Purigen Geri Donusum Hakkinda

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 1. sayfa [ 34 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.07.2012 21:49   İleti başlığı: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Arkadaslar Seachem Purigen'in geri donusum yapilarak tekrardan kullanildigini daha onceden Okan arkadasimiz bana soylemisti, fakat ayrintili olarak nasil yapildigini bilmiyorum. Muhtemelen Okan arkadasimiz bunu biliyordur, bu konuyu ona ozel mesajla soracaktim fakat benim gibi bilmeyen arkadaslar da bu baslik altinda ogrensin diye konu acma geregi duydum. Bu konudaki bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
High Tech Planted Tank: 75*50*50
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.07.2012 21:54   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Bir sitede geri donusum icin kullanilacak malzemeler asagidaki sekilde yaziyor, fakat burada kullanilacak kimyasallar hakkinda bir bilgiye sahip digilim.

Purigen, diğer filtrasyon ürünlerine benzemeyen eşsiz sentetik emicidir.İyon değiştiriciler veya emicilerin bir karışımı değildir fakat çözülen ve çözülmeyen pislikleri sudan uzaklaştıran ve diğerlerinden %500 daha fazla çalışan eşsiz makro gözenekli sentetik polimerdir. Nitrojenli organik artıkları uzaklaştırarak amonyak, nitrit ve nitratı kontrol eder. Purigen’in iz elementleri üstüne etkisi minimumdur.Redoksu önemli derecede arttırır. Suyu mükemmel derecede temizler. Purigen hem deniz hem de tatlı su için uygundur. Ürün hacimce satılmaktadır.

KULLANIMI: Kullanmadan önce temiz suda durulayınız. İyi ağlı filtre çantasında kullanınız. Her 250 mL, 1000 L su için altı ay kadar kullanılır. Eğer azalmışsa en belirgin özelliği tanelerin renginin koyu kahverengi veya siyaha dönüşmesidir. Yenilenmesi: 1’e 1 oranında(berraklaştırıcı:su) suda, metal olmayan bir kapta 24 saat bekletin ve çocuklardan uzak tutun. İyice çalkalayın ve 8 saat boyunca suda 2 çorba kaşığı ChlorGuard, Prime veya eşdeğer dechlorinator ile bekletin.İyice çalkalayın. Tatlı su için bir kısım suda 1 çorba kaşığı buffer (Discus Buffer, Neutral Regulator veya Acid Buffer) ile 4 saat bekletin. Orijinal rengi ve aktivitesi yenilenmiştir ve Purigen kullanıma hazırdır. Dikkat: Salgılı ürünler Purigeni kirletebilir ve yenilenmesini zorlaştırabilirler. Eğer klor kokusu varsa kullanmayın. Şüpheli durumlarda tanelerini az bir miktar su ile çalkalayın ve klor test kiti ile atık kloru ölçün. Sadece akvaryum kullanımı içindir Çocuklardan uzak tutunuz.

ALINTIDIR
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı rio negro

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.07.2012 22:14   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Mehmet SOVUK yazdı:
Bir sitede geri donusum icin kullanilacak malzemeler asagidaki sekilde yaziyor, fakat burada kullanilacak kimyasallar hakkinda bir bilgiye sahip digilim.

Purigen, diğer filtrasyon ürünlerine benzemeyen eşsiz sentetik emicidir.İyon değiştiriciler veya emicilerin bir karışımı değildir fakat çözülen ve çözülmeyen pislikleri sudan uzaklaştıran ve diğerlerinden %500 daha fazla çalışan eşsiz makro gözenekli sentetik polimerdir. Nitrojenli organik artıkları uzaklaştırarak amonyak, nitrit ve nitratı kontrol eder. Purigen’in iz elementleri üstüne etkisi minimumdur.Redoksu önemli derecede arttırır. Suyu mükemmel derecede temizler. Purigen hem deniz hem de tatlı su için uygundur. Ürün hacimce satılmaktadır.

KULLANIMI: Kullanmadan önce temiz suda durulayınız. İyi ağlı filtre çantasında kullanınız. Her 250 mL, 1000 L su için altı ay kadar kullanılır. Eğer azalmışsa en belirgin özelliği tanelerin renginin koyu kahverengi veya siyaha dönüşmesidir. Yenilenmesi: 1’e 1 oranında(berraklaştırıcı:su) suda, metal olmayan bir kapta 24 saat bekletin ve çocuklardan uzak tutun. İyice çalkalayın ve 8 saat boyunca suda 2 çorba kaşığı ChlorGuard, Prime veya eşdeğer dechlorinator ile bekletin.İyice çalkalayın. Tatlı su için bir kısım suda 1 çorba kaşığı buffer (Discus Buffer, Neutral Regulator veya Acid Buffer) ile 4 saat bekletin. Orijinal rengi ve aktivitesi yenilenmiştir ve Purigen kullanıma hazırdır. Dikkat: Salgılı ürünler Purigeni kirletebilir ve yenilenmesini zorlaştırabilirler. Eğer klor kokusu varsa kullanmayın. Şüpheli durumlarda tanelerini az bir miktar su ile çalkalayın ve klor test kiti ile atık kloru ölçün. Sadece akvaryum kullanımı içindir Çocuklardan uzak tutunuz.

ALINTIDIR

Abi ben de araştırırken rastlamıştım yukarıdaki geri dönüşüm yöntemine, epey karışık ve zahmetli gibi geldi açıkçası. Eminim daha kolay ve yukarıda yazılı kimyasallar kullanılmadan da yapılabilen basit bir yöntemi olmalı bu işin.
Muharrem UĞUR

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.07.2012 23:13   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Camasir suyuyla falan da oluyo diye duymustum Muharrem, ben de bu konuda cok bilincli digilim, bunu tecrube eden arkadaslar yardimci olacaklardir.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 24.07.2012 05:30   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Mehmet şu linkte birisi kişisel yöntemini anlatmış: http://translate.google.com.tr/translat ... CGAQ7gEwAQ (link google translate ile çevrilidir.Dileyen orjinal halinden bakabilir) Bende geri dönüşüm yaparken bu linkten faydalanmıştım.Ben şu şekilde yapıyorum:

Önce çorap içerisindeki purigeni suda duruluyorum ve cam bir kavanozun içerisine boşaltıyorum. Daha sonra purigenin seviyesinden bir iki parmak yukarısına kadar çamasır suyu dolduruyorum(çamaşır suyu parfümsüz ve ekstra katkısız) diş fırçasının sapıyla kısa bir süre karıştırıyorum( plastik başka birşey de kullanılabilir). Daha sonra kavanozun ağzına kağıt peçete koyup bu şekilde bir gün bekletiyorum.Ertesi gün çamaşır suyunu döküyor ve suyla duruluyorum, tekrar çorabın içerisine koyup suyun altında klor kokusu azalana kadar duruluyorum. Daha sonra garanti olsun diye çorabı leğen veya kova gibi bir şeyin içerisine koyup su ile dolduruyor ve bir gün de (daha kısa bir süre de bekletilebilir) bu suyun içerisinde bekletiyorum, bu süre içerisinde ara ara suyu değiştiriyorum ( eğer elimizde klor giderici su hazırlayıcılardan varsa kullanabiliriz) linkteki anlatımda hava motoru ile bu leğendeki su sürekli havalandırılmış, bu şekilde de yapılabilir, maksat kalan klor kalıntısı varsa uçmasını sağlamak.Daha sonra da tekrar kullanıyorum.
Okan YEŞİLÖZ-Yaş:40-Kahramanmaraş-Türkoğlu

Çevrimdışı Trakya

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 24.07.2012 07:34   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Kendi adıma çok teşekkür ederim. Henüz değişim zamanı gelmedi fakat hep aklımdaydı nasıl yapıcam diye.
Alper SARAÇOĞLU
TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 24.07.2012 12:33   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Okan oncelikle bilgilendirme icin cok tesekkur ederim. Gecenlerde su bulanikligiyla ilgili bir baslik acmistim, ben purigeni yaklasik 8 aydir kullaniyorum sorun galiba bundan kaynaklaniyor. Bugun senin verdigin yontemi bi uyguluyacagim. Sagolasin.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 24.07.2012 17:03   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Filtreden ilk cikardigimda koyu kahverengi bir tondaydi, fotograftaki ise yarim saat sonraki hali. Ust kisma baktiginiz zaman camasir suyuna ne kadar salinim yaptigini gorebilirsiniz.
Resim
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı Dr.Serra

Koleksiyoncu

Koleksiyoncu

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 24.07.2012 17:34   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Mehmet abi imkanın varsa uygulamanın diğer aşamalarının fotoğraflarınıda bizimle paylaşırsın değerli bir paylaşım.Uygulamanın sonunda filtreye koyduğunda nasıl performans verecek şimdiden merak ediyorum. :grin:
Dr. Serra Yasin ATASAZ
Serra türleri Alım-Satım

Resim

Çevrimdışı U.Dalkılıç

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 24.07.2012 17:45   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Pürigen zeolit vs doğal olmayan mekanik filitrasyon malzemeleri Tembel hobici işi... bence gereksiz kullanmakta geri kazandırmaya çalışmakta.
Resim
Utku DALKILIÇ 30
(535) 326 9 888

kardelen.cicekcilik@hotmail.com
www.utkudalkilic.com
Yapılmayan Bakım Piranhalara Sabotajdır.

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 24.07.2012 18:39   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

U.Dalkılıç yazdı:
Pürigen zeolit vs doğal olmayan mekanik filitrasyon malzemeleri Tembel hobici işi... bence gereksiz kullanmakta geri kazandırmaya çalışmakta.

Yaw Utku yine Turk usulu bi cevap vermissin :) Adamlar yapip hizmete sunuyo sen tek kalemde silip atiyosun. O kadar konu acip soruluyo o zaman kimse dogal olarak ne kullanilacagini yazmiyo, simdi sen bunlar tembel hobici isi diyip olayi bitiriyorsun. O zaman bize faydasi dokunacak malzemeleri bi baslik altinda ayrintili olarak yaz o baslik da sabitlensin, biz de en azindan senin tecrubenden faydalanmis olalim. Oyle dogal malzemeler varsa cikip dogadan toplayalim hem paramiz cebimizde kalir, hem de dogal malzeme kullanmis oluruz. ;)
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 25.07.2012 06:12   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Ben teşekkür ederim arkadaşlar, faydalı olabildiysem ne mutlu :chinese:
Okan YEŞİLÖZ-Yaş:40-Kahramanmaraş-Türkoğlu

Çevrimdışı U.Dalkılıç

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 25.07.2012 12:15   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Doğadan torf toplayabilirsin Seramik toplayabilirsin Elyafla biyolojik süngeri alman gerekecek .Yada toplamak gibi basitleştirmeden .Seramik, torf ,elyaf, biyolojik sünger yada mavi biyolojik elyaf birde bioball lerden alıp kullanmak yeterli .

Zeolit ,pürigen vs lağam suyunu içme suyuna dönüştürmede kullanacak kadar ciddi malzemeler suyun kalitesini bozmadan balık büyütmenin yolu bence biolojik filitrasyon onun içinde yukarda yazdıklarım ve düzenli su değişimi yeterli.
Resim
Utku DALKILIÇ 30
(535) 326 9 888

www.utkudalkilic.com

Çevrimdışı U.Dalkılıç

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

İletiTarih: 25.07.2012 12:18   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Okan YEŞİLÖZ yazdı:
Ben teşekkür ederim arkadaşlar, faydalı olabildiysem ne mutlu :chinese:

Okan yanlış anlama biryerlede başlığın varsa veya tavsiye ediyorsan görmedim fikrimi söyledim sadece konu açılmışken .
Resim
Utku DALKILIÇ 30
(535) 326 9 888

www.utkudalkilic.com

Çevrimdışı Dr.Serra

Koleksiyoncu

Koleksiyoncu

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 25.07.2012 12:45   İleti başlığı: Re: Purigen Geri Donusum Hakkinda   

Utku hocam değinmiş Biyolojik geniş gözünekli sünger en iyi filtre malzemesidir her fırsatta tavsiye ettiğim üründür,bence filtrenin olmazsa olmazıdır bakteri tutumu ve filtreleme özelliği en üst seviyededir.Diğerleri işin extrasıdır.
Dr. Serra Yasin ATASAZ
Serra türleri Alım-Satım

Resim
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 1. sayfa [ 34 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz