Balık Hastalıkları Teşhis Tedavi - GÖZDEKİ BEYAZ LEKELER-

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 2. sayfa [ 17 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 28.07.2010 10:30   İleti başlığı: Re: Balık Hastalıkları Teşhis Tedavi - GÖZDEKİ BEYAZ LEKELER   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

İlk başta sadece bir balığın gözünde beyaz leke vardı ama son birkaç günde balıkları incelediğimde 3-4 tanesinin gözünde beyaz leke olduğunu farkettim. Sürü kalabalık olduğu için bu balıkları tankta yakalayıpta dışarıda metilen mavisi sürme şansım yok. Tanktan çıkarmadan Ektozon denilen ilacı kullanmayı düşünüyorum. Daha önce kullanan var mı? Veya bu konuda başka çözüm önerisi olan arkadaşımız var mı? Mesela sadece kayatuzu ve suyun ısısını artırmak yeterli mi? ve bunun için tankın içerisine ne kadar kaya tuzu kullanmak gerekir?

EKTOZON : Tatlı ve Tuzlu su (Deniz) akvaryumlarında mantar (mycosis) hastalıklarının tedavisi ve korunmak için..
Tatlı ve tuzlu su balılarının saprolegnia, achlya türü mantar(mycosis) hastalıkları, parazit(chilodonella)gelişimleri ve tek hücreli (protozoan) deri tahrişlerinin engellenmesi ve tedavisi için bilimsel olarak tasarlanmış özel bir preparattır.Özellikle her çeşit deri zedelemelerinde başarısı kanıtlanmıştır.Hızlı ve yavaş çözünebilir oksijen kombinasyonu ile hassas bir oksijen ayrışımı sağlanır. Balıklar ve bitkiler için koruyucu ve etkinleştirici hammaddeler içierir.
Her 100 gramı:580 mg Natrium perboricum,97mg Kalium chloricum, 58 mg magnesiumperoxid,NaCL içerir.
Ambalaj Tipleri: 125 gram, 500 gram, 1 kg ve 3 kg
Kullanım Alanları: saprolegnia (mantar) achyla,chilodonella,protozoa tahrişleri,göz mantarı, deri zedelenmeleri solunum sıkıntılarında kullanılır.
Aksi Etkisi: Hiç bir şeklide yoktur.
DOJAJ:
a) Koruyucu olarak EKTOZON: düzenli olarak haftada bir 50 litre akvaryum suyuna bir çay kaşığı ekleyin.Ektozonu bir miktar suda eritin ve bu çözeltiyi akvaryuma gezdirerek dağıtın.
b) Komple Banyo olarak: saprolegnia (mantar) achyla,chilodonella hastalıklarının eğer gözle görülebilir belirtisi varsa: bir tam dolu çay kaşığı (5-6 gr) ektozon 3-4 litre (hasta balığın yaşamakta olduğu) iyi ılıtılmış (eşit ısıda) eski su cama cam bir akvaryumda eritilir, Sonra karanlıkta ve hafifçe havalandırılan bu suda balık 3 saat banyo yaptırılır.Ertesi gün bu banyo tekrarlanır. 3-5 gün süren tam bir banyo kürü protozoal (tek hücreli) deri tahrişlerinde gözle görülür bir iyileşme sağlar.
c) Karantina Banyosu olarak: Yeni aldığınız balıklara yarım saat boyunca Komple Banyo (b) yaptırın.
d) Şok terapi olarak: Yanlızca büyük güçlü balıklar için. Şiddetli hastalanmış balığı yakalyın ve kepçe ile tutun hastalıklı lekelere kısa bir süre az miktar ektozon bastırın. sonra balığı Komple ektozon Banyosuna (b) koyun.
Tuzlu su Deniz Akvaryumlarında Ektozon
1- yeni balık satın alındığında koruyucu olarak ve tüm deniz canlılarını sağlıklı ve formda tutmak için haftada bir her 30 litre akvaryumsuyuna 1 çay kaşığı kullanın. Ektozonu bir miktar suda eritin ve bu çözeltiyi akvaryuma gezdirerek dağıtın.
2- Anemonlar,Deniz Yıldızı,Yengeçler ve deniz kastaneleri zedelenmelerinde60 litre suya bir çay kaşığı Ektozon eklenir.
Ektozon gene bir miktar suda eritilir ve mümkünse canlıların uzağında akvaryuma karıştırılır.

http://www.maltepepet.com/pinfo.asp?pid=395
Okan YEŞİLÖZ-Yaş:40-Kahramanmaraş-Türkoğlu
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı serkanser

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 15.11.2011 18:42   İleti başlığı: Re: Balık Hastalıkları Teşhis Tedavi - GÖZDEKİ BEYAZ LEKELER   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Benimde balıklarım da aynı sorun var on balığın hemen hemen tamamında gözde beyazlama oldu %30 dip çekimi dinlenmiş su ve 2.5 kaşık kaya tuzunu çözelterek akvaryuma ekledim, bir iki gün içinde mucizevi bir şekilde iyileşme oldu sonra ben ikinci kez aynı işlemi yapmak da biraz geç kaldım ve tekrar gözlerdeki beyazlıklar artış gösterdi ve başladığım yere geri döndüm baştan başlayarak aynı işlemleri yaptım 2 sefer tekrarladım tam bu sefer geçti derken yeniden tekrarladı sanırım şuan on balığın yedi tanesinin gözünde silik beyazlıklar var. Benim sorum akvaryuma direk dökerek bu balıkların tamamını tedavi edecek bir ilaç var mı? Yoksa yukarıdaki yazan gibi tek tek balıkları banyomu yaptıracağız?? (Bu arada okadar çok kaya tuzu ekledim ki sanırım akvaryum deniz akvaryumu kıvamına geldi)
Serkan Serttaş
1981
İstanbul
haqos Q-1000 100*60*50
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 2. sayfa [ 17 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz