U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 2. sayfa [ 41 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.03.2013 22:26   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

poison44 yazdı:
Aytaç güzel bir paylaşım olmuş. :atesdev:

Teşekkürler Anıl :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı tuaregs

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.03.2013 22:01   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Benimde uzun zamandır akvaryuma eklemek istediğim bir parçaydı,tankımda yosun sorunları ortaya çıkınca dün bir uv'de ben aldım ve az önce de montajını yaptım yaklaşık 2-3 saattir çalışıyor farklılık var gibi tabi bir şey söylemek için daha çok erken.

Aytaç ben akvaryuma eheim reeflexuv 350 taktım,hortumları ayarlarken ve akvaryumun dolabına vidalarken baya bir uğraştım.sonra çalıştırdım ,filtre çalışırken de uv'yi doğru konumlandırmak için baya ugraştım işim bittiğinde dereceye baktım 27 olması gerekn ısı 27,7 olmuş yani akvaryum ısısında 0.7 derece artış olmuş,normalde ısıyı artıracak başka bir şey yok, bu lamba ısıya etki ediyor sanırım yaklaşık 2-3 saattir derece 27.7 gösteriyor.
sende aynı gözlemde bulundun mu? Yoksa benim aldığım ürün de mi böyle bir şey var? Lambanın ısı yayıp yaymadığını kontrol etmek çok sakıncalı bu yüzden lambayı çıkarıp denemedim.
Kemal Tataroğlu
Nilüfer/Bursa
Serrasalmus Manueli x2
Serrasalmus Rhombeus Araguaia
Tank:120x40x50

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.03.2013 22:14   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Deneme zaten abi ben o açık konumda lambayı çektiğim gece gözlerim çok kötü oldu. Ürünü inceledim çok güzel bir ısı konusu doğru ben yaklaşık 1 C gibi oynama gördüm ki benimki iç filtre modeli olduğu için kafa motorunun da belli bir ısınma payı oluyor sizin üründe 7 watt olan bir ürün bu ısı oynaması normal ben fazla yüksek bir ısı artışı olmadığı için detaya girmemiş idim. 1 C üzerinde bir oynama olursa ürünü bir kontrol ettirmekte fayda var ancak 2-3 saat geçmiş olsa idi daha fazla yükselirdi. Lamba fiziksel olarak ısınmıyor ama yaydığı ışınlardan dolayı ve elektrik ünitesine bağlı olarak da bu ısı artışı bence normal. Hayırlı olsun ürününüz çok güzel ne kadara aldınız acaba?
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.03.2013 22:22   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Ürün de budur çık şık yeni bir 2li set düşünüyorum cama cam eğer içten sump çok fazla yer işgal ederde dış filtre kullanırsam almak isteğim bir ürün çok bakmış idim bu ürüne. Birde abi çıkış ucuna taktın dimi?

Resim
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı tuaregs

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.03.2013 22:28   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

lambanın fiziksel ısınmadığını bende fark ettim çünkü kasaya dokunduğumda sıcaklık yok, dediğin doğru ışımadan kaynaklanıyor sanırım. Uv gittigidiyordan buldum ve aldım aslında 800 modelini sipariş ettim ama ellerinde yokmuş zaten çıkış uçları 16/22 hortuma göreymiş bana uymuyordu ve ellerinde 350 modeli vardı,çıkış uçları 12/16 hortuma göre olduğu için bende bunu aldım ama 80-300 litrelik akvaryumlar için önerilen ürün de buydu. güzel bir uv sistemime sorunsuz bir şekilde uydu.
Evet çıkış ucuna taktım uçların bağlantı noktaları klasik eheim tarzı ve 360 derece dönüyor buda daha esnek olmanızı sağlıyor benim montaj yaptığım yer biraz dardı ve hortumları ayarlamam baya zaman aldı.
Kemal Tataroğlu
Nilüfer/Bursa
Serrasalmus Manueli x2

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.03.2013 22:32   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Hayırlı olsun güle güle kullan abi :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı tuaregs

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.03.2013 22:33   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Teşekkür ederim Aytaç ısı konusunda üründen kaynaklı bir durum olmamasına sevindim, şimdi değiştir falan faya ugratırırdı.
Uv alacak arkadaşların bu konuyu göz önünde bulundurmalarında fayda var.
Kemal Tataroğlu
Nilüfer/Bursa
Serrasalmus Manueli x2

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.03.2013 23:25   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Evet bencede abi. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı tuaregs

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.03.2013 23:41   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

yaklaşık 4 saattir uv çalışıyor ve geçen pazardan beri camlara dokunmama ragmen çok ciddi fark var,su gerçekten berraklaşıyor,pazar günü akvaryum bakımını yaptıktan sonra durumun çok daha güzel olacağına şüphem yok. Bu kadar kısa bir sürede böyle bir fark olacağını hiç sanmıyordum ama yanılmışım.
Kemal Tataroğlu
Nilüfer/Bursa
Serrasalmus Manueli x2

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 00:19   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

dış filtre devir daimi hızlı olduğu için daha fazla su uv den geçiyor ve etkiliyor. Keşke ilk kullanmadan önce resim alsaydınız aradaki farkı burada paylaşırdık. Neyse en son halini yüzey çekimi ile bekliyoruz abi. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı tuaregs

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 00:33   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Aytaç 4 saat sonraki halini fotografladım,
bu uv işine girmeden önce baya bir araştırma yaptım, uv kullanılan akvaryumlarda debinin düşük olması öneriliyor, ya da şöyle söylersek daha doğru olur uv watt degeri ve debi doğru orantıda olmalı yani uv wat değeri düşükse ve su debisi yüksekse burda uv tam anlamıyla verimli çalışamıyor. Su debisinin düşük olması filtreden geçen bakteri ve alglerin bu ışına daha uzun süre maruz kalmasına neden oluyor ve daha verimli oluyor. Suyun hızlı geçmesi verimi düşürüyor. Discus forumlarında bu konu baya ciddi konuşulmuş genel kanı bu yönde.
Kemal Tataroğlu
Nilüfer/Bursa
Serrasalmus Manueli x2

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 00:46   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Dediğinizi anladım doğru benim dış filtre devir daimi hızlı derken ne kadar çok su geçip az maruz da kalsa ışınlara saatte ki devir gücüne göre aynı su benim iç filtreye göre sizde daha çok geçip tekrar tekrar geçiyor bir süreklilik oluyor. Orada bence önemli olan uv ışınlarına su ne kadar maruz kalmalı ve ne kadar süre saatte/litre olmalı bunu araştırabiliriz bence. Benim iç filtre olduğu için süngerler tıkandıkça üfleme hızı düşüyor o zaman mı daha çok verim alıyoruz yoksa hep ortalama hızımı bulmak lazım. Fazla bu ışınlar görsellik için iyi hoş ama bir sitede ki yazı aynen şöyle:

http://www.musaakvaryum.com/urun_detay.asp?id=506

Bazı sitelerde okudum fazlası sudaki sadece kötü olan döngüyü değil iyi olan popilasyonu da olumsuz etkilemesi su cam gibi temiz ama içerisinde hiç bir şey yok sıfır.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı tuaregs

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 07:15   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Herşeyi kararında yapmak gerekiyor, akvaryumdaki faydalı bakteriler filtre içerisinde ve kumda yerleşik olarak bulunuyor, zararlı bakteriler gibi suda serbest gezmiyor bu yüzden UV'nin yararlı bakterilere zararı olmuyor.
verimli açısından Uv'den geçen su hızının yavaş olmasını tavsiye ediyor.
Kemal Tataroğlu
Nilüfer/Bursa
Serrasalmus Manueli x2

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 07:30   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

:onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.03.2013 11:06   İleti başlığı: Re: U.V. Filtreler (UV Sterilazatör)   

Bu konuda ben de biraz araştırma yaptım. Okuduğum yazılarda tankımıza göre uygun olanı alıp 24 saat çalıştırılması öneriliyor. Bazı yazılarda faydalı bakteriler filtre içlerinde oluştuğu için onlara bir zararı olmadığı bazılarında da faydalı bakterileri de öldürdüğü yazıyor. Bana göre balık yükünün fazla olduğu tanklarda biraz risk teşkil ediyor. Ama bitkili tanklarda yeşil su, alg ve yosunlanmayı engelliyebileceği için kullanılması gereken bir cihaz olduğunu düşünüyorum.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
High Tech Planted Tank: 75*50*50
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 2. sayfa [ 41 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz