Saz Bitkisi Yardım

Yetkili: Moderatör

Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 7 ileti ]

Yazar Mesaj

Çevrimdışı Roland1

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.04.2008 14:32   İleti başlığı: Saz Bitkisi Yardım   

Alıntı ile cevapla İletiyi rapor et 

Öncelikle herkese merhaba ben bu sitede yeniyim. 840 litre akvaryumum var ve 30 kök saz (vallasiera) bitkisi aldım yanında da deep marka sıvı gübre aldım ama bitkilerimi şimdiden solmaya başladı (alalı 2 gün oldu) Bitkileri aldığım kişi bana köklerini elyafla lastikledikten sonra verdi ben onları direk öylece kuma ektim. ve balıklar kökünden sökmesin diyede taşlarla kenarlarını kapattım. Gübreyide ne kadar döküceğimi bilmediğim için ilk defaya mahsus bir yemek kaşığı kadar döktüm. Bu konu hakkında bilgisi bana yardım edebilecek arkadaşlardan şimdiden teşekkür ederim saygılar.
Murat Kabasakal
Sayfa başı Profile bak Özel mesaj gönder 

Çevrimdışı cenkd

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.04.2008 15:34   İleti başlığı:    

Öncelikle bitkiyi tanıyalım, gerçi vallisneria (saz) ın bir çok türü vardır siz hangisi olduğunu belirtmemişsiniz ama genel bir bilgi verelim.

- Asya kökenli, kolay üretilen ve bakım istekleri az olan bir bitkidir. 20- 30 derece arasında yaşayabilir. Ancak 25 derece civarında maksimum performansa ulaşır. kökten sürgünler vererek uzar, türüne göre yaprak uzunluğu bir metreyi aşabilir. Hızlı büyür.

Öncelikle bitkiyi elyaf ve paket lastiğinden çıkarın, o şekilde dikmemeniz gerekir. Kökleri uzamışsa keskin bir makasla 2-3 cm. kadar kısaltın, sararmış, çürümüş, hasarlı yaprakları budayın ve 4-5 cm. derinliğindeki tabana bitkiyi dikin.

Bitki, tankınızdaki su şartlarına alışana kadar büyümeyi durduracak ve eski yaprakların bir kısmını dökecektir. 2 hafta içerisinde tanka uyum sağlamış ve yeniden büyümeye başlamış olur. Aydınlatma tertibatınız ve taban mazlemeniz hakkında daha detaylı bilgi verirseniz, daha fazla yardımcı olabilirim.
Cenk DERVİŞOĞLU

Çevrimdışı Mr.Edim

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.04.2008 15:46   İleti başlığı:    

Cenk Bey yeterli açıklamayı yapmış.Frontosa akvaryumu diye biliyorum ve ışık sanırım yetersizdir. Net açıklamayı yaparsanız daha iyi olur.
Adem EROGLU-Kayseri
20.07.1980
Resim
Resim

Çevrimdışı Roland1

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.04.2008 16:10   İleti başlığı:    

Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Benim akvaryum taban malzemesi yani kumu kalsiyumlu çok ince ( aynı deniz kumlarına, kumsallardaki kumlara benzer bir kum ). Başkada zaten birşey yok tabana malzemesi olarak. Işıklandırma bildiğimiz akvaryum ışıklarından mor floresan.
Murat Kabasakal

Çevrimdışı cenkd

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.04.2008 16:30   İleti başlığı:    

Kalsiyum salınımı yapan kumlar, uzun dönemde Ph yükseltir ve bitkiler sert sudan hoşlanmadığı için uygun bir ortam oluşturmaz. Mor floresan dediğiniz sanırım grolux olmalı. Tek başına bitki gelişimi için yeterli değildir. 6500 K lık gün ışığı ampülleri ile desteklenmelidir. Tank yüksekliğiniz 50 cm veya altındaysa sorun olmaz, 50 cm den yüksekse floresan ampuller yetersiz kalır.

Aldığınız gübre etkili bir ürün değildir. Seachem markalı bitki gübreleri hem çok konsantre olduklarından hemde en iyi formülasyona sahip olduklarından tercih edilmesi gereken ürünlerdir. Ayrıca sizin tankınız çok büyük olduğundan uyduruk marka gübrelerden çok fazla kullanmanız gerekir çünkü son derece seyreltilmiş ürünlerdir. Sadece sıvı gübre yerine, kökten de beslenebilmeleri için tabandan katı gübre de kullanabilirsiniz.
Cenk DERVİŞOĞLU

Çevrimdışı Roland1

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 07.04.2008 16:34   İleti başlığı:    

Cenk bey teşekkür ederim yardımlarınız için. Peki bu dediklerinizi yaspmassan bu şekilde kalırsa ne zaman sonra bu bitkiler ölür,çürür kopar vs.
Murat Kabasakal

Çevrimdışı cenkd

Kayıtlı Üye

Kayıtlı Üye

İletiTarih: 08.04.2008 08:25   İleti başlığı:    

Süre vermek pek mümkün değil, bitki ölmemek için önce metabolizmasını yavaşlatır ve dayanabilmek ve yeni şartlara uyum sağlayabilmek için elinden geleni yapar.
Cenk DERVİŞOĞLU
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz
 1 sayfadan 1. sayfa [ 7 ileti ]

Kimler çevrimiçi
Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumda konulara cevap yazabilirsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz