Yeni Tetratec 1200

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 18 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı albatroshoca

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.09.2012 15:48   İleti başlığı: Yeni Tetratec 1200   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Çok uzun araştırmalardan sonra yeni tetratec 1200 aldım.Bu makine ile çok olumsuz görüşler mevcut.Biraz araştırma yapan kesinlikle almaya korkar olur.Bakalım en son seri olan (kutunun ortasında new yazıyor) tetratec 1200 nasıl çalışıyor.Burdan izlenimlerimi paylaşarak makineyi düşünen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım.
Kadir Düzgün 1978 Kayseri

150*65*50 Akvaryum
Pygocentrus Natteteri 9 adet
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı albatroshoca

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.09.2012 16:00   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

Alırken satıcının gösterdiği anladığım tek farklılık çift conta takılmış olması iki de yedek gelmesi.Bunun dışında sistem aynı.Kurulumda karşılaştığım en büyük sorun sepetlerin bir türlü oturduğuna emin olamadım.Defalarca takıp çıkardım.Bir tık sesi filan gelmiyor.Boşta mı kaldı oturdu mu hala tereddütteyim.Nasıl olsa filtrem geldi deyip balıkları bolca besledim.Suyun rengi kendinden geçti.Balıklar çok dışkı çıkarıp kusmuşlar.Bizim güvendiğimiz makine etkisiz kaldı.Demek ki dış filtreye süperman gibi bakmamak lazım.Bu da içinde standart gelen malzemelerin yetersiz olduğu fikrini verdi.Debi sonradan düşer mi bilmem beni çok memnun etti.Ölçüm yapmadım ama saatte 900 litreden aşağı değildir kanısını uyandırdı.Görüntü olarak çok hoş güzel makine.İlk intibalarım bunlar...

150*65*50 Akvaryum

Çevrimdışı albatroshoca

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.09.2012 16:04   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

İlk sepetteki seramikleri sera sporax ile bioballarıda eheim substrat pro ile değiştireceğim.Umarım çok daha iyi performans alırım... :smile:

150*65*50 Akvaryum

Çevrimdışı Murat Tepebaş

Yasaklı Üye

İletiTarih: 11.09.2012 16:30   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

Ben de 4-5 dış filtre eskittim, tetratech kalite olarak ehiem olmasada idare eder ama piranha akvaryumunda 1200 yetersiz kalır, çünkü etçil balıklar diğerlerine göre daha çabuk akvaryumu kirletiyor... 1200 den çok şey beklememek lazım, orta seviyeye yakın bir filtrasyon yapabilir, görür görmez insanı etkileyen, normalin üstünde bir şey arıyorsan fluval fx-5 veya ehiem 2080 gibi filtrelere bakmak lazım..... Tabii onlarında fiyatları 3-4 katlıyor.....
Murat Tepebaş
İstanbul Mali Müşavir
Serrasalmus Diamond Rhombeus, Serrasalmus Spilopleura

Çevrimdışı aykut_oruc

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.09.2012 17:29   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

Geçmişte bende almıştım 1-2 ay sonra contadan su kaçırdı. Sanırsam o seride o zamanlar öyle bir hata olmuş birçok kişi bunun sıkıntısını çekmiş. Ondan kaynaklı bir önyargı var. Malum adı çıkacağına canı sıksın. :)

Siz tecrübelerinizi paylaştıkça bizide aydınlatmış olursunuz.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.
----------Aykut Oruç DURMUŞOĞLU----------

Çevrimdışı albatroshoca

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.09.2012 18:28   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

aykut_oruc yazdı:
Geçmişte bende almıştım 1-2 ay sonra contadan su kaçırdı. Sanırsam o seride o zamanlar öyle bir hata olmuş birçok kişi bunun sıkıntısını çekmiş. Ondan kaynaklı bir önyargı var. Malum adı çıkacağına canı sıksın. :)

Teşekkür ederim Aykut bir fırsat daha verelim dedim bakalım hatalarını düzeltmişler mi?

150*65*50 Akvaryum

Çevrimdışı ANIL YURTSEVER

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.09.2012 18:49   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

Bende 5 ay önce yeni seri tetratec 1200 aldım.Filtrenin eski sorunu olan sızdırma problemini halletmiş görünüyolar ki 5 aydır bi sıkıntı yaşamadım bu konuda.Tek eksi yanı filtrenin pompası takılı kalabiliyor bu başıma geldi.Takılı şekilde çalışmasında bi sorun olmasa da yine olmaması geren bir durum.Bunun dışında o fiyata alınabilecek en iyi filtre yine bu bence.
Anıl YURTSEVER
Resim

Çevrimdışı aykut_oruc

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.09.2012 18:52   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

albatroshoca yazdı:
aykut_oruc yazdı:

Teşekkür ederim Aykut bir fırsat daha verelim dedim bakalım hatalarını düzeltmişler mi?

Hocam daha sonra ki serilerde bu şikayetten fazla kulağıma gelmedi. Fiyatı Anıl'ın dediği gibi gerçekten özelleklerine göre uygun.
----------Aykut Oruç DURMUŞOĞLU----------

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 12.09.2012 20:46   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

.
albatroshoca yazdı:
Alırken satıcının gösterdiği anladığım tek farklılık çift conta takılmış olması iki de yedek gelmesi.Bunun dışında sistem aynı.Kurulumda karşılaştığım en büyük sorun sepetlerin bir türlü oturduğuna emin olamadım.Defalarca takıp çıkardım.Bir tık sesi filan gelmiyor.Boşta mı kaldı oturdu mu hala tereddütteyim.Nasıl olsa filtrem geldi deyip balıkları bolca besledim.Suyun rengi kendinden geçti.Balıklar çok dışkı çıkarıp kusmuşlar.Bizim güvendiğimiz makine etkisiz kaldı.Demek ki dış filtreye süperman gibi bakmamak lazım.Bu da içinde standart gelen malzemelerin yetersiz olduğu fikrini verdi.Debi sonradan düşer mi bilmem beni çok memnun etti.Ölçüm yapmadım ama saatte 900 litreden aşağı değildir kanısını uyandırdı.Görüntü olarak çok hoş güzel makine.İlk intibalarım bunlar...

Hocam öncelikle bu filtreyi benim tavsiyem üzerine aldığınız için bunları yazma gereği duyuyorum, gerçi telefonda size bunları anlattım ama burada arkadaşlarda bilgilensinler diye yazılanlara kısaca cevap veriyorum;

*Öncelikle ben hem atman f4 hemde Tetretec 1200 kullanıcı olduğumdan şunu söyleyebilirim inanın muadillerine göre tetratecin sepet kısmı çok iyi oturuyor bunu anlamak için basit olarak parmakla deliklerin üst üste gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz . Atman F4 te sepetleri üst üste getirmek çin işkencesi gibi malzeme kalitesi düşük olduğunda zamanla sepetlerde bu şekilde sorun oluyor ama tetratecte böyle bir sorunla karşılaşmadım.

*Heralde 1 seneden fazladır kullanıyorum ve hiçbir sızdırma problemi yaşamadım, yalnız arkadaşın da dediği gibi pompa kısmı bazen sıkışabiliyor ama fiyatına göre bence bu kalitede bir ürün için bu çok ufak ve sorun çıkarmayacak bir konu.

*Hocam konuyu açtığınızda daha fltreyi kuralı 2 gün olmuştu bu sebeple filtreden çok şey beklememek lazım, yeterli biyolojik döngünün oluşması haftalarca sürecektir, bu süre içerisinde filtereye güvenip çok yemleme yapmamak lazım.

*Dipteki pislikleri hiç bir dış filtrenin kendiliğinden temizleyebileceğini düşünmüyorum, bunun için kuvvetli bir kafa motoru kullanıp arada sırada çalıştırıp pisliklerin yüzmesini sağlayarak dış filtreye yardımcı olmak lazım. Dipteki pislikler için en iyi çözüm dip çekimi bunu ihmal etmemek lazım.

*Dış filtrenin içerisindeki malzemelerin bir kısmını kaliteli malzemeyle değiştirdiğinizde balıklar iyice büyüyene kadar yeterli olacaktır.

Sonuç olarak fiyat performans oranı değerlendirdiğinde çok iyi bir dış filtre olduğunu düşünüyorum. Gönül isterki ehiem professionel serisi veya fluval fx5 olsun ama bunlar fiyat olarak gerçekten çok pahalılar.
Okan YEŞİLÖZ-Yaş:40-Kahramanmaraş-Türkoğlu

Çevrimdışı albatroshoca

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 12.09.2012 21:23   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

Vallahi Okan Bey sen olmasa idin çok pahalı filtreleri kendimi zorlayarak almaya çalışacaktım.Allah senden razı olsun.Benim işimi görüyor.Suyun renginden gün geçtikçe daha da memnun oluyorum.Aldım alalı dip çekimi yapmadım.Yapmadığım halde daha da berraklaşıyor.Önceden her iki güne bir dip çekerdim gene de memnun olmazdım.Balıkların bugün hiç sürtündüğünü görmedim.Dün ise bir kez gördüm O sorun da bitti.İçindeki malzemeleri çıkartıp tamamiyle sera sporax koyacağım.Balıklarım büyüdüğünde gene tetratec 1200 alacağım.İkisi 40 watt olacak ama çok iş yapacak. :dans:

150*65*50 Akvaryum

Çevrimdışı Mr. Nobody

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 12.09.2012 21:33   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

albatroshoca yazdı:
Vallahi Okan Bey sen olmasa idin çok pahalı filtreleri kendimi zorlayarak almaya çalışacaktım.Allah senden razı olsun.Benim işimi görüyor.Suyun renginden gün geçtikçe daha da memnun oluyorum.Aldım alalı dip çekimi yapmadım.Yapmadığım halde daha da berraklaşıyor.Önceden her iki güne bir dip çekerdim gene de memnun olmazdım.Balıkların bugün hiç sürtündüğünü görmedim.Dün ise bir kez gördüm O sorun da bitti.İçindeki malzemeleri çıkartıp tamamiyle sera sporax koyacağım.Balıklarım büyüdüğünde gene tetratec 1200 alacağım.İkisi 40 watt olacak ama çok iş yapacak. :dans:

Memnun olmanıza sevindim Hocam, çok sık ve büyük miktarlarda su değişimi yapmak biyolojik döngünün oluşmasını geciktirir veya oluşmuş olan biyolojik döngüyü çökertebilir, kumu da tanka ekledikten sonra haftalık yüzeysel bir dip çekimi yaparak %30 civarı su değişimi yaparsanız bu yeterli olur.
Okan YEŞİLÖZ-Yaş:40-Kahramanmaraş-Türkoğlu

Çevrimdışı Kasap_Erol

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 12.09.2012 22:30   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

ben 300 litreik tankda ex 700 kullnıoyrum yenı new serilerinden deil alman malıda deıl ama on numara fılltre 2 sepete sera siporax koyablırısınız farkı gorurusunuz :onay:
Yaş Kesenin Baş Kesenin Sonu Olmaz ... Kasap_Erol

Çevrimdışı albatroshoca

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 06.10.2012 19:34   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

Tetratec 1200 ü iki ay oldu kullanıyorum.Bir sıkıntı yok.6 -7 sefer açtım kapattım.Sızma,debi sorunu olmadı.İyi mi yaptım bilemiyorum.İçindeki torfu,süngerleri,karbonu hep çıkardım.Ağzı beraber tüm sepetleri sera siporax doldurdum.En alta ve en üste bir kat elyaf kullandım.Bakalım meşhur sera siporaxın bir faydasını görecek miyiz? :smile:

150*65*50 Akvaryum

Çevrimdışı Kasap_Erol

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 06.10.2012 21:12   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

hocam sökme işlemini 3 ayda bir yapsanız daha iyi elyaf ve biolojik sunger onemli benım tetrada alttan 2 sepet siporax 3 uncu sepet biolojik sunger en ust sungerler elyaf bu sekılsde yaparsanız daha ıyı verım alırsınız elyafın en usttte olması lazım altındada sungerlerın olması siporax en alt ve 1 ust sepet sıralama bu sekılde :grin:
Yaş Kesenin Baş Kesenin Sonu Olmaz ... Kasap_Erol

Çevrimdışı albatroshoca

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 06.10.2012 23:21   İleti başlığı: Re: Yeni Tetratec 1200   

Üstteki iki sepete ben siporax doldurmuştum.Peki onları ne yapacağım sünger koyarsam.Siporaxları o zaman akvaryumun içine atayım içinde bakteri üremesine kumların arasında devam etsin...

150*65*50 Akvaryum
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 18 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz