S. Rhombeus / HAYDUT

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 7 sayfadan 3. sayfa [ 105 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 15.11.2016 17:53   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Biraz abes gelebilir ama,bu bilgiyi de notlarıma eklemek istedim..

Haydut geleli 12 gün olacak ve ilk kez (benim şahit olduğum) dışkıladığını gördüm,üç küçük parça halinde açık turuncu gibi / açık kahve rengi gibi tonlarda tahmini max. 1,5 / 2 mm çapında,bıraktı :canadian: :nazar: :onay:

Tüm düzen ve en önemlisi sağlığı,normlarda seyrediyor :twisted:
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.11.2016 20:40   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Serhan ÖZTÜRK yazdı:

Haydut geleli 12 gün olacak ve ilk kez (benim şahit olduğum) dışkıladığını gördüm,üç küçük parça halinde açık turuncu gibi / açık kahve rengi gibi tonlarda tahmini max. 1,5 / 2 mm çapında,bıraktı :canadian: :nazar: :onay:

İyi o video da atmadın hatta baktım link falan yok düzenlemeden baktım var mı diye :grin: :grin: Gaita testide yaptırırsan tam olacak yani. Bu kadar endişe etme kırı-tik süreç geçti artık tanka ve su düzenine alışmıştır. Düzenli ve periyodik bakımları hariç daha bir şey olmaz hayduta. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 15.11.2016 21:01   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Serhan ÖZTÜRK yazdı:

İyi o video da atmadın hatta baktım link falan yok düzenlemeden baktım var mı diye :grin: :grin: Gaita testide yaptırırsan tam olacak yani. Bu kadar endişe etme kırı-tik süreç geçti artık tanka ve su düzenine alışmıştır. Düzenli ve periyodik bakımları hariç daha bir şey olmaz hayduta. :onay:

Portör muayenesi aklıma gelmedi değil,sıra alıp beklemesi var,üşendim :grin: :grin: :grin:

İşin şakası bi yana,akvaryumda hiç dışkıya denk gelmedim son zamanlarda (göremedim belki de)
Bu başlık altındaki tüm gelişmeler yarın bir gün anı ve tecrübe olarak kalacağından,malum bilgiyi de ortamın espri anlayışına sığınarak paylaşayım,dedim :mrgreen:

Katkın için teşekkürler Aytaç :onay:

Bu arada dikkatimi çekti,özellikle S.Rhombeus'u 6-7 cm alıp 20-25 cm büyüten kimse yok mu :?

Yani herkes 15-18-20 cm boylarda mı alıp,bakıyorlar,merak ettim ..

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 15.11.2016 21:13   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Bir şey değil dostum. Ufak balığın biliyorsun konuştuk riskleri var ve en büyük sıkıntısı geç büyümeleri ufaklıktan alan üyelerimiz var ama 25+ getirmeden satılıyor el değiştiriyor. Ben kuzeyi aldığımda 16-18 cm arasıydı yanlış hatırlamıyor isem şimdi 25-27 arası oldu bundan sonra boya değil hacme gidiyor belli süre yani uzun lafın kısası sera türleri çok geç büyüdüğü için tam heybetli görünüme gelmeleri vakit kaybı oluyor o yüzden büyük balığın tank da ki duruşu herkes için daha hoş. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 15.11.2016 22:14   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Bir şey değil dostum. Ufak balığın biliyorsun konuştuk riskleri var ve en büyük sıkıntısı geç büyümeleri ufaklıktan alan üyelerimiz var ama 25+ getirmeden satılıyor el değiştiriyor. Ben kuzeyi aldığımda 16-18 cm arasıydı yanlış hatırlamıyor isem şimdi 25-27 arası oldu bundan sonra boya değil hacme gidiyor belli süre yani uzun lafın kısası sera türleri çok geç büyüdüğü için tam heybetli görünüme gelmeleri vakit kaybı oluyor o yüzden büyük balığın tank da ki duruşu herkes için daha hoş. :onay:

Evet,aynen konuştuğumuz gibi ve bu durumun farkındayım,öyle ki bile bile isteyerek bu boy aldım ki bir üst boy (13-14 cm) ile arasındaki fiyat farkı alt tarafı 200 liraydı,ama ben elimde büyüsün bende yetişsin ben büyüteyim istedim ve sanırım başarma yolunda gidiyorum,en başta çekincelerim vardı fakat 2. haftanın içerisinde "iyi ki almışım" diyorum,küçük balık daha yorucu yada tecrübe gerektiren boylarda olacağı için,heves mi / bilinç mi konularında git gel"lerin olmaması lazım bakıcısında... ;)

Ayrıca,Rhom'ların büyüme parametresine baktığımda da 12 ayda ortalama 6-7 cm boy attığı ve buna bağlı olarak ta hacminin arttığı bilinen bir gerçek... yani demem o ki;Kısmet olursa 11 ay sonra,neredeyse şuan ki halini iki'ye katlamış bir Haydut olacak,diye düşünüyorum..Bence gayet güzel.. :onay:

Çevrimdışı fr4nk

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.11.2016 12:14   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Balığınız hayırlı olsun, güle güle besleyin. Kendi çabanızla getirmeniz çok güzel olmuş. Ben maalesef balıkla ilgili yorum yapamayacağım çünkü hiçbir resimde balık net görülmüyor. Işıklandırma korku filmi gibi olmuş dekorda güzel olacak çok güzel ama taştan ve dekordan başka bir şey görülmüyor bilginize. Balığı da görmek isteriz. :onay:
Can Nergiz
MUĞLA/Fethiye

125*50*60 (375 lt) (Karışık ciklet akvaryumu)
150*70*60 (630 lt) (Tür seçilmedi)
50*50*55 (135 lt) (1 Adet Natteri)
Resim

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 16.11.2016 14:52   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Piranhalarda diğer balıklarda olduğu gibi uzun uzun dışkılar görme şansınız yok. Siz o ana denk gelmişsiniz muhtemelen. :onay:
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 16.11.2016 16:41   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

fr4nk yazdı:
Balığınız hayırlı olsun, güle güle besleyin. Kendi çabanızla getirmeniz çok güzel olmuş. Ben maalesef balıkla ilgili yorum yapamayacağım çünkü hiçbir resimde balık net görülmüyor. Işıklandırma korku filmi gibi olmuş dekorda güzel olacak çok güzel ama taştan ve dekordan başka bir şey görülmüyor bilginize. Balığı da görmek isteriz. :onay:

Teşekkür ederim Can hocam,akvaryumun dekorunu oldukça özenerek oluşturdum,bir söz vardır "Kötüler Karanlıkta Gezer" diye,ve Haydut bu ortamdan fazlasıyla memnun,aynı zamanda yaklaşık 4 metre mesafeden (uzandığım koltuktan) günün her saati kendisini aynı memnuniyetle izleyebilmekte,ayrı bir keyif..
Yani resimlerde görüldüğü gibi, en azından karası bir akvaryumda değil Haydut,öyle ya bende insanım,her an izleyemeyip gözlemleyemedik ten sonra ne anlamı var Rhom büyütmenin..
Ha keza;Rhomların karanlık ve derin suları sevdiği ve bu tarz yerlerde gelişimlerini (öz güven dahilinde) çok daha hızlı (yemlenmeye bağlı olarak) sürdürdükleri de bir gerçek..
Henüz 13/15 günlük (bana geleli) ve daha 7 cm ya var ya yok..
Daha fazla ışık altında olduğu ve daha güvenli foto ve videolarını,yakın süreçte tabii ki paylaşacağım..
Takipte kalın lütfen,ilgi ve anlayışınız için teşekkürler :onay:

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 16.11.2016 16:45   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Serkan AKKAŞ yazdı:
Piranhalarda diğer balıklarda olduğu gibi uzun uzun dışkılar görme şansınız yok. Siz o ana denk gelmişsiniz muhtemelen. :onay:

Aynen Serkan hocam,ben biraz daha pasaklı bir balık beklerken,sağ olsun Haydut,utanmasa kedi gibi kumu kazıp,üstünü de örtecek :grin:

Maşallah ya,çok sevimli kerata :nazar:

Bi de kafa tutmaz mı,akvaryuma yaklaşınca..boyuna / altındaki pisliğine bakmadan :grin: :grin: :onay:

Küçük şeytan :evil:

Çevrimdışı fr4nk

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.11.2016 18:55   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Serhan ÖZTÜRK yazdı:
fr4nk yazdı:
Balığınız hayırlı olsun, güle güle besleyin. Kendi çabanızla getirmeniz çok güzel olmuş. Ben maalesef balıkla ilgili yorum yapamayacağım çünkü hiçbir resimde balık net görülmüyor. Işıklandırma korku filmi gibi olmuş dekorda güzel olacak çok güzel ama taştan ve dekordan başka birşey görülmüyor bilginize. Balığıda görmek isteriz. :onay:

Teşekkür ederim Can hocam,akvaryumun dekorunu oldukça özenerek oluşturdum,bir söz vardır "Kötüler Karanlıkta Gezer" diye,ve Haydut bu ortamdan fazlasıyla memnun,aynı zamanda yaklaşık 4 metre mesafeden (uzandığım koltuktan) günün her saati kendisini aynı memnuniyetle izleyebilmekte,ayrı bir keyif..
Yani resimlerde görüldüğü gibi,zından karası bir akvaryumda değil Haydut,öyle ya bende insanım,her an izleyemeyip gözlemleyemedikten sonra ne anlamı var Rhom büyütmenin..
Ha keza;Rhomların karanlık ve derin suları sevdiği ve bu tarz yerlerde gelişimlerini (öz güven dahilinde) çok daha hızlı (yemlenmeye bağlı olarak) sürdürdükleri de bir gerçek..
Daha fazla ışık altında olduğu ve daha güvenli foto ve videolarını,yakın süreçte tabii ki paylaşıcam..

Dekorda cidden emek var belli ama bizde güzel fotoğraflar bekliyoruz haklı olarak. Takipteyim bende. :onay:
Can Nergiz
MUĞLA/Fethiye

125*50*60 (375 lt) (Karışık ciklet akvaryumu)
150*70*60 (630 lt) (Tür seçilmedi)
50*50*55 (135 lt) (1 Adet Natteri)
Resim

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 16.11.2016 19:25   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

fr4nk yazdı:
Serhan ÖZTÜRK yazdı:
fr4nk yazdı:
Balığınız hayırlı olsun, güle güle besleyin. Kendi çabanızla getirmeniz çok güzel olmuş. Ben maalesef balıkla ilgili yorum yapamayacağım çünkü hiçbir resimde balık net görülmüyor. Işıklandırma korku filmi gibi olmuş dekorda güzel olacak çok güzel ama taştan ve dekordan başka birşey görülmüyor bilginize. Balığıda görmek isteriz. :onay:

Yani resimlerde görüldüğü gibi,zından karası bir akvaryumda değil Haydut,öyle ya bende insanım,her an izleyemeyip gözlemleyemedikten sonra ne anlamı var Rhom büyütmenin..
Daha fazla ışık altında olduğu ve daha güvenli foto ve videolarını,yakın süreçte tabii ki paylaşıcam..

Dekorda cidden emek var belli ama bizde güzel fotoğraflar bekliyoruz haklı olarak. Takipteyim bende. :onay:

Kesinlikle söz :onay:

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 17.11.2016 01:13   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Şu bilgiyi de,notlarıma eklemek istedim arkadaşlar

Son dört gündür yapmadığım dip çekimini bu akşam yaparken şu dikkatimi çekti.

Şimdilerde küçük olduğu için çekinmeden elimi bir nebze olsun akvaryuma sokuyorum (mecburen) dört günün sonunda ben yüzde 15 yüzde 20 dip çekimi yapmak için elimizi suya soktuğum sırada çok da uzak olmayan bir mesafeden yan yan bakışını hiç beğenmedim :twisted:
bilemiyorum ..
Belki 6 ay belki 8 ay kim bilir;Belki de ilk doğum gününde aynı şekilde elimi akvaryuma;Yani onun,Haydut'un evine sokamaya bilirim :evil:

Bu arada,3 Kasım 2016 tarihini ve takiben her yıl 3 Kasım'ı Haydut ile tanışmamın şerefine,ayrıca ajandama kaydediyor,bu günleri doğum günleri havasında ona yaşatmayı planlıyorum :daz:

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 18.11.2016 15:02   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Dün akşam,her 3-4 günde bir yaptığım gibi yine 1 günlük açlık grevi yaptık :smile:

İçim el vermiyor aç kalmasına ama,dengeleri tutturabilmek adına mecburum(z)...

Bir kaç akşamdır da,amazon belgesellerine merak sardım,ben belgesel izlerken camın önünde durup tv'de ki hareketliliğe odaklanması çok manidar,memleket havası :dans:

İlk günden bu yana biriktirdiğim videolar hazır sayılır,yakın zamanda yükleyip,sizlerle paylaşıcağım ve bu aralar yavaş yavaş foto ve video çekimlerim de flash'a alışmasını umuyorum..

İşte iki foto (videolar en baştan gelecek)

Resim

Resim

Şimdilik herşey yolunda :nazar: :onay:

Çevrimdışı HergeLe

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 19.11.2016 08:11   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

Loş ortamda büyüyen ve saklanma imkanı olan rhomlar, siz ve bizim gibi bakıcılara, balığın kendini güvende hissettiği düşüncesi oluşuyor, doğruluk payı da var, ama bu tür ortamlarda bakılan rhomlar, her zaman korkak kalıyor ve, saklanıyor. Bu balığa işliyor ve ileride bu karakteri değişmiyor. Benden size naçizane bir tavsiye, eğer ki agresif ve korkusuz bir rhom istiyorsanız, dekor mekor ne varsa çıkartıp, orta seker bir led aydınlatma ile beslerdim, arada birde balığı kızdırmak, sinirlendirmek, pozitif etki yaratıyor bu rhomlarda. Yoksa inanın bana, ileride pişman olursunuz. Tekrar belirtiyorum, şu an kendini iyi hissedebilir balık bu normaldir ortam karanlık, saklanma yeri var. Bu ileride balığı olumsuz etkileyecektir. Balığın karakterinin kaderi bu boylarda bakıcının elinde. Tamamen zevk meselesi... Bir köpek gibi olsun istiyorsanız su altında, yanlış yoldasınız. 15 cm boya gelmesi 1 ile 1,5 yıl sürer. 20 cm'e gelmesi de 3 sene minimum. İyi hobiler.

>>> Rocky The RHOMBEUS <<<
||| THE MOST AGRESSIVE PIRANHA EVER |||

#ProudRhombeusKingRocky

En son fr4nk tarafından, 19.11.2016 17:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
Türkçe imla kuralları ve yanlış yazılan kelimeler.

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 19.11.2016 14:50   İleti başlığı: Re: S. Rhombeus / HAYDUT   

HergeLe yazdı:
Loş ortamda büyüyen ve saklanma imkanı olan rhomlar, siz ve bizim gibi bakıcılara, balığın kendini güvende hissettiği düşüncesi oluşuyor, doğruluk payı da var, ama bu tür ortamlarda bakılan rhomlar, her zaman korkak kalıyor ve, saklanıyor. Bu balığa işliyor ve ileride bu karakteri değişmiyor. Benden size naçizane bir tavsiye, eğer ki agresif ve korkusuz bir rhom istiyorsanız, dekor mekor ne varsa çıkartıp, orta seker bir led aydınlatma ile beslerdim, arada birde balığı kızdırmak, sinirlendirmek , pozitif etki yaratıyor bu rhomlarda. Yoksa inanın bana, ileride pişman olursunuz. Tekrar belirtiyorum, şu an kendini iyi hissedebilir balik bu normal ortam karanlık, saklanma yeri var. Bu ileride balığı olumsuz etkileyecektir. Balığın karakterinin kaderi bu boylarda bakıcının elinde. Tamamen zevk meselesi... Bir köpek gibi olsun istiyorsanız su altında, yanlış yoldasınız. 15 cm boya gelmesi 1 ile 1,5 yıl sürer. 20 cm'e gelmesi de 3 sene minimum. İyi hobiler.

Teşekkür ederim yorum ve tavsiyeniz için,kesinlikle dikkate alacağım :onay:
(Belki sizler kadar olmasa da) geçmiş tecrübelerime dayanarak bir yol haritası planladım ve ilk günden bu zamana kadar da,tıkır tıkır her şey yolunda gidiyor :nazar:
Geçen/geçecek süre içerisinde bir şeyler olumlu yönde değişecek,bunu adım gibi biliyorum ve Haydut'un da bana bunu hissettirdiğini görebiliyorum...
Allah bana ve Haydut'a ömür verdikçe buradayız,ilerleyen aylarda pişman olmayacağıma emin adımlarla ilerliyorum,bunu sizlerle paylaşmayı da sabırsızlıkla bekliyorum,tek ilaç zaman :atesdev:

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 19.11.2016 22:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Türkçe İmla Kuralları.
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 7 sayfadan 3. sayfa [ 105 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz