Peat & Torf Kullanımı

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 5 sayfadan 4. sayfa [ 66 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Dr.CaPa BuRRo

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.08.2007 18:41   İleti başlığı:    

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Muhahaha. :grin: Bu güzeldi.
SERKAN ORBAY AKBAYIR

Serrasalmus Manueli (METİN OKTAY)
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı nameless

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.08.2007 19:00   İleti başlığı:    

Zaten torf veya peat dediğimiz ve resimdeki gibi işlenmiş olanlar da, amazondaki nehir dibindeki köklerin işlenmesi ile oluyor. Bu kadar ufak olmayıp, küçük parçalar şeklinde de satılanları var. Bazen de tabaka haline getirilmiş olanları oluyor. Resimdeki Aqua Medic firmasının plaka halindede torfları var mesela.

Aldığınız ürünün resmini ekleyebilirseniz, daha net bir cevap verilebilir.
Barış UZMAY

P. Piraya (1)

Resim

..:EpHiMeThEuS:..

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 16.08.2007 22:35   İleti başlığı:    

Barış haklı. Bitki yaprakları dökülüp de zeminde su ile temas edince içlerindeki humik asiti suya salarlar.

Yanlız Kh meselesini hatırlatmak istiyorum.

Bugün caribalar için hazırda tuttuğum tankın pHsını ölçtüm 5.2! kH 0 a yakındı. Sürekli R/O su ile su değişimi yaptığım için kH bayağı düşmüş ve dolayısı ile torf pHyı bomba gibi dibe indirmiş!

Çok dikkatli olmakta fayda var!
Sayfa başı

Çevrimdışı zirkones

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 21.08.2007 11:25   İleti başlığı:    

Yukarıda bahsettiğim,torf diye aldıgım kütük şuana kadar suyun rengini sarartmadı,bu torf olmadıgının kesin kanıtımıdır arkadaşlar.Suyun kesin sararmasımı lazım.
ALAATTİN POYRAZ
85*45*65
YAŞ 28
İstanbul diş teknikeri

Çevrimdışı nameless

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.08.2007 11:51   İleti başlığı:    

zirkones yazdı:
Yukarıda bahsettiğim,torf diye aldıgım kütük şuana kadar suyun rengini sarartmadı,bu torf olmadıgının kesin kanıtımıdır arkadaşlar.Suyun kesin sararmasımı lazım.

Aldığınız ürünün veya kutusu varsa kutusunun resmini ekleyebilir misiniz?
Barış UZMAY

P. Piraya (1)

Resim

Çevrimdışı Evergreen

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 28.01.2008 11:41   İleti başlığı:    

Selamlar Arkadaşlar..
Tüm başlığı okumama rağmen bir kişinin bile Kh'ı nasıl değiştireceğini sormamış olması; Bu bilginin suyu doldurmak kadar aşikar olduğu sonucunu çıkarmama sebebiyet verdi lakin yinede sormak istiyorum..

Yaptığım ölçümlerde; yaklaşık olarak 7.78 ph seviyesi ve 3 Kh çıkıyor (Kh için seranın testi kullanıldı). Seranın test kitinden edindiğim bilgiye göre Kh'ın 4 olması gerekiyormuş. Aksi taktirde Phı sabitlemek pek mümkün olmuyormuş. Ph'ı düşürmek için torf kullanıyorum. Torfu koymadan önce Ph 8.63 idi Torf kullamının ilk iki günü 6.81e düştü. daha sonra da 7.78 civarında sabitlendi (3 paket torf kullanıyorum ~520Lt tank, 170Lt.. sump).. Phı 6-6.5 seviyesine indirmek için daha fazla mı torf kullanmalıyım? yoksa sera ph minus gibi katkılarla bu işi halledebilir miyim?
Bu arada sera Ph minus un içeriğinde sülfirik asit kullanılmış (sanırım seyreltilmiş asit den başka bişey de yok) bu durumda herhangi bir asidik çözelti kullanıla bilir mi? (ph'ı düşüreceği kesin de balıklara zarar açısından soruyorum)

Saygılarımla
Volkan YILMAZER
1978

150x60x60 17 Nattereri

Çevrimdışı MirsaT_BehçeT

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 28.01.2008 12:07   İleti başlığı:    

Kimya konularında Caner arkadaşımız daha blgilidir. O yardımcı olacaktır. Torf kullanımında genel olarak litre başı 1 gr dan hesapla kullanıyoruz . Ve gerekli olan değeri sağlıyor. Sizin oranın suları çok sert sanırım ölçüyü ihtiyaç miktarına göre artırabilirsin. Ama test in doğru ölçüp ölçmediğide önemli.
MirsaT BehçeT

Pendik İstanbuL

Axis Gayrimenkul de Gayrimenkul Danışmanı

Çevrimdışı DeJaVu

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 28.01.2008 12:40   İleti başlığı:    

Volkan bey kullandığınız suyun Kh değeri 3 ise kararlı bir ph tutturmanız çok zor.
Karbonat sertliği (KH) sudaki bikarbonat ve karbonat iyonlarının ölçüsüdür.
İstediğiniz pH değerinde suyu getirdiğiniz takdirde kh 6 civarına çekerek ph 7 gibi sabitleyebilirsiniz.Kh değerini yukarıya çekmek için sodyum bikarbonat eklemeniz veya bunun için satılan ürünlerden kullabilirsiniz.

Bu oynamalar günlük 0,5ph değerinden fazla bile olsa balıklar için ölüm riski vardır.
Bende kullandığınız suyun kalitesi bilmiyorum fakat balıklarınız mutlu ve bu suya adapte olmuşlarsa bu tip işlemlerle hiç uğraşmayın derim.
Her su değişiminde bu kabusu tekrar yaşayacak balıklarınıza yaşatacaksınız.
Bunu engellemenin tek yolu ya istediğiniz değerlerde bir damacana su veya osmos cihazı kullanmaktır! Tank üzerinde oynadığınız her değer balıklarınıza zarar verecektir.
Burak Söylemez

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 29.01.2008 00:11   İleti başlığı:    

Aslında Volkan Bey çok önemli bir noktaya parmak bastı. Bir an evvel sabit bir başlık hazırlamak ve uygun bir makale yazmak şart oldu.

Volkan Bey Peat pHyı düşürür. Çünkü içeriğindeki humik (gübresiz sera toprağının pHsını düşüren şey de budur!) ve fulvik asit başta bikarbonat olmak üzere Magnezyum ve Kalsiyum iyonlarını bağlar. Bunun sonucunda anlamlı bir Gh düşüşü ve kısmen Kh düşüşü meydana gelir ki bunun sonucunda pH da düşer. ANcak unutulmaması gereken bir durum var. Kh diye tabir ettiğimiz değer aslında sudaki bikarbonat iyonlarının miktarını ifade eder. Bikarbonat iyonları yapısı gereği dengeleyici özelliğe sahiptir. Yani Kh düşerse pH dengesizleşir. O kadar ki, tamamı Reverse Osmose (Bu suyun Khsı sıfıra yakındır) ile dolu 250 litrelik bir tanka bir damla asit damlatıldığında ya da az miktarda CO2 verildiğinde pH 10 dakika içinde 7den 4e düşebilir. Böyle düşük Khlı suyu bitkili akvaryumlarda tercih ediyoruz. Çünkü pHyı kontrol altında tutabiliyoruz.

Peki madem Kh düşükken pH kararsız. Nasıl olacak da hem Khyı düşürecek hem de pHyı istediğimiz asidik değerde tutacağız. Bunun maalesef tek çözümü Karbondioksitli pH kontrol sistemi. Aslında bu sistemler pHyı kontrol altında tutmak için de yapılmamıştır.

Yani mevzu aslında basit ama detay fazla.

Daha ayrıntılı bir makaleyi Cumartesine kadar yetiştiricem inşallah.
Sayfa başı

Çevrimdışı selman

Webmaster

Webmaster

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 09.06.2008 19:53   İleti başlığı:    

Güzel bir başlık olmuş. Teşekkür ederim.
Selman KARA

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 10.06.2008 10:32   İleti başlığı:    

Ben de makaleyi halâ yazamadım. Çok özür dilerim.
Sayfa başı

Çevrimdışı unicorn

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 29.08.2008 12:28   İleti başlığı:    

Dün törenle filtreme torfu ekledim amma velakin sabah kadar PH hiç değişmemiş... Filtre tetra ex1200 ve en üst sepetinde karbonun yerine , su en son torftan geçecek şekilde koydum torfu... Fazla sarartmaması için 200-250 gr arasında ekledim yalnız işin garip tarafı renkte de pek bir değişiklik yok.. Ya benim test biraz kötü (ki öyle, renk skalaları pek sağlıklı değil) ya torfu az ekledim yada KH gibi başka değerlerde bir anormallik var... Alın size problem ...
Eğer ahirette bu dünyanın ahvalini sorarlarsa, ilker imam oldu dersin, onlar anlar...

Çevrimdışı unicorn

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 30.08.2008 16:48   İleti başlığı:    

Şaka maka arkadaşlar torf suyun rengini değiştirmedi.. 3. gün bugün ama tık yok ...

Filtre sıralamasınında normal olması lazım :

1. sepet : seramik + sünger
2. sepet : matrix + sünger
3. sepet : 2 adet sünger
4. sepet : sünger + torf + elyaf

yanlış, eksik vs gördüğünüz birşey var mı ? Torfu 200-250 gram ekledim, suyu çok sarartmasın diye ama o kadar torfunda az bişeyde olsa etkilemesi lazımdı ...
Eğer ahirette bu dünyanın ahvalini sorarlarsa, ilker imam oldu dersin, onlar anlar...

Çevrimdışı MirsaT_BehçeT

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.08.2008 16:54   İleti başlığı:    

Torf illa sarartacak diye bir şey yok. Çok az değişimler fark etmeyebilirsiniz. Önemli olan suya eklediği elementler. Bir de bazı torflar kurumuş olur. Onların renk üzerinde daha az etkisi olur. Nemli bir şekilde aldıysanız , filitredeki elyafta tutabilir. Litre / gram şekilde eklerseniz genel kabul görmüş ölçüyü kullanmış olursunuz. Gerisine de çok takılmayın.
MirsaT BehçeT

Pendik İstanbuL

Axis Gayrimenkul de Gayrimenkul Danışmanı

Çevrimdışı unicorn

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 30.08.2008 16:59   İleti başlığı:    

Teşekkürler Mirsat abi ...
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 5 sayfadan 4. sayfa [ 66 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz