Akvaryum İçin Elektrik Kesintisine Çözüm

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 7 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Junior_pirhanacİ

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.05.2008 12:43   İleti başlığı: Akvaryum İçin Elektrik Kesintisine Çözüm   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Öncelikle bizim ülkemizde elektrik sıkıntısı çektiğimizden dolayı (özellikle ben) bir çok balığımızı kaybediyoruz buna frontozalarımicalvuslarım ve sayısıs balığım da dahildir. Eee artık isyan edeceğim diye düşünürken dedim herşeyin bi çaresi var araştırdım fakat maliyet çok fazla oluyor ve okadar sağlıklı olmuyor bende bir mekatronikçi olarak bir sistem yaptım binevi otomatik kumanda sistemi elektrikçiler ve kumandacılar iyi bilir.Bu yapacağımız sistem sizlere en fazla 20 ytl ye mal olacaktır kayıp vermekten inanın daha ucuza geliyor test ettim ve onayladım bu yazıyı sistemi yapıp kontrol ettikten sonra sizlere sunmuş bulunmaktayım.

öncelikle bu sistem siz evde yokken elektrik kesintisi anında devreye girerek akvaryumunuzun ve balıklarınızın ihtiyacı olan havayı elektrik gelene kadar sağlıyor elektrik tekrar geldiğinde ise otomatik olarak kendilisi duruyor taki tekrar elektrik kesilene kadar .

şimdi sistemimize geçelim;

Arkadaşlar öncelikle bizim için önemli olan bir röle bulmak olacak bu röle normalde hem acık hem kapalı kontaklara sahip olacak 220v bobini ile manyetik çekimi sağlayarak bizim devremiz durmuş olacak ama enerji verilmediği sürece devremiz kapalı olacak yani çalışır durumda olacak
ve bir de pilli hava motorlarından lazım bizim bu sistemimizin çalışa bilmesi için buradaki tek sıkıntınız devreyi yaptıktan sonra pilin bitme olasılığı ki zaten elektrik kesintisi durumunda sizi idare eder buda kayıplarınızı çoktan kurtarmış olur oda bunların yanında sıkıntı bile değildir .
Aşağıda da devreyi vermiş durumdayım kendi çizimim olarak biraz beğenmeye bilirsiniz :D ama idare edilebilecek bir şekilde açıkladım yinede ben yazılı olarak size açıklayacağım.

devremizde 220v şebeke gerilimi aldığımız rölenin bobin uçlarına bağlanıyor zaten bu rölemizin içerisinde bulunan kontaklar duruma göre sabit durmakta yani biz enerji verilmediği halde kapalı olan kontakların uçlarına şarjlı hava motorumuzun pil kısmında hem arkadan hemde önde olmak üzere motorun içine giden iki adet kablo bulunuyor bu kabloların istediğiniz birisini keserek ek yapıyoruz ama sadece bir tanesini öndeki veya arkadaki fark etmez ve ihtiyacımız olan yani rölemiz ve hava motorumuzun arasındaki mesafe kadarda (yeterli olacaktır) iki adet aynı uzunlukta kablo ekini kestiğimiz pil yuvasının kablosuna ek yapıyoruz bu arada kısa devre olayına dikkat ediyoruz bunun için ek yaptığımız kablolara elektrik bantı ile yalıtım yapıyoruz her iki kabloyu bağladıktan sonra ek yaptığımız kabloların uçlarını rölemizin normalde kapalı (a './' b)
buna benzer bir şekil fazla benzetemedim ama isimlendirirsek daha iyi olacaktır diye düşündüm bu durumdaki (b) olan kısım normalde kapalı konumdur rölenin üzerinde büyük bir ihtimalle şekil bulunur (a)olan kısım ise normalde açık kontaktır biz bağlantımızı kapalı olana yapacağız ve diğer ucuda alttaki küçük noktaya ortada bulunan uzun kısım kontaktır bobinin çekmesi ile konum değiştirir. ilk bağlantımızda motorumuzu çalıştıracağız ama rölemize elektirk vermeden çalışıyor ise doğru yoldayız eğer elektrik verdiğiniz zaman motor duruyor ise yine doğru yoldayız ama tam tersi oluyor ise kabloları değiştirmemiz gerekecek çünkü b yerine a ya takmış oluruz .
Eğer bütün sistem doğru çalışıyor ise tabi motorun içine pilleri koymayı unutmuyoruz :D rölemizin fişini prize takabiliriz ve gereken hava hortumu düzeneğini akvaryumumuza bir hava taşı sayesinde koyarak işlemi yapmış oluruz işlem bittikten sonra deneyede bilirsiniz emin olun yaptığınız şeyin çalışıyor olması sizi çok mutlu edecektir şimdi sizleri aşağıdaki resim ile baş başa bırakmak istiyorum izninizle...

Resim

Alıntıdır...
....::Junior_piranhacİ::....

OĞUZHAN BAL 15 YAŞ ÇANAKKALE/MERKEZ 5ADET NATTERERİ (9-10 cm)
MSN: paradox1717@msn.com
GSM: 0 (538) 23 669 19
Resim
Resim
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

..:EpHiMeThEuS:..

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 11.05.2008 21:17   İleti başlığı:    

D.I.Y olayını biraz aşmış projeyi yapan... :grin:

Ben şimdilik sitenin jeneratörü ve UPSten faydalanıyorum.
Sayfa başı

Çevrimdışı selman

Webmaster

Webmaster

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.05.2008 22:28   İleti başlığı:    

Paylaşım için teşekkürler Oğuzhan.

UPS ler de tartışma konusu Caner abi. Online veya online olmayan. Sen ne tür UPS kullanıyorsun? UPS konusunu biz de bilahare tartışabiliriz ;)
Selman KARA

..:EpHiMeThEuS:..

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 11.05.2008 23:20   İleti başlığı:    

Bendeki online değil. Maksat hem elektrik akımını regüle etsin hem de jeneratör devreye girene kadar geçen 12 saniyeyi kurtarsın. :grin:
Sayfa başı

Çevrimdışı DeJaVu

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 12.05.2008 07:28   İleti başlığı:    

Caner, zaten asıl kullanım amacı senin yaptığın.Her hangi başka bir elektrik kaynağı devreye girene kadar (10-15dk tam kapasite) için sistem verilerini veya hassas cihazları korumak..
Ups'ler istenilen güçe göre üretilebilir süresi uzatılabilir fakat maliyeti çok yüksek olacaktır. Selman'ın bahsettiği gibi cihazlar iki türlü sinüs ve kare dalga çıkışlı yani trafolu veya trafosuz.Trafosuz olanlar backup olarak geçer güçleri sınırlı makinalara yetecektir!
1kva backup 40-60$ arası iken 1kva online bir ups'nin fiyatı 400£ bulmaktadır.
Burak Söylemez

Çevrimdışı g_e_c_e_42

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 12.05.2008 11:42   İleti başlığı:    

Paylaşım için teşekkürler Oğuzhan.
[url=http://imageshack.us][img=http://img124.imageshack.us/img124/3251/x1pnprgmi5o51krcvapifjfmm4.jpg][/url]
HÜSEYİN DÖĞDÜ-
KONYA-YAŞ:26

Çevrimdışı İHTİYAR PİRANHACI

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.05.2008 10:13   İleti başlığı:    

Ben hayatta yapamam böyle bir şey. Elektronikci tanıdığı olanlar ancak, hayatta anlamadığım şey Elektronik aksam :evil:
Emek verilmiş bir akvaryumun kötüsü olmaz, sadece eksiği ya da fazlası olur (İhtiyar)
An aquarium that is worked on correctly will not be bad, there will be more than expected(old)
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 7 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz