Nematod ve Kaşınma Problemi

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 9 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.11.2015 19:47   İleti başlığı: Nematod ve Kaşınma Problemi   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Merhabalar.

Son bir haftadır balıklarda çok nadir kaşınmalar başladı, tüm balıklarda değil bir kaç tanesinde. Bir kaç gün öncede nematod üremeye başladı, görsel olarak çok rahatsız olmadığım için müdahale etmedim.

Dün rutin olarak 60 litre dip çekimi ile nematod için 50 litreye bir yemek kaşığı kaya tuzu ekledim. (İlaç kullanmak istemediğim için.) Bir süre sonra bir kaç balığın çok sık kaşındığını gördüm, çok nadir kuma ve cam dereceye, genel olarak sık sık ısıtıcıya sürtünüyorlar.

Dün gece çektiğim video.

Isıtıcının olduğu bölgeye bakarsanız nasıl kaşındıklarını görebilirsiniz. Kaşınmadan farklı bir şekilde kafa veya yanak atıyorlar gibi.

Video bağlantısı

Buda bu gün çektiğim genel video.

Video bağlantısı

Işıkları açalı 2 saat oldu, şuan bir tanesi nadir olarak ısıtıcıya sürtünüyor.

Balıklarda dış parazit belirtisi yok, solunum, tepkileri, iştahları ve renklerinde bir sorun yok. Gayet sağlıklı gözüküyorlar. Isı 28.5 derecede sabit, sadece son bir haftadır biraz keyifsiz gibiler çok değil, aç olmadıkları sürece biraz hareketsizler.

Bu konuda görüşlerinizi almak istedim, sorun ne olabilir?
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.11.2015 20:14   İleti başlığı: Re: Nematod ve Kaşınma Problemi   

Canlı yemin sonuçları iş de dışarıdan sürekli parazit başka hastalıklar gelebiliyor neyse ısıyı biraz arttırıp dip çekimi ve hafif dozajda kaya tuzu (kaya tuzunu bir bardak da eriterek) sonra metilen mavisi (cotra) ve filtre de aktif karbon benzeri şeylerin çıkartılması birazda havayı arttırma ile 2-3 gün içinde solungaç kaşıntıları geçer. Işığı da fazla açma 3 gün dip çekimi ile uygula bakalım tanka sonrasında düşüş olur ise bide genel temizlik yapar tanka atlatırsın ama artma olur ise ilaç tedavisine başlarız. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.11.2015 20:30   İleti başlığı: Re: Nematod ve Kaşınma Problemi   

Bu gün 2 saatlik gözlemimde bir balık sadece iki kere kaşındı.

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Canlı yemin sonuçları iş de dışarıdan sürekli parazit başka hastalıklar gelebiliyor neyse ısıyı biraz arttırıp dip çekimi ve hafif dozajda kaya tuzu (kaya tuzunu bir bardak da eriterek) sonra metilen mavisi (cotra) ve filtre de aktif karbon benzeri şeylerin çıkartılması birazda havayı arttırma ile 2-3 gün içinde solungaç kaşıntıları geçer. Işığı da fazla açma 3 gün dip çekimi ile uygula bakalım tanka sonrasında düşüş olur ise bide genel temizlik yapar tanka atlatırsın ama artma olur ise ilaç tedavisine başlarız. :onay:

Uzun süredir canlı yem vermiyorum Aytaç abi. Dün dip çekiminin peşinden dolu dolu 7 yemek kaşığı kaya tuzu attım akvaryuma. Aktif karbon kullanmıyorum zaten.

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Işığı da fazla açma 3 gün dip çekimi ile uygula bakalım tanka sonrasında düşüş olur ise bide genel temizlik yapar tanka atlatırsın ama artma olur ise ilaç tedavisine başlarız. :onay:

Bu bölümü nematod için mi söyledin abi? Bildiğim kadarı ile akvaryumda oluşan nematodlar balıklara bir zarar vermiyor, balıklara bir zararı yoksa kalsınlar. Bu ufaklıklar ile sonra uğraşırım.

Kaşıntı olayı canımı sıktı benim, solungaç paraziti değil gibi. Balık nefes darlığı çekmiyor, solungaçları normal ve tepkiler de hiç bir düşüş yok.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.11.2015 20:46   İleti başlığı: Re: Nematod ve Kaşınma Problemi   

İlk başlarda nefes alışları yüksek olmuyor ama kaşıntı solungaçlar bariz vurmalarından belli rahatsız ediyor onları. Kaya tuzunu fazla kullanırsan mukoza yanıyor buda balığı iyice dış etkenlere açıyor biraz dip çekimi ve metilen mavisini kullan tuzu ilk gün yapma 2-3 de az dozaj yap 3. gün bakalım bir. Geçenlerde vardı bir canlı yem videosu oradan aklımda kalmış. Oturmuş tanklarda benim elimde olsa yemi bile evde yapmak çünkü ben yemlere bile güvenmiyorum artık dışarıdan hiç bir şey sokmayacaksın tankına. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.11.2015 21:08   İleti başlığı: Re: Nematod ve Kaşınma Problemi   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
İlk başlarda nefes alışları yüksek olmuyor ama kaşıntı solungaçlar bariz vurmalarından belli rahatsız ediyor onları. Kaya tuzunu fazla kullanırsan mukoza yanıyor buda balığı iyice dış etkenlere açıyor biraz dip çekimi ve metilen mavisini kullan tuzu ilk gün yapma 2-3 de az dozaj yap 3. gün bakalım bir. Geçenlerde vardı bir canlı yem videosu oradan aklımda kalmış. Oturmuş tanklarda benim elimde olsa yemi bile evde yapmak çünkü ben yemlere bile güvenmiyorum artık dışarıdan hiç bir şey sokmayacaksın tankına. :onay:

Aklımı karıştıran konu, balıklar zaten bir haftadır nadir de olsa kaşınıyordu, dünkü su değişiminin hemen ardından çok fazla kaşınmaya başladılar.

Yarın tekrar su değişimi yapıp, ısıyı 30 dereceye çıkaracağım abi.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.11.2015 21:14   İleti başlığı: Re: Nematod ve Kaşınma Problemi   

burak kaşıkçı yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Aklımı karıştıran konu, balıklar zaten bir haftadır nadir de olsa kaşınıyordu, dünkü su değişiminin hemen ardından çok fazla kaşınmaya başladılar.

Isıyı da kademeli arttır su değişimde bakteri sayında azalmış olabilir biraz takviye yapabilirsin elinde var ise su düzenleyiciler ile işe yarayacaktır.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.11.2015 22:47   İleti başlığı: Re: Nematod ve Kaşınma Problemi   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
burak kaşıkçı yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Isıyı da kademeli arttır su değişimde bakteri sayında azalmış olabilir biraz takviye yapabilirsin elinde var ise su düzenleyiciler ile işe yarayacaktır.

Şuan ısıyı 30 dereceye çıkarıp, 2 gün ara 3 4 sefer su değişimi yapacağım abi. Belirtiler artarsa ilaç tedavisine başvuracağım. Nematodlar şuan sıkıntı yaratmıyor, su değişimlerinde onlarında etkileneceğini düşünüyorum.

Önemli bir konu olarak benim keratalar nematodların irilerini affetmeden yiyor, iç parazite neden olabilir mi?
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 05.11.2015 09:55   İleti başlığı: Re: Nematod ve Kaşınma Problemi   

O konu ile ilgili detaylı araştırma yapıyım akşama ama zannetmiyorum yaşam alanları genelde solungaç bölgesi kaşıntıların dan belli. İlaç tedavisi büyük ihtimal işe yarayacağı için sorun kalmaz bu gün ya da yarın geçmiş olması gerek.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 05.11.2015 19:19   İleti başlığı: Re: Nematod ve Kaşınma Problemi   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
O konu ile ilgili detaylı araştırma yapıyım akşama ama zannetmiyorum yaşam alanları genelde solungaç bölgesi kaşıntıların dan belli. İlaç tedavisi büyük ihtimal işe yarayacağı için sorun kalmaz bu gün ya da yarın geçmiş olması gerek.

Benim bildiğim nematodlar dış parazite neden olmuyor, lepistesler falan yiyormuş. Herhalde yemeleri de bir sorun yaratmaz. Tedaviye başlamadım abi daha, solungaçları kaşınıyor fakat hiç parazit belirtisi yok. O yüzden ilaç tedavisine geçmedim, bu gün tuz atıp 2 saat sonra 60 litre su değişimi yapacağım, yarın boş geçip ertesi günde tuz atıp 80 litre değişim yapacağım. Bir kaç kere daha tekrarlayıp durumlarına bakacağım artık.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 9 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz