Elemeler Başladı..

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 7 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı sercat46

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 09.08.2017 09:37   İleti başlığı: Elemeler Başladı..   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Öncelikle herkeze merhabalar;

Balıklarımızla 05.08.2017 de ilk senemizi tamamladık. Vukuatsız devam ederken son 1 haftadır tankımızda bir gözle görülür keyifsizlik vardı. Geçen hafta hatta "canlı yayın" başlığında da fotoğraf paylaşmıştım. Oraya kadar yine bir problem yoktu, renkleri tam oturmaya başladı demiştim ki ; olaylar başladı.
Resim

Sonrasında bir balığın gözlerinin şişliğini farkettim. Forumda bir kaç araştırma sonrasında kabızlık olabileceğini düşündüm, belirtilerde öyleydi. Biraz aç bırakılması, aşırı yemleme yapılmaması gerektiğini gördüm. İlaç kullanımından önce bir su değişimi iyi gelir diyerek 05.08.2017 Cumartesi tarihli su değişimini yaptım. o gün yemleme yapmadım. Pazartesi akşam eve geldiğimde sağlam başka bir balık ölmüştü. Hatta birazda ucundan atıştırmışlardı. Gözleri şiş olan balık duruyordu.
Resim

Dün akşam eve geldiğimde büyük şok yaşadım iki balığımda daha ölmüştü. Birisiyle resmen ziyafet yapmışlardı ve durum içler acısıydı.. kabızlık yaşayan balıktı.

Resim

sonrasında dipte nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde dipte bir siyah dişli gibi plastik parçanın olduğunu üzerinde bağırsak parçalarının durduğunu gördüm. Muhtemelen kabızlık yapanda oydu.

Daha önce sert bir yapay bitki parçası yemiş olan bir balığım olmuştu o da müdahale etmeden biraz zorda olsa çıkarmıştı, yine öyle olur diye tahmin etmiştim ki çıkartamadan arkadaşları müdahele ettiler duruma.

Diğer balıkta elemenin zayıf halkası şeçildi herhalde o da su üzerindeydi.

Resim

tankım 150x55x65 ölçünde ve 16 adettiler. Şu an sayı 13 e indi.

Su değerleri hemen hemen hep standartlarda, haftalık aksatmıyorum, dinlenmiş su kullanıyorum(evin heryeri damacana :grin: ) sürekli toklar hatta böyle nazlı yem yemeleri var peşinde elimde kepçe geziniyorum ama
son bir haftadır sebebsiz streslerini anlayamadım gitti.
Sertaç
Bursa / 30 yaş
150x55x65 tank 16x Pygocentrus Nattereri
100x40x50 tank 15x Zebra
100x40x50 tank Boş
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı dorukbjk

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 09.08.2017 10:08   İleti başlığı: Re: Elemeler Başladı..   

Geçmiş olsun üzücü bir durum. :(
mustafa abalı
ıstanbul / esenler
yasım 35

En son Serkan AKKAŞ tarafından, 09.08.2017 16:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
İmla kurallarına "çok" dikkat edilmeli.

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 09.08.2017 17:03   İleti başlığı: Re: Elemeler Başladı..   

Kardeşim geçmiş olsun. Tank ölçülerine göre balık sayın normal. Acaba ters giden ne var diye düşündüm. Ergenliğe giren balıklarda zaman zaman çiftleşme içgüdüleri ya da yer kavgaları olabiliyor. Bazen dışarıdaki havanın değişimleri de maalesef bu tarz durumları etkiliyor. Havanın kapalı olduğu dönemlerdeki basınç farklılıkları balıkları tetikliyor mesela enteresan bir şekilde. Anormal bir durum gözükmüyor dediğim gibi. Yine de hala çok huzursuzluk varsa balıklarda , su ısısını 2 derece düşürmeni tavsiye ederim. Ya da sudaki akıntıyı yavaşlatmanı. Bu, balıkların daha stabil durmasını sağlar. ;)
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı sercat46

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.08.2017 08:59   İleti başlığı: Re: Elemeler Başladı..   

Serkan AKKAŞ yazdı:
Kardeşim geçmiş olsun. Tank ölçülerine göre balık sayın normal. Acaba ters giden ne var diye düşündüm. Ergenliğe giren balıklarda zaman zaman çiftleşme içgüdüleri ya da yer kavgaları olabiliyor. Bazen dışarıdaki havanın değişimleri de maalesef bu tarz durumları etkiliyor. Havanın kapalı olduğu dönemlerdeki basınç farklılıkları balıkları tetikliyor mesela enteresan bir şekilde. Anormal bir durum gözükmüyor dediğim gibi. Yine de hala çok huzursuzluk varsa balıklarda , su ısısını 2 derece düşürmeni tavsiye ederim. Ya da sudaki akıntıyı yavaşlatmanı. Bu, balıkların daha stabil durmasını sağlar. ;)

Serkan abim, dereceyi akşam biraz azaltırım :onay:

Ölümlerin olduğu o gün suda aşırı bir pis koku vardı, nitrat çok yüksekti, bende 1 gün ara ile %20 su değişimi yaptım. Şebeke suyuda hiç kullanmıyorum, dinlendirip su değişimi yapıyorum mecburen. Şimdi daha iyiler fakat su sirkülasyonu olsun diye ve biraz daha sakinleştiriyor diye iç filtreyi açık bıraktım. bu akşam ısı ve filtre gücünü azaltıp uygular, haberdar ederim. ;)
Sertaç
Bursa / 30 yaş
100x40x50 tank 15x Zebra
100x40x50 tank Boş

Çevrimdışı Cengiz Anıl

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.08.2017 10:47   İleti başlığı: Re: Elemeler Başladı..   

Çok geçmiş olsun, gelişmeleri takipteyiz.

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 10.08.2017 13:32   İleti başlığı: Re: Elemeler Başladı..   

sercat46 yazdı:
Serkan AKKAŞ yazdı:

Ölümlerin olduğu o gün suda aşırı bir pis koku vardı, nitrat çok yüksekti, bende 1 gün ara ile %20 su değişimi yaptım. Şebeke suyuda hiç kullanmıyorum, dinlendirip su değişimi yapıyorum mecburen. Şimdi daha iyiler fakat su sirkülasyonu olsun diye ve biraz daha sakinleştiriyor diye iç filtreyi açık bıraktım. bu akşam ısı ve filtre gücünü azaltıp uygular, haberdar ederim. ;)

Hadi bakalım Sertaçım. Bir kayıp daha yaşamayız inşallah. :onay:
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı sercat46

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.08.2017 22:34   İleti başlığı: Re: Elemeler Başladı..   

Cengiz Anıl yazdı:
Çok geçmiş olsun, gelişmeleri takipteyiz.

Gelişmeleri paylaşacağım ;)

Serkan AKKAŞ yazdı:
sercat46 yazdı:
Serkan AKKAŞ yazdı:

Hadi bakalım Sertaçım. Bir kayıp daha yaşamayız inşallah. :onay:

Dereceyi biraz azalttım, iç filtreyi kapattım. Durum sakin, beklemedeyiz. Umarım geçici bir durumdur ve tekrarı olmaz :macerena:
Sertaç
Bursa / 30 yaş
100x40x50 tank 15x Zebra
100x40x50 tank Boş
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 7 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz