Akvaryum için kum (kg.) hesaplama

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 9 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı José

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 06.12.2016 18:17   İleti başlığı: Akvaryum için kum (kg.) hesaplama   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Saygıdeğer dostlar,
561 litre akvaryum için kaç kg. Hagen türü kum kullanmam gerekir?
Şimdiden teşekkürler.
Asma suratını vestiyere,
Düğmelerin kopar.
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 06.12.2016 18:36   İleti başlığı: Re: Akvaryum için kum (kg.) hesaplama   

Aramıza hoşgeldiniz. Lütfen forum kuralları'nı okuyunuz.

Profil bölümünden imzanıza ad, soyad, yaş ve yaşadığınız şehir bilgilerinizi girmelisiniz. Ayrıntı için tıklayınız

Mesajlarınızda Türkçe dil bilgisi kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmenizi rica ederiz.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 06.12.2016 18:48   İleti başlığı: Re: Akvaryum için kum (kg.) hesaplama   

Akvaryum hacminin yanı sıra boyutları bilsek kum çeşidini bilsek kg miktarı daha mantıklı olacaktır. Dere kumu ve tank hacmi de belirttiğiniz civarlarda yaparsak bir çuval yani 25 kg yeter tabi bitki vs olmayacak ise. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı José

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 06.12.2016 18:54   İleti başlığı: Re: Akvaryum için kum (kg.) hesaplama   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Akvaryum hacminin yanı sıra boyutları bilsek kum çeşidini bilsek kg miktarı daha mantıklı olacaktır. Dere kumu ve tank hacmi de belirttiğiniz civarlarda yaparsak bir çuval yani 25 kg yeter tabi bitki vs olmayacak ise. :onay:

Şöyle diyelim o zaman, 170x60x55h akvaryum için, Moss ve su mercimeği ile tasarlamak istiyorum. Quartz kum olabilir. Bir başka sorum daha var: Kum satın alırken dikkat etmem gereken bir nokta var mıdır?
Asma suratını vestiyere,
Düğmelerin kopar.

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 06.12.2016 19:00   İleti başlığı: Re: Akvaryum için kum (kg.) hesaplama   

José yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Şöyle diyelim o zaman, 170x60x55h akvaryum için, Moss ve su mercimeği ile tasarlamak istiyorum. Quartz kum olabilir. Bir başka sorum daha var: Kum satın alırken dikkat etmem gereken bir nokta var mıdır?

Belirtiğiniz bitkiler biri su üstü onun kumla işi yok zaten moss da köklü bitki olmadığı için görsel olarak birazda dolgun olsun derseniz tankınız 35 kg quartz olur çuvalları 25 lik varsa 2 çuval alınır göz zevkine göre ilave edilir. Fırınlanmış silis kum var bide ben bir dönem almıştım hem rengi biraz daha kreme yakın güzel duruyor birde fırından sonra yıkandığı için evde fazla yıkama derdi olmuyor.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı José

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 06.12.2016 19:09   İleti başlığı: Re: Akvaryum için kum (kg.) hesaplama   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
José yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Belirtiğiniz bitkiler biri su üstü onun kumla işi yok zaten moss da köklü bitki olmadığı için görsel olarak birazda dolgun olsun derseniz tankınız 35 kg quartz olur çuvalları 25 lik varsa 2 çuval alınır göz zevkine göre ilave edilir. Fırınlanmış silis kum var bide ben bir dönem almıştım hem rengi biraz daha kreme yakın güzel duruyor birde fırından sonra yıkandığı için evde fazla yıkama derdi olmuyor.

Aytaç Bey,
Moss baya guzel göründü gözüme. Peki su mercimegini elesek,; sizin tavsiyeniz ne olur? Heyecanını mazur görün.
P.S: Kullanıcı adımı değiştirmeyi başaramadım. Fırat Açıkgöz :)
Asma suratını vestiyere,
Düğmelerin kopar.

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 06.12.2016 19:14   İleti başlığı: Re: Akvaryum için kum (kg.) hesaplama   

Mossların bir çok türü var bende beğeniyorum tanklarım da özellikle canlı doğuran tanklarım da oldu hep çok da güzel üretimini başardım ancak bizim agresif türlerde çok dağıtıyorlar sürekli dış filtre ve sumpın için de oluyor maalesef kalın yaprak ve köklü bitkilere bakın derim anubias ve dev amazon gibi. :onay: Kullanıcı adı değişikliği ile ilgili moderatörler değil adminlerimiz ve webmasterımız değişiklik yapabiliyor birde arada bunun ile ilgili aktif başlığımız var oradan da arada isteyen üyelerimiz konu ile ilgili talepte bulunuyor.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı yavuz

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 06.12.2016 22:48   İleti başlığı: Re: Akvaryum için kum (kg.) hesaplama   

Uzunluk x derinlik x yapacağın kum yüksekliği / 1000 = 170x60x5cm/1000 =51 KG kum.
Resim
1x F0 Pygocentrus Cariba
4x F0 Pygocentrus Nattereri
6x F1 Pygocentrus Nattereri
120x45x60
Serrasalmus İrritans
80x40x50
İstanbul-Pendik

Çevrimdışı José

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 07.12.2016 18:26   İleti başlığı: Re: Akvaryum için kum (kg.) hesaplama   

yavuz yazdı:
Uzunluk x derinlik x yapacağın kum yüksekliği / 1000 = 170x60x5cm/1000 =51 KG kum.

Alintidir:
İstanbul yolundan şaşmaz kavşağını geçtikten sonra opetin yanından Ayaş yoluna girin... Hiç bir yere sapmadan Eryaman-optimumu geçin ve devam edin. Sincan'ı geçtikten sonra SİNCAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ solunuzda kalır. Giriş yapın yuvarlaktan sağa dönün ve sağ tarafınız Dökümcüler sitesi ve levhasını görürsünüz zaten. Orada bir çok firma var silis kum satan. Benim tavsiyem ise; KALMET FİRMASI. Dökümcüler sitesine girdiğinizde hiç bir yere sapmadan karşınızdaki sokağa girin ve yolun en sonunda sol tarafınızda firmayı göreceksiniz..No:156 Orada Gökhan Beyi bulun. Ben kendisiyle konuştum çok sıcak karşıladı, ilgilendi, bir çok arkadaşım almak istiyor yardımcı olabilir misiniz dedim... Az kg ile uğraşmıyoruz dedi... Akvaryumcuların yaptığı haksızlığı anlattım, biliyorum dedi..Gelip buradan çuval çuval alıyorlar kendileri 4-5 milyona satıyorlar dedi...O zaman dedim yardımcı olun,, tamam dedi.. giden arkadaşlara yardımcı olacak...

Tek bir sorun var... Her zaman istediğiniz renkte bulamıyorsunuz... Çünkü onlar rengine göre değil kalınlığına göre iş yapıyorlar.. Silis kumları döküm parçayı yapmak için kalıp olarak kullanıyorlar... Benim baktığımda sarı renkte kum vardı...Bir dahaki partide gelen kumlarda beyaz kum çıkabilir dedi.. Hangi ocaktan ne renk gelirse biz onu satıyoruz dedi. Ben sarı renkli kumdan 25 kg aldım...ve gökhan bey sadece 3 YTL para aldı...

Kısacası silis kumu arayan arkadaşlar akvaryumcuları dolaşmaktan vazgeçsin.. Bulundukları şehirlerde döküm işi yapan atölyeler fabrikalar araştırsın...Kesinlikle daha ucuza temiz edeceklerdir...

Alıntı bitti.

Ben cumartesi sabah gidiyorum. Paralit kum ile Aytaç Bey'in önerdiği gibi silis kum alacağım. :)
Asma suratını vestiyere,
Düğmelerin kopar.
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 9 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz