Yeni dış filtre aldım tetra 700ex bakım için yardım..

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 4 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı legolas234

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 18.01.2015 17:00   İleti başlığı: Yeni dış filtre aldım tetra 700ex bakım için yardım..   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Merhaba arkadaşlar 2 hafta önce tetra 700 ex dış filtre aldım 120-150 litre akvaryumum var 10 tane natterim var.. Bildiğiniz gibi dış filtremde bölmeler var ve her bölmede suyun filtrasyonunu sağlayan malzemeler var , yaklaşık 2 haftayı aşkın süredir sürekli kullanmaktayım. Ne kadarda bir temizlik yapmalıyım ve hangi malzemeyi yenilemeliyim karbon var içerisinde bunu değişitirmelimiyim birde elyaf var . Forumda okuduğum üzere dış filtereye torf koyulması gerektiği söyleniyor. Torf nedir ne işe yarar ve hangi bölmenin yerine koymalıyım torfu. Tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar.
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Gürkan KURTAY

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 18.01.2015 18:02   İleti başlığı: Re: Yeni dış filtre aldım tetra 700ex bakım için yardım..   

İlk kurulumdan 3 hafta sonra karbonu çıkardım. Karbon uzun süreli filtrede tutulmalı. Yenilersen sorun yok.
Filtrenin belli temizleme zamanları yok. Tankta uçuşan fazla pislik görürsen alarm veriyordur. Şahsen ben ayda 1 temizliyorum. Bunu 6 ayda 1 yapanlarda var.
Elyaf harici birşey değiştirme. Torf suyu yumuşatmak ve sarartmak için kullanıyorlar. Bende yok mesela.. onun yerine mangrow kullanıyorum.
Sağlıklı hobiler.
Gürkan KURTAY / İzmir-Gaziemir
125*60*60
7 x Pygocentrus Cariba

Çevrimdışı legolas234

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 20.01.2015 11:52   İleti başlığı: Re: Yeni dış filtre aldım tetra 700ex bakım için yardım..   

Karbon uzun süre tutulmamalı demişsiniz bunun nedeni nedir acaba ? Karbon tam olarak ne avantaj sağlar ve uzun süre tutulduğunda ne gibi dezantajları vardır ? Tamamen bilinçlenmek amaçlı soruyorum. Teşekkürler

Çevrimdışı яєѕυℓ çαℓışкαη

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 20.01.2015 13:00   İleti başlığı: Re: Yeni dış filtre aldım tetra 700ex bakım için yardım..   

Karbon suyu saflaştırır,yani yararlı, zararlı ne varsa toplar. Bu yüzden belli bir sürü sonra tankta bakteri kültürü oluşması için karbonu çıkartmak gerekir.
Resim
S. Manueli (40 cm)
Üretim Başarısı
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 4 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz