F0 Natteri meselesi ;)

Yetkili: Moderatör

Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 3 sayfadan 2. sayfa [ 34 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 19.09.2018 19:38   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

PoisoN yazdı:
Öncelikle hayırlı olsun benim bir F0 ım vardı sattı adam hala besiliyordur inşallah.
cariba üretim konusuna gelince ben üretildiğini görmedim üretim konusunda bir makale varsa paylaşırsan sevinirim.

Teşekkürler, bendeki balıklardan bir tanesi tek bakılıyormuş bir zamanlar, belki senin balıktır,

Cariba üretme olayına gelince bu konuda söylemek istediğim çok şey var,
Öncelikle Cariba üretimi aramızda espriden ibaret,

Bunun haricinde yurtdışında çok zaman önce üreten bir amca var,ismi Jim Smith, kendisiyle bu konuyu detaylı şekilde mesajlaştık , hatta Frenk magallanes amca da bu üretimden bahsetmiş, fakat onun haricinde doğruluğu ispat edilmiş bir Cariba üretimi yok.Bu söz konusu üretimin makalesi forumda mevcut, seve seve tekrar paylaşırım, Bu durum gösteriyor ki çok zor olsa da imkansız değil...
Bazı söylentiler vardı bir zamanlar bunlardan bir tanesi caribaların ilk üreticilerinden çıkarken belli başlı ilaçlara maruz bırakıldığı ve kısırlaştığı, bir diğeri sadece erkek Cariba yavrularının satışa çıkarıldığı diğerlerinin canlı yem yapıldığı gibi... Ben bunlara inanmıyorum, çünkü kendi beslediğim caribaların kur yaptığını gördüm erkek balığın erkek balığa kur yapmayacağına göre... Ayrıca iş dolayısıyla eve gelemediğim ve caribalarımın telef olması durumu olmuştu, çöpe atmadan incelemek için kestim ve yumurtaları gördüm, caribalar daha genç yaşta gayat fazla miktarda yumurta topluyor...
Kısacası bir zamanlar Natteri üretimi bile imkansız gelirken şu anda birçok kişi üretiyor, bende diyorum ki bu Forum sayesinde hep beraber bilgi paylaşımı yaparak birbirimize destek olarak deneyip yanılarak cariba üretimini de başarabiliriz.
Bunun haricinde yurtdışında cariba satan ithalat yapanlardan mail ile bilgi almaya çalışıyorum uzun bir süredir, araştırmaya devam ediyorum, üretimi çok zor olan balıkları üreten çiftlikler ve ithal edenlere mail atıyorum, öğrendiğim bilgiler netleştikçe forumda paylaşacağım.
Sayfa başı

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 21.09.2018 16:45   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Ben bir başlık açmış ve orada cariba üretim için yaptığım bütün yolları yazmıştım. Ordan devam edilebilir. ;)
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 27.11.2018 01:49   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

İyi geceler herkese, söz konusu başlığı açtığım zaman aldığım balıkları satmış bulunmaktayım, aldığımda güzel dileklerle karşılanmıştık fakat balıkları sattığımla ilgili yaptığım paylaşıma gelen yorumlar beni çok üzdü.Bu tür olaylar insanı gerçekten hobiden soğutuyor.Yanlış anlaşılma olmasın ben bugüne kadar akvaryum üretimi nattererri aldım, besledim, ürettim, sattım,hatta akvaryum üretimi balıkların f0 lara göre daha uyumlu,kolay beslenebilir olduğu ve avantaj sağladığını düşünüyorum.Bir aralar cariba besledim onların da belgesi yoktu gerçi ama F0 mı bilemiyorum, bu konuda adı geçen balıkları da sahibinden.com da satılırken gördüm ve aldım üretip f0 yada F1 yavru satarım diye bir niyetim olmadan,hobi olarak sevdiğim balıklar olduğu için aldım, ve durumum bu ara müsait olmadığı için aldığım fiyatın altında bir fiyata sattım . Diyeceğim şu ki, bir balığa f0 denmesi , buna insanların inanıp inmaması bu kadar büyülüp kalp kırma derecesine gelmemeli. Alırken belge sormadım öyle yada değil dedim farketmez, hâlâ aynı düşünüyorum. Bu konudaki beyanları yalanlayan ,insanlara tepki gösterip hobiden soğutanları kim olursa olsun kınıyorum.
Sayfa başı

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 27.11.2018 10:07   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Kardeşim merhaba. Buraya yazdığın için buradan cevap verme ihtiyacı duydum. Zannedersem sosyal medya üzerinde tartışmalar oldu konuyu tam bilmemekle beraber ben de yorum yapmak istedim. Aksi taktirde buradan yapılan yorumlar varsa da bu konuyu o yorumların altında tartışmakta fayda var.

Bir kere F0 dediğimiz balık piranha için söylüyorum, direk Amazon nehrinden yakalanmış olması gerekiyor. Yurt dışından gelen balıkların F0 olup olmadığını maalesef bilemiyoruz. Natteri dışındaki balıklarında çoğunun F0 olduğunu düşünüyoruz. Gerçi geçenlerde adamlar Geryi yi de üretmişler herhalde. Vatandaşın biri doğrulamıştı. Her neyse bir balığın F0 olup olmaması bence çok da önemli değil. O balığın formu en önemli olan şey. Diğer taraftan da benim balığım hakkında kim ne derse desin eğer ben seviyorsam balığımı o bana yeter başkaları yüzünden de asla hobimden soğumam. ;)
0 532 574 36 60 - ANKARA
3 Adet F0 Nattereri

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.11.2018 19:26   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Yaşanan olaya yapılan açıklamaya cevap vericek olur isem yerli üretim balıklar tabi ki FO lara göre bizim sulara adapte oldukları için üretim bir nebze daha kolay oluyor ya da su ortamını seven stressiz hayvanlar ilgi ve bakım gören her canlı gibi FO da olsa F1 de olsa üretimi yapılan türlerdir. Gelelim asıl konuya Forumun Facebook kanalında ki sayfamızda satışı yapılmış olan balıklara açılan başlık yanlış olduğu için bir düzenlenme gelecekti alan kişi şuan için bana herhangi bir soru ya da başka bir şey yöneltme di ancak FO olarak sen çok cüzi miktarda da satabilrsin çok yüksek bunun ile ilgili onay ve karar merceği forum yönetim ekibidir. Konu ile ilgili bilgi ve araştırmalar yapılma aşamsında bizim onayımızdan geçirdiğin bir konuyu bizim onayımız olmadan kaldırmış olmadan başka bir tavır içersine girmeni sergiledi yoksa bizim kimseyi hobiden soğutma gibi bir çabamız olmadı. Alan kişiyide satan kişiye de hayırlı olsun ömürleri uzun olsun diyorum. Satılan balıklar yerli üretim F1 balıklardır. Besleyici ya da üretimci veya koleksiyoncu için balığın sağlığı formu önemlidir ancak bu gibi satışlarda konu başlığı ve içeriği forum olarak da bizler için önemlidir.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 28.11.2018 10:39   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Arkadaşlar ben şu anda bir bakışta kimsenin F0 balığı gözünden tanıyacağına inanmıyorum. Bende olan balıkları geldiğinden beridir ayrı tankta tuttuğum için biliyorum yoksa yakından baktığın zaman diğerlerinden hiçbir farkı yok. Binlerce balık ürettim, sattım, öldürdüm her birinin formu diğerinden farklıydı ne balıklar gördüm. Onun için F0 balık beyana göre alınması gereken bir balıktır. Bu balıkların zaten belgesi yok. Gerçekten inandığınız bir kişi size bunu ispat ettiyse olay bitmiştir. Nitekim bendekiler bu şekilde olmuştu. Böyle basit bir konu için de kimse kimseye yalan söylemez. Ben F0 olduklarına inanmıyorsam almam geçer gider, birbirimizi üzmeye gerek yok. ;) Hepinizi öpüyorum... :mrgreen:
0 532 574 36 60 - ANKARA
3 Adet F0 Nattereri

Çevrimdışı яєѕυℓ çαℓışкαη

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.11.2018 19:41   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Herkese selam beyler,

Önemli olan f0 yada f1 olması değil,önemli olan cin olmadan adam çarpmak face de yazdım burda da yazıyım gerek yok böyle işlere seni hobiden soğutmuş olabilirim ama yüzlerce insanı 16 senedir hobiye de bağlamışımdır.Bak orada kayıtlı bütün iletilerim duruyor tek tek bakın okuyun biz birşey diyorsak boşuna demeyiz hiç başka tür için kimseye birşey dedğimi gören varmı yok çünkü demedim ama kalkıp piranha konusun da bu şekil saçma saçma işlere girerseniz ben dayanamam..

Bu sözlerim herkes için geçerlidir bu forum olmasaydı şimdi face den kurduğunuz grupların hiç biriri olmazdı çünkü piranha dan haberiniz olmaz dı istisnalar kendini biliyor ben de onları biliyorum dile kolay 16 sene aynı forum ve biz hala burdayız ok.
Resim
S. Manueli (40 cm)
Üretim Başarısı

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 30.11.2018 20:29   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Hobiye 16 yıl önce başlamış olabilirsiniz, şahsıma karşı cin olmadan adam çarpmak ve saçma sapan işler yapmak kelimelerini kullanma cüretini de oradan buluyorsunuz sanırım,.Bende facebook ta yazdım, herhangi bir amaç gütmek kimseyi çarpmak gibi bir niyetimiz yok...Siz olmazsanız da piranhalarla ilgili yapılanları başkası yapardı, yine piranhadan haberimiz olurdu.Türkiye ye Piranhayı ilk getirende,piranha türünü ve küçük dağları yaratan da siz değilsiniz sonuçta...Orda bir tane eskiden üretici olan arkadaş var, bir tane yurtdışından ithalat yapan arkadaş, toplanmış hoş olmayan bir üslup ile insanlara yafta vurup durmakta,bu olayda da dünkü çocuğun gazına gelmiş ve 16 yıllık tecrübe ile yaşınızın gereği olan göstermeniz gereken olgunluğu bir yana bırakmış yok adam çarpmak ,yok çakallık yapmak gibi imalar ile kendinizi düşürüyorsunuz, sizi adabı muaşeret kurallarına uymaya davet ediyorum.
Sayfa başı

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.11.2018 21:59   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Adabı muaşeret kurallarına dayanarak diyorum ki fazla uzatmayın.. Bu forum ve yetiştirdiği yemez basit işlerle gelmeyin ok.

Adabı muaşeret kurallarına dayanarak iyi hobiler.
Resim
S. Manueli (40 cm)
Üretim Başarısı

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.11.2018 22:08   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

kmndn yazdı:
Hobiye 16 yıl önce başlamış olabilirsiniz, .Siz olmazsanız da piranhalarla ilgili yapılanları başkası yapardı, yine piranhadan haberimiz olurdu.Türkiye ye Piranhayı ilk getirende,piranha türünü ve küçük dağları yaratan da siz değilsiniz sonuçta..

(Bu arada hobiye değil piranha foruma 16 yıldır emek verdim hobi dersen iş değişir )

Tam bastın kaldır ayağını evet ilk piranhayı serrayı biz getirdik sen net ortamına bak bu forumdan önce Türkiye de 1 tane makale bir tane piranha için ceviri bul senden özür dilicem ama bulamazsan sen benden özür dile dicem ama gerek yok bak keyfine..
Resim
S. Manueli (40 cm)
Üretim Başarısı

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 30.11.2018 22:13   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Sanırım piranha derken Serra dan bahsediyorsunuz, bu konunuyu daha yeni konuştuk, Türkiye de ilk natteri üretimini kimin yaptığına kadar...foruma katılalı birkaç yıl oldu fakat, gelişmelerden ve yaşananlardan haberdarım,bu konuyu uzatmama taraftarıyım.
Sayfa başı

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 30.11.2018 22:19   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

1992 yılında İzmir Kemeraltında Natteri üretildiği ve satıldığı şeklinde Cafer Arketek in verdiği bilgi...
Sayfa başı

Çevrimdışı Metin Kahveci

Üretim Başarısı

Üretim Başarısı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.11.2018 22:31   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Öncelikle ben önce şu bilgiyi paylaşmak istiyorum.Yurdışından itaalat yoluyla gelen piranhaların cogunun yurdısında akvaryum ortamlarında üretildini itaalat yapan bir abimizden ögrenmiş bulunuyorum.Bukiside andolu yakasının büyük toptancılarından biri.Nasıyanı dedimde amozonda ayni ebatta bukadar sayıya oluşan bir suruyu nası yakalıyolar diye cvp verdi hepsi akvaryum ortamında üretilip yollanıyormuş.(Bu tür sadece pygonatteriler icin)Bir adam cıkıp diyorki ben plot arkadasımla bu balıkları getirdim.Ben kimle konustuysam boyle birşeyin olamicanı idda ettiler.Bu kişilerde gerek forumda gerek forum dışında teçrübeleri olan abilerimiz.Benim iglendim konu daha dünkü cocuk ben 2005 yılından beri balık besleyen.Bi adamın f0 balık ithal edip internette pıyasa yapıp o balıkları faiş fiatlara satması. Ki bu adama aracı koyup balıklarını adet fiatını 65 tl ye kadar düsürtmem.Ki eski üretici dedin adam bunun yalan oldunu bildigi için bu olaya Resul abi gibi oda karşı cıkmıştır.Mesele f0 adı altında bu sıralar balıgın piyasada cok dönmesi.Burda tartısabiliriz konusabiliriz kimse kimseyi kırmadan bu platform zaten bunun için var gecmiş konumaları okursanız bu gibi olaylarla hep konusulmuş.Bende sunun kanaatindeyim itaalat yoluyla gelen yavrularının bizim burda üretimiz balıktan tek farkı uzun yoldan gelmesi..
Piranhaüretim..
Metin KAHVECİ
05398605967
10 adet pygonatteri.Damızlık
500 adet yavru.. Natteri
İSTANBUL/ÜSKÜDAR

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.11.2018 22:34   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

Üretmiştir 1788 de uretmiştir birileri hatta m.ö de üretmiştir ama biz nasıl üreteceğini yazdık hayırdır.
Resim
S. Manueli (40 cm)
Üretim Başarısı

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 30.11.2018 22:58   İleti başlığı: Re: F0 Natteri meselesi ;)   

ebuabdullah yazdı:
Öncelikle ben önce şu bilgiyi paylaşmak istiyorum.Yurdışından itaalat yoluyla gelen piranhaların cogunun yurdısında akvaryum ortamlarında üretildini itaalat yapan bir abimizden ögrenmiş bulunuyorum.Bukiside andolu yakasının büyük toptancılarından biri.Nasıyanı dedimde amozonda ayni ebatta bukadar sayıya oluşan bir suruyu nası yakalıyolar diye cvp verdi hepsi akvaryum ortamında üretilip yollanıyormuş.(Bu tür sadece pygonatteriler icin)Bir adam cıkıp diyorki ben plot arkadasımla bu balıkları getirdim.Ben kimle konustuysam boyle birşeyin olamicanı idda ettiler.Bu kişilerde gerek forumda gerek forum dışında teçrübeleri olan abilerimiz.Benim iglendim konu daha dünkü cocuk ben 2005 yılından beri balık besleyen.Bi adamın f0 balık ithal edip internette pıyasa yapıp o balıkları faiş fiatlara satması. Ki bu adama aracı koyup balıklarını adet fiatını 65 tl ye kadar düsürtmem.Ki eski üretici dedin adam bunun yalan oldunu bildigi için bu olaya Resul abi gibi oda karşı cıkmıştır.Mesele f0 adı altında bu sıralar balıgın piyasada cok dönmesi.Burda tartısabiliriz konusabiliriz kimse kimseyi kırmadan bu platform zaten bunun için var gecmiş konumaları okursanız bu gibi olaylarla hep konusulmuş.Bende sunun kanaatindeyim itaalat yoluyla gelen yavrularının bizim burda üretimiz balıktan tek farkı uzun yoldan gelmesi..

Yurtdışından gelen Natterilerin de çoğunun akvaryum ortamında üretildiğinin farkında herkes, sana da konuştuğumuzda belirtmiştim, ben bu tür polemikler ve tartışmalara girmek istemiyorum diye, o zaman yorum yapmama sebebim de oydu, tuhaf olan sadece Cafer bey F0 diye Natteri getirdiği zaman itiraz edilmiyor, neyse konu bu değil, benim rahatsız olduğum şey üslup, beslediğim sattığım caribalara da biri dese kardeşim bu f0 değil, düşüncesine saygı duyarım, ama Frenk magallenes gelse dese çakallık yapma, haddini bil derim, kusura bakmasın kimse.
Sayfa başı
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Bu konu kilitlenmiştir, iletilerinizi düzeltemezsiniz ve cevap yazamazsınız.
 3 sayfadan 2. sayfa [ 34 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz