Sistem saati: 26.09.2018 09:27
Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Genus Serrasalmus

Yetkili: Moderatör


Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı яєѕυℓ çαℓışкαη

Administrator

Administrator


Kullanıcı avatarı


Kayıt: 06.05.2005 14:24

İleti: 16348

Yaş: 38

Konum: İnönü/İST

İletiTarih: 01.01.2008 20:50   İleti başlığı: Genus Serrasalmus   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Genus Serrasalmus

Genus serrasalmus piranha ve prembeba(yassı balık) türlerinin kökenidir. Genus familyasının en eski türü olarak temel alınan tür Salmo rhombeus olarak isimlendirilmiştir (Linnaeus,1766) ve bu cinsin ilk türü olarak yerini alır.Genusun bu türüne ait olan balıklar öncelikle diğer balıkların yüzgeçleri ile beslenirler; Özelliklede genç olanlar. Daha sonra balığın eksik yüzgeçleri tekrar tamamlanmasıyla devamlı bir yem olmasını sağlarlar. (Goulding, 1980; Machado ve Garcia, 1986; Nico ve Taphorn, 1988; Nico, 1990). Kısa bir süre önce Venezuella’da bitki ile beslenildiğine inanılan yeni bir serrasalmus türü keşfedildi (Machado, 2003). Fakat şimdi bu tür tanımlanmamış ve isimsiz bir tür olarak kaldı. Bilim adamları gerçek piranhaların bitki ve tohum içerikli değişik çeşitleri olan geniş beslenme diyetlerini sevdiğinin farkındadırlar. Piranhalar uzun sürelerdir yüzgeç yiğicisi olduklarını düşündürtmüşlerdir. Fakat Her şeye rağmen onların besininin bir parçası olarak kalıcakdır. Hobiciler bu gün Serrasalmusların yaptığı bu beslenmeyi büyük ölçüde görmezden gelir ve bu genus türlerini diğer piranha olmayan türlerle beraber koyarak deney yapıp, diğer balıkların yüzgeçlerini ısıracağını çabucak öğrenmişlerdir. Vücudundan herhangi bir parça kopmadık dan, etinden ısırılmadık dan yada kan suya akmadık dan sonra serrasalmuslar hayati bir tehlike değildir. Ama bu gibi durumların gerçekleşmesi ile avlarını daha hızlı tüketirler.

Genusun birçok problemi vardır, çünkü tarihi yazarlar birçok piranha türünü bir tek genus serrasalmusa yığmış dır. Doğadakilerden diğer characinlerden farkı omurgaları ve tırtıklı karınları olarak görünür, orta kısımlarda keskin kenarlı arkaya doğru düz noktalar yer alır. Daha çok sıkışık ve yüksek vücutlu oldukları konusunda anlaşma gösterilmiştir, oldukça uzun sırt yüz geçi, eğimli uzun anal yüzgeç, küçük pullar,açık ön sırt çizgisi.

Serrasalmus niger(Schomburgk 1841) ve Serrasalmus boekeri(Ahl 1931) gibi serrasalmus türünün birçoğu temelde tek olarak tanımlanır. Bu son örnek akvaryum baz alınarak verilir.. S. rhombeusun uyum sağladığı Gery geniş örnekleminde S. niger hariç tutulur.
Genus Serrasalmus tüm olarak çok şaşırtıcıdır. Bu balıklar özellikle larvayken, Pristobrycon bebeklerine çok benzer görünümdedirler. Türlerin çoğunda gelişim değişikliği üzerinde çok az araştırma yapılmıştır.Serrasalminae gençlik dönemlerinden yetişkinlik dönemlerine onların birçok onto genetik büyüme değişiklikleri tarafından karakterize edilir.Bu kadar açıktır ki temel alınan türlerin tarihsel sıralaması gençlik, yetişkinlik ve yeni yumurtalar sonucunda morfolojik değişikliklerin çeşitliliği hakkında bilgisi olmayan araştırmacılar tarafından yeni türler ortaya çıkar.Çeşitli araştırmacılar tür sayısnı azaltmayı da denemiş dir. Eigenmann (1915) Genus Serrasalmusu 12 tür olarak belirledi,Norman (1929) 8 türe düşürdü,Guyanadan S. rhombeus ve S. eigenmanni türleri olduğunu belirtti.Sonra bu araştırmacı tüm kıta için sadece 12 tür tanımlayacaktı.

Géry (1977),1976 yılında araştırmalarını tamamlayarak yeni türlerle birlikde 9 serrasalmus türü olduğunu geçerli saydı. Norman (1929) ve Géry (1972, 1976 ve 1977) zamanından beri, Genusu bir kez daha ciddi bir şekilde araştıran olmadı. Ahl (1931),Fernández-Yépez (1951, 1965),Ramirez (1965) ve Fernández-Yépez ve Ramirez (1967), çeşitli türleri tanımladı. Fakat yeni tanımladıkları veya bu türler için ilişkilerini ve karakter listesini gündeme getirmediler. Mago (1970) serrasalmusun 14 türü olduğunu savundu. Yinede önceki araştırmacıları izledi daha sonra Pristobrycon ve Pygocentruslarıda kapsadı. Türlerin bazıları devasa boyutlara ulaşır.

Mesela S. rhombeus 50 cmden daha büyük olabilir. Serrasalmus türlerinin çoğunluğu yalnız yaşarlar ve grup oluşturmazlar.
Türlerin sayısını tayin etmek, tipleri sınamak daki zorluk, çeşitli müzelerde kendi aralarında ve avrupa ülkelerinde, kayıp türlerin örnekleri ve iyi tanımlamanın olmayışı çalışmalar ve incelemeler için yetersizliktir. Bu grup çok önemlidir ve daha iyi tanımlarla gözden geçirilmeye ihtiyacı vardır. Phylogenetic and biyoljik ilişkisinde ekoloji ve ekonomi önemlidir. Hobiciler kullanımdan kalkmış kitapları okuyarak ya da pet shoplar da satılan yanlış basılan kitapları alarak güncel türleri karıştırabilirler.


Kaynak:Opefe
Çeviri: Mustafa Aslan
Serrasalmus İrritans

Resim


Serasalmus Maculatus

Resim


Serrasalmus Manuelli

Resim


Serrasalmus Marginatus

Resim


Serrasalmus Medinai

Resim


Serrasalmus Nalseni

Resim


Serrasalmus Neveriensis

Resim


Serrasalmus Rhombeus

Resim


Serrasalmus Sanchezi

Resim


Serrasalmus Serrulatus

Resim


Serrasalmus Spilopleura

Resim

Not.Resimler Opefe kaynaklıdır
Resim
S. Manueli (29 cm)
Üretim Başarısı
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ]Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz