Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 10 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Mehmet KARATAŞ

Moderator

Moderator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 25.06.2018 21:06   İleti başlığı: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Selam arladaşlar, herkeze kayıpsız hobiler dilerim.
300lt lik tankımda 1adet rhom besliyorum 2. Ayı dolmak üzere. Balığın formu ilk sahiplendiğimde gayet düzgün ve sağlık durumu yerindeydi.
Aşşağıdaki ilk resimi bu olayı ilk fark ettiğimde çekmiştim,diğer resimler ise bugün çekildi. Balığın yem yemesinde problem yok,iştah gayet yerinde. Yemi bekletme durumu yok düştüğü gibi gömüyor. Ama bu solungaç durumu düzelmedi ve sanki git gide dahada kötü oluyor. Kepçe kulak oldu ve solungaç açıklığı var. Fikirlerinizi bekliyorum.
Tuz uygulaması yapıldı değişiklik yok
Tank 300lt
Orta derecede bitkili
1 adet iç sump 1 adet dış filitre
Kum silis
Rhomdan önce tankta nat vardı.

Resim

Resim

Resim
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Burak Culcu

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 25.06.2018 21:23   İleti başlığı: Re: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

Benim damizlik altı nattarilerin de bi balıkta da aynı sorun var bende çözemedim 3 4 ay oldu her hangi bi sıkıntısını görmedim inşallah sizin canavarda dabi Problem olmaz kocaman maşallah :nazar:
150*40*50=15 x Nattari
100*50*60=6 x Nattari
100*30*40=Canlı Doğuran
40*20*20 =Gecko Terrarium
100*40*30=1x Serrasalmus Nattarius《 Jilet 》:D

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 28.06.2018 09:30   İleti başlığı: Re: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

Geçmiş olsun kardeşim. Nadir de olsa görülen bir sıkıntı. Acaba bu tarz sıkıntılar genetik midir yoksa sudan kaynaklanan bir durum mu ? Aytaç ne diyosun ???
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 28.06.2018 15:42   İleti başlığı: Re: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

Serkan AKKAŞ yazdı:
Geçmiş olsun kardeşim. Nadir de olsa görülen bir sıkıntı. Acaba bu tarz sıkıntılar genetik midir yoksa sudan kaynaklanan bir durum mu ? Aytaç ne diyosun ???

Biz özelden görüştük abi.
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Moderator

Moderator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 28.06.2018 22:27   İleti başlığı: Re: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

Serkan AKKAŞ yazdı:

Aytaç abiyle görüştük abi, su değerlerinin normal olduğunu düşüncesindeyim 300lt de tek duruyor. Su değişimleri düzenli, kimyasala girmeden tuz denedim ama bi değişim olmadı. Benim düşüncem yemleden olabileceği yönde, ilk başlarda alabalık ve hamsi vardı öğünlerinde. Daha sonra hamsiye daha iştahlı davrandığından sadece hamsiye döndürdüm beslenmesini bu yüzden olabileceğini düşünüyorum. şuan sadece alabalık veriyorum eğer bir değişim olursa burdan paylaşıcam.
Eğer bi değişiklik olursa bundan sonra tuzlu su ürünleriyle besleme devrini kapatırım :)

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 29.06.2018 16:49   İleti başlığı: Re: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

Hımm enteresan, olabilir çünkü bunun eninde sonunda bir mantığı olmalı. Ya beslenme ya su değerleri. Koca tankta su değeri değişmeyeceğine göre diyorsun, yemleme de sıkıntı olabilir. Hadi bakalım bekleyip görelim neler olacak. :onay:
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

kmndn

TPF Üyesi

TPF Üyesi

İletiTarih: 01.07.2018 13:17   İleti başlığı: Re: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

Yemden kaynaklı olmadığını düşünüyorum, benim Natteri de de oldu, sadece Artemia ve tavukla büyümüştü, su şartlarındandır diye düşünüyorum. Tuz tedavisi ve ilaç kullandım geçmedi.
Sayfa başı

Moderator

Moderator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 02.07.2018 18:11   İleti başlığı: Re: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

Serkan AKKAŞ yazdı:
Hımm enteresan, olabilir çünkü bunun eninde sonunda bir mantığı olmalı. Ya beslenme ya su değerleri. Koca tankta su değeri değişmeyeceğine göre diyorsun, yemleme de sıkıntı olabilir. Hadi bakalım bekleyip görelim neler olacak. :onay:

Şuanlık ilerleme durdu, düzelme olacağını kısa vadede düşünmüyorum. Balık daha ufak büyüdükçe nasıl bir durum olacak hep beraber göreceğiz.
kmndn yazdı:
Yemden kaynaklı olmadığını düşünüyorum, benim Natteri de de oldu, sadece Artemia ve tavukla büyümüştü, su şartlarındandır diye düşünüyorum. Tuz tedavisi ve ilaç kullandım geçmedi.

Tank büyük su şartlarından yana pek şüphe duymuyorum, belki atladığım birşey vardır.

Çevrimdışı DeJaVu

TPF Tecrübeli Üyesi

TPF Tecrübeli Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 07.07.2018 16:25   İleti başlığı: Re: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

Merhaba,

Geri dönüş olmaz. Ancak anestezi yapıp kıvrımlı kısmı kesenler var tırnak gibi, önermem genelde balığın hassas olduğu solungaç zarar gördüğünden ölüyor. Bu şekilde bakarsın, görüntü dışında bir sorun olmaz.
Burak Söylemez

Moderator

Moderator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 10.07.2018 06:39   İleti başlığı: Re: Serrasalmus Rhombeus Solungaç Sorunu   

DeJaVu yazdı:
Merhaba,

Geri dönüş olmaz. Ancak anestezi yapıp kıvrımlı kısmı kesenler var tırnak gibi, önermem genelde balığın hassas olduğu solungaç zarar gördüğünden ölüyor. Bu şekilde bakarsın, görüntü dışında bir sorun olmaz.

Balıkta görsel deformasyon haricinde bi sıkıntı yok,ilerleyen zamanlarda belki bi operasyon yaparım.
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 10 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz