Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 18 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.11.2016 09:02   İleti başlığı: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Selamlar değerli Piranhacı'lar

Nacizane 7 yıllık (kendi çapında) bir akvaristim...Bu hobiye ilk başladığım ilk akvaryumum ile 7 yıldır aynı yola devam ediyorum...Akvaryumum yaklaşık 140 litre ölçüleri ise 100xe45xb30 cm ...

Bu 7 yıllık süreç içerisinde,ilk bakmaya başladığım balık,tatlı su köpek balığı olarak ta bilinen (şekli gereği) ''Challenger'' oldu...
6-7 cm civarı aldığım bu güzel balıklarımı 2 yıllık süreç içerisinde 25 cm boya getirdikten sonra (akvaryum hacmi yetersizliğinden) sattım...

Satışıma mütakip,dekor tazeleyerek,yine tatlı su müren balığı olarak bilinen ''Gymnothorax Polyuranodon'' ile yine yaklaşık 1,5 - 2 yılım geçti...
Tankta ki aşırı utangaç ve pek görülmemesi benimde sabır limitlerimi zorlamaya başlayınca onuda elimden çıkarıp,tekrar yeni bir dekor ve tasarım ile karma ''Malawi Cichlid'' türlerine yöneldim...

Oldukça keyifli,rengarenk ve eğlenceli balıklardı...Eş tutanlarından (kusturarak) yavru da aldım...yaklaşık bir yıl sonunda onları da sahiplendirip,yine dekor tazelemeye yöneldim ve bu sefer balık yerine ''Amerikan Kerevit'' aldım...Kırmızı ve beyaz renklerde,dişi ve erkek...Çiftleştiler...Dişinin alt kısmı yürüyemeyecek derecede ufak ufak yumurtalar ile dolup taştı...Yumurtlama süreci ve bakımı hakkında biraz araştırınca da,bekleyemem diyerek...onları da yumurtaları ile birlikte satışa sundum...

İşte bu gibi arayışlar ve tecrübeler ile geçen 7 yılın ardından,tahmini 2 ay kadar akvaryumumu komple temizleyip,ne var ne yoksa atıp yada durumuna göre kaldırıp;Kendimi dinlendirmeye aldım...
Bu sürecin içerisinde içim içimi yedi hep,açıkçası...Farklı ve değişik bir tür peşindeydim ve bir o kadar da,tarz olacak yeni bir akvaryum dekoru için kolları sıvama zamanım çoktan gelmişti...
Bu geçen 2 aylık dinlenme yeter diyerek,aşağıda çalışmalarını tamamladığım ve son 8-9 ay kadar baktığım,34 ayrı türü bulunan Yılan baş ailesinin pek ender bulunabilecek olduğunu düşündüğüm farklı bir çeşidi olan ''Channa Pulchra'' baktım ...

Onunla da vedalaştıktan sonra,timsah balığı diye arayışa girip,tamamen tesadüf eseri denk gelen ve adana'dan İzmir e MNG kargo ile siparişini verdiğim ''HUJETA GAR'' ı sahiplendim ve kısa bir süre içinde de hatırı sayılır bir miktara (kar ederek) elden çıkardım ve maalesef alan arkadaş 6 saat sonra kendi akvaryumunda bu balığı yaşatamadığını söyleyince de 2 gün neredeyse yasını tutacaktım,ama herkes bilir ki;Canlının garantisi olmaz :agla:

Tam da bu süreçte İnternet üzerinde ilanını gördüğüm 6-7 cm aralığındaki ''Serrasalmus Rhombeus'' u buldum ve hiç düşünmeden onun siparişini vererek,muradıma erdim diyebilirim

:jackson:

Bu konuyu link'ten takip edebilirsiniz;
LINK: viewtopic.php?f=7&t=28005&start=0

Öyle / Böyle derken;Öncesi ile başlayıp,aşama aşama tüm adımlarını fotoğrafladığım akvaryumumun yeni halini sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum...

Vakit ayırıp okuduğunuz için samimiyetle teşekkür ediyorum :onay:

DEKOR ÇALIŞMALARIMDAN...

Önce boşaltma ve temizlik :ter:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Tahmini 2 ay kadar dinlendikten,plan projeyi kafamda toparlayıp gerekli malzemeleri edindikten sonra ...... :pimp:

Resim

Resim

Resim

Resim

Dış filtrenin yeşil renkteki,giriş ve çıkış boruları içer de sırıtacağı için,uygun çap'ta kablo kanallarını kullanarak,kamufle yaptım ve alüminyum doğramacıdan aldığım bir parça sineklik ile emiş hattını kapatarak süzgeç oluşturdum :macerena:

Resim

Resim

Sıra geldi Mangrow köklerinin dizaynına :dans:

Resim

Resim

Resim

Resim

15kg Siyah 'Hagen' kum ve kuşadası sahilinden toplanan taşlar :tamam:

Resim

Resim

Güzel birşeyler olacak gibi :dans: :nazar: :nazar: :nazar:

Resim

Dış filtrenin yağmurlama apar atını da uzunlamasına ayarlayıp,akvaryumuma hem oksijen hem dalgalanma ile akıntı veriyorum ve fazla geldiğini düşündüğüm deliklerinin üzerini de,kullanmadığım iç filtrenin süngerleri ile absorbe ediyorum ;)

Resim

Aydınlatmada çalışmalarımdan,bu sayede kullandığım 3 çip'li led aralardan süzülerek yansıyor ve günes ışığı gibi kırılma sağlıyor :fikir:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

...Ve Final Diyelim mi artık :onay: :nazar:

Resim

Resim

Resim

Saygılar Sevgiler ...

İlerleyen süreçte videolarını da paylaşmayı planlıyorum :balistik:

(*

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 11.11.2016 10:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Türkçe İmla Kuralları.
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 11.11.2016 09:19   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Hazırlık aşamasının çok zevkli geçtiği belli :onay:
Sayfa başı

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.11.2016 09:25   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Öyle böyle değil :pimp:

Çevrimdışı Emresaracoglu

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.11.2016 10:35   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Baya bir emek ile gecen ile gecen süreç, gayet güzel bir görünüm :)
Serrasalmus Rhombeus

Serrasalmus Spilopleura

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 11.11.2016 10:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Türkçe İmla Kuralları.

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2016 10:42   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Güzel paylaşım. İnsan heyecanlanıyor böyle gördükçe geçmişe gidip geliyor eline emeğine sağlık. Sadece benim ufak tefek şeyler var söylemek istediğim. Dış filtre emiş ucundaki sineklik parçası bir süre sonra yosun alg ve pisliklerle tıkanacak ve dış filtre debisini düşürecektir bence hiç gerek yok. Ledleri de biraz güçlendirirsen ortam zaten siyah kumda öyle balığı daha rahat görmek için biraz arttırılabilir. O bölgeye de moss türlerinden biraz bitki dekoru verilebilir kerata büyüyene kadar tabi. Maşallah :nazar: :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.11.2016 11:04   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Öncelikle teşekkür ediyorum,güzel yorumlarınız için :onay:

Led'leri özellikle az kullandım,gece ortam karanlık olduğu zaman asıl kendini belli eden bir görünüm oluyor ki,o loş ışık altında dahi balık gayet net görülebiliyor tabii ki ayrıca 60 cm'lik hariçten bir flora sanım da var,o da led'lerin hemen arkasından yanıyor,kablosuna bir de anahtar taktım ki isteğe bağlı yakılıp/söndürülebilmesi kolay olsun diye.

Sinekliği takmam da ki maksat,önce ki baktığım balıklarda ve Haydut içinde geçerli olmak üzere,attığım yada atacağım ufak balıklar kaçmak isterken emilme sinler diye :mrgreen:

Gerçi Rhom oldukça oraya kaçabilecekleri süreleri dahi olmayacak gibi de,hayırlısı artık :)
Sineklik çıkarılabilir,sorun etmiyorum şu aşamada...

Mor/Kırmızı gibi bir renk aldım florasını da,hem led hem o aynı anda yandığı zaman çok daha net ve karanlık olmayan bir ortam oluşuyor...
Şimdilik Haydut halinden memnun,bakalım süreç neleri getirecek,bende merakla bekliyorum :twisted:

Resim

Çevrimdışı Emresaracoglu

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.11.2016 15:32   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Fotolarda cok karanlik duruyo o zaman bi de videoda gorelim ufakligi :)
Serrasalmus Rhombeus

Serrasalmus Spilopleura

Çevrimdışı DeJaVu

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 11.11.2016 19:41   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Emeklerin karşılığını sabırla alacaktır.
Burak Söylemez

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 11.11.2016 20:31   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

DeJaVu yazdı:
Emeklerin karşılığını sabırla alacaktır.

Kesinlikle ;) :onay:

Çevrimdışı sercat46

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 12.11.2016 10:18   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Emeğinize sağlık :onay: çok güzel bir paylaşım olmuş, yeni hevesler, yeni heyecan derken, başlayan huzur :onay:

Güle güle besleyip, büyütün, balık için ortam, sizin için manzara harika :tamam:
Sertaç
Bursa / 30 yaş
150x55x65 tank 16x Pygocentrus Nattereri
100x40x50 tank 15x Zebra
100x40x50 tank Boş

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 12.11.2016 15:23   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

sercat46 yazdı:
Emeğinize sağlık :onay: çok güzel bir paylaşım olmuş, yeni hevesler, yeni heyecan derken, başlayan huzur :onay:

Güle güle besleyip, büyütün, balık için ortam, sizin için manzara harika :tamam:

Çok teşekkür ederim,evet biraz uğraştırdı ama sonucu görünce tüm zahmete değer,dedirtti gerçekten.
Hepimize sağlıklı uzun ömürlü balıklar diliyorum :onay:

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 12.11.2016 16:12   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

İnşallah Yasin beyin rhom u kadar büyüdüğü günleri de görürüz :onay:
Sayfa başı

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 12.11.2016 16:36   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

kmndn yazdı:

Lütfen,istirham ediyorum..Haydut,hiçbir rhom ile kıyaslanamayacak halde,şahsına münhasır bir rhom'dur, ve kıyas yapılmasını sevmiyormuş,öyle diyor :evil:

Teşekkürler temenniniz için :onay:

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 12.11.2016 16:47   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

Serhan ÖZTÜRK yazdı:
kmndn yazdı:

Lütfen,istirham ediyorum..Haydut,hiçbir rhom ile kıyaslanamayacak halde,şahsına münhasır bir rhom'dur,ve kıyas yapılmasını sevmiyormuş,öyle diyo :evil:

Teşekkürler temenni'niz için :onay:

Haydut kameraları da sevmiyor sanırım, hiç net bir poz vermemiş görmek nasip olmadı ;)
Sayfa başı

Çevrimdışı ÖZTÜRK

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 12.11.2016 16:57   İleti başlığı: Re: Siyah Akvaryum / Siyah Piranha - Rhom / HAYDUT'un Evi   

kmndn yazdı:
Serhan ÖZTÜRK yazdı:
kmndn yazdı:

Lütfen,istirham ediyorum..Haydut,hiçbir rhom ile kıyaslanamayacak halde,şahsına münhasır bir rhom'dur,ve kıyas yapılmasını sevmiyormuş,öyle diyo :evil:

Teşekkürler temenni'niz için :onay:

Haydut kameraları da sevmiyor sanırım, hiç net bir poz vermemiş görmek nasip olmadı ;)

As solistler,en son sahne alırmış..
Bakıcısı olarak gösterdiğim sabır'ın 3/1'ini rica ediyormuş,siz kıymetli izleyenlerinden :)
Haksız da sayılmaz..
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 18 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz