Kuma sürtünmeleri

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 20 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Hüseyin KAYA

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.11.2015 21:25   İleti başlığı: Kuma sürtünmeleri   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

sadece bir iki tanesinde kuma yan yatarak sürtünmelerini fark ettim ne yapmam gerek ?
sorun nedir ?

not: Video , fotoğraf ekleyemiyorum bir kaç kez video çekmeye çalıştım fakat video çektiğim zaman yakalayamadım her zaman yapmıyorlar çünkü.
Hüseyin KAYA
İstanbul / Bağcılar
100*40*50
7 Natteri
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.11.2015 22:28   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

Bunun ile ilgili burak arkadaşımızın yeni açmış olduğu bir sorunu vardı biraz formu takip etme şansınız olur ise son başlıklarda detaylı bilgileri alabilirsin. Video ekleme durumlarında daha iyi yanıt verebiliriz. Solungaçlarında ki parazit ve asalaklar dan dolayı kaşınıyorlar dır. Dip çekimi ve sonrasında biraz kaya tuzu ilavesi ve metilen mavisi (cotra) ile biraz da takviye ilaç ile sorunun çözülecektir. Bir kaç gün sonra geçmez veya artış olur ise biraz daha ağır ilaçlar ile tedaviye başlarız. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.11.2015 22:44   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

Benim de böyle bir sorunum vardı, yalnız benim balıklarda parazit belirtileri yoktu. Üç kere birer gün ara ile %20 ila %40 su değişimi yaptım, ilk iki değişimden 2-3 saat önce 40-50 litreye 1 yemek kaşığı kaya tuzu attım, son %40 lık değişimde tuz kullanmadım.
Şuan kaşıntıları geçti.

Video bağlantısı

Direk ısıtıcıya bakarsan, benim balıkların nasıl kaşındığını görürsün. Benimkiler kuma değil, ısıtıcı ve cam dereceye sürtünüyordu sadece.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Çevrimdışı Hüseyin KAYA

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.11.2015 23:07   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Bunun ile ilgili burak arkadaşımızın yeni açmış olduğu bir sorunu vardı biraz formu takip etme şansınız olur ise son başlıklarda detaylı bilgileri alabilirsin. Video ekleme durumlarında daha iyi yanıt verebiliriz. Solungaçlarında ki parazit ve asalaklar dan dolayı kaşınıyorlar dır. Dip çekimi ve sonrasında biraz kaya tuzu ilavesi ve metilen mavisi (cotra) ile biraz da takviye ilaç ile sorunun çözülecektir. Bir kaç gün sonra geçmez veya artış olur ise biraz daha ağır ilaçlar ile tedaviye başlarız. :onay:

Aytaç abi takip etmediğimi nereden biliyorsun :D sadece bi an aklımdan çıkmış bide bunlar kuma sürtünüyorlar o nedenle Burak abininki gibi değiller arada sırada sürtünüyorlar ama genede dediğin şekilde yarın tedaviye başlıyorum elime metilen mavisi elimde yok yarın temin edeceğim..
Hüseyin KAYA
İstanbul / Bağcılar
100*40*50
7 Natteri

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 11.11.2015 18:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Türkçe İmla Kuralları.

Çevrimdışı Hüseyin KAYA

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.11.2015 23:09   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

burak kaşıkçı yazdı:
Benim de böyle bir sorunum vardı, yalnız benim balıklarda parazit belirtileri yoktu. Üç kere birer gün ara ile %20 ila %40 su değişimi yaptım, ilk iki değişimden 2-3 saat önce 40-50 litreye 1 yemek kaşığı kaya tuzu attım, son %40 lık değişimde tuz kullanmadım.
Şuan kaşıntıları geçti.

Video bağlantısı

Direk ısıtıcıya bakarsan, benim balıkların nasıl kaşındığını görürsün. Benimkiler kuma değil, ısıtıcı ve cam dereceye sürtünüyordu sadece.

abi seninkiler kadar değiller ama genede uyguladıklarını uyguluyacağım belki hepsine bulaşır felan uğraşmaya gerek yok kökten cözelim.
Hüseyin KAYA
İstanbul / Bağcılar
100*40*50
7 Natteri

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2015 00:18   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

Benim balıklar da bu şekilde başladı, ilk çok nadir kuma sürtünmeye başladılar. Yalnız dediğim gibi 10 günlük bir süreçte hiç bir parazit belirtisi yoktu. Kaşınan balığın hareketlerinde bir değişiklik var mı? İştahı yerinde mi? Biraz daha detay verirsen daha iyi olur.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Çevrimdışı Hüseyin KAYA

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2015 01:19   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

abi vallaha öyle gözlemlediğim pek sorun yok hatta diyebilirimki büyümelerinde gerçekten gelişme var hatta gecen gün hamsi almışlar bizimkiler dedim ayır bı kaç tane onlarda 8 tane ayırmışlar bende attım hepsini yediler istahlarında sorun yok bazen cama tırmanma haraketi yapıyorlar oda nadiren genelde birbirleriye itiş kakış yapıyorlar bunların dışında herhangi bir sorun yok sadece dip çekimini 3 4 gün kadar geçiktirdim derslerden dolayı
Hüseyin KAYA
İstanbul / Bağcılar
100*40*50
7 Natteri

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2015 13:10   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

4-5 gün hiç bir sorun yaratmaz. O zaman sadece su değişimi yap, tuz kullanma bakalım kaşıntısı devam edecek mi. Bende aynı şekil de iştahları, keyifleri, tepkileri ve renklerinde hiç bir sorun yoktu. Bir de yemleme sonrasında mı yapıyor, yoksa herhangi zamanlarda mı?
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2015 18:46   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

Başlık farklı ama yaşanan sorun aynı tedavi yöntemi ve tanısı bu şekilde demek istedim ben takip ettiysen zaten yazılan tedavi biçimi aynen geçerli kardeşim senin içinde. Metilen mavisinin çok çeşidi çıktı bulur isen seranın costopur diye geçen ürünüydü galiba ben memnun kaldım. Diğer cotra tipleri çok imitasyonları çıktı orijinal bulmak biraz zorlaştı. Tedavi sonrası paylaşımlarını bekliyoruz. Geçmiş olsun. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Hüseyin KAYA

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2015 19:05   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

abi 3 gündür yaklaşık yem vermiyorum bu akşam vericem tok olduklarında görmedim açken gördüm ama bugun kayıt kuşak tamiri yaptım ardından %50 su değişimi tuz ekledım her şey normal seyrediyor şuanda

not: yem vermememin sebebi elden beslediğim balıkları son 1 aydır tanıyamıyorum aşırı korkak oldular. eve 1 ay içinde toplasam 15 gün durmuşumdur ben olmadığım zamanlarda çok fazla müsafir rahatsız etmiş balıkları camlarına vurmalar balıkları yakalamaya çalışmalar bende pek üstüne düşmedim son zamanlarda da çok korkaklaştıklarını fark edince dedim aç bırakayım tepkilerini arttırmak adına paragraf gibi yazmışım ama :D
Hüseyin KAYA
İstanbul / Bağcılar
100*40*50
7 Natteri

Çevrimdışı Hüseyin KAYA

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2015 19:07   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Başlık farklı ama yaşanan sorun aynı tedavi yöntemi ve tanısı bu şekilde demek istedim ben takip ettiysen zaten yazılan tedavi biçimi aynen geçerli kardeşim senin içinde. Metilen mavisinin çok çeşidi çıktı bulur isen seranın costopur diye geçen ürünüydü galiba ben memnun kaldım. Diğer cotra tipleri çok imitasyonları çıktı orijinal bulmak biraz zorlaştı. Tedavi sonrası paylaşımlarını bekliyoruz. Geçmiş olsun. :onay:

abim bende çok paylaşmak isterim ama cihaz yok :)
Hüseyin KAYA
İstanbul / Bağcılar
100*40*50
7 Natteri

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2015 19:16   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

jamiryo1 yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Sözlü paylaşımlarını bekliyoruz o zaman durumları hakkında. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Hüseyin KAYA

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2015 22:14   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
jamiryo1 yazdı:
Aytaç DEMİRKOL yazdı:

Sözlü paylaşımlarını bekliyoruz o zaman durumları hakkında. :onay:

peki aytaç abi zevkle :)
Hüseyin KAYA
İstanbul / Bağcılar
100*40*50
7 Natteri

Çevrimdışı Hüseyin KAYA

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.11.2015 00:29   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

Burak abinin uyguladığı tedaviyi bende uyguladım, tedavi sonunda kurma sürtünmelerine rastlamadım
ve dip çekimlerinde helena yumurtalarına rastladım bunlara müdahale etmesem kendi hallerine bıraksam sorun olmaz herhalde ve yardımlarınız için teşekkürler...
Hüseyin KAYA
İstanbul / Bağcılar
100*40*50
7 Natteri

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.11.2015 00:42   İleti başlığı: Re: Kuma sürtünmeleri   

jamiryo1 yazdı:
Burak abinin uyguladığı tedaviyi bende uyguladım, tedavi sonunda kurma sürtünmelerine rastlamadım
ve dip çekimlerinde helena yumurtalarına rastladım bunlara müdahale etmesem kendi hallerine bıraksam sorun olmaz herhalde ve yardımlarınız için teşekkürler...

İyileşmelerine sevindim. :onay: :nazar: Ben de bu aralar helena alıp üretmeyi düşünüyordum, yavrular bir süre kumun altında saklanıyorlarmış. Sanırım ayırmaya gerek yok, yine de akvaryum, piranha akvaryumu olunca tecrübeli biri cevap verirse daha iyi olur. :grin:
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 20 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz