Yavrularda Beslenme

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 6 sayfadan 1. sayfa [ 90 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 20.05.2005 17:17   İleti başlığı: Yavrularda Beslenme   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Yavru & Beslenme
Piranha yavruları; lavralarla, ve diğer ufak canlılarla beslenirler fakat siz üretim yapmadıysanız size bu zamanlarını aşmış olarak gelirler.. Size kalan ise onları çok iyi besleyip belli bir boya gelene kadar karınları şiş dolaştırmak olacaktır. Yavrular çok hareketli olduklarından yediklerini kolay sindirirler ve daha fazla beslenirler.. Büyük balıklarda yemekten sonra çöküş ve dinlenme bu balıklarda olmaz.. En iyi beslenme şeklini uygulamanız ve onları %100 sağlıklı olarak geliştirmeniz gerekir.. Sizler için ufak bir beslenme listesi yazıyorum..

Bu beslenme listesi 2-10cm balıklar içindir.. Daha büyükleri için diğer başlıklarda yazdığımız beslenme listelerini uygulayabilirsiniz..

Besin & Miktarı
Yavrulara hatta her boydaki piranhalarınıza balık eti ağırlıklı besinler vermeniz bir çok açıdan daha avantajlı olacaktır..

Balık & Balık Eti
Alabalık, her türlü temizlenmiş tatlı su balığı, en az yağ içeren tuzlu su balıkları.. Özellikle gölden yakaladığınız balıkların eti çok faydalı olur. Alabalık çifliklerde yetiştiğinden, göl balıkları daha protein kaynaklıdır..
Canlı akvaryum balıklarından ise; en uygunu tombul balıklardır.. Japon gibi balıkları tercih edin ama ufak boyda olanları seçin.. Çünkü onlarda pullar tam olarak gelişmemiştir ve daha sağlıklı olur.. Tül kuyruk gibi kuyruk kısmı fazla olan balıkları tercih edin çünkü, yavrular o kuyruklardan bile gerekli olan proteinleri karşılarlar.. Ayrıca ufak chellenger, pangasus gibi sırf et içeren balıklardanda verebilirsiniz.. Beta balığıda verebilirsiniz. Hem yavrulara ufak birde karşılık verir ve onlar için savunma yönünden daha etkili olur..

Canlı Yemler
Kurbağa, solucan gibi canlılar da verebilirsiniz ama sizlere sadece balık etini vermeyi tavsiye ederim. Çok zorda kalmadıkca bu canlıları akvaryuma sokmayın..

Et & Et Ürünleri
Dana, sığır gibi hayvanların etlerini, yürek ve sakatatlarını balıklarınıza vermeyin.. Bu ürünler balıkları hızlı geliştirir ama sürekli bozulan su değerlerinden dolayı her gün beslenmekten kaçınırlar.. Akvaryumunuzu çok yakından takip ediyorsanız bu ürünlerden kullanın. Üretimhanelerde bu ürünler kullanılır ama akvaryum suyu her gun değiştirildiğinden bir olumsuzluk olmaz. Ayrıca bu ürünlerin çok kullanılması balığı yağlandırır ve renklerini almasını engeller. Diğer besinlerin arasına öğün öğün sıkıştırabilirsiniz ama bence hiç girişmeyin..
Tavuk, hindi gibi beyaz etleri ise güvenle kullanabilirsiniz.. Bu etleri doğada da tüketirler ve olumsuz bir etki çıkarmaz.. Bu ürünleri ara öğünler arasına yerleştirebilirsiniz ama balık menünüz zengin ise bu ürünede fazla girmeyin..

Gördüğünüz gibi en etkili besin balık etidir.. Aklınıza gelen tüm ürünleri kullandım ve renk ve gelişim açısından deneyler yaptım. En iyi yem balık ve balık etidir. Biraz zahmetli ama balıktan şaşmayın. Aldığınız balığı 1 haftdan fazla buzlukta tutmayın. Artanı atın ve yerine tazesini alın.. Hatta şansınız var ise hep taze alıp atın..

Ne verirseniz verin mutlaka balıklara vitamin vermeyi unutmayın. "Bmiks" "B" vitamini içeren kapsullerden alın ve 2 haftada bir balıklarınıza verin. Besini bir kaba koyup, içine çok az su koyun ve 1 kapsul vitamini içine dokun. 10 dak sonra besini akvaryuma atın ve kapta kalan sarımsı suyu çöpe dökün..

Bütün bunları uygularsanız, en çok merak edilen soruya uygulamaı yanıt bulmuş olursunuz ve amacınıza ulaşırsınız.. Soru ise; "balıklarımı nasıl hızlı büyütürüm" ve cevabı yazılı.. Hem hızlı hemde doğadaki gibi sağlıklı....
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 24.05.2005 20:24   İleti başlığı:    

Günlük Besin Miktarı
7cm'in altındaki balıkların beslenmesi çok önemlidir ve özen ister.. Taze besinlerle sürekli beslenmesi, güzel renklere, hızlı gelişmeye ve ileride üretim için hazırlanması açısından çok önemlidir..
Günde; 5-6 öğün olarak yavrularınızı beslemelisiniz ve uzun süreli aç bırakıp özel taktiklere bu boydan sonra başlamalısınız.. Yavrularken kaybetcek zamanınız yok ve çok sıkı şekilde hergun beslemelisiniz. Her balığın karnının misket gibi olduğunu görene kadar beslemelisiniz. Herzaman fazla miktarda atıp, artanı 10dak. içinde akvaryumdan çıkarmalısınız.. Ozaman 50 balık bile olsa hepsi birbirine çok yakın boyda olur.. Öğünleri böldükten sonra, az az besin atarak gün içinde balıkları sürekli beslemelisiniz.. Beslenmeyi balık sayınıza göre ayarlayıp, 2-3 saat sonra besin attığınızda yedirecek büyüklüklerde hesaplamalısınız..

Unutmayınki, piranha için en önemli faktör, "beslenme"dir..
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.10.2005 19:13   İleti başlığı:    

Balıklarınız arasında boy farkı fazla ise çok miktarda yemi aynı anda atınız, böylece diğer ufak balıklara da yeme fırsatı vermiş olursunuz.
MURAT YÜCE /
Olmaz olmaz deme olmaz olur..

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.10.2005 21:40   İleti başlığı:    

Hayır abi olurmu,başka birşey ile karıştırdın herhalde...Balıklar arasında boy farkı var ise ve bu boy farklılıkları düzeltilmek isteniyor ise büyük balıklar ile küçük kalmış balıklar ayrı tanklara alınmalı ve ufak kalmış balıkları hergün 2 farklı öğün(sabah,akşam+sürkülasyon) ve diğer büyük olanları ise 2 günde bir doyacakları kadar verilmeli :wink:
.......................Uğur Erdil.....................
Resim

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.10.2005 21:51   İleti başlığı:    

Boy farkını kapanması için demedim Uğur, sadece ufak balıklarda karınlarını rahat doyursunlar diye o şekilde yemlenebilir demek istedim.
MURAT YÜCE /

Çevrimdışı TORK

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.10.2005 22:03   İleti başlığı:    

Sen cümleye böyle başlayınca ben öyle sandım pardon :wink:
.......................Uğur Erdil.....................
Resim

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.10.2005 22:08   İleti başlığı:    

Sonuna bakmadın demek :) Olabilir sorun değil.
MURAT YÜCE /

Çevrimdışı evildead5502

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 13.11.2006 21:15   İleti başlığı:    

Alıntı:
Aldığınız balığı 1 haftdan fazla buzlukta tutmayın. Artanı atın ve yerine tazesini alın.. Hatta şansınız var ise hep taze alıp atın..

Buzlukta 3-6 ay arasında saklanabiliyor dolabına göre... Ve ilk günkü gibi sağlıklı bir şekilde tüketilebiliyor.Balıklar için neden bayatlık söz konusu olmaz bence ama biraz tercih meselesi..
Tolga Yılmaz/Yaş:32/Balıkesir

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.11.2006 07:57   İleti başlığı:    

Doğada her zaman taze et ile besleniyor, leş de yiyorlar ama tabi ki 1 hafta 10 gün bir yerde çürüyüp kalmış şekilde değil.Zaten o coğrafyada bir canlının ölüpte piranhaların haberdar olmaması söz konusu olamaz. Buzlukta uzun süre kaldığı zaman bozulma söz konusu olmaz ama devamlı çözülüp tekrar konmadığı müddetçe.Yenmez diye birşey yok ama ilk alımdaki tazelik, kendine has koku da pek ortalarda olmaz.Bizler bile 3-4 ay buzlukta sakladığımız balık v.b ürünleri daha sonra yediğimiz zaman bir acayiplik hissederiz.
MURAT YÜCE /

Çevrimdışı evildead5502

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 14.11.2006 15:25   İleti başlığı:    

Mr.Piranha yazdı:
Buzlukta uzun süre kaldığı zaman bozulma söz konusu olmaz ama devamlı çözülüp tekrar konmadığı müddetçe

Mutlaka öyle , ama balığı bütün olarak buzluktan çıkartmaktansa, aldığınız gün temizleyip piranhalarınıza yetecek günlük parçalara ayırıp,kasapların kullandığı plastik et tabaklarına koyarak,hem cam tabağa yapışmadan kolayca cıkartırsınız hemde bozulmasını engellemiş oluruz...Çıkardığınız parçlarıda 15-20 saniyede suyun altında çözündürerek balığa verilebilir...

Ben öyle yapıyorum 8)

Çevrimdışı яєѕυℓ çαℓışкαη

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.11.2006 15:38   İleti başlığı:    

Cevat,tamam iyi yapıyorsun ama ne olursa olsun buzlukta bekleyen yemler balıklara pek yaramıyor.Çok yaşadık ondan diyorum..
Resim
S. Manueli (40 cm)
Üretim Başarısı

Çevrimdışı MirsaT_BehçeT

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.11.2006 18:39   İleti başlığı:    

Ne olursa olsun bir haftadan sonraki özellikle balık türlerinde yememe sorunu yaşayabilirsiniz. Bir haftadan fazla bekletilmiş ve soğuk yem kesinlikle vermeyin. Yemledikten bir kaç saat sonra ve ya daha geç balıkları mutlaka kontrol edin, kusma olaylarına karşı. Balıklar yedikleri yemi 3 gün sonra bile kusabilirler ve siz şaşırıp kalırsınız.
MirsaT BehçeT

Pendik İstanbuL

Axis Gayrimenkul de Gayrimenkul Danışmanı

Çevrimdışı CaN_BaKıR

TPF Üyesi

TPF Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.11.2006 03:26   İleti başlığı:    

Buzlukta saklanan etler -24 derecenin altında ise 6 ay sonrada çıkartıp çözünmesini sağlarsanız aynı şey olacaktır değişen birşey olmaz..

Ancak günümüzde çoğu buzdolabının nofrost kısımları ekonomi modunda çalışıyor ve buda -16 derecedir.. Bu yüzden de özellikle kırmızı etleri buzlukta saklamayın. Taze taze verin yesinler.

Beyaz etlere gelince bunlarıda en fazla 1 hafta buzlukta tutun. Daha fazla bekleye beyaz etleri kullanmayın..

Not: Hangi et olursa olsun etleri poşetlemeden saklamayın... Kesinlikle ve kesinlikle buzdolabı poşeti kullanın. Poşetsiz saklanan etler buzluğun üflediği soğuk hava yüzünden kuruyacaktır ve çözünmesi sonrasında taze görüntüsü olsa bile, bunun sebebi buzların erimesiyle oluşan ıslaklıktır. Kurumasını engellemek için kesinlikle poşete koyun...

Aksi taktirde balıklarınız bu etleri yüksek ihtimalle kusacaktır...
Resim

Çevrimdışı evildead5502

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 16.11.2006 22:14   İleti başlığı:    

Akvaryum içinde kalabilecek yada unutulabilecek 1cm boylarında 2-3 alabalık eti parçaları tehlike oluştururmu?

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.11.2006 22:31   İleti başlığı:    

Kesinlikle sorun yaratır, su değerlerini tamamen bozar onun için atılan yemler eğer yenmiyorsa alabalık,tavuk gibi mutlaka takip edilmeli ve 20 dakika civarı bir süre içerinden tanktan çıkartılmalı.Yapılmadığı takdirde kütük v.b görünmeyen yerlerde kalırlar ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar.Tam olarak yenmeyen parçalanmış canlı yemler bile uzun süre tankta tutulmamalı.
MURAT YÜCE /
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 6 sayfadan 1. sayfa [ 90 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz