Balık Hastalıkları Teşhis Tedavi - BALIK KENESİ-

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 3 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı İHTİYAR PİRANHACI

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.07.2008 09:51   İleti başlığı: Balık Hastalıkları Teşhis Tedavi - BALIK KENESİ-   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Resim
ResimBu balık bitleri (argulus) genellikle sazanlarda ve japon balıklarında görülür. Birçok türü var. Özellikle sazan balıklarının yaşadığı yerlerden alınan herhangi birşeyi (bitki, balık, canlı yem, dekor malzemesi gibi) akvaryuma aktarırken çok dikkat etmek gerekir.7.imageshack.us/img507/2365/argulusff7ge4.jpg
Bu parazit balıklarda yaygın olarak bulunan bir parazit türüdür..
yaygın olarak 2 türü bulunur.. Birinci türü ağız solungaç bölgesine yerleşirken ikinci türü balığın vücüduna dışarıdan yapışır..

Bu şekilde balığın kanını emerek beslenir,balığın büyümesini yavaşlatarak hastalıklara sebep olabilir
Dezenfekte ve karantina uygulamadan akvaryuma balık ve bitki koymanız çok yanlış olmuş. Bu balık bitleri (argulus) genellikle sazanlarda ve japon balıklarında görülür. Birçok türü var. Özellikle sazan balıklarının yaşadığı yerlerden alınan herhangi birşeyi (bitki, balık, canlı yem, dekor malzemesi gibi) akvaryuma aktarırken çok dikkat etmek gerekir.

Argulus foliceus, a. japonicus, a. coregoni gibi 3 türü var.

A. foliceus: 6-7 mm. boyunda olur. yuvarlak bir vücudu vekarnında dikenleri vardır.

A. japonicus: 8-9 mm. boya ulaşabilir. Genellikle sazanlarda görülür.

A. coregoni: 13 mm. boya ulaşır.

Yukarıdakilerden başka onlarca türü var. İki çekmeni ve kancalı ayaklarıyla balığa yapışır. Dikenleriyle deriyi delip balığı zehirler. Öldürücü olabilir. Balıktan ayrıldıktan sonra üremeye başlar. Yumurtalarını bitkilerin arasına veya zemine bırakır.

[img]Tedavi[/img]: Potasyum permanganat banyosunun iyi geldiği söyleniyor. Balığın üzerinden bir cımbız yada pens ile alınabilir. Balığın üzerinden alındıktan sonra balığın derisine vazelin sürülür. Balık, potasyum permanganat banyosuyla hazırlanan çözelti içinde 30 dk. tutulur. Ama beklenmeyen bir durum olursa bu süreyi kısaltabilirsiniz. (10 mg./litre yada 10 g./cm.küp oranıyla ilacı katınız.) Bunları tabi bir karantina akvaryumunda (ihtiyaca göre 20-40 lt.) yapmak daha uygun olur.

Bir de bildiğim kadarıyla serin sularda yaşayan ve yengeçlere yakın olan bu argulus canlısı sıcak suya dayanamıyor. Ama japon balıklarının bulunduğu akvaryumlarda ısının 24 C'nin üzerine geçmesi çok çok tehlikeli olabilir.
Derleyen: Onur G.Hitit
Emek verilmiş bir akvaryumun kötüsü olmaz, sadece eksiği ya da fazlası olur (İhtiyar)
An aquarium that is worked on correctly will not be bad, there will be more than expected(old)
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı selman

Webmaster

Webmaster

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.07.2008 21:40   İleti başlığı:    

Teşekkürler abi. Balıklara sazan verirken bir kez daha düşünmek gerekiyor sanırım. :cry:
Selman KARA

Çevrimdışı s.goydemir

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 07.06.2012 10:47   İleti başlığı: Re: Balık Hastalıkları Teşhis Tedavi - BALIK KENESİ-   

Selam Bayram abi nat. ları aldığım da sıcaklık değerleri 22 24 idi ve bu zamanlarda bitkiler falan yoğundu .Akvaryumda bunun aynısı gördüm hem de boyutu 2. derece gibiydi bu ne falan derken
suyun yüzeyine hamle yapıyor gerisin geriye dibe çöküyordu. sonra forumlarda sıcaklık değerlerini inceledim bende 26 28 yaptım sonradan bu şeyi bir daha hiç görmedim . Balıklarda da bir sıkıntı yok şu an fakat geçen kararma problemi yaşadığımda bitkileri çıkardım ölü yapraklar vardı . 20 cm lik bitkiden 2 cm e kadar kestim sade kök kaldı. bir sürü beyaz yumurta gibi ufak şeyler vardı baktım diğerlerinde de var hemen bütün bitki ne varsa topladım ayrı bir kovanın içinde tutuyorum şimdi temizlenmiş durumda . Bu kadar yazdım kusura bakmayın ama günlerdir bunlar ne diye merak ediyordum şimdi sağlık bölümüne bakınca gördüm nitrat patlaması oldu bende TEŞEKKÜRLER bilgi için.
Serhat GÖYDEMİR
150*60*50
Pygocentrus Nattereri / Ad.12
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 3 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz