0 Numara Silis-Kuvars Kumda Bitki?

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 5 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.10.2013 22:13   İleti başlığı: 0 Numara Silis-Kuvars Kumda Bitki?   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Arkadaşlar çoğu kişinin kullandığı kumlarda 0 numara Kuvars-Silis mevcut.

Bu kumlar da bitki yetiştirebilen var mı?. Örnek bitkiler olarak; Saz, Elodea, Gül, Rotala, Zeytin falan.

Akvaryuma zamanla bitki eklemek istiyorum. Fakat 0 numara silis kum kullanıyorum. Duyduğuma ve akvaryumcuların dediğine göre 0 numara kumda bitki yetişmiyor. Kök su alamadığı için bir süre sonra çürümeye başlıyor.

Akvaryumda 12-13kg kum var ve bu akvaryumuma yeterli değil. Yani daha kum almam gerekecek. Daha iri taneli 2-3 numara falan kum alsam ve akvaryumda ki kum ile karıştırsam. Bu taban bitki yetiştirmeye müsait hale gelir mi?
30x30x30H Nano Planted Tank

Mustafa Sırlı
Konya
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı tuaregs

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.10.2013 22:19   İleti başlığı: Re: 0 Numara Silis-Kuvars Kumda Bitki?   

bence kumu karıştırmak yerine mangrow kökü gibi kütük türleriyle dekor yaparsan ve bunların üzerine moss türlerini misina ile sararak çok güzel dekorlar elde edebilirsin. moss türleri hem bakım açısından hem ışık açısından çok kolay bitki türleridir.
Kemal Tataroğlu
Nilüfer/Bursa
Serrasalmus Manueli x2
Serrasalmus Rhombeus Araguaia
Tank:120x40x50

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.10.2013 22:24   İleti başlığı: Re: 0 Numara Silis-Kuvars Kumda Bitki?   

Üzerine Moss türleri veya Anubias sarabileceğim mangrow köklerim var. Fakat ben diğer bitkilerden de ekleyip. Akvaryuma ayrı bir renk katmak istiyorum.

Elimde 1 çuval lav kırığı kum var. Camdan bunun gibi bir şey yapıp. Akvaryumun tabanına koysak ve içine de lav kırığını ve gübreyi eklesek. Bitkileri de bunun içine dikip akvaryuma yerleştirsem. Etrafını da akvaryumda ki kum ile kapatsak nasıl olur?

Resim
30x30x30H Nano Planted Tank

Mustafa Sırlı
Konya

Çevrimdışı tuaregs

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.10.2013 22:35   İleti başlığı: Re: 0 Numara Silis-Kuvars Kumda Bitki?   

Şimdi açık söylemek gerekirse ben bir bitkili akvaryum hastası olarak şunu kesin söyleyebilirim,bitki ve prianha aynı anda olmuyor, ikisine uygun bitkiler anubias ve moss türleri, her iki türde az ışıkla idare eden bitkiler, yüksek ışık isteyen bitkiler seçersen balıklarını strese sokarsın az ışık yakmak zorunda kalırsın bu seferde bitkileri yaşatamazsın.
yani söylediğin şekilde şeylerde yapabilirsin elbet ama ışık yetersiz kalırsa koyduğun gübreler farklı sorunlar çıkarır( yosun türlerinin her çeşidi).
Kemal Tataroğlu
Nilüfer/Bursa
Serrasalmus Manueli x2
Serrasalmus Rhombeus Araguaia
Tank:120x40x50

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.10.2013 22:41   İleti başlığı: Re: 0 Numara Silis-Kuvars Kumda Bitki?   

Ani hareketlerden dolayı 1 hafya sonra darma duman ederler. Kalın köklü bitkiler daha ideal olur dev amazon ve sazlar gibi ya da saksı kullanımı daha iyi yine kumun içinde. Moss bende çok sardım bir süre sonra hep çıkardılar.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 5 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz