P.Natterilerim Kusuyor.

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 12 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı MrMarlboroBlack

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 02.05.2013 13:56   İleti başlığı: P.Natterilerim Kusuyor.   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Merhaba abilerim kardeşlerim, 3 gün önce almış olduğum 2 adet 20 cm boyunda p.natterilerime dün akşam saatlerinde 1 tane japon balığı attım ve 10 sn de yediler. Sonra doymamışlardır dedim 2 tane daha attım akşam onları da yemişler. Sabah bir kalktım kusmuşlar. Akvaryumda hiç bir değişiklik yapmadım. Her akşam yatmadan filtreyi kapıyorum (22.30) akvaryuma hava girmiyor sabah ta saat 7.30 da açıyorum. Sabah sanırım hava almak için su yüzeyine çıkıp sanki yüzeyden yem yermiş gibi yapıyorlar, filtreyi açıyorum yine aşağıya gidiyorlar. Bu normal mi? Filtreyi açık mı tutmam lazım? Neden kustular? Sorularım bunlar, cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Alpay Akçalı
16
Bursa
70*30*40 Serrasalmus Manueli

En son PoisoN tarafından, 02.05.2013 14:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Başlık Düzeltildi.
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı AppediX

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 02.05.2013 14:00   İleti başlığı: Re: P.natterilerim kusuyor.   

Alpay selam,
Benimde başıma aynısı gelmişti. Suyu %40 degiştir. Bol hava ver amonyak patlaması yaşanıyor olabilir. Ayrıca havayı ben olsam gecede çalıştırırdım.
Ufuk OCAK
İstanbul / Ataşehir

Sağlık Sektörün'de Anlaşmalı Kurumlar Grup M.D

90*50*40 Serrasalmus Rhombeus Gold Diamond

Cahillerle savaşmayın. Ben asla kazanamadım!

Bazıları asla evcilleşmez..

Çevrimdışı PoisoN

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 02.05.2013 14:03   İleti başlığı: Re: P.natterilerim kusuyor.   

MrMarlboroBlack yazdı:
Merhaba abilerim kardeşlerim, 3 gün önce almış olduğum 2 adet 20 cm boyunda p.natterilerime dün akşam saatlerinde 1 tane japon balığı attım ve 10 sn de yediler. Sonra doymamışlardır dedim 2 tane daha attım akşam onları da yemişler. Sabah bir kalktım kusmuşlar. Akvaryumda hiç bir değişiklik yapmadım. Her akşam yatmadan filtreyi kapıyorum (22.30) akvaryuma hava girmiyor sabah ta saat 7.30 da açıyorum. Sabah sanırım hava almak için su yüzeyine çıkıp sanki yüzeyden yem yermiş gibi yapıyorlar, filtreyi açıyorum yine aşağıya gidiyorlar. Bu normal mi? Filtreyi açık mı tutmam lazım? Neden kustular? Sorularım bunlar, cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle dış motoru kapatman yanlış,balıkların yüzeye çıkıp inişleri oksijenin azlığından,artı olarak kusma etkenlerinden biride bu.Dış motoru kesinlikle kapatma,biyolajik döngü ve eğer yüzeyden oksijen alıyorsan bu şart. :atesdev:
Resim
AnıL YüceL
Pygocentrus Piraya

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 02.05.2013 14:05   İleti başlığı: Re: P.natterilerim kusuyor.   

Tamam artık kapatmayacağım dış motoru. Su değişimi dediniz Suyu zaten geçen hafta cuma koydum, pazartesi balıklar geldi amonyak patlamasıysa değiştireyim suyu. Bide az önce baktım akvaryumun camlarında içten nokta nokta şeyler olmuş. Elle silince geçiyor. Rengi şeffaf ya da grimsi gibi.
Alpay Akçalı
16
Bursa

Çevrimdışı yiqit

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 02.05.2013 14:20   İleti başlığı: Re: P.Natterilerim Kusuyor.   

Su değişimi yapıp filtreyi de kapama geceleri. Ayrıca bir kaç gün tanka bol oksijen vermen daha iyi olur
Resim
Resim

Çevrimdışı sınglee

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 02.05.2013 14:28   İleti başlığı: Re: P.Natterilerim Kusuyor.   

Havalar ısındıkça sudaki oksijenin azalmasından dolayı olabiliyor sanırım.Balıkları doyurduktan sonra tankı gözlemlemek ,nitrat patlaması konusunda ilk tedbir bence.
TuĞfAn DiKeR
YAŞ 38 İST.Büyükçekmece
SPİLOPLEURA GOLD

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 02.05.2013 15:40   İleti başlığı: Re: P.Natterilerim Kusuyor.   

Sağolun abilerim. Şimdi akvaryumcudan geldim, nitrattan dolayı oluşan algleri temizlemek için mıknatıslı temizleyiciden aldım, bir hava motoru aldım şimdi kurdum hava motorunu, 30-60 dk sonra da 4/1 oranında su değişimi yapacağım. Tekrardan teşekkürler.
Alpay Akçalı
16
Bursa

Çevrimdışı İsmail Yaşar

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 02.05.2013 17:53   İleti başlığı: Re: P.Natterilerim Kusuyor.   

Bi kere şu çok önemli biz eğer balığı tankdaki suyun kendi oksijeninden sağlamaya çalışırsak kesinlikle yeterli olmaz zaten dış filtre sürekli takılı olacak ya oksijeni yüzey sarsıntısı ile yada uygun bi iç motor ile sağlaman gerekiyor.Kusma olayına gelirsek bu konudaki genel kanı hep oksijen yetmezliği oluyor.
İSMAİL YAŞAR-Konya
KTO Karatay Unıversıty Mecatronik Engineer

Çevrimdışı Gece_Şahini

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 02.05.2013 19:27   İleti başlığı: Re: P.Natterilerim Kusuyor.   

Öncelikle merhaba.Alper suyun 4/1 ini değilde 3/1 ini değiştir ve yeni koyacağın suyun kesınlıkle dinlenmiş olsun.Bunu dememdeki sebep direk çeşmeden aldıgın suyun ısısı ile akvaryumdaki suyun ısısı aynı değildir.İllaki oda sıcaklığında dengeler eşitlenmiş olmalı ve balıkların şoka girmemeli.Balıklar şok esnasında her nekadar sayıları az olsa dahi birbirlerini ısırıp yaralayabiliyorlar.Kusmalarının sebebi ise gereğinden fazla yedikleri için kusup fazlalığı geri çıkartıyorlar.Bu konularda olabıldıgınce az ancak sık yemleme yapmalısın.Eğer akvaryumda yem ,et vs parçalar kalıyor ise fazla süre kaybetmeden onları akvaryumundan çıkartırsan nitrat patlaması olmadan balıklarını hayatta tutabilirsin.
Eyüp ŞAHİN
İstanbul\Tuzla
Trakya Üniversitesi Elektrik Bölümü
1 Adet F0 Pygocentrus Cariba
7 Adet Pygocentrus Nattereri
Resim

Çevrimdışı MirsaT_BehçeT

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 02.05.2013 21:28   İleti başlığı: Re: P.Natterilerim Kusuyor.   

Dış motoru kapattığın zaman biyolojik döngüsünü oldürüyorsun , suyu bozuluyor sen tekrar çalıştırdığında bozuk suyu sisteme veriyorsun kötü bir şey uzun elektrik kesintilerinde bile kapanan filitreyi temizleyip sisteme geri yükleme yapmak lazım.
Birde soğuk verilen besinlerden sonra kusma olur gerçi sende öyle bir durum yok galiba balıklar ölü ve donuk değilse :) buna da dikkat edin.
MirsaT BehçeT

Pendik İstanbuL

Axis Gayrimenkul de Gayrimenkul Danışmanı

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.05.2013 10:33   İleti başlığı: Re: P.Natterilerim Kusuyor.   

En büyük etken havasızlık arkadaşlar. Yüzey dalgalanması bazen yetersiz kalabiliyor. Ben gece boyunca hava motoruyla oksijen sağlıyorum. Özellikle yemleme yaptığım zamanlarda 24 saat boyunca hava motorunu çalıştırıp kusmanın önüne geçmiş oluyorum. Kesinlikle dış filtreleri kapatmayın. Filtre akvaryumun kalbidir.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
High Tech Planted Tank: 75*50*50

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 03.05.2013 17:33   İleti başlığı: Re: P.Natterilerim Kusuyor.   

Çok teşekkürler abilerim. Dediğim gibi dün aldım hava motorunu, ve akşam en üst seviyede çalıştırdım, gece ara ara kalkıp baktım hayvanlar eskisi gibi yüzeye çıkmıyorlar. Ben hep ufak balık besledim (5-6 cm oscar,gt) o yüzden gece kapamam sıkıntı olmuyordu ama 25 cm 2 balığa yetmiyormuş o hava onu anladım :) Hepinize yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Dün suyu ekledim ama acele olduğu için tam ölçekte su hazırlayıcı kullandım, faydası olmaz mı?
Alpay Akçalı
16
Bursa
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 12 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz