Sistem saati: 25.09.2018 08:49
Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Serrasalmus Compressus

Yetkili: Moderatör


Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Serdar

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi


Kayıt: 08.11.2005 17:46

İleti: 2669

Konum: istanbul

İletiTarih: 13.03.2006 18:35   İleti başlığı: Serrasalmus Compressus   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

S. COMPRESSUS


Resim

S.Altuvei'den ayrılması zor bir türdür.Fakat hobiciler bu ayrım için şu metodu dile getirmektedirler ve bu ayrımda genellikle balığın yaşının ve büyüklüğünün etkili olduğunu söylemektedirler.Balıkta belirli büyüme zamanlarında çizgiler ve noktalar görülür,daha sonra kalıcı hale gelirler.Bu balıkta yaygın aranan şekil sıkıştırılmış vücut ve bol noktalı,aynı zamanda da hafifçe yukarıya dönük burundur.Oldukça yüksek bir sırta sahiptirler.Kuyuklarının kenarında ince bir banda sahip olabilirler ve bu onlara kuyruklarından dışarıya doğru ''V'' şeklinde bir renklenme verir.Bu renklenme yaş ile kararır ve balığa daha karakteristik bir kuyruk verir.
S. compressus ve S. altuvei vücut şekli ve renk deseni olarak benzerdirler fakat ölçüler her birini ayırırsa da bu zordur.S. compressus profilde ve supra-orbital bölge (arka kısım)'da daha iç bükeydir.Omurga üzerinde ise S. altuvei'den daha dış bükeydir.S. compressus S. altuvei'den daha sağlam,gürbüz bir burna sahiptir.S. compressus'un çoğu örneklerinin karın bölgesinin ön profili S. altuvei'den daha büyük bir öne doğru çıkıntıya sahiptir.Tüm bu özellikler genç balıklarda yetişkinlerden daha belirgindir.Ne S. altuvei ne de S. compressus yaygın türler değillerdir.S. altuvei Venezuela Llanos'un temiz sularıyla sınırlanmıştır.Koleksiyonlarda ve söylenilenlere göre doğada da nadirdir.S. compressus söylenilenlere bakılırsa Rio Madiera ve çevresiyle sınırlanmıştır.


AKVARYUMDA

Önerilen akvaryumda tek bakılmasıdır.Balık bir yüzgeç ısırıcıdır ve hiçbir türle ve grup olarak bakılmamalıdır.55 gallon (250 lt) bir akvaryum,bol bitki ve ılımlı bir havalandırma gereklidir.Gereksinimleri S. altuvei ile benzerdir ve özenle bakılmalıdırlar.

YAŞAM RENGİ

Pigmentler S. compressus'u S. altuvei'den ayırmaya yardımcı olur.Genç S. compressus , S. altuvei'den karın ve ön vücutta genişleyen uzun ve yoğun noktalara daha fazla sahiptir.Vücut rengi gri metaliktir.Anal yüzgeç kırmızımsıdır ve siyah renk ile sınırlıdır.Kuyruk yüzgeci siyah terminal bir banda sahiptir.Diğer yüzgeçler şeffaftır.Gözler kırmızımsı turuncudur.

MAKSİMUM BOY

19 cm

Kaynak : www.opefe.com

ÇEVİRİ : Serdar TUFAN
Serdar TUFAN
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz

  

cron