Su Bozulması ve Hastalık Belirtisi

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 7 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı ArpaSuyu

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 06.05.2017 22:38   İleti başlığı: Su Bozulması ve Hastalık Belirtisi   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Video bağlantısı

Merhabalar, 05 Haziran 2016 günü balıkları eklediğim ve 1 ay öncesine kadar düzen sağladığım akvaryumda sorunlar başladı.Yaklaşık 230lt olan akvaryumda her salı 40-50 litre civarı dip çekimle beraber düzenli su değişimi yapıyordum.Su değişimini içilecek kalitede çakma kaynak suyu ile yapmaktaydım.Bir ay önce filtrem in eskiyen süngerlerin,en yakın akvaryumcudan aldığım yeni süngerlerle değiştim,fazla sürmedi 2-3 gün içinde suda bulanıklık ve koku başladı.O günden bu güne ne yapsam düzeltemedim.2 gün önce videonun 25.saniyesinde korsan balığın solungaç da görülen beyaz bozulmayı fark ettim. Diğer balıkların solungaçlarında da eser miktarda olduğu endişesindeyim.
Komple yeni kurulum yapsam uygun mudur?Başka tankım yok,fakat büyük bir kapta muhafaza edebilirim.13-14 aylık bu balıkları en az zararla nasıl o kaba aktarırım.(Kendilerini cama çarpıp ağızlarına ,dişlerine zarar veriyorlar.Taşınırken şahit oldum)
Sizlerin değerli fikirlerini ve tavsiyelerini bekliyorum.Saygılar.

Not:Yeni bir dış filtre aldım,lav kırığı,seramik halka,elyaf ve sünger kullanmak istiyorum.Adana'da malzeme çok pahalı,bazı Petshoplar insanı akvaryum sevgisinden soğutuyorlar...
Yusuf ÖKSÜZ
ADANA
110*50*50 11 X P. Natteri
Erkan Taşkın Piranhaları "Allah Rahmet Eylesin"
Resim

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 07.05.2017 08:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Türkçe İmla Kuralları.
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 07.05.2017 08:19   İleti başlığı: Re: Su Bozulması ve Hastalık Belirtisi   

Aramıza hoşgeldiniz. Lütfen forum kuralları'nı okuyunuz.

Profil bölümünden imzanıza ad, soyad, yaş ve yaşadığınız şehir bilgilerinizi girmelisiniz. Ayrıntı için tıklayınız

Mesajlarınızda Türkçe dil bilgisi kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmenizi rica ederiz.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 07.05.2017 08:25   İleti başlığı: Re: Su Bozulması ve Hastalık Belirtisi   

Oturmuş tanklarda komple filtre malzemeleri değiştirilmez bundan dolayı bakteri popilasyonu zarar görür ve tank suyu oturan kadar böyle rakı kıvamında olur. Tank suyunuz oturana kadar da balıklarda su dengesi bozulduğu için bir sürü hastalık gözlemlenebilir. Sera aqutan ve bakteri kültürü takviyesi ile balıklarınızı rahatlatabilirsiniz. Filtre temizliği ve malzeme değişimin de büyük bir kapta tank dan çekilmiş su ile yeni eski malzemeler karıştırılıp yıkanmalı.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 08.05.2017 09:48   İleti başlığı: Re: Su Bozulması ve Hastalık Belirtisi   

:melek: :hg: :melek:
Balıklarınız büyük oldukları için çok fazla etkileneceklerini sanmıyorum. Sera Nitrivec bakteri kültürü ekleyip işlemleri hızlandırabilirsiniz. 1 haftaya oturacaktır. :onay: Yeni malzeme alımında ve dış filtre temizliklerinde daima akvaryum suyunu kullanmayı ihmal etmeyin. Malum dış filtreyi bakteri popülasyunu için kullanıyoruz. Zaten dip çekimli su değişimi yapıyorsunuz ki bu çok iyi bir şey. Yakın zamanda düzeleceğine inanıyorum akvaryumunuzun. :onay:
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı dorukbjk

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 09.05.2017 10:15   İleti başlığı: Re: Su Bozulması ve Hastalık Belirtisi   

Aynı durum yaklaşık iki ay önce bende de oldu 7 balığımı da kaybettim. Çok hızla yayıldı. Ne yaptıysam kurtaramadım. İnşallah bir an önce sağlıklarına kavuşurlar.
mustafa abalı
ıstanbul / esenler
yasım 35

En son Serkan AKKAŞ tarafından, 09.05.2017 15:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
İmla kuralları düzenleme.

Çevrimdışı ArpaSuyu

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 10.05.2017 13:59   İleti başlığı: Re: Su Bozulması ve Hastalık Belirtisi   

Merhaba,öncelikle sizlere çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 60 litre dip çekimle su değişimi yaptım. Sera Aquatan su düzenleyici ve Sera Nitrivec bakteri kültürü ekledim. Bugün 3.gün gelişmeler güzel. İnşallah olumlu sonuçlanacak. Tekrar teşekkür eder, Berat Kandilinin hayırlara vesile olmasını dilerim.
Yusuf ÖKSÜZ
ADANA
110*50*50 11 X P. Natteri
Erkan Taşkın Piranhaları "Allah Rahmet Eylesin"
Resim

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 11.05.2017 15:49   İleti başlığı: Re: Su Bozulması ve Hastalık Belirtisi   

ArpaSuyu yazdı:
Merhaba,öncelikle sizlere çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 60 litre dip çekimle su değişimi yaptım. Sera Aquatan su düzenleyici ve Sera Nitrivec bakteri kültürü ekledim. Bugün 3.gün gelişmeler güzel. İnşallah olumlu sonuçlanacak. Tekrar teşekkür eder, Berat Kandilinin hayırlara vesile olmasını dilerim.

İyi maşallah. Zaten birbirlerini eliyorlar bir de farklı nedenlerden kayıplar yaşamayalım, aman deyim. Yemleme videosu da bekleriz. ;)
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 7 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz