Dış filtre arızası

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 12 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı mrtsrky

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 21.05.2015 15:39   İleti başlığı: Dış filtre arızası   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Arkadaşlar yaklaşık 7 ay önce aldığım tetratec ex 1200 marka dış filtrem 3 ay önce yan tarafındaki açma kapağının olduğu yerden su sızdırdı. Aldığım yere götürdüm "ne yazık ki arada bir böyle sorunlar oluyor, contanın giriş bölünü iyice kurula tekrar dene" dedi. Söylediğini yaptım sıkıntı geçti. Fakat 2 gün önce aynı problemle tekrar karşılaştım. Satıcı iyi niyetli bi insan, elinden geleni yaptığından eminim, istersen firmaya gönderelim ama conta girişini kurulayip bakacaklar su akıtmayınca geri gönderecekler dedi. Uygun bi conta tedarik edelim birde öyle deneyelim dedi. Filtreyi eve getirip ilgili bölümü kurulayip calistirdim, şu an bi problem yok gibi ama bende her an su kaciracakmiş gibi tedirginlik var bende.
Bu konuda bilgisi olan, anlayan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.
murat sarıkaya
bahçelievler/İSTANBUL
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.05.2015 15:50   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

Tetratec filtrelerde malesef bu sorun oluyor. Eğer dış filtrenin bir süre olmaması sorun olmayacaksa bence garantiye gönderip şansını dene, bilgi not olarak problemin sürekli yaşandığını, contayı kurulayıp tekrar taktığında bir süre düzeldiğini ancak tekrar aynı sorunun yaşandığını belirt, belki conta değiştirirler belki de yeni filtre gönderirler. Eğer göndermek istemezsen contayı çıkar, contaya ve conta yatağına vazalin sür.
Okan YEŞİLÖZ-Yaş:40-Kahramanmaraş-Türkoğlu

Çevrimdışı mrtsrky

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 21.05.2015 16:01   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

Okan YEŞİLÖZ yazdı:
Tetratec filtrelerde malesef bu sorun oluyor. Eğer dış filtrenin bir süre olmaması sorun olmayacaksa bence garantiye gönderip şansını dene, bilgi not olarak problemin sürekli yaşandığını, contayı kurulayıp tekrar taktığında bir süre düzeldiğini ancak tekrar aynı sorunun yaşandığını belirt, belki conta değiştirirler belki de yeni filtre gönderirler. Eğer göndermek istemezsen contayı çıkar, contaya ve conta yatağına vazalin sür.

Okan abi göndermeyi düşündüm fakat bildiğin üzre geri dönüşü oldukça uzun uzun sürecek, balıklar için sıkıntı olmasından korkuyorum. Vazelinin ne gibi faydası var abi contaya.
murat sarıkaya
bahçelievler/İSTANBUL

Çevrimdışı Gürkan KURTAY

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.05.2015 16:24   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

Bende de tecta ex 100 new modelinden var. Aynı sorun mevcut. Hatta geçen gün elektrik kesintisi oldu. Elektrikler gelince odayı hafif su başmış. :evil: Kapak kısmından kaçırıyor. Yedek bir tane bulsam, bende göndermeyi düşünüyorum.
Gürkan KURTAY / İzmir-Gaziemir
125*60*60
7 x Pygocentrus Cariba

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.05.2015 09:09   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

mrtsrky yazdı:
Okan YEŞİLÖZ yazdı:

Okan abi göndermeyi düşündüm fakat bildiğin üzre geri dönüşü oldukça uzun uzun sürecek, balıklar için sıkıntı olmasından korkuyorum. Vazelinin ne gibi faydası var abi contaya.

Contaların vazelinlenmesi yöntemi genel olarak uygulanan bir yöntemdir. Su sızıntısını kesme garantisi yoktur. Ben de zamanında aynı sorunu yaşamıştım. Tavsiye üzerine bu yöntemi uygulamıştım ama uyguladıktan sonra filtreyi çok fazla kullanma imkanım olmadı. Yandan sumplı tank yaptırdığım yere filtreyi verdim, fiyattan düşmüşlerdi. Onlarda bu şekildeki tertratec dış filtreleri anadolupet'e gönderip yenisinin değişimini sağlıyorlardı. Başka bir forumdan aldığım alıntıyı paylaşıyorum:

Alıntı:
Yaklaşık iki yıldır tetra tec 700 ve 1200 kullandım, 700 modelinde bir ara ciddi sızdırma ve debi kaybı şikayetim olmuştu, ancak bu şikayetlerimin cihazın acemisi olmamdan kaynaklandığını öğrendim ve biraz araştırma biraz tecrübe ile sorunu kökünden çözdüm ve şu anda çok iyi verim ile kullanmaya devam etmekteyim. Öncelikle sızdırma tüm dış filtrelerde olabilecek bir sorundur bunu önlemek için yapılması gereken bir kaç madde vardır ;

Mutlaka her temizlikten ve söküm takımdan sonra cihazın contası iyice kurulanmalı ve akabinde parfümsüz saf vazelin ile yağlanmalıdır.
Cihazda kullanılan elyafın kalınlığına dikkat edilmeli, orjinal elyaf kullanılamıyorsa optimum inceliğin sağlanması gerekmektedir.
Hortumların içi alg ve filmlerden temizlenmiş olmalıdır.
Özellikle emiş hortumu dik ve kavissiz, üfleme hortumu ise mümkün olduğunda gergin olmalıdır.
Filtrenin malzemeleri sepetlerden taşmamalı, sepetlerin tam olarak oturması ve en üst sepet süzgecinin yerine otururken "çıt" sesinin gelmesine dikkat edilmelidir.
Kapağın yerine takılmadan önce sola ve sağa yan yatırılarak kulplarının ve motor haznesinin içindeki su akıtılmalıdır, çünkü bu su sonradan yavaş yavaş akacağı için sızdırma zannedilebilir.
Kapak yerine tam olarak oturturmalı ve etrafı iyice kurulandıktan sonra kilitleri kapatılmalı ve üzerinden iyice bastırılmalıdır.
CİHAZ DOLU İKEN KESİNLİKLE ÜSTÜNDEKİ TAŞIMA KULPUNDAN KALDIRILMAMALIDIR, BU KOVANIN VE KİLİTLERİN AĞIRLIKTAN DOLAYI DEFORME OLMASINA NEDEN OLUR, MUTLAKA DOLU İKEN ALTTAN TUTULMALIDIR.
Yukarıda yazmış olduğum notlarım kullanım aşamasındaki tecrübelerim ve aynı modeli kullanan yurtdışı forumlardan kazandığım bilgileri içermektedir. Tarafımdan denenmiş ve işe yaradığı gözlemlenmiştir, eski forumları incelerseniz maalesef bu konu ile ilgili çok sıkıntı yaşamış olduğumu göreceksiniz, umarım arkadaşlara faydam olur, çünkü sızdırma sorunları özellikle elektrik aksamı ile ilgili yakın noktalarda trajik sorunlara yol açabilir.

Çevrimdışı Gürkan KURTAY

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.05.2015 10:39   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

Gürkan KURTAY yazdı:
Bende de tecta ex 100 new modelinden var. Aynı sorun mevcut. Hatta geçen gün elektrik kesintisi oldu. Elektrikler gelince odayı hafif su başmış. :evil: Kapak kısmından kaçırıyor. Yedek bir tane bulsam, bende göndermeyi düşünüyorum.

Düzeltme: Tetratec Ex 1200 New serisi.
125*60*60
7 x Pygocentrus Cariba

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.05.2015 22:16   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

Yenilerde bu sorun düzeldi, yınede eheımdan şaşmayın derim.
MURAT YÜCE /
Olmaz olmaz deme olmaz olur..

Çevrimdışı Gürkan KURTAY

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 25.05.2015 13:53   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

Mr.Piranha yazdı:

Fluval FX6 alıcam bu gidişle. :twisted:
125*60*60
7 x Pygocentrus Cariba

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.05.2015 23:20   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

Mr.Piranha yazdı:

Aynen bir dönem bu conta sızıntısı sorunu çok oldu ve yeni serileri çıktı model aynı ama biraz renk ve malzeme farklı olarak yeni kasa ve conta yaptılar benim de hiç sıkıntım olmadı ama aklınız orada kalacağına filtreyi değiştirmek en mantıklısı çünkü evde yokken akşama kadar ne olacağı belli olmaz ufak bir masraf yerine daha büyük masraf ve balık kaybı daha kötü olur. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 28.05.2015 10:25   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

Malesef new serisinde de bu sorun olabiliyor, benimki hatırladığım kadarıyla new serisiydi. Eğer yukarıda yazılı mesajımdaki alıntıladığım talimatlara dikkat edilirse inş. sorun olmaz diye düşünüyorum.

Çevrimdışı mrtsrky

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 29.05.2015 06:45   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

New serisini kullanıyorum ama sonuç malum. Okan abinin söylediğini yapıcam sorun devam ederse dış filtre değişikliğine gidicez artık.
murat sarıkaya
bahçelievler/İSTANBUL

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.05.2015 09:24   İleti başlığı: Re: Dış filtre arızası   

mrtsrky yazdı:
New serisini kullanıyorum ama sonuç malum. Okan abinin söylediğini yapıcam sorun devam ederse dış filtre değişikliğine gidicez artık.

Deneyin bakalım olmaz ise filtre değişimi en sağlıklısı :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 12 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz