Nattereri Üretim

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 10 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı bornovalı

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 25.10.2010 15:20   İleti başlığı: Nattereri Üretim   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Daha önce birçok defa üremiş balıklardada suni kuraklık gibi üremeyi tetikleyici yöntemler uygulamak gerekirmi yoksa yanlızca ilk defa üreyecek balıklar içinmi böyle ekstra uğraşlara girmek gerekir?
KÖKSAL DAĞCI
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı xxbeylerbeyixx

Yasaklı Üye

İletiTarih: 25.10.2010 17:08   İleti başlığı: Re: Nattereri Üretim   

Herzaman gerekli lakin fazla uğraşma. Isıyı ver al coşkuyu :grin: Bu ara balıkların yavrulama dönemi havalar soğudu geri ısındı balıklar zaten otomatikmen tetiklendi dikkat edin bu aralar yavru patlaması olabilir.
il:Ankara
ad:yener alkay
Nattereri:Sınırsız
Rhombeus :1
Cariba:6
piraya:1
Branditi:1
jasmin_sevgisi@windowslive.com

Çevrimdışı bornovalı

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 25.10.2010 17:24   İleti başlığı: Re: Nattereri Üretim   

xxbeylerbeyixx yazdı:
Herzaman gerekli lakin fazla uğraşma. Isıyı ver al coşkuyu :grin: Bu ara balıkların yavrulama dönemi havalar soğudu geri ısındı balıklar zaten otomatikmen tetiklendi dikkat edin bu aralar yavru patlaması olabilir.

Senin bu işi daha önce başardığını biliyorum. Bu yüzden bana kısa bi anlatımla neler yapmam gerektiğini sıralayabilirmisin? Bir bakıyorum renkler kararmış oynaşmalar falan var sonra bi bakıyorum ayrı köşelerde renkler düzelmiş bekliyolar.Üç haftadır bu böyle erkek kum kazmıyo vs.
KÖKSAL DAĞCI

Yasaklı Üye

İletiTarih: 26.10.2010 12:24   İleti başlığı: Re: Nattereri Üretim   

1. Isı 30-32 arası olacak.
2. Tatlı bi akıntı olacak ama tanka kesinlikle hava motoru veya iç filtre konmayacak yüzeysel titreşim.
3. En geç 3 günde dip çekilcek sumpun içini veya dış filtre temizlenmeyecek pis kalacak yani.Sebebi bakteri yoğunluğu.
4. ışık bu konu önemli gece lambası veya odanın kendi ışığı olacak ışık fazla olmayacak.
5. sıvı gübre alacaksın ara ara sıvı gübre vereceksin.
6.yemleme yapmadan önce akvaryuma 1-2 tas çeşmeden direk soğuk su verip 2-3 dakka sonra yemleme yapacaksın.Yemden kastım etsel ürün yiyebileceklerinden fazla at ve dipte biraz yemedikleri et kütleleri kalsın erkek bu yemi zırhlayıp kararıyo ve yer meken belirliyo.
7. Tankın rahatsız edilmeyecek ve direk güneş almayan bölgede olacak.Buda önemli.
8. içine kütük hatta asma dalı bulabilirsen kuru yaprak veya kurumuş ağaç kabuğu koyacaksın.Buda önemli balık kendini rahat ve huzurlu hissetmek için sırtını ya köşeye yada kütüğün önüne yumurtluyo.
9.Bitki koyacaksın ama bu bitkiyi görsellik için değil sanki tankınıza ilaç koyuyorsunuz manasında koyacaksınız çünkü eş tutmalar başlayıp bölgeler oluştuğu vakit bitkiler pert olmuş olacak.

Yumurtalar alındıktan sonraki vakit yapılcaklarıda yazam tam olsun.

1.Yumurtladığını fark etiğiniz anda 3 gün bekleyip kumların içinden sifonluyoruz.Ayrı ufak bir tanka alıyoruz.
2.Aldığız tankın suyu ana tankın suyundan olacak dinlenmiş farklı su değil önemli.
3.Yavruların karınları keselerine dikkat ediyoruz turuncu şeklini koruduğu sürece yemleme yapmıyoruz.
4. Yavruların keseleri azaldı ve bitmek üzere hemen artemiz düzeneğini hazırlayıp artemia yapmaya koyuluyoruz.
5.İçindeki havalandırma sistemi hava taşıyla sağlanıyor.Filtre pipo filtre kullanılcak ama 1 ay sonra.Yeni doğanlara filtre bağlanmaz çünkü filtreye yapışıp çok fazla kaybınız oluyo.
6. 1 ay sonrasında filtreyi bağladık.Artemiadan kesiyoruz ve mama hazırlıyoruz.balık 45 gün sonrasında hertürlü yiyeceği yiyecek konuma gelip dişleniyorlar.Bu kadar
Bu sölediklerim kendi taktiğim olup herhangi bir dayatmam yoktur teşekkürler.

Çevrimdışı bornovalı

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 26.10.2010 17:32   İleti başlığı: Re: Nattereri Üretim   

xxbeylerbeyixx yazdı:
1. Isı 30-32 arası olacak.
2. Tatlı bi akıntı olacak ama tanka kesinlikle hava motoru veya iç filtre konmayacak yüzeysel titreşim.
3. En geç 3 günde dip çekilcek sumpun içini veya dış filtre temizlenmeyecek pis kalacak yani.Sebebi bakteri yoğunluğu.
4. ışık bu konu önemli gece lambası veya odanın kendi ışığı olacak ışık fazla olmayacak.
5. sıvı gübre alacaksın ara ara sıvı gübre vereceksin.
6.yemleme yapmadan önce akvaryuma 1-2 tas çeşmeden direk soğuk su verip 2-3 dakka sonra yemleme yapacaksın.Yemden kastım etsel ürün yiyebileceklerinden fazla at ve dipte biraz yemedikleri et kütleleri kalsın erkek bu yemi zırhlayıp kararıyo ve yer meken belirliyo.
7. Tankın rahatsız edilmeyecek ve direk güneş almayan bölgede olacak.Buda önemli.
8. içine kütük hatta asma dalı bulabilirsen kuru yaprak veya kurumuş ağaç kabuğu koyacaksın.Buda önemli balık kendini rahat ve huzurlu hissetmek için sırtını ya köşeye yada kütüğün önüne yumurtluyo.
9.Bitki koyacaksın ama bu bitkiyi görsellik için değil sanki tankınıza ilaç koyuyorsunuz manasında koyacaksınız çünkü eş tutmalar başlayıp bölgeler oluştuğu vakit bitkiler pert olmuş olacak.

Yumurtalar alındıktan sonraki vakit yapılcaklarıda yazam tam olsun.

1.Yumurtladığını fark etiğiniz anda 3 gün bekleyip kumların içinden sifonluyoruz.Ayrı ufak bir tanka alıyoruz.
2.Aldığız tankın suyu ana tankın suyundan olacak dinlenmiş farklı su değil önemli.
3.Yavruların karınları keselerine dikkat ediyoruz turuncu şeklini koruduğu sürece yemleme yapmıyoruz.
4. Yavruların keseleri azaldı ve bitmek üzere hemen artemiz düzeneğini hazırlayıp artemia yapmaya koyuluyoruz.
5.İçindeki havalandırma sistemi hava taşıyla sağlanıyor.Filtre pipo filtre kullanılcak ama 1 ay sonra.Yeni doğanlara filtre bağlanmaz çünkü filtreye yapışıp çok fazla kaybınız oluyo.
6. 1 ay sonrasında filtreyi bağladık.Artemiadan kesiyoruz ve mama hazırlıyoruz.balık 45 gün sonrasında hertürlü yiyeceği yiyecek konuma gelip dişleniyorlar.Bu kadar
Bu sölediklerim kendi taktiğim olup herhangi bir dayatmam yoktur teşekkürler.

Çok teşekkürler güzel bir derleme oldu.Aslında Söylediklerinin çoğunu uyguluyorum fakat genede ayrı ayrı köşelerde takılmayı tercih ediyolar.Arada bir araya gelip kuyruk sallayarak birbiri etrafında dönüyolar renkleri kararıyo fakat ne oluyosa gene ayrılıyolar ve renkleri normala dönüyo.Sıvı gübrede kullandım ama pek bi etkisi olduğunu söyleyemiycem.Akvaryumun yeri bigisyarın tam karşısında yani ben bilgisayar başında olduğum zaman akvaryuma sırtım dönük oturuyorum aynı zamanda bu odada yatıyorum tanklarımla iç içeym.Çekingen balıklar değiller ama ben yinede acaba bendenmi çekiniyorlar diye akvaryumun camlarını siyah laylonla kaplamayı denemiştim sonuç değişmemişti tekrar sökmüştüm.Aydınlatmaya gelince şu silikon kaplı şerit ledlerden kullanıyorum zaten tatlı bi ışık veriyo amazon dibi gibi ama ben yinede akvaryumun bir köşesini gazete kağıdıyla daha fazla kararttım.
KÖKSAL DAĞCI

Çevrimdışı bornovalı

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 26.10.2010 18:33   İleti başlığı: Re: Nattereri Üretim   

Birde su değişimi dip çekimi olayı var tabi.Ben 4-5 günde bir tankın köşesinden dip çekmeden balıkları ürkütmeden su değişimi yapıyorum.Sen 3 günde bir dip çekimi demişsin sence bu balıkları fazla rahatsız etmek olmazmı.
KÖKSAL DAĞCI

Yasaklı Üye

İletiTarih: 26.10.2010 19:43   İleti başlığı: Re: Nattereri Üretim   

:grin: :grin: Dip öle köşeden çekilmez dip çekmek denek suyu çekmek demek değildir.Evvela herhangi bir akvaryumcudan iyi bi dip çekme aparatı al.Sonrasında her cm karesini kumların dibini içini çıkararak temizle %30 civarını değiş.Su yüzeysel değil kumların içini harmanlayarak yapılır.

Yasaklı Üye

İletiTarih: 26.10.2010 19:44   İleti başlığı: Re: Nattereri Üretim   

Balıklar rahatsız olmaz korkma.Aksine her dip çekiminde balıklar coşuyor oynamaya başlıyor.Akvaryumculukta dip çekimi en püf noktadır düzgün uygulanırsa balıklarınız hastalık diye birşey tanımaz.

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.10.2010 19:49   İleti başlığı: Re: Nattereri Üretim   

xxbeylerbeyixx yazdı:
Balıklar rahatsız olmaz korkma.Aksine her dip çekiminde balıklar coşuyor oynamaya başlıyor.Akvaryumculukta dip çekimi en püf noktadır düzgün uygulanırsa balıklarınız hastalık diye birşey tanımaz.

+1 Dip çekimini sık yaparsanız balıklarınız zamanla buna alışacaklardır.Başta dip çekiminde biraz stres yaşasalar bile zamanla alışırlar. Özellikle taze su tanka dökülürken coşuyorlar.
Okan YEŞİLÖZ-Yaş:40-Kahramanmaraş-Türkoğlu

Çevrimdışı bornovalı

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 26.10.2010 19:51   İleti başlığı: Re: Nattereri Üretim   

xxbeylerbeyixx yazdı:
:grin: :grin: Dip öle köşeden çekilmez dip çekmek denek suyu çekmek demek değildir.Evvela herhangi bir akvaryumcudan iyi bi dip çekme aparatı al.Sonrasında her cm karesini kumların dibini içini çıkararak temizle %30 civarını değiş.Su yüzeysel değil kumların içini harmanlayarak yapılır.

Sen beni yanlış anladın sanırım :grin: Dip spürgem var ve dip çekmenin ne olduğunu biliyorum biraz :grin: Ben damızlık olarak ayrılmış balıklar rahatsız olmasın fazla tanka müdahale etmiş olmayayım diye dip çekmiyorum.Tankın köşesinden yavaşca onları rahatsız etmeden su çekip su ilave ediyorum.Söylemeye çalıştığım ve söylediğim buydu :grin: :grin: :grin:
KÖKSAL DAĞCI
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 10 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz