Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 4 sayfadan 4. sayfa [ 58 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3, 4
Yazar Mesaj

Çevrimdışı dehaya

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 23.09.2014 13:59   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Piranhalar kesinlikle özel bir cins. Yem yemeyebilir ama programlı bir şekilde sürülerini yok edebildiklerine şahit oldum. eve gelen misafirler ve yakın arkadaşlarımı sayarsanır 50-60 kişi de buna tanık oldu. En çok şaşıran da eşim.

Hikaye şöyle:
14 ay önce 7 adet yavru natteri Eminönü'nden aldım. Antalya'ya kadar sorunsuz getirdim. Antalya'da 120 litrelik bir akvaryuma koydum. Daha birinci haftada dana yüreği yemeye başladılar, 1. ayda elimden yemeye başladılar dana yüreğini. Bu süreçte biraz da cahillikten hemen tamamen dana yüreği ile besledim. 2. ayında eve gelen misafirlerimin çocuklarının gizlice akvaryuma yaptıkları sarsıcı işlemlerden ve oyunlardan sonra hiç eskisi gibi olmadılar. Akvaryumun yerini değiştirdim, bir daha hiçbir çocuğu yaklaştırmadım ama yaramadı. Neyse, derken büyük tankın yapımını bitirdim ve 5. aylarında 600 litrelik güzel olduğunu düşündüğüm tanka aldım natterileri. Ağırlıklı olarak dana yüreği ile beslemeye devam ettim. Sonra yazılanları okudum, tek yönlü beslemek (sürekli dana yüreği gibi) renk solukluğuna yol açabiliyor diye ki benimkilerde öyle olmuştu. Bir iki başka et vs denedim ama çok haz almadılar. 10 cm ye ulaştıkları sırada bir gün içlerinden birini yediklerini fark ettik, suda yüzen sadece kafa ve kılçık kalmıştı. Anlam veremedim. 2 hafta sonra ufak-tefeklerden biri daha gitti. Sonra fark ettik ki yenilecek balık önce diğerlerinden izole ediliyor, 2-3 gün boyunca akvaryumun en uzak ve üst köşesinde hiç yerini değiştirmeden ve birşey yemeden durduktan sonra diğerleri bir fırsatta saldırıp öldürüyor. Sonra biraz araştırdım neden böyle birşey oluyor diye, bir yerde hiç canlı yemle beslenmeyen piranhaların böyle davranabildiklerinin okudum. Bunun üzerine eşime rağmen birkaç günlük açlıktan sonra japon attım tanka, sanki antrenmanlı gibi birkaç sn de işini bitirdiler. Düzenli olarak canlı yem atsam da düzenli olarak sürüden bir üyeyi yemeye devam ettiler, ta ki 2 natteri kalana kadar. Dedim artık bu ikisi yaşar dururlar, biri dişi biri erkekse de güzel olur. Ama yine hayal kırıklığı: hafif büyük olan 2 hafta sonra ilk defa bizim gözümüzün önünde yamyamlığını yaptı ve arkadaşını öldürdü, bu sefer sadece öldürdü, açlığını gidermedi. Sonra ben akvaryumda değişikliğe gittim, katil piranhayı alttaki sumpın orta bölmesine aldım, büyük tankı da tropikal balıklarla donattım. Yamyama yem vermedim 10 gün, sonra vicdan yapmadım, dana yüreği attım hemen yedi. Sonra yine beslemedim. Bir ara deniz balığı attım yemedi, oruçta gibi. Derken açlığının 40 ıncı gününde öldü.
ANTALYA, Önder KIRCA, 27
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı PoisoN

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 23.09.2014 16:34   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

Önder kalabalık sürünün hiç tek kaldığını duymamıştım, bence tek kalan balığı besliyebilirdin ki tüm bu arbededen tek başına sağ çıkmış.
Eğer tek kalan balık ara ara yemlenmesine rağmen yemi yemeyip öldüyse geçmiş olsun. :rip:
Resim
AnıL YüceL
Pygocentrus Piraya

Çevrimdışı sarpk

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 27.09.2014 23:38   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

Eleme olayını bu sabah bende yaşadım :) eve biraz geç gittim dün gece ve saat sabah 5 e doğru besledim balıklarımı ve 7 yavru piranhamda ortalıkta cirit atıyordu :) sabah bi uyandım boy olarak en kısa küçük olan piranham(sürüye geç eklediğim) ölmüştü yarısı yok gözleri yok akıntıyla savruluyordu.. anlamadığım nokta şu balıkların karnı toktu. ve et tavuk ürünleri attığımda 2 dişleyip yemeden bırakıyolardı fakat sabah farrkettimki bir piranhamın yarısını yemişler. akvaryum 90 cm flan balıklarda 4 cm ortalama acaba akvaryum küçük olduğu için yer açmak içinmi yediler en zayıf olanı?

Çevrimdışı Emin16

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 29.09.2014 13:59   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

sarpk yazdı:
Eleme olayını bu sabah bende yaşadım :) eve biraz geç gittim dün gece ve saat sabah 5 e doğru besledim balıklarımı ve 7 yavru piranhamda ortalıkta cirit atıyordu :) sabah bi uyandım boy olarak en kısa küçük olan piranham(sürüye geç eklediğim) ölmüştü yarısı yok gözleri yok akıntıyla savruluyordu.. anlamadığım nokta şu balıkların karnı toktu. ve et tavuk ürünleri attığımda 2 dişleyip yemeden bırakıyolardı fakat sabah farrkettimki bir piranhamın yarısını yemişler. akvaryum 90 cm flan balıklarda 4 cm ortalama acaba akvaryum küçük olduğu için yer açmak içinmi yediler en zayıf olanı?

90cm ? o tanklarda serra türleri besleyenler var fakat natt için uygun değil. Tank aşırı küçük ana sebep o olabilir.
Emin Ozkaya
Sehir:Bursa
Yas:23
Tank:130*40*50
11*Pygocentrus Nattereri

Çevrimdışı PoisoN

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 30.09.2014 08:11   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

90 cm lik bir tankta, malesef bu olaya siz sürüklemişsiniz. :rip: geniş tanklarda bakılmalı sürü balıkları.
Resim
AnıL YüceL
Pygocentrus Piraya

Çevrimdışı bombaciemre

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 31.01.2015 20:02   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

Merhabalar bende 5 aydır 12 adet natteri pirana besliyorum ve aldığımdan beri forumu takip ediyorum.Balıkları bir acayip çıktı 10-12 cm iken aldım

100x40x40 akvaryum siyah kaliteli kum 1200 tatra pompa 300w tetra ısıtıcı ve ufak bir iç filitre var dekor yok şimdi olay şu şekilde

1 odam boş akvaryumu boş odaya kurdum balıklar benden çok korkuyorlardı hatta kendilerinden bile dedim yeniler stress filan genellikle en fazla tavuk göğsü ile besledim yani şöyle söyliyim 2 ay hep tavuk göğsü verdim her kapıyı açtığımda sağa sola vuruyorlar kumları havaya kaldırıyorlardı sonra bir gün eve geldim 1 tane kafa vardı kemik bile yoktu!
Dedim tek tip beslemekten balıklar böyle oldu temizlenmiş hamsi dana ciğeri tavuk göğüsü 2 haftada bir canlı yem atmaya başladım aradan biraz daha geçti bir mefta daha...

Kapıyı açınca acayip korkup ortalığı birbirine katılıyorlar hiç kıpırdamadan duruyorum sakinleşiyorlar yemi atıyorum yemiyorlar anca odadan çıkınca yiyorlar.

bu yazıyı az önce 1 tane daha baktım mefta oldu yani 12 balıkltan şuan 9 tane kaldı bunun sebebi ne olabilir çok merak ediyorum. bazen her gün bazen 2 günde 1 besliyorum yanlarında duramıyorum boş odadalar kütük aldım saklanır korkmazlar diye koca kütüğe vuruyorlar ben içeri girince kendilerine zarar veriyorlar kütük havaya kalkıyor o derece

akvaryum küçük diye mi acaba bu ne anlamadım akıl verecek var mı? üzülüyorum odaya girince kendilerinden geçiyorlar pompa ısıtcı herşey yer değiştiriyor resmen :agla:

Çevrimdışı PoisoN

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.02.2015 13:59   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

bombaciemre yazdı:
Merhabalar bende 5 aydır 12 adet natteri pirana besliyorum ve aldığımdan beri forumu takip ediyorum.Balıkları bir acayip çıktı 10-12 cm iken aldım

100x40x40 akvaryum siyah kaliteli kum 1200 tatra pompa 300w tetra ısıtıcı ve ufak bir iç filitre var dekor yok şimdi olay şu şekilde

1 odam boş akvaryumu boş odaya kurdum balıklar benden çok korkuyorlardı hatta kendilerinden bile dedim yeniler stress filan genellikle en fazla tavuk göğsü ile besledim yani şöyle söyliyim 2 ay hep tavuk göğsü verdim her kapıyı açtığımda sağa sola vuruyorlar kumları havaya kaldırıyorlardı sonra bir gün eve geldim 1 tane kafa vardı kemik bile yoktu!
Dedim tek tip beslemekten balıklar böyle oldu temizlenmiş hamsi dana ciğeri tavuk göğüsü 2 haftada bir canlı yem atmaya başladım aradan biraz daha geçti bir mefta daha...

Kapıyı açınca acayip korkup ortalığı birbirine katılıyorlar hiç kıpırdamadan duruyorum sakinleşiyorlar yemi atıyorum yemiyorlar anca odadan çıkınca yiyorlar.

bu yazıyı az önce 1 tane daha baktım mefta oldu yani 12 balıkltan şuan 9 tane kaldı bunun sebebi ne olabilir çok merak ediyorum. bazen her gün bazen 2 günde 1 besliyorum yanlarında duramıyorum boş odadalar kütük aldım saklanır korkmazlar diye koca kütüğe vuruyorlar ben içeri girince kendilerine zarar veriyorlar kütük havaya kalkıyor o derece

akvaryum küçük diye mi acaba bu ne anlamadım akıl verecek var mı? üzülüyorum odaya girince kendilerinden geçiyorlar pompa ısıtcı herşey yer değiştiriyor resmen :agla:

Aramıza hoşgeldiniz. Lütfen forum kuralları'nı okuyunuz.

Profil bölümünden imzanıza ad, soyad, yaş ve yaşadığınız şehir bilgilerinizi girmelisiniz. Ayrıntı için tıklayınız

Mesajlarınızda Türkçe dil bilgisi kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmenizi rica ederiz.
Resim
AnıL YüceL
Pygocentrus Piraya

Çevrimdışı PoisoN

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 03.02.2015 14:00   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

1-2 Yaşına kadar malesef bu şekilde olaylar yaşanıyor, sabırla atlatılıyor sonrada sefası sürülüyor. :onay:
Resim
AnıL YüceL
Pygocentrus Piraya

Çevrimdışı troyan

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 16.01.2017 17:22   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

Merhaba ;
Ben ilk tecrübem 2009 yılında 240 litre akvaryum 8 tane 4 cm ile başladım, 2 sene besledim hiç eleme olmadı, o kadar agresiftiler ki daha dana yüreğini suya yaklaştırmadan suyun üstünden ısırmaya çalışıyorlardı.
Balıklarımı ben telef ettim, kendime çok kızdım ara verdim.
Şimdi 4 ay oluyor tekrar 9 tane ile başladım 4 cm ile 1 ay içinde 1 eleme oldu.
Geçen haftada 1 tane oldu şimdi 8 tane daha aldım 15 adet yaptım hayırlısı bakalım durumu gözlemleyeceğim .
Asıl şaşırdığım konu önceki balıklarımı ağırlıklı olarak dana yüreği ve canlı yem le besliyordum.
Canlı yem olarak gölde yakaladığım balıkları veriyordum kesinlikle affetmiyorlardı,
bu sürü ise şimdilik kesinlikle canlı yeme ilgi duymuyor yakında eski ve yeni akvaryumu paylaşacağım.
120*50*50 / 15 Pygocentrus Nattereri
Özcan Cesur / 04.04.1983
İstanbul

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 13.02.2017 09:03   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

troyan yazdı:
Merhaba ;
Ben ilk tecrübem 2009 yılında 240 litre akvaryum 8 tane 4 cm ile başladım, 2 sene besledim hiç eleme olmadı, o kadar agresiftiler ki daha dana yüreğini suya yaklaştırmadan suyun üstünden ısırmaya çalışıyorlardı.
Balıklarımı ben telef ettim, kendime çok kızdım ara verdim.
Şimdi 4 ay oluyor tekrar 9 tane ile başladım 4 cm ile 1 ay içinde 1 eleme oldu.
Geçen haftada 1 tane oldu şimdi 8 tane daha aldım 15 adet yaptım hayırlısı bakalım durumu gözlemleyeceğim .
Asıl şaşırdığım konu önceki balıklarımı ağırlıklı olarak dana yüreği ve canlı yem le besliyordum.
Canlı yem olarak gölde yakaladığım balıkları veriyordum kesinlikle affetmiyorlardı,
bu sürü ise şimdilik kesinlikle canlı yeme ilgi duymuyor yakında eski ve yeni akvaryumu paylaşacağım.

Tekrar dönmeniz isabetli bir karar olmuş. :onay: Resimleri bekliyoruz en kısa sürede. ;)
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 14.02.2017 06:42   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

Yeni paylaşımlarınızı bekliyoruz. 1 ay olmuş aslında ama daha yeni kerataları göremedik bizlerde. :grin:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 16.02.2017 11:31   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

En çok eleme ve kayıp ihtimali olan durum bence caribaların yavru halleri...Hep bir diken üstünde oluyor insan ve çok çok yüksek ihtimalle eleme yapıyorlar, değerli bir tür olduğu için de insanın içine oturuyor!
Sayfa başı

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 20.02.2017 09:25   İleti başlığı: Re: Piranha Kayıpları Eleme Tecrübeleri ve Çıkarılan Dersler   

kmndn yazdı:
En çok eleme ve kayıp ihtimali olan durum bence caribaların yavru halleri...Hep bir diken üstünde oluyor insan ve çok çok yüksek ihtimalle eleme yapıyorlar, değerli bir tür olduğu için de insanın içine oturuyor!

Cariba yavrularındaki elemeler canımızı yakıyor çünkü balık maliyeti çok yüksek. Diğer taraftan yavru olan tüm piranhalarda aynı risk geçerli. Balıklar ilk 6 ayda büyüme çabasında oldukları için aşırı derecede yem tüketiyorlar. Bu da bazen yem bulmakta zorlandıklarında bazen de doğaları gereği birbirlerine bulaşmalarına neden oluyor. O arada da olan oluyor zaten.
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 4 sayfadan 4. sayfa [ 58 ileti ]
[Sayfaya git]   Önceki  1, 2, 3, 4

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz