Serrasalmus Brandtii

Serrasalmus Brandtii

Serrasalmus Brandtii

Gerçek pirambeba olarak gösterilir (Pira=balık, Beba=yassı). Balığın kılçık yoğunluğu çok fazla olduğundan yerliler tarafından tüketilmez. Balıkta az et bulunmaktadir. Brandtii’nin agresif tavrı yüzünden insan ölüleri yiyebileceği inancını kuvvetlendirir ve yerliler tarafından tercih edilmez.

Bu tür Rio Sao Francisco nehrinde görülür. Brandtii kuyruk ısırıcı olduğundan akvaryumda tek bakılmalıdır. Balık 10 inch (25cm) e kadar büyüyebilmektedir. Brandtii doğada değişik renklerde ve formlarda olabilir fakat ithal edilen çoğu brandtii genellikle sarı yüzgeçlere, noktalara, ve açık gümüş gövde renginde olur.

Bu türü belirlemedeki en büyük özellik alt (anal) ve üst yüzgeçlerin birbiriyle hizalanışıdır. Brandtii’de belirleyici olan en büyük özellik alt yüzgecin diğer piranha türlerinde olduğundan çok daha önde olmasıdır. Eğer, balığın alt yüzgecinin başladığı yerden yukarıya doğru 90 derecelik bir çizgi çizerseniz ve bu çizgi üst yüzgecin üzerindeki çizgilerin 3-5’ine denk geliyor ise balık çok büyük olasılıkla brandtiidir. Bu kuralı bozabilecek tek balık Serrasalmus Compressus olup, Serrasalmus Brandtii ile çok benzer özelliklere sahip olabilmektedir.

Akvaryumda

Gerçek PIRAMBEBA – bağzı hobiciler bu türü grup halinde beslemeye çalışmıslardır. Doğada yavru brandtii’lerin ufak gruplar halinde bulundukları kaydedilmistir, fakat diğer bütün türler için aynı şey geçerlidir. Akvaryumda yetişkin iki brandtiinin uzun zamanlı beslenebileceği henüz bilinmemektedir. Er yada geç mutlaka ayrılmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kavgalar ve ısırıklar zaman zaman görülecektir. Kendi denemelerimde yeterince besin bulumasına rağmen iki balığın yinede çatışmasından dolayı ayırmak zorunda kaldım. Bu yüzden Brandtii tek başına bakılması gereken bir türdür.

Üretim (Çiftleştirme)

Bu türde henüz üretim başarılamamıştır, fakat çiftlestirme güdüleri s. maculatus ve s. spilopleura ile aynı belirtileri göstermektedir. üretim için bazı gereksinimleri yerine getirmek zorunludur.

Brandtii ufak bir tür olup çok agresif tavırlar sergileyebilen bir balıktır. Bu yüzden tavsiyem en az 600 lt (200gal) olan bir tankta çiftlestirme denenmelidir. Bunun amacı tankınız ne kadar büyük olursa brandtii kendini o kadar güvende ve evinde hissedecektir.

Rio Sao Francisconun su kimyası (bölgeye göre değişebilir):
pH: 6-7.8
ısı: 21-24 celcius
toplam sertlik: 25 dGH

Tavsiyem pH’i 6.0 yaparak her 3 günde bir %30 su değişimleri yapmaktır. Daha önceden hazırlanmış su kullanılmalıdır ve suya galon basına 5 mililitre fosforik asit eklenmelidir. Bunun sebebi amazonda zor üreyen yayın balık türlerinin 5. su degisiminden sonra yumurta dökmeleridir. Yinede s. brandtii için aynı garanti verilemez. Peat filtrasyonu her daim yapılmalıdır. Sizleri ilgilendiren konu Rio Sao Francisco’nun pH değerleridir. Bu nehir 4.8-7.8 arasında bölge bölge degişebilmektedir. S.Brandtii’nin yakalandığı bölgelerde yapılan ölçümlere göre balığın yaşadığı pH değerleri 6.5-8.7 dir. Birçok tür yüksek asidik ortamda yaşayamamaktadir. Yaşayabilse bile yiyecek kaynaklarının düşük olduğunu görürüz. Diğer yandan pH’in 5’e yakın olması demek balığın yumurta dökememesine sebep olur.

Beslenme

Vucut boyutu besinlere göre fark edebilir (Oliveira, et al, 2004). Yavrular, larva ve micro crustaceans gibi besinlerle beslenebilir. Genç Brandtii’ler, böcek, balık yüzgeçleri, pulları ve etiyle beslenir. Bu besinler Brandtii’nin ana menüsüdür. Yetişkinler, genellikle balık eti olmak üzere, birçok farklı besinlerle beslenebilirler. Kaydedilebilen toplam 22 çeşit yemek olmak üzere tohum, yaprak, bitkiler ve kökler de buna dahildir. Fakat bitkise besinler Brandtii’nin midesinde önemli bir yer oluşturmaz ve nadir görülen bir davranıştır.

Kaynak: www.opefe.com

Çeviri: Serhat Şekerkıran

, , , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.