30*30*30 Nano Tank Denemesi

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 1. sayfa [ 38 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı yakuppolat

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 01.01.2013 04:20   İleti başlığı: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Piranhaya verdiğim uzun bir aradan sonra evde küçük bir akvaryum kurmaya karar verdim.Bu başlığı epeydir açmaya niyetliydim ama kısmet bugüneymiş.
Akvaryumu hazır olarak aldım.Sadece sirkülasyon amaçlı ufak bi iç filtre koydum.Aydınlatma olarak 2 adet osram 23w daylight tasarruflu ampul kullandım.Tabana 3 cm hagen ve derekumu karışımı serdim ve araya azoo misket gübre ekleyip 3-4 cm daha hagen kum ekledim.Bitki olarak Glossostigma elatinoides ile tabanı kaplamayı düşündüm.Arka kısıma ise sadece 1 adet crypto diktim.Sade bi görüntü yapmak istiyordum.Dekor olarakta 1 adet kütük kullandım.Co2 Mayalı DIY sistem kullanıyorum ve gübre olarak sadece potasyum kullanmaktayım.

Resim
photo sharing sites

Dikimden sonra su baya bulanıktı. :grin:
Resim
upload photos

Buda 1 gün sonrası,sis tabakası kayboldu.
Resim
upload pics

3.gün Su iyice duruldu.
Resim
picture sharing

Sürekli Arka kısım boş hissi oluştu ve arka kısma eloida bitkisi ve biraz canlı ekledim.5.Gün
Resim
online photo storage

Ve bela geliyorum dedi.Akvaryumun her yanını 2 günde bu kahverengi algler kapladı ve bütün canlılar öldü.13.Gün
Resim
upload pic
Alg sorununu saolsun taner abi sayesinde atlattıktan sonra biraz dekor değişti.Kütüğün ışık almayan kısımlarında alg oluşumundan süphelendiğimden kütüğü tamamen çıkardım.Birsürü bitki çöp oldu ardından kurtardığım kadarı ile bitkiler ve tankın durumu.17.Gün
Resim
picture hosting

En son hali bu.Tabandaki bitkiler istediğim şekilde olmadı sanki.Küçük değişiklikler yapabilirim.
Resim
picture hosting

Glossostigma elatinoides sürgünler ve fotosentez.
Resim
upload pics

Ve tanka tekrar canlı eklemesi.Ve akvaryumdaki canlılar.
Bu karidesler sayesinde bugün akvaryumumda ne bi gram alg nede yosun kaldı.Türü ne bilmiyorum ama karides kerevitlerim.Resim
picture hosting
Resim
photo hosting sites

Bu Vantuzlu çöpçülerimde yosun temizliğinde çok iyi.
Resim
online photo sharing

Ve tankımızın Misafiri Beta.İlk defa beta besliyorum :grin:
Resim
images

Resim
photo uploader

Resim
free photo hosting

Resim
images

Buda tanktaki fotosentezden kısa bi kesit. :grin:

Video bağlantısı
Yakup Polat
yaş 28
istanbul/avcılar
Yeniden kısmetse
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı yakuppolat

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 01.01.2013 04:21   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Video linkinde bir sorun olmuş zannedersem,buyrun link.
http://www.youtube.com/watch?v=0PX09DON ... e=youtu.be
Yakup Polat
yaş 28
istanbul/avcılar
Yeniden kısmetse

Çevrimdışı İsmail Yaşar

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 01.01.2013 12:00   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Çok hoş bi tasarım olmuş eline sağlık bendede böyle bi düşünce var ama ne zamana olur bilmem şu aralar kesin olmaz da :),o karides midir ıstakoz mudur o bitkileri yemiyormu algleri halletmiş sonrada bitkileri gözüne kestirmesin.
İSMAİL YAŞAR-Konya
KTO Karatay Unıversıty Mecatronik Engineer

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 01.01.2013 12:17   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Yakup ilk başta ufak bir badire atlatmışsın, fakat şu an herşey yolunda görünüyor. Bu alg sorunu ile karşılaşmamak için neler yapılabilir? Bu konudaki düşünceni paylaşırsan yeni kurulum yapacak olan ben ve diğer arkadaşlarımızı bu konuda aydınlatmış olursun. Kurup ta sonradan sorun yaşamaktansa baştan tedbir almak hepimiz için iyi olacaktır. Bi de mayalı sistem hakkında fotoğraf ve ne kadar süre gittiği hakkında bilgi verirsen çok sevinirim.

Bu arada fotoğraflar ve tank ortamı çok güzel olmuş :nazar: :onay:
Ellerine sağlık.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
High Tech Planted Tank: 75*50*50

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 01.01.2013 13:36   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Fotosentez de maşallah yağmur gibi olmuş ilk denemede çürüme kayıplar sararmalar yosunlar olcak abi ama en son ali çok güzel olmuş. o çöpcü gerçekten yosun mosun bırakmıyo ortada etkili gerçekten karides ve neonlarında çok hoş olmuş. ilk betanda güzel kıpkırmızı bu betalarda çok vahşi aslında kendi türlerine dayanamıyorlar. Abi maşallah çok güzel olmuş eline sağlık suda gayet oturmuş.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 01.01.2013 13:38   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Darısı mehmet abi sana artık güzel karelerin ve videolarını bekliyoruz suyun oturdukdan sonra.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Gece_Şahini

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 01.01.2013 13:55   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Maşallah Yakup abiTank süper görünüyor. :nazar: :nazar:
Eyüp ŞAHİN
İstanbul\Tuzla
Trakya Üniversitesi Elektrik Bölümü
1 Adet F0 Pygocentrus Cariba
7 Adet Pygocentrus Nattereri
Resim

Çevrimdışı yakuppolat

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 01.01.2013 14:50   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

İsmail Yaşar yazdı:
Çok hoş bi tasarım olmuş eline sağlık bendede böyle bi düşünce var ama ne zamana olur bilmem şu aralar kesin olmaz da :),o karides midir ıstakoz mudur o bitkileri yemiyormu algleri halletmiş sonrada bitkileri gözüne kestirmesin.

Teşekkür ederim.Karidesler bitkilere hiç zarar vermiyor aksine bitki üstündeki yosun v.s. gibi kalıntıları temizliyor. ;)
Yakup Polat
yaş 28
istanbul/avcılar
Yeniden kısmetse

Çevrimdışı yakuppolat

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 01.01.2013 14:59   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Mehmet SOVUK yazdı:
Yakup ilk başta ufak bir badire atlatmışsın, fakat şu an herşey yolunda görünüyor. Bu alg sorunu ile karşılaşmamak için neler yapılabilir? Bu konudaki düşünceni paylaşırsan yeni kurulum yapacak olan ben ve diğer arkadaşlarımızı bu konuda aydınlatmış olursun. Kurup ta sonradan sorun yaşamaktansa baştan tedbir almak hepimiz için iyi olacaktır. Bi de mayalı sistem hakkında fotoğraf ve ne kadar süre gittiği hakkında bilgi verirsen çok sevinirim.

Ellerine sağlık.

Abi öncelikle çok teşekkürler.İlk başlarda baya zorlandım şuan hemen hemen herşey oturdu gibi ama bu seferde peyzajında değişiklik yapmak istiyorum,kafamda tasarladığım gibi olmadı bi türlü. :smile:
Abi alg konusunda kendi tecrübeme göre konuşiyim,zannedersem ilk kurulumda hemen hemen bütün akvaryumlarda oluşuyormuş.Mücadele konusunda oksijenli su etkili ancak kesin çözüm değil.Bence oksijenli su kullanımı sadece alglerde gelişimi yavaşlatıyor.Kesin çözümü biyolojik döngünün tam manasaı ile oturması. Su değişimini dinlendirilmiş su ile yapmak ve tankta bitki bakımı yapan hayvanları bulundurmak lazım.Oluşumunun bence bir diğer sebebide ilk kurulum sonrasındaki bikaç gün bitkilerin sudaki besini tam manasıyla tüketememesi,dolayısıyla suda aşırı besin oluşması.Bunun sonucundada besinlerden alg oluşumu.Dediğim gibi biyolojik döngü tam manası ile oturunca sorun kalmıyor.
Mayalı sistemdede ilk başta büyük tatsızlıklar yaşadım 1 günde bitiyordu,tanka sızdırma yapıyordu v.s. ama şuan oda rayına oturdu gibi. Sana tavsiyem abi mayalı sistem yaparsan o sistemin içindeki karışımın sıcaklığıda en az 24-25 derece olması lazım aksi halde gaz çıkışı yavaşlayarak kesiliyor.
Yakup Polat
yaş 28
istanbul/avcılar
Yeniden kısmetse

Çevrimdışı yakuppolat

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 01.01.2013 15:01   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

aytacdemirkol yazdı:
Fotosentez de maşallah yağmur gibi olmuş ilk denemede çürüme kayıplar sararmalar yosunlar olcak abi ama en son ali çok güzel olmuş. o çöpcü gerçekten yosun mosun bırakmıyo ortada etkili gerçekten karides ve neonlarında çok hoş olmuş. ilk betanda güzel kıpkırmızı bu betalarda çok vahşi aslında kendi türlerine dayanamıyorlar. Abi maşallah çok güzel olmuş eline sağlık suda gayet oturmuş.

Çok teşekkür ederim.Fotosentezi ve gelişimi izlemek gerçekten keyifli.çöpçü vede karidesler gerçekten çok iyi iş çıkarıyorlar.Beta konusundada kararsızım aslında şimdi tanka bikaç canlı daha eklemek istiyorum ama yaşatmaz zannedersem.
Yakup Polat
yaş 28
istanbul/avcılar
Yeniden kısmetse

Çevrimdışı yakuppolat

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 01.01.2013 15:01   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Gece_Şahini yazdı:
Maşallah Yakup abiTank süper görünüyor. :nazar: :nazar:

Teşekkürler.
Yakup Polat
yaş 28
istanbul/avcılar
Yeniden kısmetse

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 01.01.2013 23:40   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

yakuppolat yazdı:
Mehmet SOVUK yazdı:

Ellerine sağlık.

Abi öncelikle çok teşekkürler.İlk başlarda baya zorlandım şuan hemen hemen herşey oturdu gibi ama bu seferde peyzajında değişiklik yapmak istiyorum,kafamda tasarladığım gibi olmadı bi türlü. :smile:
Abi alg konusunda kendi tecrübeme göre konuşiyim,zannedersem ilk kurulumda hemen hemen bütün akvaryumlarda oluşuyormuş.Mücadele konusunda oksijenli su etkili ancak kesin çözüm değil.Bence oksijenli su kullanımı sadece alglerde gelişimi yavaşlatıyor.Kesin çözümü biyolojik döngünün tam manasaı ile oturması. Su değişimini dinlendirilmiş su ile yapmak ve tankta bitki bakımı yapan hayvanları bulundurmak lazım.Oluşumunun bence bir diğer sebebide ilk kurulum sonrasındaki bikaç gün bitkilerin sudaki besini tam manasıyla tüketememesi,dolayısıyla suda aşırı besin oluşması.Bunun sonucundada besinlerden alg oluşumu.Dediğim gibi biyolojik döngü tam manası ile oturunca sorun kalmıyor.
Mayalı sistemdede ilk başta büyük tatsızlıklar yaşadım 1 günde bitiyordu,tanka sızdırma yapıyordu v.s. ama şuan oda rayına oturdu gibi. Sana tavsiyem abi mayalı sistem yaparsan o sistemin içindeki karışımın sıcaklığıda en az 24-25 derece olması lazım aksi halde gaz çıkışı yavaşlayarak kesiliyor.

Bilgilendirme için sağolasın kardeşim :onay:
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı yakuppolat

Katılımcı Piranhacı

Katılımcı Piranhacı

İletiTarih: 02.01.2013 01:33   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Mehmet SOVUK yazdı:
yakuppolat yazdı:
Mehmet SOVUK yazdı:

Ellerine sağlık.

Bilgilendirme için sağolasın kardeşim :onay:

Sende saol abi.Bu arada sen kurdunmu tankı?
Yakup Polat
yaş 28
istanbul/avcılar
Yeniden kısmetse

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 02.01.2013 01:47   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Yok kardeşim ya, akvaryumun mobilyasını bekliyorum.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı Ayberk Cem

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.01.2013 02:57   İleti başlığı: Re: 30*30*30 Nano Tank Denemesi   

Maşallah çok iyi oluyor git gide Yakup abi :) :nazar:
Ayberk Cem
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 3 sayfadan 1. sayfa [ 38 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz