Serrasalmus Altuvei

Serrasalmus Altuvei

Serrasalmus Altuvei

Bu türün akvaryumda tek bakılması önerilir. Yapılan denemelerde altuvei’nin diğer balıklara ya çok büyük hasarlar verdiği ya da öldürdüğü görülmüştür. Ben bu türe birkaç yıldır 55 galonluk bir tankda bakıyorum. Bu tür için orta seviyede filtreleme yapılan bitkili bir tank yeterli olacaktır. Balığın ara sıra bitkilere zarar vermesi normal bir durumdur. Bu tür 15 cm ye kadar çok hızlı bir şekilde büyür ama bu boydan sonra büyümesi yavaşlar. Bu tür koleksiyonumda yıllardır bulunur ve davranış biçimi tüm örneklerde hemen hemen aynıdır. Altuvei bir yüzgeç yiyicidir ve tankında kendi türü dahil hiçbir balık bulundurulmamalıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi yaralanma ve ölüm riski çok yüksektir. Bu tür için ideal su sıcaklığı 26 C derece pH’ise 6,8 – 7,2 arası olmalıdır. Bakımı Serrasalmus compressus ile büyük ölçüde aynıdır.

Bu tür arasıra serrasalmus rhombeus ile karıştırılır. Serrasalmus altuvei yavru iken gümüşi renktedir, büyüdükçe vücut rengi yavaş yavaş koyulaşır. Jegu ve Dos Santos bu türü incelediler ve basık vücut yapısının bu türü diğer türlerden ayırdığına karar verdiler ve Rio Negroda yakalanan tüm örnekleri serrasalmus altuvei olarak belirlediler. Ancak bu örnekler Rio Maderia’dan yakalanan Compressuslarla kaşılatırıldığında her iki örneğin aynı olduğu belirlendi ve toplanan tüm örnekler compressus olarak kayıtlara geçti. Hobiciler genelde bu iki türü ayırmakta zorlanır çünkü her iki türde ortak özellikler vardır. İyi bir gözlem ve yapılan detaylı araştırmalar bu iki türü ayırmada bize yardımcı olabilir.

Serrasalmus altuvei’nin birkaç fotoğraf ve çizim dışında tanımlanmış bir örneği yoktur. Örneklerin çoğu Caracas’ta kaydedilmiştir fakat ihmal yüzünden bir çoğu zarar görmüştür. Serrasalmus compressus ve serrasalmus hastatus serrasalmus altuvei’ye çok benzer ancak aralarında morfometrik farklılıklar bulunur. Yetişkin altuveilerde dorsoventrally’de genişlemiş lekeler ve kısa dikey çizgiler mevcuttur ancak bu çizgiler s. hastatus’da daha farklı şekillerde ve daha azdır. Bu türler arasındaki morfometrik farklar ise başın arka bölümü, omurga, arka sırt yüzgeci, göbeğin ventrall profili (compressus’da büyük ölçüde öndedir), vücut genişlikleri. (bu özellikler gençlerde yetişkinlere göre daha belirgindir).

Doğada Bulunurluk

Serrasalmus altuvei yaygın bulunan bir tür değildir. Bulunduğu bölge Rio Orinoco ve Venezuela llanos’un temiz sularıdır. Bu tür çok nadirdir ve koleksiyon değeri taşır. S. altuvei ile birlikte s. geryi, s. hastatus, s. compressus ve s. altispinis aynı grubun üyesidir hepsinin ortak noktası sıkıştırılmış ve uzamış vücut yapılarıdır.

Aldığı Renkler

S. altuvei s. compressus ile benzer renklere sahiptir.

Üreme

Bu türün üretimi hobiciler tarafından gerçekleştirilememiştir. Türün üremesi için bir çok gereksinimi bilinmemektedir. Bu tür muhtemelen çok fazla ışık istemez Ph değeri 4,5 – 7 / Dh değeri 2 – 8 / su sıcaklığı ise 24 – 28 C derece olmalıdır. Bu türün üretimini yapabilmek için benim tavsiyem 750 lt veya daha büyük bir tank kullanılması yönünde. Ayrıca tankın zeminine kum ve çakıl karışımını sermek faydalı olabilir. Tankın filtrasyonu güçlü olmalıdır. Tank ne kadar büyük olursa sonuca o kadar hızlı gidilir çünkü bu tür açık sularda yaşar. Su değişimlerini sık tutarak su parametreleri yukardaki değerlerde tutulmalıdır.

En Fazla Boy

17,3 cm

Dağılım

El Polvero’dan Rio San Jose’ye / Guarico Venezuela / Orinoco Nehri

Çeviri:Tolga ERENER

Kaynak Yazı: angelfire.com/biz/piranha038/altuvei.html

, , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.