Bitkili Tankım

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 4 sayfadan 1. sayfa [ 49 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı bogazyargiclari

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.01.2014 16:33   İleti başlığı: Bitkili Tankım   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Merhabalar herkese,
Yaklaşık 1 senedir ufak ufak yapmaya çalışıyordum bir türlü istediğim gibi olmamıştı, iş dolayısıyla pek üstüne düşemiyordum. Bu hafta sonumu bitkili tankı tekrar dekore ederek geçirdim. Dekore ederken bu işte pek iyi olmadığımı anladım.. Sizlerin de fikirlerini bekliyorum.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Elma salyangozlar anibiasları bu hale getirdiler. Sebebini anlayamadım, bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Resim
Resim
Resim
Resim

Aydınlatma düzeneğini de kendim yaptım. 2 adet 36W gro-lux , 1 adet 25W anibias floresan mevcut. tankın ölçüleri 100*50*40 standart 200 Lt. önerilerinize göre ilave yada değişiklikler de yapabilirim.

Resim
Resim
Resim

Tüp ile CO2 takviyesi yapıyorum. Gübre henüz almadım aslında nasıl birşey almam gerektiğini de bilmiyorum. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.
Ayrıca zemini kaplayacak kolay bulabileceğim ve çok uğraştırmayacak bir bitkiye ihtiyacım var. Kum Hagen.

Şimdiden görüş ve önerileriniz için teşekkürler.
İbrahim Hakkı Bilgin - İstanbul
AB rh +
120x60x60 - 18x 13-14 cm Natteri..
100x50x40 - Bitki & Karides

En son PoisoN tarafından, 21.01.2014 16:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Başlık Düzeltildi.
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.01.2014 16:51   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

Işıklandırmada ki grolüxler iyi anubias floyu bilmiyorum ancak bitki flosu ise olur zaten. Elmalar da acıkmış çok belli onlara havuç salatalık veya kuru yem ile beslersen bitkileri bir nebze bırakırlar. Tank güzel duruyor biraz dekor değişikliği yapılabilir bu kişinin zevkine kalmış bir konu. Sıvı gübre isteyecek bir tür tankın da fazla yok ışık ve Co2 geri kalanını halleder ama takviye yapayım diyorsan sıvı gübre veya mehmet abinin bir kaç kullandığı marka vardı memnundu sanıyorum. Eline sağlık zaman ile daha güzel duracaktır. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.01.2014 19:34   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

aytacdemirkol yazdı:
Işıklandırmada ki grolüxler iyi anubias floyu bilmiyorum ancak bitki flosu ise olur zaten. Elmalar da acıkmış çok belli onlara havuç salatalık veya kuru yem ile beslersen bitkileri bir nebze bırakırlar. Tank güzel duruyor biraz dekor değişikliği yapılabilir bu kişinin zevkine kalmış bir konu. Sıvı gübre isteyecek bir tür tankın da fazla yok ışık ve Co2 geri kalanını halleder ama takviye yapayım diyorsan sıvı gübre veya mehmet abinin bir kaç kullandığı marka vardı memnundu sanıyorum. Eline sağlık zaman ile daha güzel duracaktır. :onay:

Tüm zemini kaplayacak zemin bitkisi bulmalıyım parvula olabilir ama fazla uzayan bişey istemiyorum tankın içine pek müdehale imkanı yok. Sürekli budama yapamam bu tarz bitki ne önerirsin.
AB rh +

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.01.2014 21:04   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

bogazyargiclari yazdı:
aytacdemirkol yazdı:

Tüm zemini kaplayacak zemin bitkisi bulmalıyım parvula olabilir ama fazla uzayan bişey istemiyorum tankın içine pek müdehale imkanı yok. Sürekli budama yapamam bu tarz bitki ne önerirsin.

Uzamayan bakım gerektirmeyen deyince sen benim ilgi alanımdan çıkıyor o bende dev amazon javamoss türleri var genelde eskiden de anubiaslarım vardı hep zemin bitkisi ve diğer bitki çeşitleri ile ilgili bu aralar Mehmet abi çok haşir neşir bakalım o ne diyecek. Kısa pek uzamayan moss türlerinden bir kaç tür vardı çam ağacı gibi onlar ne uzar ne büyür ne solar ne açar bende bir dönem vardı bir bak istersen adını atarım sana video da var bir bakarsın sağ taraf da ki koyu renkli kısa olanlar.
http://www.youtube.com/watch?v=k5M11rLxuxM
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 01:01   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

İbrahim tank kaç litre ve hangi floresan kaç watt onlar hakkında bilgi verirsen sana daha iyi yardımcı olabilirim. Zemin bitkileri genelde çok ışık isterler. Litre başına ortalama olarak 1 watt aydınlatma yapman gerekir. Ve gübreleme miktarın da iyi olmalı. Bence en güzel zemin bitkisi cuba ama dediğim gibi ışığı çok ister. Bir de floresanlara reflektor takarsan ışıklardan çok daha iyi performans elde edersin. Reflektor icin sana istersen birini önerebilirim, fiyatları da uygun. Bence öncelikle aydınlatmanı iyileştirip zemin bitkisine öyle gir. Yoksa hepsi çöp olur. Özellikle t5 floresan kullanmanı tavsiye ederim, az yakar çok aydınlatır :)
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
High Tech Planted Tank: 75*50*50

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 01:11   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

Mehmet SOVUK yazdı:
İbrahim tank kaç litre ve hangi floresan kaç watt onlar hakkında bilgi verirsen sana daha iyi yardımcı olabilirim. Zemin bitkileri genelde çok ışık isterler. Litre başına ortalama olarak 1 watt aydınlatma yapman gerekir. Ve gübreleme miktarın da iyi olmalı. Bence en güzel zemin bitkisi cuba ama dediğim gibi ışığı çok ister. Bir de floresanlara reflektor takarsan ışıklardan çok daha iyi performans elde edersin. Reflektor icin sana istersen birini önerebilirim, fiyatları da uygun. Bence öncelikle aydınlatmanı iyileştirip zemin bitkisine öyle gir. Yoksa hepsi çöp olur. Özellikle t5 floresan kullanmanı tavsiye ederim, az yakar çok aydınlatır :)

Mehmet abi tank 200 lt 2 adet 36W t8 gro-lux var 1 adet 25W anibias var. 2 tane daha 36W t5 ilave adebilirim. Reflektör de kullanırım tabi elimdeki aydınlatma düzeneğine uygun reflektör yapmak lazım. Sence tam olarak nasıl bir aydınlatma yapmalıyım?
AB rh +

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 01:56   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

Madem elinde grolux var onları da değerlendirip, 2 adet 90 cm sylvania aquastar t5, 2 adet de 865 kodlu 6500k t5 osram ve reflektörle canavar gibi olur. Her türlü zemin bitkisi yetiştirirsin. Toplamda 192 watt eder zaten. Kumu da düşersen tank yaklaşık 170-175 litre su alır. Tarz olarak da iwagumi stilini öneririm. Cuba ağırlıklı aralara da parvula ve bir kaç çeşit de bodur bitki, 4-5 tane de güzel taş ile süper olur. Reflektörleri de bakırköyde bi abi var ben sana telefonunu yazarım o sana floresanlarına göre kesip verir. Hatta kapağı ona bırakırsan o bile toplayıp hazır halde verir sana. Yalnız floresanları sen almalısın.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 02:03   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

Bir kaç örnek tank;
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 02:23   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

Mehmet SOVUK yazdı:
Madem elinde grolux var onları da değerlendirip, 2 adet 90 cm sylvania aquastar t5, 2 adet de 865 kodlu 6500k t5 osram ve reflektörle canavar gibi olur. Her türlü zemin bitkisi yetiştirirsin. Toplamda 192 watt eder zaten. Kumu da düşersen tank yaklaşık 170-175 litre su alır. Tarz olarak da iwagumi stilini öneririm. Cuba ağırlıklı aralara da parvula ve bir kaç çeşit de bodur bitki, 4-5 tane de güzel taş ile süper olur. Reflektörleri de bakırköyde bi abi var ben sana telefonunu yazarım o sana floresanlarına göre kesip verir. Hatta kapağı ona bırakırsan o bile toplayıp hazır halde verir sana. Yalnız floresanları sen almalısın.

Bu hafta sonuna kadar söylediğin floresanları alacağım. 40 cm genişliğe 6 flo. yanyana sığar umarım.
AB rh +

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 08:59   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

bogazyargiclari yazdı:
Mehmet SOVUK yazdı:

Bu hafta sonuna kadar söylediğin floresanları alacağım. 40 cm genişliğe 6 flo. yanyana sığar umarım.

Tank ölçünde genişlik kısmına 50 yazmışsın. Genişlik mi 50, yükseklik mi? Gerçi 40 cm'e reflektör ile de sığarlar.
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 09:46   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

Mehmet SOVUK yazdı:
bogazyargiclari yazdı:
Mehmet SOVUK yazdı:

Tank ölçünde genişlik kısmına 50 yazmışsın. Genişlik mi 50, yükseklik mi? Gerçi 40 cm'e reflektör ile de sığarlar.

Yanlış yazmışım abi yükseklik 50, genişlik 40 cm. Sığarsa sorun yok. Elimde 2*36W elektronik balast var. T5' lerde 24, 28 ve 39 W var 28W alsam yeterli olur mu?
AB rh +

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 09:55   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

Yada elimdeki 2*36W balastı: http://www.alaydinlat.com/LUMILUX-T5-FH ... R-245.html 2 adet t5 osram da kullanırım.
Yeni bir balasta ihtiyacım olacak onu da 2*39W alırım.
AB rh +

Piranhacı

Piranhacı

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 10:07   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

http://www.sylvania-tr.com/SYLVANIA,AQU ... tar-t5-39w

Sylvania T5 leri de buradan alacagım.
AB rh +

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 13:36   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

Hadi kolay gelsin ibo sana. :onay: Örnek resimlerde ki gibi bir şey bekliyoruz. ;)
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Beta halfmoon

Lovebird Personata

Çevrimdışı Mehmet SOVUK

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 22.01.2014 15:07   İleti başlığı: Re: Bitkili Tankım   

Tamam olur bunlar İbrahim. :onay: Reflektörler de 5-6 cm genişlikte. 6 cm olsa 6×6=36 cm eder kapağa da rahat sığar.
Gübren var mı?
Mehmet SOVUK
Avcılar / İSTANBUL
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 4 sayfadan 1. sayfa [ 49 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2, 3, 4  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz