Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 17 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Omer_Kanbak

Koleksiyoncu

Koleksiyoncu

İletiTarih: 14.02.2011 12:43   İleti başlığı: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Arkadaşlar şöyle bi araştırdımda, balık üretiminde hormon kullanımı çok yaygınmış. Özellikle uzak doğuda nadir türlerin üretiminde sıklıkla kullanılıyormuş. Hormonu bastıktan sonra challengerlardan bile ertesi gün yumurta alınıyormuş. İçimizde üretici arkadaşlar var. Hatta doktor ve eczacılar var. İkisi birden olan var mı, onu bilmiyorum. Ama mutlaka bilgili yada deneyimli olan birileri vardır. Piranha üretiminde bu tür hormonlar kullanılabilir mi? Şayet mümkünse bu tür üretimler etik mi?
Faruk Ömer Kanbak
İstanbul , Yaş 36

PIRANHA COLLECTOR
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı alihakancan

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 14.02.2011 13:18   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

Kanımca hormonun hertürlüsü zararlı ve de kullanmak sakıncalı değmez bence.
Hakan Can 15.01.1985 Afyonkarahisar / izmir

Çevrimdışı F.Basaran

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.02.2011 13:53   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

Aynı şeymi bilmiyorum ama Köpeklerede çeşitli hormonlar uygulanıyor buda hayvanın ömrünü kısaltıyor diye biliyorum. Balıklarda da aynı etkiyi yaparmı bilemem ama olumsuz etkileri olacağı kesin.
Resim

Çevrimdışı U.Dalkılıç

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 14.02.2011 15:29   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

Abi piranhada hormona gerek yokki yapacaksa yapıyor ,fiziki olarak 1 2 senede hepsi zaten hazır oluyor.Pengasus vs. kedi balıklarında irileştirmek üreme boyuna ulaştırmak için sustanon primobolan iğneleri yapılıyor.İzmirden bir arkadaş iğne yapıp balığı öldürmüş fotolarını yayınlamıştı.
Resim
Utku DALKILIÇ 30
(535) 326 9 888

kardelen.cicekcilik@hotmail.com
www.utkudalkilic.com
Yapılmayan Bakım Piranhalara Sabotajdır.

Çevrimdışı Omer_Kanbak

Koleksiyoncu

Koleksiyoncu

İletiTarih: 14.02.2011 15:33   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

Utku yapacaksa yapıyor diyorsunda, o dediğin Natlar için geçerli. Nedense cariba, piraya ve diğer serralar yapacaksa, yapamıyor. Ben bu diğer türler adına konuşuyorum.
Faruk Ömer Kanbak
İstanbul , Yaş 36

PIRANHA COLLECTOR

Çevrimdışı DeJaVu

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.02.2011 18:04   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

Ömer doğrudur uzakduğuda hipofiz bezlerinden toplanan hormonlar bir çok üretimi zor tür için kullanılıyor fakat bu ciddi bir olay labaratuvar ortamında yapılıyor bu hipofiz bezlerinden alınan hormonlar genelde üreme durumundaki sazan balıkları olur genelde balıkların zorlanması ve üreme sonrası ölümleri ile sonuçlanır. Bunlar macracanta, vatoz, dediğin gibi challenger ve bir çok kedi balığı türü gibi üretimileri zor balıklar için uzakdoğuda kullanılıyor fakat dediğim gibi çok gelişmiş labaratuvarlarda bu işler oluyor orda bir sanayi bu iş sonuçta. Bunlar harici büyütmek, renklendirmek vs içinde çeşitli ilaçlar kullanılıyor.
Burak Söylemez

Çevrimdışı İHTİYAR PİRANHACI

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.02.2011 20:01   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

Hormonlu olarak dünyaya gelen yavruların ileride tekrar yumurta bırakmaları ve akabinde çıkacak yavruların ne ömrü uzun olur nede gelişimi uzun olur. En iyisi doğal yollardan yavru alınmasıdır. Rus havuz tipi piranhalarda hormonla yumurta alındığını duymuştum
Emek verilmiş bir akvaryumun kötüsü olmaz, sadece eksiği ya da fazlası olur (İhtiyar)
An aquarium that is worked on correctly will not be bad, there will be more than expected(old)

Çevrimdışı alihakancan

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 14.02.2011 20:48   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

Kısaca bu olay ömür kısaltmak gibi birşey domatese veriyorsun hormonu ne hale geliyor balık daha da beter olur :D

Çevrimdışı dr_ortho

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.02.2011 13:03   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

İnsanlarda hergun milyonlarca kisi hormonlarla gebe kalip kalmama arasinda duzenleme yapiyor. Hayvanlarda durumu bilemem ama belirli dozlarda iyi arastirilip kullanilabilir. Sonucta yan etki veya zarali olacak belirli dozlar ve guvenli dozda bile kabul ettigimiz bir komplikasyon orani var.
Ahmet Savran
26 / İzmir - Balçova

150*50*75(h) - Super Red Dragon Flowerhorn
100*40*45(h) - boş

Çevrimdışı U.Dalkılıç

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 15.02.2011 15:05   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

Bence diğer piranha türleride yapacaksa yapıyor ,önemli olan üreme boyuna ulaşıp üreyecekelri boyda büyük tanklarda denemek.
Resim
Utku DALKILIÇ 30
(535) 326 9 888

www.utkudalkilic.com

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.02.2011 17:20   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

B vitamini sayesinde japon balıklarından çatır çatır yavru alıyorlarmış.
Yanılmıyorsam yine B vitmini sayesinde üretilemeyen türlerdende yavru alıyorlarmış.Geçende su ürünlerini bitirmiş bir arkadaş geldide ondan duydum. ;)
.......................Uğur Erdil.....................
Resim

Çevrimdışı U.Dalkılıç

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 15.02.2011 21:35   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

B vitaminini yediriyolarmıymış enjektemi ediyolarmış .Hakanda su ürünleri okumuş hiç çaktırmıyo varsa paylaş bildiklerini Hakan biladerim.
Resim
Utku DALKILIÇ 30
(535) 326 9 888

www.utkudalkilic.com

Çevrimdışı alihakancan

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 15.02.2011 21:55   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

U.Dalkılıç yazdı:
B vitaminini yediriyolarmıymış enjektemi ediyolarmış .Hakanda su ürünleri okumuş hiç çaktırmıyo varsa paylaş bildiklerini Hakan biladerim.

Öyle birşey yok ya sıkmışlar sana onun bahsettiği havuz balığından alabalık,sazan çiftliğinden bahsediyor biliyorum b vitamini ile 2000 yılından beri uğraşıyorlar ama bir sonuç elde edilmişmi diye bazı kontroller yaptım edilmemiş kanısına ulaştım.

Çevrimdışı DeJaVu

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 17.02.2011 10:04   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

B vitamini balıkların sağlığı için gerekli ve önemli, sanırım sağlıklı balıklar ürerler mantığı güdmüşlerdir. :)
Burak Söylemez

Çevrimdışı alihakancan

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 17.02.2011 11:32   İleti başlığı: Re: Piranha Üretiminde Hormon Kullanımı   

DeJaVu yazdı:
B vitamini balıkların sağlığı için gerekli ve önemli, sanırım sağlıklı balıklar ürerler mantığı güdmüşlerdir. :)

Burak abim b vitamini bildiğimiz üzere canlılar için önemli bir vitamin doğurganlık,sağlıklı bireyler dünyaya getirmede yardımcı ve aktif rol oynuyor kanımca dediğiniz gibi bu yoldan başlamışlar.İnş. yararlı şeyler bulunurda tüm hobiciler yararlanır,temennimiz bu yönde.
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 17 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Majestic-12 [Bot] ve 35 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz