U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 3. sayfa [ 41 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 11:11   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Mehmet SOVUK yazdı:
Bu konuda ben de biraz araştırma yaptım. Okuduğum yazılarda tankımıza göre uygun olanı alıp 24 saat çalıştırılması öneriliyor. Bazı yazılarda faydalı bakteriler filtre içlerinde oluştuğu için onlara bir zararı olmadığı bazılarında da faydalı bakterileri de öldürdüğü yazıyor. Bana göre balık yükünün fazla olduğu tanklarda biraz risk teşkil ediyor. Ama bitkili tanklarda yeşil su, alg ve yosunlanmayı engelliyebileceği için kullanılması gereken bir cihaz olduğunu düşünüyorum.

Evet abi bazı siteler arasında ikilemler oluyor. Ancak mantıken düşündüğüm u.v. ışınlarının fazla marus kalınması durumununda sudaki her türlü şey pasif hale gelir. Bakteri kolonisi filtre ve kumda veya vs filtre malzemelerin de suda serbest değil ama suyun içinde de bir döngü olduğu için fazla kullanımı kendi fikrim suda bir şey bırakmaz diyorum ben.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 11:25   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

aytacdemirkol yazdı:
Mehmet SOVUK yazdı:
Bu konuda ben de biraz araştırma yaptım. Okuduğum yazılarda tankımıza göre uygun olanı alıp 24 saat çalıştırılması öneriliyor. Bazı yazılarda faydalı bakteriler filtre içlerinde oluştuğu için onlara bir zararı olmadığı bazılarında da faydalı bakterileri de öldürdüğü yazıyor. Bana göre balık yükünün fazla olduğu tanklarda biraz risk teşkil ediyor. Ama bitkili tanklarda yeşil su, alg ve yosunlanmayı engelliyebileceği için kullanılması gereken bir cihaz olduğunu düşünüyorum.

Evet abi bazı siteler arasında ikilemler oluyor. Ancak mantıken düşündüğüm u.v. ışınlarının fazla marus kalınması durumununda sudaki her türlü şey pasif hale gelir. Bakteri kolonisi filtre ve kumda veya vs filtre malzemelerin de suda serbest değil ama suyun içinde de bir döngü olduğu için fazla kullanımı kendi fikrim suda bir şey bırakmaz diyorum ben.

Zamanlayıcılı prize bağlayarak 24 saat diğil de günde 6-8 saat arası kullanılabilir o zaman. 24 saat kullanımda bence de bir müddet sonra tankdaki döngüde sıkıntı olabilir.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
High Tech Planted Tank: 75*50*50

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 11:29   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Evet zamanlayıcı ile güzel olur abi bu sistem. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı tuaregs

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 12:40   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Bende almadan önce baya okudum, bu konu ikiye bölünmüş diyebilirim bir kısım hobici sizin dediğiniz gibi belirli saatlerde çalıştırılmasını savunuyor bir kısım ise bu lambaların açma kapama ile ömrünün ve etkinliğinin düştüğünü savunuyor. Ben uv'yi sürekli çalıştırmaktan yanayım, yararlı bakteriler sabit kolonileşme yaptığı için filtreden geçme olasılığı bulunmuyor,ayrıca bu ışınlar sadece su hazneden geçerken etkili, çıkardığı radyasyon dalgası akvaryuma yayılmıyor zaten yayılsa bu insan sağlığını da olumsuz etkiler.
Kemal Tataroğlu
Nilüfer/Bursa
Serrasalmus Manueli x2
Serrasalmus Rhombeus Araguaia
Tank:120x40x50

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 13:06   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Işıma boyutunun tankın dışına çıkması ve direk temas olmadan radyazson boyutu evdeki willesden daha azdır. Sürekli açıp kapama lamba ömrünü etkiler zaten ampulleri 6-8 ay gibi süreçlerde bir değişim periyotları zaten var. Kullanalım bakalım herkes kendi yaptığı programa uygun sonuçları paylaşırız gene... :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 20:31   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Aytaç 70-80 litre tank için önerebileceğin harici bir cihaz var mı? İç filtre şeklinde olanlar biraz görselliği bozuyor. Uygun fiyatli işimi görecek bişey olursa bitkili tank için alabilirim.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 21:04   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Mehmet SOVUK yazdı:
Aytaç 70-80 litre tank için önerebileceğin harici bir cihaz var mı? İç filtre şeklinde olanlar biraz görselliği bozuyor. Uygun fiyatli işimi görecek bişey olursa bitkili tank için alabilirim.

Life tech jebonun ve atmanın 11 watt olanları 100-120 tl aralığında abi ama gayet güzel ürünler iç filtreyi bana veren arkadaşım jebonun 13 watt olanını kullanıyor gayet memnun abi. Eheim ürünleri biliyorsun güzel ama fiyatlar biraz daha yüksek.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 31.03.2013 22:51   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

aytacdemirkol yazdı:
Mehmet SOVUK yazdı:

Life tech jebonun ve atmanın 11 watt olanları 100-120 tl aralığında abi ama gayet güzel ürünler iç filtreyi bana veren arkadaşım jebonun 13 watt olanını kullanıyor gayet memnun abi. Eheim ürünleri biliyorsun güzel ama fiyatlar biraz daha yüksek.

Aytaç biraz inceledim de genelde Atmanınkini öneriyorlar, biraz daha kaliteliymiş.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 31.03.2013 22:56   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Atman iyidir güzel yapıyor ürünlerini abi ampül seçimi dediğim gibi ama abi :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı İHTİYAR PİRANHACI

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 01.04.2013 19:30   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Birader sağolasın bilgiler için. Her ne kadar yararlı bakterilere zarar vermez diye yazsada watt olarak yüksek kullanılırsa yararlı bakterilere zararı vardır. Watını iyi ayarlamak gerekir. :teksan:
Emek verilmiş bir akvaryumun kötüsü olmaz, sadece eksiği ya da fazlası olur (İhtiyar)
An aquarium that is worked on correctly will not be bad, there will be more than expected(old)

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 01.04.2013 19:42   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

İHTİYAR PİRANHACI yazdı:
Birader sağolasın bilgiler için. Her ne kadar yararlı bakterilere zarar vermez diye yazsada watt olarak yüksek kullanılırsa yararlı bakterilere zararı vardır. Watını iyi ayarlamak gerekir. :teksan:

Bir şey değil bayram abi :onay: . Benim düşüncemde öyle yüksek watt değerleri faydalı bakterilere de kesin zararı olur.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 3. sayfa [ 41 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz