri; Piyasada pek çok ürün vardır en çok bilinen ve tercih dilen elyaftır.Silikonsuz elyaf her zmana tercih sebebi olmalıdır.Yorgancılardan bile temin edebilirsiniz.Çok uzun süreler filtrenizde kalmasın en azından ayda bir temizleyin.Bunun yanında mavi kıl sünger ve gözenekli süngerleri de dış filtrenizde kullanabilirsiniz Aynı zamanda bakteri tutucudurlar, biyolojik döngü için faydalıdırlar.Her zaman bilindik ve kaliteli ürünleri tercih edin.

B- Biyolojik malzemeler ve diğer ekipmanlar; Bunların genel anlamda amacı biyolojik filtrasyona yardımcı olmak ve faydalı bakteri oluşumunu ve gelişmesini sağlarlar.Genel olarak tercih edilenler(Sera siporax ve Eheim substrat) benzeri ürünlerdir.Zamanla tıkanırlar ve temizlenmeleri gerekir çok sıcak olmayan bir su ile temiz bir dış fırçası ile temizlenebilir.Bazen yeni paket alınıp eskilerle aşılama yoluna da gitmek mümkündür.

- Siporax; Yüksek miktrada tünel bir yapıya sahip olan sera siporax'ta bulunan açık gözenekler anaerob bakteriler ve çok az su ile ideal bakım sağlar.Tünelin içinde az okjizenli bir ortam vardır ve nitrit nitrat dönüştürür.Bakteriler nitratı ayrıştırır, böylece yeterince oksijen oluşur ve nitrat oranı devamlı azalır.Ayrıca siporax 'ın biyolojik filtre kapasitesi başka seramik filtre malzemelerinden 34 kez yüksektir.

- Peat(Torf); Özel granül formu sayesinde, önce humik ve sonrasında doğal siyahlıktaki suyu oluşturan kahverengi fulvik asitler, çok değerli eser elementler ve diğer doğal içerik yavaşça çözünür. Böylece, öncelikle karbonat sertliği(kH) ve toplam sertlik(gH) düşer. Peat ile oluşturulan su değerleri çok uzun süre sabit kalır.Mantarın,bakterlerin,yosunların büyümesini engeller.

Filtrenin en üst katmanına konulmalıdır, aktif karbon kömürü ile birlikte kullanılmaz en fazla 6 ayda bir değiştirilmelidir.

- Karbon Kömürü; Toksik (zehirli) organik maddeleri filtrelemek için kullanılan filtre kömürü. Fosfat ve nitrat içermez, pH değerini etkilemez.Bu ürün özellikle yeni kurulan tanklarda ilk bir hafta on günlük süreler arasında kullanılabilir.Daha sonra ayda bir yada tanklarda hastalık nedeni ile ilaç kullanımlarındaki zehirli maddelerin temizlenmesinde kullanılır.Peat ile kullanılmaz.Bir paket kullanıldıktan sonra yenisi ile değiştirilmelidir.Filtrenin en üst katmanına yerleştirilir.

Tüm bunların ışığı altında basitçe dış filtremizi nasıl düzenleyebiliriz.Aşağıdan yukarıya doğru gidecek olur isek;

- Elyaf
- Siporax( Yada substrat)
- Elyaf
- Karbon Kömürü (Daha sonra torf(Peat)
- Elyaf

Yukarıda da belirttiğim gibi ilk kurulumdan sonra karbon kömürü bir hafta on gün süre ile filtre içinde çalıştırılmalı daha sonra yerini peat(Torf) bırakmalıdır.İkisi bir arada kullanılmamalıdır.

Not:Seradan faydalanılarak yazılmıştır.
MURAT YÜCE /
Olmaz olmaz deme olmaz olur..
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz

  

cron