Sistem saati: 25.09.2018 13:04
Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Serrasalmus Rhombeus

Yetkili: Moderatör


Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı яєѕυℓ çαℓışкαη

Administrator

Administrator


Kullanıcı avatarı


Kayıt: 06.05.2005 14:24

İleti: 16348

Yaş: 38

Konum: İnönü/İST

İletiTarih: 28.06.2008 13:39   İleti başlığı: Serrasalmus Rhombeus   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

S. RHOMBEUSResim
Resim

Bu balık için harita kullanamayız çünkü, balık tüm G. Amerika nehirlerinde görülür. Balık yayılmıştır fakat orijinal olarak Rhombeusun çıkış yeri Guyana olarak düşünülmektedir. Bazı S. Rhombeus türüne dahil olan balıklar ise aslında orijininin başka balıklar olduğu düşünülmektedir. Fakat bu ancak DNA ları hakkında daha fazla bilgi edinmemizle ispatlanabilir.

S. Rhombeus, siyah piranha olarak adlandırılır fakat siyah piranha, Amerika yerlilerinin genel olarak kullandığı bir isimdir. Sadece rhombeusa özel bir isim değildir. Siyah rengi piranhalar arasında çok yaygındır, özellikle çiftleşme durumundakiler için. Hobiciler tarafından siyah piranha olarak adlandırılan balık S. Niger’dir.

S. Rhombeus, değişik şekillerde, büyüklükte ve renklerde ortaya çıkabilir. Bu hala araştırılan bir meseledir. Her ne kadar balığın şekli değişse de göz rengi hiç değişmez ve yetişkinlerde kırmızıdır.
Pygocentrus normanni olarak adlandırılan bir türün(1964) daha sonraları S. Rhombeus olduğu anlaşılmıştır(1972). Bu tip bir daha görülmemiştir fakat, elde bulunan tek örnek rhombeus olduğunu açıkça kanıtlar.

S. Rhombeus’un bazı türleri 450 mm boylara ulaşabilir ve bu boyda siyahtırlar. Nadir olarak grup halinde dolaşabilirler. Balık yalnız yaşayan bir balıktır ve yalnız avlanıp yalnız gezmekten hoşlanır. Noktacıklar bütün türlerin üzerinde bulunur fakat, daha sonradan kaybolur. Bazen kumdan dolayı hemen kaybolabilir. Bazen de yakalandıkları bölgeye göre noktaları çoktan kaybolmuştur.

Guyana da yaşayan rhomların formları daha narindir. Orinoco ve Amazonlarda yaşayan rhomların formları daha farklı ve renkleri daha koyudur. Tek ortak yanları kırmızı gözleridir.

Araştırmacılar, S. Rhombeus’un birkaç türün birleşimi olduğuna inanırlar. Bazı araştırmacılar ise, catalao gölünde yaşayan balıkların, Solimoes Nehri(beyaz sular) ve Negro Nehri(asidik ve koyu sular) sularının Catalao gölünün suları ile karışarak suyun dengelerinin değişmesi nedeniyle balık yumurtaları üzerinde etkisi olduğunu ileri sürmektedir. Buna interbreeding denir. Bu aşamada yumurtaların kromozomları ve DNA sı değişir. Sonucunda ise farklı görünümlerde rhombeuslar ortaya çıkar.
Kırmızı göz, balık 5 inç yada daha büyük olunca tam rengini alır.

S. rhombeus gümüşten, siyaha kadar noktalı yada noktasız, değişik renklerde olabilir. Anal yüzgecin ucu gençlerde siyahtır ve ileride daha koyu bir renk olur. S. Rhombeus’un karın rengi türüne göre değişebilmektedir. Örneğin: kırmızı, pembe, sarı, altın rengi ve beyaz alabildiği renklerdir. Yaşlı balıklarda karın rengi ya siyah yada beyaz olmaktadır.
S. rhombeus beyaz rengini küçükken alabilirler. Yerliler tarafından piranha Branca(Beyaz piranha) olarak adlandırılırlar. Fakat doğal renkleri daha koyu renklerdir. Bunlara yerliler tarafından piranha Negra(Siyah piranha) denir
S. rhombeusların Araguaia ve Xingu nehirlerinde de görülmüştür. Her ne kadar balığın şekli biraz daha uzun, üzerlerinde benekler olsa da bu balıklar rhombeus çıkmıştır. Bu farklı şekillerdeki ve görünümlerdeki balıkların rhombeus olmadıklarını gösteren bir kanıt henüz yoktur. Bazen bazı hayvan dükkanları tarafından karıştırılmaları mümkündür. Örneğin: compressus olarak satılan bir balık, rhom olabilir.


Akvaryumda:
S. rhombeus tek olarak bakılması gerekir. Akvaryumda karartma kullanılması uygundur. Yetişkin Rhombeuslar derin su balıkları olduğundan dolayı, yetişkinler için karartma şarttır. Nehir balıkları olduğundan dolayı akvaryumlarda belirli bir akıntı olmalıdır. Motor kullanılması ve akıntının sağlanması balığın sağlığı açısından mecburidir.
Uzunlamasına akvaryumlar yerine kare ve derin bir akvaryum kullanılması uygun olur. Akvaryumun eni balığın dönebileceği şekilde olmalıdır. Ancak bu şekilde kırık yüzgeç sendromunu yenebilirsiniz. Bazı balıklarda üst yüzgeç veya alt yüzgeç kıvrılır, bu da akvaryumun yeterli büyüklükte olmamasından kaynaklanır.
Su ısısı 76-82 F arası olmalıdır. Yumuşak, hafif asidik sular, pH 6.8-7.4 arası pH bu balık için en uygunudur.


Büyüme Hızı:
12 ayda 7 cm kadar büyüyebilir.
18 ayda 11 cm kadar büyüyebilir.

Yukarıdakiler sadece verilen 2 örnektir.

15 cm olan bir balık 5 sene içinde aşağı-yukarı 20 cm olur. Bu söylenene bakarsak balığın büyüme hızı oldukça yavaştır. Başka kaydedilen bir örnek ise; 3 inç olan bir balık 6 senede 23 cm olmuştur. Ortalama bir büyüme hızı yoktur. Balık 55-60 cm boylarına ulaşır fakat, bu boya ulaşmaları uzun zaman alır. Oldukça ağırlaşabilen bu balık bir akvaryumda 13 pound olabilir. Üreme zamanında balık çok az yem yediğinden dolayı büyüme hızı oldukça düşer. Bu zamanlarda yüksek proteinli besinler verilmelidir.
Akvaryumlarda beslenme dikkat edilmesi gereken bir husustur. Gereken miktarlarda ve standartlarda yem verilmez ise balık geç gelişir ve geç büyür.
Büyümede etkisi olan bir diğer unsur da tankınızın boyutlarıdır. Her zaman balık için yeterli alan olmalıdır.
Ayrıca su dengeleri çok önemlidir. Unutmayın ki başlangıçta rhombeuslar çok yumuşak ve besin yönünden zayıf akvaryumlarda bakılmalıdır. Daha sonraları balık adapte olacağından dolayı bir sorun yaşanmaz.
Bu güne kadar yakalanan en büyük rhom 50 cm boyundadır.


Gizlilik ve Besin:
Küçükken balığın açık renkte olmasının sebebi balığın gizlenmeye ihtiyaç duymasıdır.
S. rhombeus yüzgeç yiyici bir balıktır fakata fırsatları da kaçırmazlar. Yiyeceklerinin %82sini yüzgeç ve balıklar, %11 ini çeşitli bitkiler ve tohumlar, %7 sini çıtırdaklı canlılar yani yengeç, ıstakoz gibi canlılar oluşturur.
Yavru ve küçük balıklar çok bitkili yerlerde gözlerden uzak yaşarlar. Burada mikro böcekler gibi küçük avlarla beslenirler. Yeterince büyüdüklerinde saklanmaya ihtiyaç duymazlar.


Akvaryumcular:
Genelde türleri renklerine göre ayırırlar fakat, piranhalar çok farklı renklerde geldiklerinden dolayı türler kolaylıkla karışabilir.


Kaynak: www.opefe.com

Çeviri: Serhat Şekerkıran


Gold Diamond Rhom Hakkında


ResimFrank'in yaptığı açıklamaya göre yakın bir zamanda Gdr(Gold Diamond Rhom) Compressus'un alt sınıfına dahil edilebilir! Yani gold diamond'ların comperessus olma ihtimali var ama henüz kesinleşmiş bir durum yok.
Yeni bilgiler geldikçe bu başlıktan devam etmeye çalışacağım, çeviri için Mustafa çok teşekkürler.

Kod:
Son zamanlarda bana ithal edilen GDR([b]Gold Diamond Rhombeus[/b]) hakkında sorular soruldu.

GDR’nin bilimsel olarak serrasalmus rhombeus türünden olduğu farz ediliyor.

Her nasılsa son zamanlarda, balığın bulunan fotoğraflarından daha uzun beneklerlerle kısa mesafede belirirler ve benekler yan taraflarından yukarıya kadar devam eder, sonra bu benekler karından yan tarafına daha da yoğunlaşır.

S.rhombeus kırmızı gözleri (yaşına bağlı) ile betimlenir, küçük ve büyük benekler karından yan tarafına kadar çoğu bölgeyi kaplar.

Her iki balık da sarı renk (genelde bütün türler için), tanımlanamamış tür benzer boyutlardaki rhomun aksine daha sıkışık bir görüntüsü vardır. Burnu daha sivri ve yukarı doğru daha eğimlidir. Aynı boyutlardaki s.rhombeus’dan daha hızlı şekilde büyüdüğü görülür. Bu temeller akvaryumumdaki tek türde belgelenmiştir ve sınırlı koşullarda örneklenmiştir.

Yeni tanımlamalar ve yerel verilere göre; S.compressus Rio Mediera’da tanımlanır ve Rio Tabajos’da yakalanır. Araguaia ve Xingu

Ayrıca bu tür Bolivya, Brezilya ve Peru’da da bulunur.

GDR’nin  Compressus’un alt türü olduğunu belgeleyerek gösteremem. Sadece belirleyici özelliklerinin compresus’takiler gibi olduğunu söyleyebilirim.
Mr.Jegu  önümüzdeki iki ay Fransa’da olacak, bu zamanda umarım daha çok bilgi verebilecek bu tür hakkında. Sadece her birinizden sabırlı olmanızı ve bu sorun halledilinceye kadar S.rhombeus olarak kabul etmenizi rica ediyorum.


Çeviri:Mustafa Aslan
Resim
S. Manueli (29 cm)
Üretim Başarısı

En son Burak Kaşıkçı tarafından, 10.10.2015 23:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resimler Güncellendi.
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz