Bitkili Akvaryum Kurulumu

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 4 sayfadan 2. sayfa [ 55 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 25.11.2013 11:47   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

sky2007 yazdı:
Mehmet abi Tunç Sönmezoğlu'nun gübreleri almayı düşünüyorum. Bana hesaplı ve daha fazla miktarı olması daha iyi geldi. Marka satılan gübrelere göre gayet iyi. Kullanan da oldukça fazla. Şu an gübrelik bir şeyde yok zaten. Bitkiler ekleyebilirsem tank biraz oturduktan sonra köklerin altına gerektiği zaman koyarım.

O floresan bana fazla gelir herhalde. Kargosu falan sıkıntı olur. Sana ileride falan belki lazım olur. Normal floresandan yaparım abi hiç olmadı. Teşekkür ederim düşündüğün için. :melek:

Ben de Tunç'un gübrelerini kullanıyorum. Excel, Micropro Element ve Potasyum var bende. Sen bilirsin kardeşim. O floresanları şimdiki tankda kullanamıycam ben çünki hepsini t5 yaptım. İstersen dediğim gibi malzemeleri paket yapıp gönderirim sana.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
High Tech Planted Tank: 75*50*50
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 25.11.2013 11:56   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Mehmet abi bugün sınavdan sonra gideceğim yerlere gidip bir bakayım. Ondan sonra duruma göre ben sana haber ederim. :tamam:

Bitkilerin senin ihtiyacından fazla ise olabilir. Fakat sana yeteri kadarsa göndermene gerek yok abi. Zaten bitki için acelem yok. Malzemelerim hazır olmadığı için.
30x30x30H Nano Planted Tank

Mustafa Sırlı
Konya

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 25.11.2013 20:31   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Bugün ki gezintimden sonra aydınlatmayı T8 yapmaya karar verdim.

Floresan olarak 13Tl'ye 18W Sylvania Grolux ve 3Tl'ye 18W Sylvania'nın 12.000K ve 600 Lumen değerine sahip beyaz renkli bir floresanını buldum. Adını ve lumen değerini tam olarak unuttum. İlk defa böyle bir modelini gördüm.
Yetersiz gelirse tank oturduktan sonra duruma göre 1 adet daha Grolüx ekleyebilirim.

Kum olarak kg fiyatı 3Tl olan Hagen kuvars siyah kum ve 1 poşeti 2.5Tl olup 720gr gelen şu fotoğrafta ki gibi kumun kahrevengi ve siyah rengini buldum. Sizce hangisi daha iyi ve uygun?

Resim

Mustafa Sırlı
Konya

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.11.2013 16:05   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

sky2007 yazdı:
Mehmet abi bugün sınavdan sonra gideceğim yerlere gidip bir bakayım. Ondan sonra duruma göre ben sana haber ederim. :tamam:

Bitkilerin senin ihtiyacından fazla ise olabilir. Fakat sana yeteri kadarsa göndermene gerek yok abi. Zaten bitki için acelem yok. Malzemelerim hazır olmadığı için.

Hayırlı olsun yeni malzemelerin kardeşim. Bitki var elimde diğer yazmış olduğum malzemelerden de ihtiyacın varasa onlardan da gönderirim. Ekstradan 1 grolux yerine ihtiyaç olursa 6500k gün ışığı kullanmanı tavsiye ederim.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.11.2013 17:51   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Daha bir şey almadım abi. Sence kumu hagen mi alıyım yoksa fotoğraftaki kumdan mı? Siyah ve açık kahverengi olanı satılıyor.

Büyük ihtimal yarın kum ve ışıklandırma için malzemeleri alacağım. 18W T8 Cool Daylight 6200K floresan mevcut zaten eğer bu olursa.

Mustafa Sırlı
Konya

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.11.2013 22:26   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Hayırlı olsun eline sağlık slvina iyi bir üründür. Genel fotoları da bekliyoruz tankın oturunca. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.11.2013 22:45   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Yukarıda ki fotoğrafını attığım tank bana ait değildir. :smile: Kuma örnek vermesi için yükledim.

Kum olarak bu tip bir kum ve hagen arasında kaldım. Daha çok fotoğrafta ki kum iyi gibi geldi. Renk olarak lavivert-siyah arası ve açık kahverengi olanı satılıyor. Ben lacivert-siyah karışımı bir renge sahip olanı almayı düşünüyorum.

Mustafa Sırlı
Konya

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.11.2013 22:59   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

sky2007 yazdı:
Yukarıda ki fotoğrafını attığım tank bana ait değildir. :smile: Kuma örnek vermesi için yükledim.

Kum olarak bu tip bir kum ve hagen arasında kaldım. Daha çok fotoğrafta ki kum iyi gibi geldi. Renk olarak lavivert-siyah arası ve açık kahverengi olanı satılıyor. Ben lacivert-siyah karışımı bir renge sahip olanı almayı düşünüyorum.

Aradaki konuları kaçırmışım ben o kum bitki kumuna benziyor ancak bu misket gibi olup bir süre sonra balçık kıvamına gelen gübre gibi kumlar da var onlardan olmasın o sakın. Hagen yapacaksan yap ama koyu bir kum iyi düşün sonra dönüşü zor oluyor silis kumların bir kaç tonda olanları var onlara bak istersen. Dere kumunu da tavsiye ederim benim seralarımın tankın da dere kumu vardı hep. Nattlerin en son büyük tanka alınca ona oliver knott un yan versiyonu bir kum koydum baya bir ph düşümü oldu bunun ile ilgili tartışma konusu da açtık halen ph ım düşük o yüzden kullanılmayan farklı bir kum tavsiye etmem. Üç büyükler belli Silis,hagen,dere kumu.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 26.11.2013 23:43   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Yok abi benim bulmuş olduğum kum ondan değil. Sadece şekil olarak fotoğrafta ki gibi boncuk boncuk. Bana bitkilerin bu kuma kök salması ve su-hava dolaşımı daha rahat olacak gibi geldi.

Mustafa Sırlı
Konya

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.11.2013 01:26   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

sky2007 yazdı:
Daha bir şey almadım abi. Sence kumu hagen mi alıyım yoksa fotoğraftaki kumdan mı? Siyah ve açık kahverengi olanı satılıyor.

Büyük ihtimal yarın kum ve ışıklandırma için malzemeleri alacağım. 18W T8 Cool Daylight 6200K floresan mevcut zaten eğer bu olursa.

He tamam. Ben de aldın sandım. Göstermiş olduğun bu boncuk benzeri zemin malzemesini kullanmadım ve bilmiyorum. Ama iri taneli olması avantaj. Bana kalırsa hagen kullan derim. Sonuçta bitkide kendini çok fazla kanıtlamış bir kum. Tabi o elindeki dayligt da olur. Onla birlikte 3 floresan mı olacak şimdi?
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.11.2013 01:47   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Cidden çok kararsız kaldım :sad: Zaten piyasada Hagen diye satılan kumların da hepsi siyah kuvars kum. Daha öncede bitkili akvaryum yaptığımda kullanmıştım. Fakat şimdi lav kırığı ile karışık olacak. O yüzden diğer kum daha uyumlu duracak gibime geliyor. Ayrıca bu kum şekil olarak Oliver Knott'un Black Fine kumuna benziyor. Bakalım yarın neyde karar kılacam. :)

Başlangıç olarak 2x18W T8 olacak. Sonradan gerekli olursa bir balast alarak elimde ki floresanıda değerlendiririm.

Mustafa Sırlı
Konya

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 27.11.2013 21:29   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Işıklandırma, kum ve dekor malzemelerimi aldım. Kum olarak bahsetmiş olduğum kumu seçtim.
Bitki alacak kuruş param kalmadı. :mrgreen: Nattereri akvaryumunda ki bi kaç kök sazı sökeceğım. Zaten geneli çürüdü orada. Alabilirsem kullanacağım bitkiler: Parvula, Glosso, Rotala Red, Moss falan

Fotoğraflar; 7.2kg almaya param yetti.
Resim
Islanmış hali
Resim
Daha önceden bulunan lav kırığı, yatı kökü ve taşlar. Lav kırığı daha çok var yıkanacak.
Resim
Almış olduğum kayalar bitkili akvaryumda olur mu bilmiyorum ama güzel gibi geldiler ve aldım
Resim
Ağaç görünümü yapmaya çalışacağım kök parçası. Üst fotoğrafta ki parçalar ve elimde bulunan yatı kökünde parçalar bulup bağlayarak bir ağaç görünümü oluşturacağım.
Resim
18W Sylvania Grolüx,18W Sylvania Frost White 12.000K ve 18W 2 adet balast, kalbo, duy falan
Resim
1 adette Philisp'in 18W Cool Daylight 6200K floresanı var ileride onuda bağlayacağım.

Mustafa Sırlı
Konya

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 28.11.2013 22:56   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Benim natteri tankım da ki kum galiba neydi markası my fish li birşey di galiba şeffaf mavi yazılı mı bir markası var? Kum a dikkat et bu ph düşmesini ben bir düzeltemedim bu kumdan sonra hala da bazen tehlikeli derece de düşüyor eğer kontrol etmez isem. Başlığı hatırlayan arkadaşlar vardır en son kumda bulduk sorunu ama gözüm yemiyor hala değiştirmeye ph yükseltici ve karbonata devam ediyorum dip çekimi sonrası. Bir dene bakalım sende neler olacak.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı sky2007

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 28.11.2013 23:04   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

Markasını göremedim."Dreaming Sand" yazıyordu poşetin üstünde 720gr'lık poşetler halinde 10 tane almıştım. Bugün aldıklarımı yıkadım ve sıcak su, kaya tuzu eklenmiş kaplara koydum. Yarında lav kırığını ve floresanları yapacağım. Dekor oluşturmayı deneyeceğim.

Mustafa Sırlı
Konya

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 28.11.2013 23:05   İleti başlığı: Re: Bitkili Akvaryum Kurulumu   

sky2007 yazdı:
Markasını göremedim."Dreaming Sand" yazıyordu poşetin üstünde 720gr'lık poşetler halinde 10 tane almıştım. Bugün aldıklarımı yıkadım ve sıcak su, kaya tuzu eklenmiş kaplara koydum. Yarında lav kırığını ve floresanları yapacağım. Dekor oluşturmayı deneyeceğim.

Hadi bakalım zor kısımlar bitiyor o zaman. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 4 sayfadan 2. sayfa [ 55 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz