Sistem saati: 29.03.2024 06:44
Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Serrasalmus Geryi

Yetkili: Moderatör

Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Serdar

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

İletiTarih: 14.03.2006 17:12   İleti başlığı: Serrasalmus Geryi   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Resim

Resim

Dr. Michel Jégu, Geraldo M. dos Santos bu türü keşfetti.S.Geryi , Fransız balıkbilimci Dr. Jacques Géry 'e Serrasalmidae ailesinde ve özellikle Serrasalmus cinsinde yaptığı önemli çalışmalar sebebiyle atanmıştır.Ben gerçekten bu balığın ne kadar büyüdüğünden emin değilim.Gördüklerim ortalama 9 inç büyüklüğündeydi.Öyleyse fazla büyük olmadıklarını söyleyebiliriz.Bu balıkların vücutları yandan sıkıştırılmış gibidir.
Yakın geçmişte (2000), OPEFE George Sheh'den bu balıkların grup halinde bakılabildikleri , balıkların minimal düzeyde yüzgeç ısırıcı oldukları gibi bazı bilgiler aldı ve kendisi bunu 15 balığının fotoğraflarıyla destekledi.Bunlar birlikte 125 gallon bir tanka yükseltildi , balıkların en büyükleri 10 inçi geçmişti.Bunları bana bildirdikten sonra George'dan daha fazla bilgi gelmedi.Bundan sonra Portland, Oregon'dan Jeff Concannon bu balıkları kendi büyük ev akvaryumunda baktığını bildirdi (2005).Bu da Serrasalmus türünün ilk olarak küçük bir grup halinde bakılabildiği anlamına gelir.Ancak bu tip bir deney , diğerleri karşıt raporlar verirken , birkaç başarılı raporla taslak olmaya devam ediyor.Benim fikrim Serrasalmus türleri ev akvaryumlarında yanlız bir birey olarak bakılmalıdır.Orada bu balıkların grup halinde barışçıl bir şekilde bakılabilecekleri şüphe olmaya devam ediyor.Bence bu iyi bir fikir değil.Çünkü bu balıklarda birbirlerini ciddi şekilde yaralama potansiyali var.Yüzgeç ısırılmaları zararsız görülebilir çünkü yüzgeçler yenilenirler.Fakat tekrarlanan yüzgeç ısırıklarından et kopmaları vs. ciddi yaralanmalar olabilir.Şunu unutmamalısınız ki ev akvaryumunuz birer kutudur,balığınız yaralandığında kaçıp yüzebileceği bir nehir değil.Hobiciler bu balıkları grup halinde test edecekleri zaman sürekli dikkatli olmalıdırlar.Bu zamana kadar da uzun zamanlı bir başarı rapor edilmedi.
Hobiciler bu türden mor çizgili piranha diye bahsederler.Çünkü hayvanın çenesinin altından başlayıp yukarıya doğru burnunun üzerinden sırt yüzgecine kadar uzanan geniş bir çizgi vardır.Bu da balığı bilinen en eşsiz ve ilginç Serrasalmus türünden biri yapar.

ÜRETİM

Birçok hobici S.Geryi'yi üretmeyi denemiştir.Bu zamana kadar birkaç doğrulanmamış üretim programı vardır (Biri Singapur'da,diğeri Ohio'da).Aşağıda kullanışlı olabilecek bazı bilgiler var.Hobiciler bu genel parametreleri balığın kendi ekolojisi için anımsamalılar.Benim varsayımıma göre bu balık temiz olan herhangi bir su kondisyonunda üreyecektir.
Bu balıklar barajların yapıldığı ve onların ekolojilerinin insanlar tarafından değiştirildiği yerlerde bulundu.Balık üretim denemelerinde en önemli parça olan su kimyası ise şöyle ; Rio Araguaia: pH 5.8-7.5 (6.5), 4-20 dH (8 ) , 72-82°F (22-28°C). Erken kurak sezon pH 7.0 (6.7-7.3), geç kurak sezon da ise 6.9 (6.6-7.0) olabilir.Erken kurak sezon zamanında sıcaklık (29.0 C (27.8-30.2),geç kurak sezonda ise 28.2 C (27.0-29.2). (Tejerina-Garro, et al).S.Geryi temiz suya sahip olan Rio Tocantins'den tanımlandı.Temiz su nehirlerinde pH 6.9-7.5 , sertlik 5-12 dH'dır (Aynı zamanda Rio Xingu bu kategoride olabilir).Gereklilikler alt tabakada balçıklı bir kum (bitkilerin rahatı için) ve parlak ışıktır.Çoğu durumda kurak ve yağmurlu sezonu taklit etmek daha iyidir.Bu 3-4 hafta boyunca sürdürülebilir.Çoğu piranha türünün yumurta atmaları bu programın takibiyle başarılı olmuştur.Barometrik basınçtaki değişiklikler yumurta atımını kolaylaştırabilir (Bizim yağmurlu sezonumuz sırasında).Kurak sezon sırasında su seviyesini arttırabilirsiniz ve kısa süreliğine açlık dönemine izin verebilirsiniz.Herhangi bir piranha türüyle bunu yapmak zor gözükebilir.Onlara ufak yemlerle yavaşça yükselerek kondisyon verebilirsiniz.Daha sonra yağmur sezonu sırasında büyük değişiklik ve nicelik sağlayın.Bütün bunlar bir esirlik durumunda doğal çevre yaratmak içindir.Ben aynı zamanda tankın kenarlarının,önünün ve arkasının kağıtla kaplanmasını öneriyorum.Böylece çift ya da çiftler rahatsız olmazlar.Piranha türlerinin çoğunda olduğu gibi S.Geryi'de de cinsiyet belli olmamaktadır.Şimdilik bu türü üretmek için ne boyutlarda bir tank kullanılması gerektiği bilinmemektedir.Ortalama boyutlarda piranhalarla üretim olabilir.Şayet değiştirilmeyene kadar benim fikrim ise potansiyel bir çift S.Geryi'nin en az 200 U.S galonluk bir tanka konulmasıdır.Benim genel kuralım ise şudur; büyük olan daha iyidir! O halde bu türü üretmeyi düşündüğünüzde bunu unutmayın.

DAĞILIM

S.Geryi aşağı Tocantins'den ve Araguaia nehirlerinden tanımlanır.Brazil - Para - Araguacema, rio Araguaia.

MAKSİMUM BOY

18.1 cm

Kaynak : www.opefe.com

ÇEVİRİ : Serdar TUFAN
Serdar TUFAN

En son Burak Kaşıkçı tarafından, 10.10.2015 23:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resimler Güncellendi.
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz