Nitrit Oranı Yüksek

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 24 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı kirpi

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:38   İleti başlığı: Nitrit Oranı Yüksek   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Arkadaşlar nitrit oranı çok yüksek çıkıyor, 3 kere dip suyu cektim ama degisen bir sey olmadi yardim ederseniz sevinirim. Ne yapmak lazim???
EdiZ Çıtak
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:39   İleti başlığı:    

Su değerlerini düzeltmek yerine ilk önce nitritin neden yükseldiğini bulmak gerekir. Kaya, dekor vs gibi yükselten değerler var ise ilk önce akvaryumdan onları uzaklaştır. Sonra düzenli dip çekimleriyle sabit yaparsın.
Bu değerin yüksek oması piranhaları çok olumsuz etkiler ve yem yememesine, dolaşmamalarına neden olur. Önemli bir sorun haline gelmez ama geçici olarak balıkları etkiler. Önlemi alınmazsa balıklar geç gelişir.
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı kirpi

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:41   İleti başlığı:    

Soyle bisey duydum; benimki gibi yeni akvaryumlarda azot dongusu olusana kadar nitrit orani yukselir ve en erken 1 ay sonra nitrit i nitrifikasyonla nitrat a ceviren bakteriler urer ve nitrit orani duser. Bu bilgi dogru mudur sizce yani yeni akvaryumlarda nitrit oraninin yuksek olmasi normal olabilirmis... Benim tek korktugum amonyak zehirlenmesi ..
EdiZ Çıtak

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:42   İleti başlığı:    

Doğru ben bunu unuttum çünkü seninkinin yeni akvaryum olduğunu bilmiyordum. Dostum yeni akvaryum kurulumu diye, tank değişimi diye bir sürü başlık açıp belirttim bunu okumadın mı?? Bende yazıyorum ama kimse okumuyor galiba...

2-3 günde bir en az %20 dip çekip yerine en az 1 gun beklemiş su koy. Yaklaşık 4 hafta sonra akvaryum suyun oturur ve bu işlemi balıkların sağlıkları açısından 5-7 günde bir yaparsın.

Sana bir program yazım hemen;

Çarsamba: %20
Cumartesi: %20
Pazartesi: %20
Çarşamba: %20
Cuma: %20
Perşembe: %20
Pazar: %20
Cuma: %20

Tamamdır.. :P
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı kirpi

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:43   İleti başlığı:    

Yuksek cikan nitrit abi... Degerlerin bir hayli uzerinde metehan in dedigi gibi dip suyu cekiorm ayrica sera aquatan ve kaya tuzu ilavesi yaptim. Bunun nitrit yukselmesinin dogal bir biyolojik surec (azot dongusu) oldugunu duydum. Bakteriler tam anlamiyla olusuncaya kadar bu surecekmis sonra nitrit 0 ya yakin bir degere dusecekmis forumlarda boyle yaziyor. Yani nitrit nitrat a donusecekmis falan filan... Umarim hersey yolunda gider ayrica yapmam gereken acil birsey var mi tek korktugum kandakai oksijen dolasiminin azalip baliklarin olmesi. Bunu engellemek icin elimden geleni yapiyorum.
EdiZ Çıtak

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:45   İleti başlığı:    

Hergun %10 bile olsa dip çekip, filitre kovanın içindeki dipten cekilmiş suyu tazelemen balıklarını koruyacaktır.
Dış filitrenin kovasındaki suyu dok ve içine akvaryumdan su koyup kapat. Bunu ben 2 haftada bir süngerlere ellemeden yaparım ama sen bu süreç içinde 4-5 gunde bir yapabilirsin.
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı kirpi

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:51   İleti başlığı:    

Yabanci sitelerin cogunda nitrit zehirlenmesinden bahsediliyor kanda oksijen tasinmasi zayiflayacagi icin baligin solunum yeteresizligi cekicegi soylenior bu nedenle nitrit ten tirsiyorm bu kadar... 1 ay sonra bu sorunlar duzelmeye baslar mi sizce yani azot dongusu yerine oturunca (tabii ki bu arada dip suyu cekilmesi ihmal edilmemesi sarti ile)
EdiZ Çıtak

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:51   İleti başlığı:    

Evet bir sorun kalmaz. Can'ın dediği gibi bitkiyi es geçme. Ayrıca yabancı sitelere bek aldırış etme... Onlar herşeyi abartıyolar. Onlara kalsa benim yaptığım herşey yanlış. Ayrıca en iyi piranha sitelerinde cinsiyet için; çok çok zordur hatta anlaşılmaz gibi cümleler varmış.. Oysa biz 1 cmlik balığın ne olduğunu anlıyoruz. :wink:
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı kirpi

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:52   İleti başlığı:    

2 gun oldu dıp suyu cekiorm hergun akvaryumdakı kayayayı ve bazı gereksız seylerı ayıkladım... Nıtrıt seviyesi halen yuksek seyrediyor. Bugun yine dip suyu cekicem tekrar. Bu arada suya nitrifikasyon bakterileri ilave ettim(sera nitrivec) umarim faydasini gorurum. Metehan in verdigi programi da uyguluyorm. Umarim baliklara zarar gelmeden su donemi atlatirim.
EdiZ Çıtak

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:53   İleti başlığı:    

Ediz;

Forumda hiç akvaryum ve dekorunun resimleri olmadığından nitritin neden kaynaklandığını bilmiyorum. Resim ekleme sansın yok mu?
Kaya falan demişsin.. çıkar hepsini. Değer yükseltmese bile balıkların carpmaları sonucu kalıcı yaralar açabilir. Akvaryumunda; kaya, taş, vazo vs gibi dekorlar varsa çıkar hepsini..
Ayrıca; akvaryumundan %50 dip çekip yerine damacana su ekleme şansın var ise çok iyi olur..
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı kirpi

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:53   İleti başlığı:    

Abı akvaryumda 1 adet mongo koku,mercan,ve amonyak dusurucu var ve 2 tane de plastık bıtkı hepsı bu kaya falan hepsını attım zaten...Hergun dıp cekmeye devam edecem.
EdiZ Çıtak

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:54   İleti başlığı:    

Mercanı da cıkar.. Ne işi var akvaryumda..
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı kirpi

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:54   İleti başlığı:    

3. gune geldik nitrit seviyesi halen yuksek dediklerinizi de uyguluyorm. Akvaryum 4. haftasinda bu nitrit yuksekliginin bir an once gecmesi icin dua ediyorm umarim olumle sonuclanmaz. Nitrifikasyon bakterilerinin ortaya cikmasini beklemekten baska caresi yok gibi ne yaptiysam azalmiyor su irenc madde. Ama duzenli %20 lik su degisimi yapmaya devam ediyorum.
EdiZ Çıtak

Çevrimdışı wetehan

Kurucu Üye

Kurucu Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:55   İleti başlığı:    

Mercanıda çıkarttıysan şimdi sadece beklemek kaldı.. Değer düşürücü kimyasallar kullanma.. Bu kadar düzenli su değişimlerinden dolayı balıklara birşey olmaz. Aynı sorun yeni kurduğum 700lt de bende de var. Balıklar bir gün canavar, diğer gün dipte.. Bende 2 günde bir ufak oranlarda su değiştiriyorum azıyolar yine.. Dediğim gibi 3-4 hafta süre sonunda su oturuyor ama senin akvaryumun 160lt ve 80-100lt cekip yerine nestle gibi r/o suyu olmayan damacana sulardan koyabilirsin. Böylelikle 3-4 gun su değişimi yapmazsın..
....MeTe HaN....
Www.PiranhalaR.coM

Çevrimdışı kirpi

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.05.2005 00:56   İleti başlığı:    

Aynı bende de oyle metehan... Su degıstırınce azıyolar sonra ertesı gun ole askıda duruyorlar. Neyse sabırla bekleyecez su degısımını kumu vakumlayarak yapıorm ustelık hortumun ucundakı aparatla. Ya nıtrıt zehırlenmesı olmasın da baska da bısey ıstemem. Zaten yemlemeyı de ıyıce azalttım 3 - 4 gun de bı verıyorm amonyak sevıyesı cosmasın dıye...
EdiZ Çıtak
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 24 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz