Bitkili Canlı Doğuran Tank'ı

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 3 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı EmRex

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.11.2013 15:25   İleti başlığı: Bitkili Canlı Doğuran Tank'ı   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

100*45*30 ebatlarındaki tankımı bitkili ve içinde ufacık tefecik peşmergelerin gezindiği bir tanka çevirmek istiyorum. :grin: Bu ilk bitkili tank deneyimim olacağından ve Konya'da ne balıktan ne tanktan nede bitkiden anlayan bir akvayumcu da olmadığından tabi ki bu konuda üstatlarımın yardımlarına başvurmanın en doğrusu olacağı kanısındayım. :onay:

Dandik bir iç flitre ve ısıtıcıdan başka herhangi bir teçhizatım yok. Ne alacağımı nelerin gerektiğini en iyi sizler bilirsiniz. Eğer vakti olan bir üstadım almam gereken malzemelerin miktar ve marka modellerini yazabilirse çok memnun olurum.
Bunun yanı sıra Konya'da bu tür malzemeleri temin etme imkanı çok kısıtlı olduğundan kullandığınız güvenilir site ve/yada satış linklerini yazarak öneride bulunursanız çok sevinirim ve dualarımı anlık olarak yollamayı düşünüyorum. ;)

Son olarak belki şunu da belirtmemde fayda vardır diye düşünüyorum, 150 cm'lik tankımı da ileriki zamanlarda bitkiliye çevirerek bu tankı sistem dışı etmeyi planlıyorum. Yani bundan ona aktarıp kullanabileceğim kapasitede teçhizat olursa (olabiliyorsa) daha iyi olur. Şimdiden teşekkürler.
Emre BAHTLI
23 Adet P.Nattereri
1 Adet Pterygoplichthys Gibbiceps (Leopar Vatoz)
Tank: 160*65*50

4 Adet Oscar
1 Adet Clarias batrachus ( Pisi Balığı ^^ )
Tank: 100*45*30
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.11.2013 16:49   İleti başlığı: Re: Bitkili Canlı Doğuran Tank'ı   

Emre bitkili tank ilk başta meşakatli fakat daha sonrasında keyif veren bir görüntüye sahip oluyor. Öncelikle ne tür bitki besleyeceğin önemli. Ben genel olarak sana lazım olacak malzemeleri yazıym yine de.
1. Ufak bir dış filtre iyi olur veya Haqos Expro 500 gibi bir filtre de işini görür. En son ihtimal de kaliteli bir iç filtre olabilir.
2. Co2 tüpü ve vanası, pahalı olsa da en kullanışlı yöntem bu. Ya da ikinci tercih olan mayalı sistem.
3. Tüp kullanırsan selenoid valf. Bu tüpe takılan vananın en son ucuna takılır ve bir timer yardımıyla ışıklarla birlikte co2'yi aktif hale getirir ve kapatır.
4. Yine tüp kullanırsan co2 diffuzör. Tankın içine konulur ve seramik tavanı sayesinde co2 çıkışını en ufak tanelere bölerek suya karışmasını sağlar. Mayalı sistemde ise hortumun ucuna bir adet sigara izmaritinin içindeki elyaf benzeri malzemeyi hortuma tıkayarak kullanabilirsin.
5. Aydınlatma. Tankın aşağı yukarı 135 litre. Kumu falan çıksak 110 litre kalsa 80-90 watt aydınlatma yeterli olur. Bitki için üretilen t5 floresanları öneririm. Hem elektrik sarfiyatı daha az, hem de aydınlatma gücü iyi. Değişik markalar var, ben yeni kuracağım tankda Giesmann midday ve aquaflora kullanacağım. Daha uygun fiyatlı birşeyler olsun dersen osramın 6500k'lık tasarruflu lambaları var 3 adet onlardan alıp da kullanabilirsin.
6. Zemin. Zeminde hagen, bazalt veya derekumu gibi kullanabilirsin. Ama en güzeli hagen. Kumun içerisine de 10'ar cm arayla JBL'in misket gübrelerini ekersen yeterli olur.

Aklıma gelelenler şimdilik bunlar. Atladığım birşey varsa yazarsan yardımcı olurum.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
High Tech Planted Tank: 75*50*50

Çevrimdışı EmRex

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2013 06:12   İleti başlığı: Re: Bitkili Canlı Doğuran Tank'ı   

Harikasın abi her zamanki gibi. Çok teşekkür ederim. İhtiyaçları öğrendik. Şimdi araştırmalara başlıyorum. Peki malzemeleri alabileceğim sağlıklı bir site önere bilir misin Mehmet abi ?
Emre BAHTLI
23 Adet P.Nattereri
1 Adet Pterygoplichthys Gibbiceps (Leopar Vatoz)
Tank: 160*65*50

4 Adet Oscar
1 Adet Clarias batrachus ( Pisi Balığı ^^ )
Tank: 100*45*30
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 3 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz