Melatonin Hormonu hk.

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 11 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Tandogan.Aygul

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.01.2012 18:17   İleti başlığı: Melatonin Hormonu hk.   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Melatonin hormonu hakkında ufak bir bilgi yazısı.
Hani gece uyandığımızda ışığı yaktığımızda balıklarımızın rengi bem beyazdır esasında bu stres değil tam tersine salgıladıkları bir hormondanmış(ben öyle anladım)

Melatonin hormonu nedir?Ne işe yarar?Bu makalede bunlar üzerinde duracağız.Çok fazla detaya inmek istemiyorum.Aksi takdirde okuyanlar sıkılır ve makale bir işe yaramaz.

Melatonin hormonu epifiz bezindeki pineolosit hücreleri tarafından gece salgılanan bir hormondur.Gece salgılanmasının nedeni ise pineolosit hücrelerinin ışığa duyarlı olmaları ve yüksek ışık düzeyinde hormon salınımını kesmeleridir.Işığın şiddetinin azalmaya başlamasıyla salgılanmaya başlar ve tam karanlık ortam oluştuktan birkaç saat sonra maksimum düzeye çıkar.
Ne işe yarar?
Melatonin hormonunun çeşitli fizyolojik etkileri vardır.Melatonin salgılanması gece arttığı için ve ışığa duyarlı olduğu için balıkların karanlık zamanında uyutulması en mantıklı olandır.Balıkların uyuyunca renginin açılması ise melatonin hormonunun bir etkisidir.Rengin açılması aynı zamanda melatonin sentezinin üst seviyelere çıktığı işaretini verir.Ayrıca melatonini en çok baskılayan ışık yeşildir.En az etki eden ise kırmızı ve mavinin tonlarıdır.

Melatonin salgılandığı süre boyunca tamir mekanizmaları devreye girer.Gün boyu oluşan stres ve dış etkenlerin vücudu kötü etkilemesi sonucunda vücut hasar görür ama karanlıkta melatoninin devreye girmesiyle birlikte sistemlerin işleyişi düzenlenmeye hasar görmüş bölgeler tamir edilmeye başlar.

Melatonin hormonu aynı zamanda biyolojik saatin düzenlenmesinden sorumlu olan hormondur.Bütün vücut fonksiyonlarını gece düzene sokarak,diğer güne sağlıklı başlamada yardımcı olur.
Melatonin savunma sistemini güçlendirir.Bunu da büyük ölçüde stresin etkilerini azaltarak ve vücuttaki bağışıklıktan 1.derecede sorumlu mineral olan çinkonun seviyesini kanda artırarak yapar..Melatoninin bu iki etkisi aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici özelliktedir.Çünkü bünye daha sağlam bir hale gelir.

Hatta balıklarımız rahatsızlandığında onların daha çabuk iyileşmesini sağlamak için ışık miktarını kısmalı ve normalden erken kapamalıyız ki melatonin miktarı daha da artsın.

Melatoninin kanserleşmeyi ve vücutta meydana gelen mutasyonları baskılayıcı nitelikte olduğu saptanmıştır.Hatta bu durum insanlarda körlere ait örneklerle de onaylanmaktadır.Körler gözüyle ışığı göremediği için diğer insanlara göre daha fazla melatonin salgılamaktadır ve araştırmalar göstermiştir ki körlerde kanser olma oranı çok çok düşüktür.

Uzun olarak nitelendirdiğimiz günlerde yani aydınlığın fazla olduğu günlerde melatonin miktarı azalmaktadır.Kısa günler gelmeden önce bir uzun gün periyodunun uygulanması,yani ışığın ona göre ayarlanması ile beraber kısa günlere gelindiğinde üreme içgüdülerinde bir artış olur.Işığın üreme üzerindeki etkisi ise böyle açıklanabilir.Birçok türün sonbahar aylarında yavrulaması da bu nedenledir.

Bahsedilenlerden de görüldüğü üzere ışık süresi ve periyodu büyük önem taşımaktadır ve balık sağlığıyla direk olarak ilişkilidir.Balıkların ışık görmesi gerekli olduğu kadar karanlıkta kalması da o derece önemlidir ve hormon seviyelerine direk olarak etki eder.

kaynak:akvaryumunuz.com/Onur Şahin

:jason:
Tandoğan AYGÜL
Samsun
2 Adet 100x50x50 çift katlı set
26 cm Serrasalmus Rhombeus
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.01.2012 18:24   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

Cok faydali bi paylasim olmus Tandogan. :onay:
Tesekkurler.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
High Tech Planted Tank: 75*50*50

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.01.2012 19:00   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

Tandoğan paylaşım için teşekkürler.Tankın ışığının sürekli açık kalmaması gerektiğini hep savunuyorduk ama bilimsel açıklamasını bilmiyorduk, bu sebeple bu faydalı bir paylaşım oldu, ayrıca balıkların rengininin tank ışığı kapalıyken ve ortam loş ya da karanlıkken niye soluk olduğunu hep merak etmişimdir, bu paylaşımla cevabı bulmuş oldum.Tekrar teşekkürler.
Okan YEŞİLÖZ-Yaş:40-Kahramanmaraş-Türkoğlu

Çevrimdışı F.Basaran

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.01.2012 19:15   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

Abi çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkür ederiz benimde kafama takılan bir soruydu cevaplanmış oldu.
Resim

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.01.2012 09:09   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

Melatonin sentezinde aydınlık-karanlık kontrolü ve fotoperiyodizm
Mevsimsel fonksiyonların günün uzunluğu ile ilişkilendirilmesine fotoperiyodizm denilmektedir. Fotoperiyodik değişimin algılanması için sağlam bir epifiz bezine ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Melatonin tüm türlerde gece sentezlenmekte ve salgılanmaktadır. Sirkadian bir ritme uymaktadır. Sirkadian ritim temelde aydınlık-karanlık siklusunu izlemektedir (Cassone 1990). Bir çok türde melatonin salgılanması gecenin uzunluğu ile ilişkilidir. Gece ne kadar uzarsa melatonin salgılanması o kadar uzun sürmektedir (Arendt 1995). Işık, karanlık fazın başında veya sonunda salgılanmayı baskılamakta ve ritmi düzenlemektedir. Melatoninin salgılanması mevsimlik farklılık da göstermektedir. Yazın daha geç salınırken, kışın salınım daha erken başlamaktadır. Uzun süreli melatonin salınımı kısa günlerde, kısa süreli melatonin salınımı uzun günlerde görülmektedir. Gün uzunluğu ve sinyalin yorumu söz konusu olan canlı türünün fizyolojisine bağlı olmaktadır. Hayvanlarda kısa gün melatonin sinyalinden önce bir uzun günler sürecinin olması üreme siklusunu geliştirmektedir. Kısa süreli ama yeterli miktarda ışık yoğunluğu melatonin salgısını baskılamaktadır (Cassone 1990).

Alıntıdır. (www.ege.edu.tr)
Tandoğan AYGÜL
Samsun

Çevrimdışı operaserdar

Koleksiyoncu

Koleksiyoncu

İletiTarih: 29.01.2012 23:10   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

Arkadaşlar Tandoğan çok güzel yazmış ,bende ilave bilgi olarak eklemek isterimki,melotonin hormonu insanlar için de çok önemli bi hormondur,özellikle gece yarısı saat 03 le 05 arası salgılanır ve yatılan yerde perdelerin ışık geçirmez olması lazım dır,çünkü karanlıkta ve derin uykuda salgılanıyor,mesela ben bu yüzden perdeleri değiştirdim ,kalın ışık geçirmeyen perde astım ,yani hayati önem arzetmekte,bizler için.
Serdar KALMAZ
İstanbul / 50

Çevrimdışı U.Dalkılıç

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 31.01.2012 03:45   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

operaserdar yazdı:
Arkadaşlar Tandoğan çok güzel yazmış ,bende ilave bilgi olarak eklemek isterimki,melotonin hormonu insanlar için de çok önemli bi hormondur,özellikle gece yarısı saat 03 le 05 arası salgılanır ve yatılan yerde perdelerin ışık geçirmez olması lazım dır,çünkü karanlıkta ve derin uykuda salgılanıyor,mesela ben bu yüzden perdeleri değiştirdim ,kalın ışık geçirmeyen perde astım ,yani hayati önem arzetmekte,bizler için.

Askerde de 3 5 nöbeti tutan adamdan ertesi gün hayır gelmez demekki herşeyin mantıklı bir açıklaması varmış:)

Tandoğan ellerine sağlık.
Resim
Utku DALKILIÇ 30
(535) 326 9 888

kardelen.cicekcilik@hotmail.com
www.utkudalkilic.com
Yapılmayan Bakım Piranhalara Sabotajdır.

Çevrimdışı İHTİYAR PİRANHACI

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 31.01.2012 21:57   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

Bildiğimizi sandığımız şeyi bilmiyormuşuz, Tandoğan sayesinde bilimsel olarak öğrenmiş olduk. Sağolasın birader :teksan:
Emek verilmiş bir akvaryumun kötüsü olmaz, sadece eksiği ya da fazlası olur (İhtiyar)
An aquarium that is worked on correctly will not be bad, there will be more than expected(old)

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 01.02.2012 20:24   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

Bence bu başlığı sabitleyelim derim.

:jason:
Tandoğan AYGÜL
Samsun

Çevrimdışı HergeLe

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 01.02.2012 22:12   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

Güzel paylasim ellerine saglik ;)

>>> Rocky The RHOMBEUS <<<
||| THE MOST AGRESSIVE PIRANHA EVER |||

#ProudRhombeusKingRocky

Çevrimdışı tanersenay

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 02.02.2012 13:20   İleti başlığı: Re: Melatonin Hormonu hk.   

Eline sağlık güzel paylaşım olmuş
Taner Şenay Antalya
(Bilgisayar)
175*50*60h
180*60*60h
50*50*50h çok sayıda
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 11 ileti ]

Kimler çevrimiçi