Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 17 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.10.2015 23:05   İleti başlığı: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Öncelikle herkese merhaba,

Çok ilginç bir olay yaşadım, çarşamba ve perşembe günleri balıkların menülerinde hikari cichlid gold var. Perşembe akşamı yemleme yaparken yüzey temizleyiciyi açık bırakmışım, bir kaç yem çektikten sonra fark ettim, kapatıp yemlemeye devam ettim. Perşembe gecesi yüzey temizleyicisinin debisi çok fazla düştü, sanki çalışmıyor gibiydi. Yemlerdendir dedim ve Pazar günü temizlik var zaten diyerek müdahale etmedim. Bu gün yemleme için kapağı açtım ve su üstünden gelen kuyruk şırıltılarını fark ettim, yüzey temizleyicisinin girdabına benzer bir ses olduğu için direk ona baktım ve ne göreyim, yavrulardan biri kafa üstü içine girmiş.

Resim

Resim

Resim

Resim

İlginç olan balıkları alalı 14 gün olacak, normalde her gün sabah ve akşam sayarım son üç gündür saymıyorum. Balığın tam olarak ne zaman kaçtığını bilmiyorum ama filtre debisinde anlayacağımız Perşembe gecesi kaçma olasılığı yüksek.

Balığın durumu çok iyi, hayatına sanki hiç bir şey olmamış gibi devam ediyor. Tabi ilk bir saat falan kendine gelemedi..
İlginç olan balığın buraya nasıl girdiği, 300 lh bir filtre yüzeyin üstünde duruyor ve ne balığı çekecek gücü var nede kenarındaki yuvalar balığı alacak büyüklükte. Sanki sudan zıplayıp direk içine girmiş gibi.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Mr.Piranha

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.10.2015 23:19   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Zaten cevabı son cümlende vermişşin :smile: Geçmiş olsun ölüm olmamış, ani bir hareketlenme kovalamaca v.b durum sebebiyet vermiş olabilir.
MURAT YÜCE /
Olmaz olmaz deme olmaz olur..

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.10.2015 23:30   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Mr.Piranha yazdı:
Zaten cevabı son cümlende vermişşin :smile: Geçmiş olsun ölüm olmamış, ani bir hareketlenme kovalamaca v.b durum sebebiyet vermiş olabilir.

İlk gördüğümde kurutma planlarını yapmaya başlamıştım, ama balık turp gibi çıktı Maşallah. Filtrenin hemen yanın da fileli torba içinde Tropical catappa vardı, akıntıdan hafif sallandığı için çok dikkat çekiyordu. Meraklılar sürekli didiklemeye çalışıyordu, bu esnada biri atlayıp içine girmişte olabilir. Fakat şöyle bir durumda var filtre önünde şalale aparatı yüzeye akıntı veriyordu ayrıca tam yüzey temizleyicinin üstünde kayıt var ve su neredeyse kayıta kadar dolu, arasında bir,iki santim var-yok. Çok merak ettim nasıl girdiğini, yinede balık sağlam bir önemi yok.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Çevrimdışı Frttrk

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.10.2015 23:37   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Geçmiş olsun burak, trajikomik bir durum ama kazasız kurtarmana sevindim. İşte buda meraklı yavruların burunlarının herşeye sokması oluyor ;)
Serrasalmus Rhombeus Rio İriri
Serrasalmus Rhombeus Black Daimond
Serrasalmus Spilopleura
Pygocentrus Cariba

By Ferit

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.10.2015 23:46   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Frttrk yazdı:
Geçmiş olsun burak, trajikomik bir durum ama kazasız kurtarmana sevindim. İşte buda meraklı yavruların burunlarının herşeye sokması oluyor ;)

Sağol Ferit abi, filtreyi almadan önce baya araştırdım. İçine karides falan kaçıyormuş ve bir hafta on gün durup kayıpsız kurtaranlar varmış, ama piranha kaçacağı aklımın ucundan geçmedi. Hayır düştün oraya çıkmak için çaba göster iki üç kuyruk vur, zaten filtre emiş borusu bağımsız yüzey dalgası ile oynuyor, hemen fark edilebilir bir şey. Yerini sevdi herhalde kerata. :) :)
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Çevrimdışı Frttrk

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 04.10.2015 00:12   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Benimde ilgimi çeken bir filtreydi bunları görerek önlem almamız gerekir hasarsız kurtarman gayet sevindirici ;)
Serrasalmus Spilopleura
Pygocentrus Cariba

By Ferit

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 04.10.2015 00:28   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Frttrk yazdı:
Benimde ilgimi çeken bir filtreydi bunları görerek önlem almamız gerekir hasarsız kurtarman gayet sevindirici ;)

Önlem için bir kaç örnek var.

Resim

Resim

yada şu şekilde basit örnekler var.

Resim

Bende bir şeyler yapacağım yarın.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Çevrimdışı Frttrk

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 04.10.2015 00:31   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Bak bunlar güzel oldu şimdi bende file düşünmüştüm bitki saksısıda bir alternatif :onay:
Serrasalmus Spilopleura
Pygocentrus Cariba

By Ferit

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 04.10.2015 00:47   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Frttrk yazdı:
Bak bunlar güzel oldu şimdi bende file düşünmüştüm bitki saksısıda bir alternatif :onay:

Ben eski dış filtremin emiş ucunu kullanıcam, muhtemelen kestikten sonra cuk oturacak.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Çevrimdışı Gürkan KURTAY

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 04.10.2015 07:31   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Geçmiş olsun kardeşim. Kayıpsız atlatmana sevindim. Verilen örneklerden üzerini kapatki tekrar bu olayı yaşama.
Sağlıklı balıklar.
Gürkan KURTAY / İzmir-Gaziemir
125*60*60
7 x Pygocentrus Cariba

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 04.10.2015 08:09   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Geçmiş olsun. Plastik olan parçalar daha iyi olur file gibi şeyler hem yırtılma hemde dişlerinden dolayı yine yırtılma yapabiliyor. Bazen böyle değişik olaylar yaşanıyor çok hareketli bir yapıları var günlük içtimalar tam alınır ise sıkıntı olmaz gerekiyor. :grin:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 04.10.2015 15:48   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Gürkan KURTAY yazdı:
Geçmiş olsun kardeşim. Kayıpsız atlatmana sevindim. Verilen örneklerden üzerini kapatki tekrar bu olayı yaşama.
Sağlıklı balıklar.

Sağol abi, dış filtre emiş ucu ayarladım takacağım bir ara.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 04.10.2015 15:55   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Geçmiş olsun. Plastik olan parçalar daha iyi olur file gibi şeyler hem yırtılma hemde dişlerinden dolayı yine yırtılma yapabiliyor. Bazen böyle değişik olaylar yaşanıyor çok hareketli bir yapıları var günlük içtimalar tam alınır ise sıkıntı olmaz gerekiyor. :grin:

Sağol abi, sabah akşam saymaya devam yine. Azcık daha büyüdüklerinde zaten isteseler de giremezler içine :grin: :grin:
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 06.10.2015 08:13   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Balıkların bu evresinde eğer buhar camı kullanıyosak, ya da sadece kapak da olabilir ; sıkı sıkı kapatmak gerekir. Özellikle köşelerden zıplayıp akvaryumdan da çıkarlar. ;)
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı Burak Kaşıkçı

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 06.10.2015 08:18   İleti başlığı: Re: Yüzey Temizleyici İçine Kaçan Yavru   

Serkan AKKAŞ yazdı:
Balıkların bu evresinde eğer buhar camı kullanıyosak, ya da sadece kapak da olabilir ; sıkı sıkı kapatmak gerekir. Özellikle köşelerden zıplayıp akvaryumdan da çıkarlar. ;)

Buhar camı kullanıyorum Serkan abi. Evet önceki balıklarımdan biri dışarı atlamıştı, dişleri kırılmıştı ama bir haftaya yeniledi dişleri.
Resim

120*60*50(h)
16 x P.Nattereri
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 17 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz