Cariba Yumurtası

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 8 ileti ]

Yazar Mesaj

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 01.05.2017 14:39   İleti başlığı: Cariba Yumurtası   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Öncelikle saygılarımı sunarım. Daha önce caribaların yumurta döktüğünü iddia eden yada yanlış bilgiler verenler olmuş bildiğim kadarıyla. Birçok kez cariba üretimi deneyen ve ümitsizliğe kapılan, yurt dışından (üretim olmasın diye) sadece erkek caribaların satışının yapıldığını iddia edenler hatta caribaların kısırlaştırıldığı iddiaları... Şimdi sizlere hakiki cariba yumurtalarının resmini paylaşacağım. Bizzat kendi caribamın yumurtasıdır.
Sayfa başı

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 01.05.2017 14:47   İleti başlığı: Re: Cariba yumurtası   

Bu fotoğraf caribaların​ kısırlaştırıldığı,sadece erkeklerin satıldığı gibi tezleri de çürüyeceği gibi caribaların yaşını geçince üremeye hazır olduklarının da ispatı olacaktır.bir üretim başarısı değil ama cariba üretimi deneyenler için bir umut ve yardımcı bilgi olmasını diliyorum.

İşte sizlere cariba yumurtalası ;) ,bizzat kendi caribamı kestim ;) evet .ResimResim

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sayfa başı

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 01.05.2017 15:30   İleti başlığı: Re: Cariba yumurtası   

Cariba mı bilimsel araştırma için kurban etmediğimi belirtmek isterim, farklı sebeplerle hayatını kaybeden balıklarımı inceledim arkadaşlar ve saygıdeğer büyüklerim...bu inceleme sonucu yararlı olacağını düşündüğüm birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

*Caribalarda cinsiyet ayrımı; caribaların boy ve irilikleri ne bakarak cinsiyet ayrımı yapılmaması gerekir, aynı batım da ki 4 balığım dan bir büyük bir küçük erkek cariba olduğunu tecrübe ettim.Büyük erkek içlerindeki en büyük balıklardan biriydi, küçük erkek de sürüdeki en küçük cariba idi... Erkek ve dişilerin kafa ve çene yapısında ben bir farklılık tespit etmedim ama fotoğraflarını​ paylaşınca birlikte karar veririz.
*Cinsiyet ayrımı yaparken anal yüzgece bakarak tahmin yürütebiliriz. Nattererilerdeki anal yüzgeci erkek ve dişi arasındaki farkı caribalarınkinde daha az ama aynı... Dişilerin anal yüzgeci daha düz ve kısa,erkeklerinki daha oval ve uzun...
*Son ve en önemli ipucu ise karın şişliği... Dişi balıkların karınları erkeklere göre daha şişik oluyor.Fakat burada dikkat etmemiz gereken bir unsur var, dişi balığın karnındaki şişlik yani yumurtalar anal yüzgece daha yakın iken erkek balığın karnında ki şişlik kafa tarafında oluyor.Sebebi belki erkeğin karnında şişlik sebebi midesi olabilir, haliyle dişi balığın yumurtaları mide den daha arkada olduğu için göbekli görülüyorlar...
*Dişi balığın karnından çıkan yumurtalar gayet olgunlaşmış ve ince bir zar ile iki grup halinde çıktı.zar o kadar ince diki acaba ölmeseler yumurta dökecekler miydi diye düşünmekten kendimi alamadım. Karnını kesince yumurtalar resmen kendini dışarı atmaya yer arıyorlardı...

* Şu zamanlarda bu tür bir denemeye şartlarım müsait değil ama Cariba üretimi deneyenlerin ümitsizliğe kapılmamalarını tavsiye ederim,bence çok yakın bir durum cariba üretimi...

*Bu yazdıklarım tamamen kendi tecrübe ve yorumlarım dır eksik yada yanlış bilgi verdiysem kusuruma bakmayın.

En son Aytaç DEMİRKOL tarafından, 01.05.2017 17:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Türkçe İmla Kuralları.
Sayfa başı

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 01.05.2017 15:42   İleti başlığı: Re: Cariba yumurtası   

Dişi CaribaResim

Sayfa başı

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 01.05.2017 15:50   İleti başlığı: Re: Cariba yumurtası   

Erkek cariba.Resim

Sayfa başı

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 02.05.2017 09:33   İleti başlığı: Re: Cariba yumurtası   

Kardeşim ilk olarak geçmiş olsun caribalar için. İlk duyduğumda da gerçekten üzülmüştüm ama maalesef bu hobinin içerisinde bunlar da var. Diğer taraftan da bilime hizmet etmesi adına iyi olmuş. ;) Kadavralar olmazsa tıp bu hale zor gelirdi herhalde.

Çok başarılı bir ameliyat olmuş gözüküyor. Buradan yine şöyle bir sonuca ulaşabiliriz.
Erişkinliğe ulaşan her balığın karnında yumurta oluşuyor. Önemli olan o yumurtayı dökebileceği ortamı hazırlamak. Diğer taraftan ben üretimlerim de daima 4 lü sürüler tercih etmeye çalıştım. Hep de şöyle düşündüm ; elinize 4 tane bozuk para alıp havaya attığınızda hepsinin yazı ya da tura gelme ihtimali çok düşüktür. Bunun gibi o dört balığın da hepsinin aynı cinsiyette olması çok zordur.

Yumurtlama konusunu Frank' e de sordum zamanında. Natlardan yumurta aldığım halde neden caribalardan alamıyorum dedim. O da bana natların amazonun her yerinde olduğunu fakat caribaların her yerde olmadığını söyledi. Demek ki caribaların yaşadığı yerlerde ufak tefek su farklılıkları var diyebiliriz. Önemli olan o farklılıkları deneme yanılma yoluyla bularak o işi bırakmamak. Benim, cariba yavrusunu bizim alabileceğimize olan inancım tamdır arkadaşlar.

Tekrardan tebrik ederim iyi bir çalışma olmuş.
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 27.09.2018 22:43   İleti başlığı: Re: Cariba Yumurtası   

Hazır cariba buğulamalar,mangallar ortalıklarda dolaşırken konuya bir göz kırpayım dedim.Ve farkettim ki o zamanlar bile kimse ilgilenmemiş bu konuyla :macerena:
Sayfa başı

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 28.09.2018 09:53   İleti başlığı: Re: Cariba Yumurtası   

Kimse ilgilenmez çünkü ilk defa natteri ile üretim yapan her türk gencinin kalbinde cariba üretmek yatar. :grin: Sonra ilk gazla gider damızlık boyda olduğuna inandığı en az 4 tane cariba ya dünyanın parasını bayılır. :grin: Sonra dördü de dişi çıkar. ;) :mrgreen: ya da erkek. 2 sene elinde tutar balıkları. Bakar der ki bunlardan bi cacık olacağı yok bari paramı kurtarayım. :grin: Tabi elinde ölmezse balıklar.En sonunda da nattan sıkılmış ama cariba ile devam etmek isteyen bir hobici bulur ve satar. Sonra da yaw satmasak acaba önümüzdeki 10 yıl içerisinde ürerlermiydi acaba diye düşünür. :mrgreen: Caribanın Türkiye üretim macerası. :onay:
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 8 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz