Piranhalarım birbirine saldırıyor.

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 6 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı troyan

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 13.01.2017 23:52   İleti başlığı: Piranhalarım birbirine saldırıyor.   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Üst adlar hepinize merhaba, piranhalarımı 300 lt tankta 8 adet besliyorum.
Biraz ürkekler ama tavuk göğüsüne bayılıyorlar,
Birkaç kez aralarına 1 sarı prenses 2 Yunus attım, 3-4 cm ilk attığımda iştahsız iştahsız kovaladılar yakalayıp yiyemediler, şimdi birlikte beslenip yaşıyorlar 1 aydır, bende içeri 2 labia 7 sarı prenses daha attım durumu gözlemlemek için 10 gündü sıkıntı yoktu bu akşam bir baktım kendi boylarındaki 1 adet hemcinslerini yemişler, akvaryum içinde farklı balık varken neden kendi türüne saldırıda bulunduğunu anlamadım saldıkları balığın hasta olmadığına eminim.
120*50*50 / 15 Pygocentrus Nattereri
Özcan Cesur / 04.04.1983
İstanbul
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.01.2017 01:12   İleti başlığı: Re: Piranhalarım birbirine saldırıyor.   

Böyle elemeleri bir çok kez gözlemledik bazen hasta olmasına gerek kalmıyor, onlar aralarında zayıf halkayı seçiyorlar bazen. Geçmiş olsun tekrarlanmaz umarım. Tavuk dışında farklı yemlerde kullanmanı tavsiye ederim. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı troyan

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.01.2017 02:15   İleti başlığı: Re: Piranhalarım birbirine saldırıyor.   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Böyle elemeleri bir çok kez gözlemledik bazen hasta olmasına gerek kalmıyor, onlar aralarında zayıf halkayı seçiyorlar bazen. Geçmiş olsun tekrarlanmaz umarım. Tavuk dışında farklı yemlerde kullanmanı tavsiye ederim. :onay:

Cevap ve ilgin alakan için teşekürler.
Benim daha önceki tecrübelerime dayanarak ilk defa başıma geldi.
Dana yüreği veriyordum önceleri suyu çok bulandıryor, o sebeple ağırlıklı tavuk Eti ve 2-3 haftada bir canlı yem ile beslyorum ama daha canlı yeme itibar etmedi bu sürüm.
Neden olabilir daha önce beslediğim piranalarım hem korkusuz hemde çok saldırgandı .
Kesinlikle akvaryuma başka balık koyamıyordum, bu sürü ise 9 pirana ve 2 yunus 10 sarı prenseslerle keyifle yaşıyor,
Hatta sarı prensesler daha agrasif, anlamadım.
Özellikle aradığm cevap akvaryumdaki diğer balıklara neden agresif değiler,
bu durumu gözlemleyen üstadlardan yorum rica ediyorum.
120*50*50 / 15 Pygocentrus Nattereri
Özcan Cesur / 04.04.1983
İstanbul

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.01.2017 06:39   İleti başlığı: Re: Piranhalarım birbirine saldırıyor.   

Dana yüreği suyu daha çok yağlandırıyor ancak tavuk etine bağlı kusma ve bu kusmalar sonucu balık kayıpları forumda bir çok kez başımıza geldi. Diğer deniz ürünleri ve kaliteli kuru yemler ile bunu pek gözlemlemedik. Tavuğa karşı olan düşüncemiz bu yüzden. Gelişim ve boylanma da beslenme yelpazesinde değişiklikler ve ürün çeşitliliği büyük bir etken (tank hacmi de tabi ki). Sürü balıkları belli bir psikolojiye gelene kadar çoğu canlı ile arkadaş olarak kalıyorlar özellikle benim şahsi fikrim elden yemlemeye alıştırana kadar tanka canlı yem atılmaması. Fazla canlı yem tüketimi de vitamin eksikliğine yol açacağı için menülerine tavuk dışında farklı ürünler sokmanız. Genelde En başa yazdığımız şeyi soruları cevapladık dan sonra yazıyorum bu sefer pirana sabır işidir. Balıklarınız belli bir boya ve yaşa geldikleri zaman keyifle izleyeceğiniz tam bir sürü olacaklardır. Ben 4-6 cm ile kurduğum 12li natteri sürümde eleme ya da ölüm yaşamadım 3. yaşlarına kadar. Kavga dövüş oldu tabi ama beslenme eşit tutulur ise boy farklı fazla olmuyor balıklar arasında. Tank hacmi büyük filtre sistemi geniş ve su kalitesini onun istedikleri değerlere yakın tutarsak filtre ekipmanları ile onlarda bunun karşılığını hem formları hemde hareketleri ile fazla fazla veriyorlar bize. Köpek maması da belli bir yaş dan sonra besin değeri yüksek yemler arasında şahsi fikrim. Bu konularla ilgili bir çok açılmış başlığımız ve görseller mevcuttur. Keyifli hobiler. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı sercat46

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.01.2017 07:59   İleti başlığı: Re: Piranhalarım birbirine saldırıyor.   

Merhabalar, tavuk göğüsü suda çok ufak parçalar halinde dipte kalıyor ve nitrat yükseltiyor, olumsuz durumlarda yemediği gibi temizlemesi de işkence haline dönüşüyor.

Bir gün karides, bir gün dana yüreği ve bir günde değişik balık türevi olarak düzenli alıştırdım çok rahatım (;

Muhtemelen saldırgan olmamaları şikayetiniz; suya, tanka ve birbirlerine yeni adapte olmaya çalıştıklarından oluyor. Bir kaç zaman sonra ufak ufak sayıda azalmalar mutlaka olacaktır :onay:
Sertaç
Bursa / 30 yaş
150x55x65 tank 16x Pygocentrus Nattereri
100x40x50 tank 15x Zebra
100x40x50 tank Boş

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.03.2017 17:08   İleti başlığı: Re: Piranhalarım birbirine saldırıyor.   

Bu bir sorun değil doğaları bu saldırmazlar ise tuhaf olur :smile:
MURAT YÜCE /
Olmaz olmaz deme olmaz olur..
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 6 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz