120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 6 sayfadan 1. sayfa [ 84 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı kanfi

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.06.2013 21:27   İleti başlığı: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Merhaba arkadaşlar uzun süredir akvaryum aleminden uzaktaydım. Başıma gelen akvaryumla ilgili talihsiz olaylar sonucunda hobiden soğudum ve bir süre ara vermiştim. Fakat şimdi gereken enerjiyi topladım ve hep hayalini kurduğum Black Diamond Rhombeus için bir tank hazırlamaya karar verdim.

120x55x60h ebatlarında olan tankım ve 85x45x45 ebatlarında bir sump akvaryumum hali hazırda bekliyordu. Fakat ana tankımı sump a uygun hale getirmek için öncelikle bir sump deliği açmam gerekiyordu. Az önce delik açma işini tamamladım video ile birlikte ekleyeceğim.

Diğer yapacağım bütün müdahaleleri adım adım forumda yayınlayacağım.

Herkese iyi forumlar, saygılar.

Resim

Resim

Resim
Gizer COŞKUN
Yaş = 27
Büyükçekmece / ISTANBUL
120x55x60h Serrasalmus Black Diamond Rhombeus
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı kanfi

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.06.2013 22:24   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Akvaryumun görüntüsü.

Resim

Sump ın görüntüsü.

Resim

Zeminde hagen kum kullanacağım yaklaşık 5cm yüksekliğinde olacak. Arkaplanda saz bitkisi, orta ve ön kısımlarda anubias türlerini kullanacağım.

Aydınlatma olarak 2 adet T5 85cm, 2 adet T5 30cm lik floresan sistemi kullanacağım. Floresanlar OSRAM markasının armatürlü olanları zamanında almıştım şimdi kullanmak nasip olacak. 85cm lik floresanlardan biri Daylight diğeri Grolüx olacak. 30cm lerin ikisinide Warm-White yani sıcak beyaz rengi düşünüyorum.

85cm lik iki floresan arka ve ön kısımlarda duracak. 30cm lik olan floresanları sağ ve sol yanlara koyacağım. Kapak sistemimden dolayı bu şekilde yerleştirmem gerekiyor.

Aydınlatma için 3 adet timer kullanacağım. Önce 85cm lik grolüx yanacak 5dk sonra 85cm lik Daylight 5dk sonra 2 adet 30cm lik Sıcak beyaz yanacak. Böylelikle hepsi aynı anda çalışıp balığı ürkütmeyecek. En soluk olandan itibaren sırayla yanacak.

Sump tan çıkacak temiz suyu Atman AT-203 ile tanka geri göndereceğim. Saatte 2ton su basma kapasitesi var sanırım işimi görür. Zaten tek balık olacağı ve toplam su hacmimin 500lt olacağını varsayarsak sump sistemi akvaryumda nitrit nitrat amonyak gibi ağır metalleri barındıracağını sanmıyorum. Kaldıki ekeceğim bitkiler biyolojik filtrasyona epey katkısı olacaktır. Üstten delik açmış olmama rağmen suyun çekişini dipten yapacağım. Bunu da ileriki aşamalarda fotoğraflarla göstereceğim.

Dekor olarak mango kökleri ve meşe yaprakları kullanmayı düşünüyorum.

Yine aklıma geldikçe düşüncelerimi paylaşmaya devam edeceğim. Olumlu olumsuz her türlü yoruma açığım. Saygılar.
Gizer COŞKUN
Yaş = 27
Büyükçekmece / ISTANBUL

Çevrimdışı bogazyargiclari

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.06.2013 23:15   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Şimdiden hayırlı olsun. Adım adım paylaşımda bulunman çok iyi. :nazar:
İbrahim Hakkı Bilgin - İstanbul
AB rh +
120x60x60 - 18x 13-14 cm Natteri..
100x50x40 - Bitki & Karides

Çevrimdışı kanfi

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.06.2013 23:16   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

bogazyargiclari yazdı:
Şimdiden hayırlı olsun. Adım adım paylaşımda bulunman çok iyi. :nazar:

Teşekkürler sağolasın. Hem fikir alışverişleriyle daha iyi şeyler yapılabilir hem de başlangıçtan bitişe adım adım herkes aradığı bir takım bilgileri bulabilir.
Gizer COŞKUN
Yaş = 27
Büyükçekmece / ISTANBUL

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.06.2013 23:23   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Şimdiden kolay gelsin sana ve hayırlı olsun yeni tankın. :onay: Delik açma işi en zor kısımlardan biri bitirmişsin. Üsten çekiş yerine dibi tercih etmen deki sebebi bilmiyorum ama suda ki kirlenme her zaman yüzeyde daha çok olur benim kendi tankım da ki projem sump emiş kulesinin alt kısmına yukarıdaki akışın yarısı kadar olacak şekilde bir kibrit kutusu boyutun da bir çerçeve açarsan bence hem yüzeysel hemde dipten bir çekiş sağlarsın en baştan böyle yapsan daha güzel olur gibi. Aydınlatmayı bitkiler için mi fazla tuttun yoksa uzun olanlar bitkiler için kısalar da balığı rahatsız etmemesi için genelde kullanacakların mı?
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı kanfi

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.06.2013 23:35   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

aytacdemirkol yazdı:
Şimdiden kolay gelsin sana ve hayırlı olsun yeni tankın. :onay: Delik açma işi en zor kısımlardan biri bitirmişsin. Üsten çekiş yerine dibi tercih etmen deki sebebi bilmiyorum ama suda ki kirlenme her zaman yüzeyde daha çok olur benim kendi tankım da ki projem sump emiş kulesinin alt kısmına yukarıdaki akışın yarısı kadar olacak şekilde bir kibrit kutusu boyutun da bir çerçeve açarsan bence hem yüzeysel hemde dipten bir çekiş sağlarsın en baştan böyle yapsan daha güzel olur gibi. Aydınlatmayı bitkiler için mi fazla tuttun yoksa uzun olanlar bitkiler için kısalar da balığı rahatsız etmemesi için genelde kullanacakların mı?

Öncelikle teşekkür ederim iyi dileklerin için :)

Dipten tercih etmemin sebebi işin zor olan kısmı biyolojik filtrasyonu sağlamak. Mekanik temizlik her an yapılabilecek durumda. Suyun üstündeki tabakayı bir maşrapa yardımıyla her zaman temizleyebilirim. Fakat dipte kalacak olan ağır metaller benim için daha büyük sorun. Bu sistem ile sürekli dip çekimi yapıyor gibi olacağım.

Deliğin önünü kapatmak için Siyah Pleksiglas bir parça kestirdim. Su seviyesiyle hemen hemen aynı hizada fakat alt kısmına 1 er cm'lik delikler açacağım suyu bu deliklerden alacak ve açmış olduğum 5cm lik delikten sumpa indirecek. Şu an sistemi çalıştırıp deneyemediğim için çok kesin konuşamıyorum ama kulenin üst kısmına ufak kaleye benzer şekilde yerler açarsam hem alttan hem üstten suyu çeker gibime geliyor. Dediğim gibi denemeden kesin bir şey yazamıyorum.

Oldum olası akvaryumda bitki yetiştirmek istemişimdir. Ancak ufak tefek beta, lepistes ve moli gibi balıklarla yaşatmayı başarabildim. Böyle büyük bir tankta bitki olmazsa bence göze çok boş görünür gibime geliyor. O yüzden aydınlatma işini ciddiye aldım. Yetiştirmesi en kolay bitkiler bunlar fakat daha önce hiçbir piranha akvaryumumda yaşatmayı başaramadım. Çünkü hepsinde led aydınlatma kullanmıştım. Misket gübre ve iyi bir aydınlatma ile alıp başlarını giderler diye umut ediyorum :)
Gizer COŞKUN
Yaş = 27
Büyükçekmece / ISTANBUL

Çevrimdışı kanfi

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.06.2013 23:37   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Buna benzer bir şey yapabilirim tepe kısmına. Yukarıda bahsettiğim kaleye benzer görüntü buydu :)

Resim
Gizer COŞKUN
Yaş = 27
Büyükçekmece / ISTANBUL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.06.2013 23:47   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Kulenin dehlizlerin den akacak su. Delik çaplarını ilk etaplar da ufak tut bence sump ı devreye alıp su akış hızını bileşik kap formülü gibi tutturmak lazım delikler küçük olursa büyütmek kolay. Bitmiş halini bekliyoruz. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı kanfi

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.06.2013 23:55   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

aytacdemirkol yazdı:
Kulenin dehlizlerin den akacak su. Delik çaplarını ilk etaplar da ufak tut bence sump ı devreye alıp su akış hızını bileşik kap formülü gibi tutturmak lazım delikler küçük olursa büyütmek kolay. Bitmiş halini bekliyoruz. :onay:

Evet üstadım iyi hesaplamak lazım. Birde elektrikler kesildiğinde sump a inecek suyu da hesap etmem lazım. Üstten de akışa izin verdiğimde sump a inecek su miktarı artacak. Üstten inişi ayarlamak kolay. Bir akşam spiral ile ufak çizikler atıp denemem lazım. Teşekkürler fikirler için :tamam:
Gizer COŞKUN
Yaş = 27
Büyükçekmece / ISTANBUL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.06.2013 00:00   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Sana kolay gelsin en heyecan verici kısımlar şimdi bunlar bitince karşına geçip zevki de başka tabi. Sump paylaşımlarını bekliyoruz düzeneği devreye alınca... :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı kanfi

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.06.2013 00:30   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

İlk cam delme deneyişim çok şükür kazasız belasız açtım deliği. Elmas uçlu panç (punch) ve şarjlı yada normal maktap yeterli. Arada bir su dökerek soğutmak ve arada çapak yapacak camları temizlemek gerekiyor. Yaklaşık yarım saat kadar uğraştım. Ben ilk izi açtıktan sonra kayda başladım. 55TL+6TL kargo karşılığında internetten aldım bu pançı. İyi seyirler.

Sump için sağ üst köşeye delik açma videosu
Gizer COŞKUN
Yaş = 27
Büyükçekmece / ISTANBUL

Çevrimdışı Gece_Şahini

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.06.2013 03:15   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Öncelikklle arammi,a hoşgeldiniz.Sump konusunda bende akvaryuma sump dusunuyorum bu baslik banada cok yardimci olacak cok tesekkurler.
Eyüp ŞAHİN
İstanbul\Tuzla
Trakya Üniversitesi Elektrik Bölümü
1 Adet F0 Pygocentrus Cariba
7 Adet Pygocentrus Nattereri
Resim

Çevrimdışı piranhabull

Yasaklı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.06.2013 09:03   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Öncelikle hayırlı olsun. Lakin serra için bukadar kimyasal yükü olacağını kim söyledi sana merak ediyorum. Sürü olsa haklısın kimyasal ve biyolojik temizlik titizlenecek bir konu. Dediğim gibi tek balığın senin sandığın kadar suyu pisletmediğini hatırlatırım. Genede gösterdiğin özen taktire şair. Umarım güzel bir serraya sahip olursun. Gözüm üstünde gelişmeleri takip edicem. Şimdiden kazasız belasız büyütmeni dilerim.
Mesut V.MARİAN
180*85*50h
160*60*60
100*50*60h 3lü set :)
Rhombeus Black Peru
Rhombeus Xingu
Sanchezi Purple
Natteri x 15
Süperred x 15
Spilo Rubyred
channa golden cobra x 3
Dogo Arjantino
Konutkent/ANKARA
Satınalma-önmuasebe A rh+ :onay:

İçinde Atatürk yoksa konuşmaya bile tenezzül etmem.

Çevrimdışı kanfi

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.06.2013 13:54   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

Gece_Şahini yazdı:
Öncelikklle arammi,a hoşgeldiniz.Sump konusunda bende akvaryuma sump dusunuyorum bu baslik banada cok yardimci olacak cok tesekkurler.

Hoşbuldum teşekkürler ben 5 sene önce aranıza katılmıştım aslında ara ara gidip gidip geldim son durak yine piranha oldu :) Benimde ilk sump denemem olacak umarım yapacaklarım herkese faydalı olur.
Gizer COŞKUN
Yaş = 27
Büyükçekmece / ISTANBUL

Çevrimdışı kanfi

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.06.2013 13:58   İleti başlığı: Re: 120x55x60h Tank Kurulumu ve Sump Hazırlanışı   

piranhabull yazdı:
Öncelikle hayırlı olsun. Lakin serra için bukadar kimyasal yükü olacağını kim söyledi sana merak ediyorum. Sürü olsa haklısın kimyasal ve biyolojik temizlik titizlenecek bir konu. Dediğim gibi tek balığın senin sandığın kadar suyu pisletmediğini hatırlatırım. Genede gösterdiğin özen taktire şair. Umarım güzel bir serraya sahip olursun. Gözüm üstünde gelişmeleri takip edicem. Şimdiden kazasız belasız büyütmeni dilerim.

Teşekkür ederim. Serra için çok fazla kimyasal yük olacak ve suyu çok pisletecek diye bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Sadece biyolojik temizliğin mekanikten daha zor olduğunu söyledim. Benim amacım dip çekimlerinden kurtulmaktı bu sistemle de sanırım sorunu aşmış olacağım. Yüzeydeki yağı yada diğer atıkları toplamak çok daha basit olacaktır. Kaldı ki hem üst hem alttan çekişli bir sistem yapabilirsem tankı hiç ellememe gerek bile kalmayacaktır.

Tekrar teşekkür ediyorum, görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılar.
Gizer COŞKUN
Yaş = 27
Büyükçekmece / ISTANBUL
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 6 sayfadan 1. sayfa [ 84 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz