Isıtıcı İçinde Lekeler

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 12 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.10.2015 18:35   İleti başlığı: Isıtıcı İçinde Lekeler   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Merhabalar...

Kullandığım ısıtıcı Tetratec HT 300, 2 yıl önce almıştım hiç kullanmadım. Son 1 haftadır ısıtıcı içinde beyaz, sanki kireçlenme gibi lekeler ortaya çıkmaya başladı. Isıtıcı tamamen suyun içinde değil, kafa kısmı suyun dışında.

Resimler,

Resim

Resim

Daha önce böyle bir şey başıma gelmediği için beni biraz işkillendirdi.
Eheim Jager'ı, kalibrasyon ayarı ile uğraşmak istemediğim ve akvaryumu yazın kurduğum için almadım. Fakat bu gün bir tane sipariş vereceğim sanırım, daha önce Jager kullandım kalibrasyon ayarını yaparken epey bir uğraştırdı, bu sürede ısı da epey bir değişiklik gösterdi, fakat akvaryum da canlı yoktu. Endişelendiğim konu balıkları hasta etmek. Şuan akvaryum dolu, genelde sabahtan akşama evde olmuyorum, pek fazla müdahale edemeyeceğim. Yine de ne olur ne olmaz Tetra 24 derecede ayarlı akvaryum da duracak. Isı şuan sabit 28 derece.

Bu konuda tecrübesi olan fikir ve öneri verirse çok sevineceğim. Jager kalibrasyon ayarını yapmayı az çok biliyorum.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.10.2015 19:22   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

Beyaz kireç kıvamında olan lekeler bir yerden su alıp içinde ani ısıyla kurumasından kaynaklı dikkat et çatlama olur cam kırılır elektrik şakaya gelmez benim başıma geldi ısıtıcı patlamış camı fark etmedim sigortada atmamış büyük ihtimal devreye ya girmediği için ya da su temasında otomatik olarak jagerler kesiyor galiba öyle kurtardım. Bu tip agresif balıklar için iç filtre ve ısıtıcı kabloları yalıtım yapılmalı çarpmalar ve diş temasları için çok tehlikeli bir durum. Sen o ısıtıcıyı yok biran önce. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.10.2015 19:53   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Beyaz kireç kıvamında olan lekeler bir yerden su alıp içinde ani ısıyla kurumasından kaynaklı dikkat et çatlama olur cam kırılır elektrik şakaya gelmez benim başıma geldi ısıtıcı patlamış camı fark etmedim sigortada atmamış büyük ihtimal devreye ya girmediği için ya da su temasında otomatik olarak jagerler kesiyor galiba öyle kurtardım. Bu tip agresif balıklar için iç filtre ve ısıtıcı kabloları yalıtım yapılmalı çarpmalar ve diş temasları için çok tehlikeli bir durum. Sen o ısıtıcıyı yok biran önce. :onay:

Evet aynen kireç kıvamında Aytaç abi, fakat işin garip kısmı ısıtıcının su alma ihtimalinin olmaması. :grin: Yani bırak plastiği tam minimum su seviyesinde tutuyorum ısıtıcıyı, buharlaşma ile su girdi desek oda çok zor bir ihtimal. Isıtıcının olduğu bölgede buharlaşma olmuyor, karşı tarafta oluyor. Değişecek zaten ısıtıcı bu gün vereceğim siparişi.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.10.2015 22:24   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

burak kaşıkçı yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Evet aynen kireç kıvamında Aytaç abi, fakat işin garip kısmı ısıtıcının su alma ihtimalinin olmaması. :grin: Yani bırak plastiği tam minimum su seviyesinde tutuyorum ısıtıcıyı, buharlaşma ile su girdi desek oda çok zor bir ihtimal. Isıtıcının olduğu bölgede buharlaşma olmuyor, karşı tarafta oluyor. Değişecek zaten ısıtıcı bu gün vereceğim siparişi.

Bebeler çarpmıştır gözle göremeyeceğin kadar ufak bir çatlama hafif bir sızıntı yapıyordur belki silindir olduğu için cam suda ki kırılma açısından bakınca göremiyorsun bence değişecek ise sıkıntı yok hiç riske girme. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.10.2015 22:30   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
burak kaşıkçı yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Bebeler çarpmıştır gözle göremeyeceğin kadar ufak bir çatlama hafif bir sızıntı yapıyordur belki silindir olduğu için cam suda ki kırılma açısından bakınca göremiyorsun bence değişecek ise sıkıntı yok hiç riske girme. :onay:

Bu gece vereceğim siparişi Eheim Jager alacağım da, dediğim gibi abi akvaryum da balık var şuan kalibrasyon sıkıntı çıkarır mı o konuda endişeleniyorum.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.10.2015 22:40   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

İlk 24 saat içinde ayarlamış olursun evler daha çok soğumadı ani ısı kayıpların olmaz çok. Yükselmeyi kademeli yaparsın tutturursun merak etme. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.10.2015 22:49   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
İlk 24 saat içinde ayarlamış olursun evler daha çok soğumadı ani ısı kayıpların olmaz çok. Yükselmeyi kademeli yaparsın tutturursun merak etme. :onay:

Doğru diyorsun abi, zaten ısıtıcı çalışmasa bile su 24 derecenin altına düşmez herhalde.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.10.2015 11:36   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

burak kaşıkçı yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Doğru diyorsun abi, zaten ısıtıcı çalışmasa bile su 24 derecenin altına düşmez herhalde.

Şu bir kaç hafta içinde düşmez tabi bu evin ısı sistemine de bağlı merkezi sistem ise düşmez zaten, kombili ise oda sizin yakıt yakma durumunuza bağlı olarak değişir ama dediğim şu mevsim şartlarında 22-24 aşağısına inmez zaten.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.10.2015 17:26   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
burak kaşıkçı yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Şu bir kaç hafta içinde düşmez tabi bu evin ısı sistemine de bağlı merkezi sistem ise düşmez zaten, kombili ise oda sizin yakıt yakma durumunuza bağlı olarak değişir ama dediğim şu mevsim şartlarında 22-24 aşağısına inmez zaten.

Evi ısıtmak için henüz çok erken gibi abi, yani İzmir de erken diyebilirim. :grin: :grin:
Bu havalarda ısı çok fazla düşmeyecektir, fakat yine de tedirgin oluyorum.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.10.2015 00:45   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

Eheim geldi, yanlız tetranın yanında epey büyük kaldı.

Resim
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.10.2015 08:41   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

Hayırlı olsun kaçlık o 300 mü? Birde ısıtıcıların en baş kısmına koyu renk veya şeffaf hangisi var ise elinde bir vantuz daha tak. Vurduklarında esneme payından dolayı cam çarpmasın. En güzeli aslında sump sistemi gibi ya da fluvalin ısıtıcıları gibi kapalı kap içinde olması. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.10.2015 17:38   İleti başlığı: Re: Isıtıcı İçinde Lekeler   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Hayırlı olsun kaçlık o 300 mü? Birde ısıtıcıların en baş kısmına koyu renk veya şeffaf hangisi var ise elinde bir vantuz daha tak. Vurduklarında esneme payından dolayı cam çarpmasın. En güzeli aslında sump sistemi gibi ya da fluvalin ısıtıcıları gibi kapalı kap içinde olması. :onay:

Aynen abi, görsellik açısından pek içime sinmedi. Bunu yedeğe ayırıp tetranın proline kırılmaz dijital ısıtıcısını alasım varda, en büyüğü 250w bir de toplam boyu 30 santim biraz geniş ama ufak kalır mı diye düşünüyorum. Maks. 400 litre akvaryumlara göre diyor fakat ufacık bir şey. :grin:
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 12 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz