Renk değişimi sorun belirtisi midir?

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 9 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Wintermute

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.12.2016 21:15   İleti başlığı: Renk değişimi sorun belirtisi midir?   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Arkadaşlar 3-4 cm lik yavrularımda bugün bir renk değişimi baş göstermeye başladı. İlk resimlerde gördüğünüz önceki halleri ama sonraki resimlerde gördüğünüz gibi renklerinde bir beyazlama var. Özellikle bazıları bariz şekilde renklerini kaybetmeye başlamış. Bunun dışında biraz da durağanlaşma var gibi.

Son zamanlarda %30 su değişimi sonrasında 160lt ye 10 damla microfish eklemem ve akvaryum kapağını bir süre çıkartmış olmam var ama acaba bunlardan kaynaklanan geçici bir durum mu yoksa anlayamadığım bir sorunları mı var acaba? Fikirleri olan tecrübeli arkadaşlar yol gösterirse sevinirim....

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Salih Kahveci/29/Samsun
100x40x50 9 Natteri

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 10.12.2016 21:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Türkçe İmla Kuralları.
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı fr4nk

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.12.2016 23:25   İleti başlığı: Re: Renk değişimi sorun belirtisi midir?   

Hastalıklı olmayan sağlıklı üstelik yavru balıkların suyuna microfish eklemenizi kim söyledi ise arkadaşlığınızı kesin. Siz kendiniz döktü iseniz de neye dayanarak döktüğünüzü merak ediyorum doğrusu. Google'da yazsanız ne için kullanılır orada yazar microfish. Su düzenleyici aquatan, nitrivec tarzı ürünlerdir. Microfish mantar ve parazit için kullanılan bir ilaçtır ve suyu mahveder. Akvaryumunuz çok küçük ve anladığım kadarı ile sırf etçil piranha olsun diye bu kadar ufak akvaryuma tıkıştırmışsınız hayvanları. Bilinçsiz ve dikkatsiz bir şey yapmışsınız yazık o balıklara. Ben kendi adıma söylüyorum siz bence lepistes bile beslemeyin. :onay:
Can Nergiz
MUĞLA/Fethiye

125*50*60 (375 lt) (Karışık ciklet akvaryumu)
150*70*60 (630 lt) (Tür seçilmedi)
50*50*55 (135 lt) (1 Adet Natteri)
Resim

Çevrimdışı Wintermute

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.12.2016 02:14   İleti başlığı: Re: Renk değişimi sorun belirtisi midir?   

Pet shop işletenlerde yaptıkları işi bilmiyor demek oluyor bu. Su değişimlerinde 10 damla eklemem söylenmişti. Neyse sizde sorduğum konuda çok yardımcı olmuşsunuz.
Salih Kahveci/29/Samsun
100x40x50 9 Natteri

Çevrimdışı fr4nk

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.12.2016 08:08   İleti başlığı: Re: Renk değişimi sorun belirtisi midir?   

Wintermute yazdı:
pet shop işletenlerde yaptıkları işi bilmiyor demek oluyor bu. su değişimlerinde 10 damla eklemem söylenmişti. neyse sizde sorduğum konuda çok yardımcı olmuşsunuz..

Petshop bunu tavsiye etmişse vah o bölgedeki insanlara. Size söyleyebileceğim ilk önce akvaryumu değiştirin, o yavru balıklar o microfishli suda ölür o yüzden birisine verin geçici olarak, bir canlı beslerken o canlının yaşam şartlarını karşılayabilirmiyim diye ön çalışma yapmanızı öneriyorum. Su dizenleyiciler aquatan, biotopol, tropol, denitrol ve nitrivectir. Bunun haricinde özellikle hastalık için akvaryuma dökmeyin. Karantina tankı olarak şu anki tankınızı kullanabilirsiniz. Onlarda can taşıyor ve hayatları sizin bakımınıza bağlı. Bu arada ben yorumu sizin için değil o balıkların sağlığı için yapıyorum. :onay:
Can Nergiz
MUĞLA/Fethiye

125*50*60 (375 lt) (Karışık ciklet akvaryumu)
150*70*60 (630 lt) (Tür seçilmedi)
50*50*55 (135 lt) (1 Adet Natteri)
Resim

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.12.2016 08:29   İleti başlığı: Re: Renk değişimi sorun belirtisi midir?   

Petcilere çok balık gelip gittiği için onlar bir sürü ilaç kullanmak zorunda kalıyor ancak microfish ağır bir ilaçtır. Su değişimi sonrası için bile tavsiye etmem su değerlerini çok bozuyor. Sera aqutan mavi ya da özellikle kırmızı kapak su değişimi sonrası kullanılacak en güzel düzenleyicidir. Tank hacmi ufak biran önce su değişimi ve filtre ekipman temizliği ve aqutan ile tankı da balıkları da rahatlatmanız.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 11.12.2016 10:20   İleti başlığı: Re: Renk değişimi sorun belirtisi midir?   

Moralinizi bozmayın böyle durumlar birçok kişinin başına geliyor maalesef,su değişimi yapın ve varsa aguatan kullanın,yoksa az miktarda kaya tuzu atabilirsiniz.Su değişimleri ile bir kaç değişim de su kimyası normale yaklaşacaktır.
Sayfa başı

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 11.12.2016 10:27   İleti başlığı: Re: Renk değişimi sorun belirtisi midir?   

Pet shop gibi ticari işletmeleri yada kulaktan dolma bilgilerle tavsiyede bulunanları dinlemeyin bence.Bu forum piranhalarla ilgili çok kapsamlı bir kaynak,gerek eski konular gerekse üyelerin yardımseverliği sayesinde balıklarınızı sağlıkla büyütebilirsiniz.
Sayfa başı

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.12.2016 20:11   İleti başlığı: Re: Renk değişimi sorun belirtisi midir?   

Salih kardeşim öncelikle geçmiş olsun diyorum,biraz acemice yaklaşım göstermişsiniz açıkçası,keşke biraz araştırma sonrasında böyle yada bu gibi uygulamalara başvursaydınız,neyse;Olan olmuş artık,Allah beterinden korusun...

Geneli itibariyle piranha'lar gayet gaddar ve dayanıklı balıklar ama bu bizim her konu da relaks olmamızı tetikle memeli,yani biraz tecrübe ve yardım ile çok daha iyi sonuçlar elde edebilirdiniz...
Panik yapmamanızı ve kademeli olarak (günler içerisinde) su değişimi yapmanızı yemlemeyi azaltmanızı ve bu güzel balıkları bu süreç içerisinde biraz kendi hallerine (gözlemleyerek) bırakmanızı tavsiye ediyorum...
Umarım zayiatsız şekilde yola devam edebilirsiniz,tekrar geçmiş olsun :?

Çevrimdışı Wintermute

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 12.12.2016 13:54   İleti başlığı: Re: Renk değişimi sorun belirtisi midir?   

Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Tavsiyeleriniz doğrultusunda durumlar pozitif yönde ilerliyor.
Salih Kahveci/29/Samsun
100x40x50 9 Natteri
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 9 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz