Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve Sump

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 18 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Nuada

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 17.12.2014 22:17   İleti başlığı: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve Sump   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bu forumu takip ediyorum. Eskiden baya hareketliydi. Şuan baya durgun. Belki biraz hareket olur diye forumda paylaştığım konuyu piranhalar forumunda da paylaşmak istedim.

Hatta uzun uzun yazmak yerine aynen kopyalayacağım.

Bu başlıkta birçok yabancı forumlardan öğrendiklerimi, tek bir akvaryumda deneyeceğim. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Çoğu kişinin bir şeyler öğreneceği bir başlık olacağına inanıyorum.

Aslında ben akvaryumu bitirdim. Yaparken resimleyemedim fakat video ve yazılarla anlatmaya çalışacağım.

- Öncelikle Vietnam akvaryumlarında öğrendiğim dipten emiş emiş sistemini göstereceğim. (akvaryumun içinde kule yok Sadece tabanda bir delik var) Bu yöntem ile dip çekimi yapmanıza gerek kalmayacak.

- Farklı kaynaklardan öğrendiğim 2cmlik sump kule sistemini göstereceğim. ( Yeni akvaryum yaptıracaklar bu yöntemi bence görmeli. Akvaryumcuların yaptığı kuleler sanırım 30x30. Bu yöntem ile akvaryumunuzdan yer kaybetmeyeceksiniz. )

- Yine yabancı kaynaklardan öğrendiğim arka cam boyama tekniği göstereceğim. Bunun için güzel bir ürün buldum. Bunu da paylaşacağım.

- Bir de dün öğrendiğim lekesiz silikon çekmeyi göstereceğim. Çok kişi biliyordur ama bilmeyenler için faydalı olacağını düşünüyorum.

İlk başta söylediğim gibi akvaryum aslında hazır. Hem dipten emiş, hem de 2cmlik kuleli sistemi uyguladım. Henüz test etmedim. 2 sistemde sorunsuz çalışırsa 1 tanesini iptal edeceğim.

Bir kaç resimle başlayayım. Daha sonra ayrıntılı video veya resim eklerim.

Önce taban camını hazırladım. Bunun için delme aparatı aldım. Parfüm şişesi ile biraz su püskürtüp delme işlemini gerçekleştirdim. Bunu ilk defa yaptım. Hiç zor değilmiş. Biraz ses çıkartıyor o kadar .

Bu camı deneme amaçlı delmiştim. Yenisi ile uğraşmadan bunu taban camı yapıp, üzerine denk gelecek camlar kestirip akvaryumu tamamladım.

Resim Resim

Resim Resim

Yeni resimler çektikce ekleyeceğim. Birkaç gün içinde deneme yapacağım. Artık sistemler çalışırsa ne mutlu. Muhakkak işinize yarayan yöntem olacaktır. Bu yöntemleri 3-4 senedir gezindiğim yabancı forumlardan edindim.

Arka cam boyamadan başlayalım. Önce bulduğum ürünün adını ve bulacağınız yer bilgilerini vereceğim. Bu markayı yabancı kanaklarda buldup arama motorlarında aradığımda www.tutkalmarketim.com adlı siteye ulaştım. Oradan önce başka malzeme almıştım. Karışımlar yapıp arka fon oluşturmuştum. Yaptığım karışımı akvaryumun kapağında felan kullandım. Çok güzel oldu. Fakat ıslanınca süt gibi kıvama geliyor, tutkal çözülüyordu. Daha sonra site yetkilisi ile görüştüm. Tutkalın suya dayanıklı yazdığını fakat sudan etkilendiğini konuştuk. Kendisi saolsun beni arayarak boyaların tarihçesine kadar anlattı. İstersen iade edebilirsiniz dedi. Ben ürünün 2kg kısmını kullandığım için geri göndermedim. Kendisine yaptığım çalışmaları ve yabancı kaynaklardaki çalışmaları gösterdim. Çok ilgisini çekti. Benim için daha başka kullanabileceğim ürünler olduğunu, hatta direk siyah olanından numunelik gönderebileceğini söyledi. Ama onu cama uygulayabilir misin ve su da sonuç ne olur bilemem dedi. İşin içine su girince haliyle iş zor bir hal alıyor dedi. Uzun uzun anlattı yani. Sonunda bana epoksi önerdi. Oda sitede mevcut. Fiyatı biraz yüksek. Cama da uygulaması biraz zor olurmuş. Benim denemem için numune göndereceğini söyledi. Ertesi gün kargosu ödenmiş olarak bana 2 tane numune göndermiş. Kendisine buradan da çok teşekkür ediyorum. 1 tanesi büyük şişede olan siyah boncuk tutkalı. Resimlerdeki ürün. Bu ürün de sudan çok az etkileniyor. Akvaryumun arka camına su gelmeyeceği için benim için sorun yok.
http://www.tutkalmarket.com/urun_detay.asp?uid=170

2. ise kendisi karışım hazırlayıp ufak şişede yollamış. Onun karışımı sanırım d4 normlu bir madde. Bunun yapısı ince olduğundan cama zor uyguladım. 3-4 kat istiyor yani. Sudan da hiç etkilenmiyor. Çıkartması da aynı boncuk tutkalı gibi çok kolay.

Yaptığım çalışmada boncuk tutkalı ile ilk katı attım. İlk katı sünger rulo ile atıyorum.Bir kat yetmeyecek tabiki. Bu gece 2. katı bile attım. Bu gece 3. katı atacağım. Sünger rulo ile yaptığım için ince ince oluşuyor katlar. Bilerek sünger rulo ile yapıyorum ki arkadan görünüşü de estetik olsun istedim. Yani 1 kat normal fırça ile atıp direk kullanabilirsiniz. Sadece camın arkasında fırça izi olur.

Tutkalı aldığım kişi bu ürüne ihtiyacın var mı ? Direk sprey boya ile yapabilirsin dedi. Ben sprey boyanın bu kadar kolay çıkmadığını ve siyah tonunu sevmediğimi söyledim. Bu tutkal hem kolay çıkıyor hemde rengi güzel. Kırmızı , sarı , mavi renklerinde bile yapabilirim.

Resimlere geçelim.

Resim Resim

Resim Resim

Resim Resim

Bu resimleri de daha önce paylaşmıştım. Kolay sökülebildiğini göstermek için çektiklerim:

Resim Resim

Fırça kullanırsanız tersten bu şekilde gözükür:

Resim

Sökülmesi :

Resim Resim

Resim

Kullandığım kabı yıkamama gerek bile yok. Sök kullanmaya devam et :) . Tek elle yaptığım için kabın köşesi çatlak olan yerden kırıldı..

Video bağlantısı
Volkan Çiçek 32
Bandırma
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı PoisoN

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 18.12.2014 10:29   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve    

Çok güzel bir paylaşım olmuş. :onay:
Gelişmeleri bizlerle paylaş mutlaka. :onay:
Resim
AnıL YüceL
Pygocentrus Piraya

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 18.12.2014 10:34   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve    

Güzel paylaşım eline sağlık. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Nuada

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 18.12.2014 14:47   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve   

Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. :utan: Devamını paylaşıyorum.

Dipten emişi test ettim ve anlatmaya çalıştım. Sistem güzel çalışıyor. Bu sistem üretimhanelerde ve ya flowerhorn, arrowana , stingray gibi büyük ve tek beslenen balıklarda kullanabilirsiniz. Beta akvaryumlarında da olabilir. Zeminde kum kullanmak istemeyenler için idealdir. Dipte pislik kalmayacaktır.

Önce sistemin resimleri :

Resim

Resim

Resim

Bu da çektiğim video. Bu videoyu çekecem diye eve gitmem gece 3ü buldu. Yerim olmadığı için wcde çektim. Kusura bakmayın.

Video bağlantısı

Bu sistemin yabancı kaynaklı videolarını ve resimlerini de arşivlemiştim.. Onları da paylaşayım.

Camın tabanı yerine yandan da delik açabilirsiniz.

Video bağlantısı

Video bağlantısı

Tabandaki deliğe modifiye yapabilirsiniz. Böylece balık ölüp, deliği tıkamasını engeller.
Resim Resim

Resim Resim

Video bağlantısı
Volkan Çiçek 32
Bandırma

Çevrimdışı Çağlar GÜNEŞ

Koleksiyoncu

Koleksiyoncu

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 18.12.2014 15:47   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve    

Faydalı bir paylaşım Teşekkürler.
Çağlar GÜNEŞ

Balıkesir / Karesi

Alkış tutunca gökten yıldız ile hilâl Üze Tengri diyor, kan için size helâl...!

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 18.12.2014 19:45   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve    

Dipten emil güzel bir sistem ama kum olmamak şartı var bu tabandan delik yerine kuleli dipten çekiş bana daha güzel geliyor hem kumda kullanılabilir. Paylaşımlar güzel elinize sağlık. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Nuada

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 18.12.2014 20:30   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve   

Aytac Demirkol yazdı:
Dipten emil güzel bir sistem ama kum olmamak şartı var bu tabandan delik yerine kuleli dipten çekiş bana daha güzel geliyor hem kumda kullanılabilir. Paylaşımlar güzel elinize sağlık. :onay:

Bu dipten emiş sistemini Tayvanlılar kullanıyor Aytaç bey. Büyük ve pahalı balık besleyenler haliyle nitrat yüzünden akvaryumlarında kum kullanmıyorlar. Bu sistemi yapıp dip çekimi derdinden kurtuluyorlar.

Sizin istediğiniz şekilde kumlu versiyon için 2. videoyu paylaşacağım. Akvaryumcuların yaptığı gibi 30x30 kule değil 2cm genişliğinde kule :) . Bu yöntemde kum kullanabilirsiniz. Suyu üstten çekecek ama. Alttan çeksin istiyorsanız modifiye ile 4cme çıkartmak gerekir genişliği.
Volkan Çiçek 32
Bandırma

Çevrimdışı Nuada

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 21.12.2014 14:58   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve    

Bu da son çektiğim video. Hem dipten emişteki hatayı anlattım. Hem de 2cmlik sump kulesini anlattım.

Video bağlantısı

Resim

Resim

Resim

Bu da büyük akvaryumdaki hali :

Video bağlantısı

Bu sistemi de anlattık. Bu sistemde kulenin alt kısmı kumun altında kaldığı için sadece 2cmlik kule gözüküyor. Çok iyi düşünülmüş bence. Artık 3d fon alacaklar bu şekilde yaparlarsa akvaryumun arkasından 30cm alanı boşa gitmiş olmaz.
Volkan Çiçek 32
Bandırma

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.12.2014 16:19   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve    

Elinize sağlık paylaşımlar için. Benim dediğim sistemde hemen hemen aynı sizin yaptığınız ile güzel olmuş. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Nuada

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 21.12.2014 21:17   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve   

Aytac Demirkol yazdı:
Elinize sağlık paylaşımlar için. Benim dediğim sistemde hemen hemen aynı sizin yaptığınız ile güzel olmuş. :onay:

Teşekkür ederim Aytaç bey. Bu tam istediğiniz gibi evet. Kumu da koyunca tabandaki delik ve kulenin fazlalığı gizleniyor. Çok iyi bir sistem. Akvaryumcuların yaptığı 30x30 sump kulelerine hiç gerek yok aslında..
Volkan Çiçek 32
Bandırma

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 22.12.2014 16:18   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve    

Elinize sağlık çok işe yarayacak sistem gibi duruyor özellikle dip çekimi için. Bir şeyi merak ettim ; elektrik gittiği zaman suyun tamamen boşalmasını engelleyecek bir sistem var mı burda ?
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı Nuada

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 22.12.2014 18:39   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve   

Serkan AKKAŞ yazdı:
Elinize sağlık çok işe yarayacak sistem gibi duruyor özellikle dip çekimi için. Bir şeyi merak ettim ; elektrik gittiği zaman suyun tamamen boşalmasını engelleyecek bir sistem var mı burda ?

Teşekkür ederim Serkan bey. Evet dipten çekim de videoda gösterdiğim gibi çeşmeyi kapattığımda sistem duruyor. Çeşmeyi tekrar açtığımda sistem devam ediyor. Fakat büyük akvaryumda uygulanacaksa su akışı hızlı olacağı için modifiye lazım. Bunu da 2. videoda anlatmıştım aslında. Birde resimlerle anlatayım.

Aşağıdaki resimdeki gibi cama bir delik daha açıp, oraya Te bağlamak lazım. Te nin akvaryumdaki iç kısmına da ufak bir hava deliği açılacak. Hem de su yüzeyinden de su çekecek.
Resim

Akvaryumun tabanına değil de yan camlara da delik açıp uygulayabilirsiniz.

Resim
Volkan Çiçek 32
Bandırma

Çevrimdışı PoisoN

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.12.2014 10:36   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve    

Tanka bayıldım bu arada. :onay:
Resim
AnıL YüceL
Pygocentrus Piraya

Çevrimdışı Nuada

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 24.12.2014 18:51   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve   

Akvaryuma kaçak kat çıktım. İşlem tamam.

Dış filtrenin akvaryuma döküldüğü borunun içine şeffaf hortum sokup, yaptığım küçük akvaryuma su bastırıyorum. Hırdavatçıdan 3 boyda şeffaf boru aldım. En ince olanı suyu basamadı. En kalını suyu fazla bastı. Ortanca tam istediğim gibi oldu.

Resim

Basılan su kuleden akvaryuma geri dökülüyor. Bunun için kapağa ve buhar camına da delik açtım.

Video bağlantısı

Büyük akvaryumun kapağını ve ufak akvaryumun arkasını suya dayanıklı tutkal ile kapladım. Kapağa yetmedi. Tutkalmarketimden Hikmet bey yeniden yollayacak. Kendisine teşekkür ediyorum tekrardan.

Lekesiz silikon çekme ile ilgili video mu da paylaşayım. Bu yöntemi küçük akvaryumlarda kullanmanızı tavsiye ederim.

Video bağlantısı
Volkan Çiçek 32
Bandırma

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 24.12.2014 22:08   İleti başlığı: Re: Yeni Akvaryum Yapacaklar Kaçırmamalı Arka Cam Boyama Ve    

:onay: Paylaşımlarınızı takip ediyorum elinize sağlık güzel olmuş.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 18 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz