Balığım Öldü

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 19 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

Çevrimdışı ozgur6597

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 18.08.2017 11:49   İleti başlığı: Balığım Öldü   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Dün durgundu diye fotoğraf atmıştım.Bu sabah böyle buldum.Baya kötü hissettim.Hiç bir şey yokken böyle olması beni üzdü.

Resim
Özgür Pulat
100x40x50 7 Pygocentrus nattereri
40x20x30 Canlı yem tankı (Japonlar,pengasuslar)
African grey parrot
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı Necrophos

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 18.08.2017 18:13   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Geçmiş olsun kardeşim. Ben de natt sürüsü beslediğim için bu haber daha çok canımı sıktı. Anladığım kadarıyla kesin bir neden de anlaşılamamış. Umarım tekrarlamaz.
9 adet Pygocentrus Nattereri
100x40x50h Samsun

En son Serkan AKKAŞ tarafından, 21.08.2017 16:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
İmla kurallarına "çok" dikkat edilmeli.

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 18.08.2017 23:05   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Kardeşim çok geçmiş olsun. İnan hayret ettim. Yalnız ölü balığın yanında etler var. Sanki kusmuş gibi. Nitrattan ölmüş olabilir mi ? Akvaryum kokuyormuydu ?
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı ozgur6597

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 19.08.2017 00:09   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Serkan AKKAŞ yazdı:
Kardeşim çok geçmiş olsun. İnan hayret ettim. Yalnız ölü balığın yanında etler var. Sanki kusmuş gibi. Nitrattan ölmüş olabilir mi ? Akvaryum kokuyormuydu ?

O etleri atıp çıkartıyorum.Çünkü yemiyorlar 4 gündür.Diğerleride hareketsiz genelde.Bugün mikofish aldım.1 saatliğine filtreyi kapatıp bekledim.Sarı su oldu.İlacı atınca canlandılar yüzmeye başladılar ama yine yem yemediler.Bu saatlerde gene durgunluk vardı az ilacı az attım yine canlandılar şuan iyi gibiler.Yarın %20 su değişimi yapıp ilacı tekrar atacağım.Bugünde yapıldı su değişimi.
Ölme nedeni olarak aklıma gelenler.
1-Evde böcek ilaçlama yapıldı.Odada ağır koku vardı.Adam balıklar suda zarar gelmez dedi.
2-Eve yeni kurulan arıtma cihazındaki içme suyunu ekledim.Oda 15 litreyi bile geçmez.Buharlaşan suya ekledim.
3- 2 aydan fazla su değişimi yapmadım(sadece buharlaşan su yerine su ekliyordum.)Ama dış fltreyi temizleyeli 25 gün filan oldu.Acaba değişim yapmadım diye bakterimi oluştu ?
Özgür Pulat
African grey parrot

Çevrimdışı sercat46

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 19.08.2017 10:34   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Geçmiş olsun, üzülüyor insan..

Balıkların su değişimini ihmal etmişsin, yanında duran balıkta simsiyah belli suda bir problem var.. Etleri yemiyorsa 20-30 dk sonra alman gerekir. Daha fazla durdukça tabi ki suyu bozar. Sadece 5-10lt ilaveyle olmaz. Çok acil bir su değişimi yapmalısın. Suyu arıtmada olsa direk ilave etmek bence alışkın değilse çok zararlı. Su beklemiş şekilde yoksa ve zamanda yok, bence damacana su al ve değiştir derim :onay: daha sonra ki su değişimlerinde de damacanalara suyu 2 gün önce çeşmeden direk doldurup, beklettikten sonra tekrar kullanabilirsin, ben öyle yapıyorum ve hiç haftalık 120 lt su değişimi aksatmıyorum. Damacana işi litre ve yüzde için garanti yöntem. ;)
Sertaç
Bursa / 30 yaş
150x55x65 tank 16x Pygocentrus Nattereri
100x40x50 tank 15x Zebra
100x40x50 tank Boş

Çevrimdışı ozgur6597

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 19.08.2017 18:08   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

sercat46 yazdı:
Geçmiş olsun, üzülüyor insan..

Balıkların su değişimini ihmal etmişsin, yanında duran balıkta simsiyah belli suda bir problem var.. Etleri yemiyorsa 20-30 dk sonra alman gerekir. Daha fazla durdukça tabi ki suyu bozar. Sadece 5-10lt ilaveyle olmaz. Çok acil bir su değişimi yapmalısın. Suyu arıtmada olsa direk ilave etmek bence alışkın değilse çok zararlı. Su beklemiş şekilde yoksa ve zamanda yok, bence damacana su al ve değiştir derim :onay: daha sonra ki su değişimlerinde de damacanalara suyu 2 gün önce çeşmeden direk doldurup, beklettikten sonra tekrar kullanabilirsin, ben öyle yapıyorum ve hiç haftalık 120 lt su değişimi aksatmıyorum. Damacana işi litre ve yüzde için garanti yöntem. ;)

Dün gece mikofish atmıştım.Su az sarı renkte ilaçlı.Değişim yapsammı sizce bugün ?
Özgür Pulat
African grey parrot

Çevrimdışı sercat46

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 19.08.2017 20:44   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Bence yapmalısın, tek başına bozuk bir suda microfish yetersiz olur diye düşünüyorum, tecrübeli diğer arkadaşlarada danışmakta fayda var tabiki :onay:
Sertaç
Bursa / 30 yaş
150x55x65 tank 16x Pygocentrus Nattereri
100x40x50 tank 15x Zebra
100x40x50 tank Boş

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 19.08.2017 21:33   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Küçük tanklar da haftalık büyük tank ve büyük filtre hacimli tanklarda en fazla 2 hafta bir dip çekimi yapılmalı. Tanka atılan ve geri alınan yemleri özellikle 4 gün diyorsun tekrar verilmemeli bence balığın ölüm sebebi evdeki durumlar neticesinde şuan şaibeli ama genel düşüncem suda nitrat büyük ihtimal %30 su değişimi dinlenmiş su, sera aqutan ve birazda bakteri kültürü takviyesi. Filtre temizliğini de musluk suyu ile yaptı isen tam dozaj bakteri kültürü. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı ozgur6597

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 19.08.2017 21:41   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Küçük tanklar da haftalık büyük tank ve büyük filtre hacimli tanklarda en fazla 2 hafta bir dip çekimi yapılmalı. Tanka atılan ve geri alınan yemleri özellikle 4 gün diyorsun tekrar verilmemeli bence balığın ölüm sebebi evdeki durumlar neticesinde şuan şaibeli ama genel düşüncem suda nitrat büyük ihtimal %30 su değişimi dinlenmiş su, sera aqutan ve birazda bakteri kültürü takviyesi. Filtre temizliğini de musluk suyu ile yaptı isen tam dozaj bakteri kültürü. :onay:

Aytaç abi,bugün mikofish aldım yine.Bitti dünkü kutu.Bugün su değişimi yaptım dediğiniz gibi 30 civarlarında ve sonra mikofish koydum,filtre fişini çektim.2 saat öyle kaldı.Balıklar normal gibi ama aralarında bir tanesi yukarı doğru yüzüyor sürekli düzgün yüzmüyor ve kafasını sudan çıkartıyor az.Bu balıkta be sorun olabilir.Birde kendini bir yerlere sürtüyor.

Resim
Özgür Pulat
African grey parrot

Çevrimdışı ozgur6597

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 19.08.2017 23:58   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Fotoğraftaki balıkta dibe çöktü.Son kalan ilacın hepsini attım akvaryuma az canlanıp yüzdü 30 dakika sonra uzandı.Şuan ölmeyi bekliyor yerde.
Özgür Pulat
African grey parrot

Çevrimdışı Necrophos

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 20.08.2017 13:56   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

:rip:
9 adet Pygocentrus Nattereri
100x40x50h Samsun

Çevrimdışı Aytaç DEMİRKOL

Administrator

Administrator

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 20.08.2017 21:44   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Ben microfish ile ilgili bir şey yazmadım sana çok ağır bir ilaç olup kutuyu da bitirdi isen çok yanlış yapmışsın tank da ki tüm dengeyi ve dış filtrede ki popilasyonu bitiren bir ilaç neyse hayırlısı artık yine de yaparsan yazıyım son defa filtre ekipmanları komple yenile bakteri kültürü dök filtre ekipmanlarına biraz beklet sonra çalıştır tankın suyunu %40 değişim yap sera aqutan ve bakteri kültürü tanka da ilave et geri kalan da kurtulur umarım. Kafasını tank dan çıkartan balık yüzgeçleri yanmış nefes almaya çalıyor ve su altında ki ilaç dan kaçıyor yüzeye yaklaşarak. :onay:
Rhombeus (xingu)
Rhombeus (black peru)
Spilopleura (gold)
Natteri
Canlı doğuranlar (moscow green,alman,gold,full red lepistes-blackmolly,ingilizplati)jawamoss,helana)
Beta halfmoon

American Pitbull Terrier (Rednose)
Lovebird Personata

Çevrimdışı ozgur6597

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.08.2017 00:29   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Aytaç DEMİRKOL yazdı:
Ben microfish ile ilgili bir şey yazmadım sana çok ağır bir ilaç olup kutuyu da bitirdi isen çok yanlış yapmışsın tank da ki tüm dengeyi ve dış filtrede ki popilasyonu bitiren bir ilaç neyse hayırlısı artık yine de yaparsan yazıyım son defa filtre ekipmanları komple yenile bakteri kültürü dök filtre ekipmanlarına biraz beklet sonra çalıştır tankın suyunu %40 değişim yap sera aqutan ve bakteri kültürü tanka da ilave et geri kalan da kurtulur umarım. Kafasını tank dan çıkartan balık yüzgeçleri yanmış nefes almaya çalıyor ve su altında ki ilaç dan kaçıyor yüzeye yaklaşarak. :onay:

Bugün Utku abiyle konuştum.Bana onlara gelecek en iyi ilaç taze sudur dedi.Ve değişim yapmamı söyledi.Bugün öğlen %80 kadar su değişimi yapıldı.Balıklar birden canlandı hatta hasta bir tanesi yeniden yüzmeye filan başladı akşama kadar.Ama son 1 saat önce öğlen sağlıklı gibi görünen bir tanesi aniden taklalar atmaya başladı ve yere düştü.Ne kadar kalkasada yuvarlanarak düşüyordu.Şuan farklı küçük tanka aldım.Ama yerde yatıyor.Artık elimden bir şey gelmiyor.Bu arada normal gözüken balıklarda halan yeme ilgilisizlik devam ediyor.Keşke elimden bir şeyler gelse diyorum.9 ay baktım bu şey neden dolayı ortaya çıktı anlamadım.Şimdi kalanlar ölürsede yenisini almaya çekiniyırum.Kurtaramadığım canlıyı neden alayımki diyorum.Atıyorum yeni sürü aldım.5 ay baktım sonra birden böyle olsa bütün emeklerim gidecek üstüne birde vicdan azabı çekeceğim.
Özgür Pulat
African grey parrot

Çevrimdışı Serkan AKKAŞ

TPF Özel Üyesi

TPF Özel Üyesi

İletiTarih: 21.08.2017 10:09   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

İşte arkadaşlar maalesef bu işler sıkıntılı. Balıkların büyük ve bu büyüklükteki balıklar kolay kolay ölmezler. Ben şimdiye kadar asla ilaç kullanmadım desem yeridir. Bakımları zamanında yapılmalı, dip çekimi aksatılmamalı, suya atılan yemler tüketilmeyince en fazla 1-2 saat içerisinde akvaryumdan çıkartılmalı ve geri verilmemeli. Ben vermiyorum en azından. Büyük balıklar hergün yemlenmemeli. En fazla gün aşırı verilmeli. Yoksa gereksiz temizlik ihtiyacı doğuyor. Balıklarının tam ölüm sebebi belli değil maalesef. Şu an Utku' nun dediği gibi yapacaksın, suyu değiştirdiysen artık dokunmayacaksın daha fazla. Bekleyip kurtulanlara sevineceğiz maalesef. :?
0 532 574 36 60 - ANKARA
12 Adet Damızlık Nattereri
3 Adet F0 Nattereri
Veee Yine Albino Full Red' lere dönüş. :)

Çevrimdışı ozgur6597

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

Kullanıcı avatarı

İletiTarih: 21.08.2017 14:20   İleti başlığı: Re: Balığım Öldü   

Serkan AKKAŞ yazdı:
İşte arkadaşlar maalesef bu işler sıkıntılı. Balıkların büyük ve bu büyüklükteki balıklar kolay kolay ölmezler. Ben şimdiye kadar asla ilaç kullanmadım desem yeridir. Bakımları zamanında yapılmalı, dip çekimi aksatılmamalı, suya atılan yemler tüketilmeyince en fazla 1-2 saat içerisinde akvaryumdan çıkartılmalı ve geri verilmemeli. Ben vermiyorum en azından. Büyük balıklar hergün yemlenmemeli. En fazla gün aşırı verilmeli. Yoksa gereksiz temizlik ihtiyacı doğuyor. Balıklarının tam ölüm sebebi belli değil maalesef. Şu an Utku' nun dediği gibi yapacaksın, suyu değiştirdiysen artık dokunmayacaksın daha fazla. Bekleyip kurtulanlara sevineceğiz maalesef. :?

Balıkların hepsi öldü şuan. Yeni bir sürü kuracağız artık. Bu sefer yavru değilde bulabilirsem direk büyük alırım. Artık her hafta dip çekimine ve balık bakımına daha ciddi anlamda özen göstereceğim. Bu bana ders oldu. Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim yinede.

Resim
Özgür Pulat
African grey parrot
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 2 sayfadan 1. sayfa [ 19 ileti ]
[Sayfaya git]   1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz